Skocz do zawartości

SSD czy HDD jako nośnik filmów 4k + dodatkowy backup


Recommended Posts

Hejka,

 

Mam mały dylemat i przydała by się drobna pomoc w podjęciu decyzji.

Na chwilę obecną posiadam w PC:

SSD OCZ SOLID3 60GB  (systemowy, WIN 10 64bit, pracuje od 2011r)

SSD GOODRAM IRDM PRO 240GB  (app + gry, pracuje od 2018r)

WD CAVIAR BLACK 1TB (magazyn, pracuje od 2011r)

 

i potrzebowałbym nowego dysku do przenoszenia i odtwarzania filmów 4k na TV (pliki 30-80GB, bitrate niekiedy 80 Mb/s) oraz jednocześnie do trzymania na nim ważnych plików (głównie backup zdjęć)

backup to na chwilę obecną ok 200GB danych, +przyrost danych ok 10-15GB/rok

jeżeli chodzi o TV to posiada gniazdo USB 3.0 oraz 2.0 jakby co,

w przypadku filmów to szacunkowa ilość miejsca potrzebna dająca jakikolwiek komfort to min. 300GB więc nośnik musiałby mieć min. 500GB

 

niewiem co lepiej by się sprawdziło

SSD ok 500GB w kieszeni czy też dobry HDD (i tu myślę 2TB byłoby rozsądnym wyborem) + kieszeń  (i tu pytanie czy lepszy z zewn zasilaniem czy bez tego)

 

ew. dobrego HDD wsadzić do PC, a jako dysk zewn zrobić WD Black

 

bardzo ważna jest dla mnie niezawodność dysku i tym bym się kierował w pierwszej kolejności,

proszę też mieć na uwadze fakt, że jako dysk zewn. często byłby podłączany/odłączany (ok 4-5x dziennie)

 

budżet to ok 600zł, więcej chyba się nie opłaca ładować.

Dzięki z góry za wskazówki.

Edytowane przez Tafari
Link to post
Share on other sites

 

 

bardzo ważna jest dla mnie niezawodność dysku i tym bym się kierował w pierwszej kolejności

 

Na backup i magazyn HDD starczy w zupełności. Jak ma być niezawodny dobrze brać dysk dedykowany do NASa, np. WD Red czy Seagate Iron Wolf.

Link to post
Share on other sites

Na backup i magazyn HDD starczy w zupełności. Jak ma być niezawodny dobrze brać dysk dedykowany do NASa, np. WD Red czy Seagate Iron Wolf.

a WD gold to już przesada czy Red styknie, oraz czy kieszeń waszym zdaniem brać z zasilaczem czy bez

Link to post
Share on other sites
jezeli chodzi o trwalość 2.5" a 3,5" to są jakieś znaczące różnice?

3.5" są trwalsze, ale to głównie dlatego, że siedzą w PC i nikt nimi nie rusza :D Jak będziesz tym żaglować to różnie może być. 

 

Kieszenie do HDD też nie są najlepsze, bo maja słabej jakości zasilacze (no ale do 3.5" musisz mieć taki z zasilaczem, bo większość 3.5" wymaga 12V + 5V, nie jak 2.5" tylko 5V)

Link to post
Share on other sites

ok, czyli WD RED:)

plus kieszeń pod USB 3.0 - przy wyborze kieszeni zwracań na coś uwagę?

 

jeżeli chodzi o odłączanie/podłaczanie to te 5x co wcześniej pisałem to taki maks, podejrzewam ze w realu to będzie 1-2x dziennie, czasem raz na kilka dni. Szkoda, ze pod TV nie moge skorzystać z dysku sieciowego, z dość błachego powodu, otóż jest drobny problem z androidem samym w sobie i sposobem w jaki indeksuje pliki, jeżeli mam film obcojezyczny i napisy w odrebnym pliku to niestety przez dysk sieciowy bede mial film bez napisów (żadne kodi ani VLC tu nie pomoze) - zeby zadzialalo musialbym wmuxowac je do pliku wideo, a tego juz by mi sie nie chcialo robic z kazdym materialem, prosciej wychodzi podpinac sie bezposrednio do TV

Link to post
Share on other sites

 

 

plus kieszeń pod USB 3.0 - przy wyborze kieszeni zwracań na coś uwagę?
musi obsługiwać 3.5" czyli 12V (tak jak w spec), czyli mieć osobny zasilacz, bo w USB nie masz 12V.
Najlepiej aby miała wyłącznik gdzieś w normalnym miejscu, no i już super, jeśli by działała w poziomie, nie pionie (trudniej uszkodzić, ale jak się postarasz, to obojętne).
Link to post
Share on other sites

 

 

otóż jest drobny problem z androidem samym w sobie i sposobem w jaki indeksuje pliki, jeżeli mam film obcojezyczny i napisy w odrebnym pliku to niestety przez dysk sieciowy bede mial film bez napisów (żadne kodi ani VLC tu nie pomoze)

Masz coś źle ustawione. Kodi od zawsze czytał napisy do filmów w osobnym pliku.

Link to post
Share on other sites

Masz coś źle ustawione. Kodi od zawsze czytał napisy do filmów w osobnym pliku.

Problem dotyczy odtwarzania filmów z napisami w odrębnym pliku z dysku sieciowego.

Przy bezpośrednim wpięciu do TV tego problemu nie ma.

Link to post
Share on other sites

Czyli jak?

 

Super film.avi

Super film.txt

 

i nie czyta? Coś masz namieszane.

nie, nie mam namieszane - Android TV lipę odwala - i tu podkreślam dotyczy to wyłącznie dysku sieciowego (dysk wpięty przez router)

zeby za bardzo nie odchodzić od tematu, tu masz objaśnienie

https://community.sony.pl/t5/android-tv/android-tv-a-napisy-a-czasami-ich-brak/m-p/2124014#M723

Link to post
Share on other sites

Tak, masz rację, problem dotyczy android TV od Sony. Pisałem do pomocy technicznej Sonego, narazie nie mają na to rozwiązania.

 

A wracając do tematu:)

Dysk wybrany WD RED 2TB, kieszeń znalazłem taką:

https://www.morele.net/kieszen-verbatim-na-dysk-3-5-usb-3-0-53103-1411755/

Zakupy poczynię po świętach, więc jak ktoś chciałby coś jeszcze dodać to śmiało.

Na pewno do obudowy dorobię gumowe nóżki/podkładki, aby zmniejszyć ew wibracje na podłoże podczas pracy dysku, bo fabrycznie obudowy z takimi nóżkami w sensownej cenie nie znalazłem :)

Link to post
Share on other sites
  • 7 miesięcy temu...

Witam! Może piszę w dość oczywistej sprawie, ale jednak. Posiadam telewizor Samsung qled55q6fn 2018. Chciałem dokupić dysk SSD lub HDD, żeby wrzucać na niego filmy 4k (torrenty fo 90GB). W sklepie dostałem info, ze HDD nie wchodzi w grę, od razu SSD. Więc zdecydowałem kupić dysk Samsung 500GB T5, tyle że w jego wyposażeniu jest USB 3.1 gen. 2 a w TV, z tego co widze, sa zwykłe USB. Czy ma sens zakup jakiegokolwiek dysku zewnętrznego? A jeśli tak, to są sposoby na ominięcie problemu rodzaju USB w tv?

Link to post
Share on other sites

 

 

W sklepie dostałem info, ze HDD nie wchodzi w grę, od razu SSD

W sklepie skłamali. HDD jak najbardziej zda egzamin. Zapłaciłeś sporo więcej i masz sporo mniejszą pojemność, a filmy swoje ważą.

 

Co do USB, nie ma znaczenia jaki to rodzaj, bo i tak masz kabel, którym podłączysz do TV. USB jest kompatybilne w dół, a w TV masz USB 2.0

Link to post
Share on other sites

Panowie napisalem, ze zdecydowalem kupic, ale w konsekwencji jeszcze nie kupilem. Nie mooglem nigdzie znalezc, jaki rodzaj USB na TV, a na zdjeciach tylu (juz wisi na sciane) widzialem symbol HDD przy jednym slocie. W takim razie zakupie dysk HDD. Mialem w planie WD Elements, czy sadzicie, ze to dobry wybor? Jesli nie, to jaki polecacie? Wielkie dzieki za pomoc i wesolych swiat ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...