Skocz do zawartości

RX 580 4gb vs Rx 580 8gb


Recommended Posts

A wg mnie nie warto. Sam kupiłem NITRO+ z 4gb i jestem zadowolony. Świadomie kupiłem, a nie że "chwali bo taką ma". Obejrzałem trochę testów na yt i chyba nigdzie przy ustawieniach na FHD nie widziałem, żeby gra potrzebowała więcej niż 4gb. Pozostaje mówienie o jakiejś mglistej przyszłości i perspektywach, które nie wiadomo czy nadejdą. A jeśli nadejdą to kartę można sprzedać, dołożyć trochę i kupić taką, którą uciągnie 4K bez jechania suwakami w lewo. Lepiej kupić dobrą kartę na 4gb z możliwością podkręcenia niż 8gb z których połowa jest bezużyteczna.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Może zaraz mi tu kto wyjedzie że wpadłem manię z reklam tych zestawów komputerowych /laptopów gdzie do modeli z wydajnością o wiele mniejszą od RX 580 reklamuje się że karta ma "8 giga !!!" z której nigdy nie wykorzysta.

Na ten czas 4 GB jest minimum, ale za rok lub gdy wymagania wzrosną po wprowadzeniu nowych konsol, może dość szybko się okazać że do RX 580 4 GB to za mało.

Świadomy przyszły kupiec który będzie wiedział że 4 GB to za mało przy tak wydajnej karcie jej nie kupi, a nie świadomy się natnie.

Link to post
Share on other sites

U mnie na RX 570 8GB, Division 2 zjada ponad 6GB, potrafi nawet ponad 7GB, zależy od ustawień. To tylko jedna z kilku gier gdzie tyle zjada pamięci na grafie. To wszystko w FullHD.
A coraz więcej gier będzie co wymaga więcej vramu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

"inna kartę kupić w granicy 500 -700zl używana"

Dzisiaj około południa patrzyłem czy jest coś ciekawego - same pokoparkowe z wątpliwą i krótką gwarancją (lub bez)

Więcej buforu vram to mniejsze użycie ram

Link to post
Share on other sites

 

 

nie widziałem, żeby gra potrzebowała więcej niż 4gb.

 

No to mało jeszcze widziałeś ;) , to znaczy ja Ci wierze że nie widziałeś, bo karta ma 4GB, no to jak miałeś zobaczyć więcej? to że zużycie pokazało Ci nie równe 4gb a np. 3,7 to nie znaczy że było "na lajcie" bo 300mb zostało wolne.  Miałem rx 580 8gb i wyobraź sobie że np. w Exodusie zużycie miejscami potrafiło przekroczyć 7GB.

 

 

 

Więcej buforu vram to mniejsze użycie ram

 

Dokładnie tak, prędzej oszczędności szukałbym w ramie... (w sensie ilości 8gb vs 16gb) niż w vram gpu.

Link to post
Share on other sites
No to mało jeszcze widziałeś ;) , to znaczy ja Ci wierze że nie widziałeś, bo karta ma 4GB, no to jak miałeś zobaczyć więcej? to że zużycie pokazało Ci nie równe 4gb a np. 3,7 to nie znaczy że było "na lajcie" bo 300mb zostało wolne. Miałem rx 580 8gb i wyobraź sobie że np. w Exodusie zużycie miejscami potrafiło przekroczyć 7GB.

 

 

Dokładnie tak, prędzej oszczędności szukałbym w ramie... (w sensie ilości 8gb vs 16gb) niż w vram gpu.

Ale ja nie mówię, że nie istnieją takie gry ani że oglądałem testy wyłącznie kart 4gb. Mówię, że bardzo dużo gier nie wykorzystuje więcej niż 4 GB i żeby wykorzystać 8 GB to często trzeba zrobić suwaki max. na prawo, a wtedy GPU rx580 okazuje się za słaby i trzeba zjechać z detalami w lewo. Jeśli chodzi o wyższe zegary wersji 8 GB to dobrego rx 4 GB można podkręcić i odzyskać te 5 FPS, bo taka jest realnie różnica w wydajności. Różnica w cenie jest dużo większa.

 

Nikomu w portfelu nie siedzę i kasą nie będę rządził. Sam pewnie któregoś dnia zmienię mogę NITRO+ 4 GB na 6 czy 8 GB, ale na pewno nie na rx580 tylko GTX 1660 na przykład. Inaczej byłoby to totalnie bez sensu według mnie. Mogę zdanie i tyle.

Link to post
Share on other sites
Z kilkoma twoimi argumentami mogę się zgodzić, ale w takim razie z założenia trzeba przyjąć, że kupuje się RX 580 4gb który nie pociągnie najnowszych gier na wysokich ustawieniach, a takiego Exodusa po niewielkich "ustępstwach" w ustawieniach grafiki ta karta w wersji 8GB, uciąga - a rozgrywkę można nazwać płynną (ofc wszystko zależy też od reszty konfiguracji). Więc jak dla mnie warto dopłacić.
 
Powracając do pytania autora :

 

Witam czy warto dopłacać 100-150zl do wersji 8gb? A może jakąś inna kartę kupić w granicy 500 -700zl używana?
 
 
Ja odpowiem: tak warto, a w tym budżecie (do 700zł) za bardzo lepszej karty nie kupimy, przy czym zawęził bym poszukiwania wyłączenie do Szafirowych, z uwagi na kulturę pracy i jakość wykonania.
Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

"Dokładnie tak, prędzej oszczędności szukałbym w ramie... (w sensie ilości 8gb vs 16gb) niż w vram GPU. "

Nie o to mi chodzi, autor ma 8gb, a to przy tej karcie z 4gb vram w fhd potrafi być za mało. Wtedy potrzeba 16gb ram albo 8gb vram.

Link to post
Share on other sites

"Dokładnie tak, prędzej oszczędności szukałbym w ramie... (w sensie ilości 8gb vs 16gb) niż w vram GPU. "

Nie o to mi chodzi, autor ma 8gb, a to przy tej karcie z 4gb vram w fhd potrafi być za mało. Wtedy potrzeba 16gb ram albo 8gb vram.

 

O tym samym chciałem napisać, nie zrozumieliśmy się. Jest dokładnie tak jak piszesz i powiem więcej, gdybym miał wybierać konfigurację RX 580 4GB + 2x8 GB ram  VS. RX580 8GB 2x4Gb ram... do wybrałbym 8/8 oczywiście jeśli mówimy tutaj o grach.

Link to post
Share on other sites

A potrzebujesz więcej? Tj. spotkałeś się z sytuacją, że na przykład karty w przeglądarce ci się wysypują, bo brakuje pamięci? Jeżeli nie -> kupisz więcej ramu przy wymianie procka i płyty.

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites

8 gb ramy w komputerze czy wymienić na 16 gb?

 

8GB jest to wartość mocno na styk, więc dokup +4GB, będziesz miał =12GB, będzie spoko do nowych tytułów 

(zgaduję że komp do gier i neta)

 

i ważne też żeby ramy DDR3 miały taktowanie wyższe najlepiej co-najmniej 2133MHz,

(w przypadku DDR4 minimum to 3000MHz)

Link to post
Share on other sites

 

 

Dziękuję wszystkim za pomoc wyborze,kupiłem rx 580 8 gb. Teraz jeszcze jedno pytanie zostawić te 8 gb ramy w komputerze czy wymienić na 16 gb?
 

 

zainstaluj sobie MSI Afterburnet z RivaTuner, ustaw podgląd na ram , cpu , vram... zobacz jak to wygląda w tytułach w które grasz  i sam sobie odpowiesz na to pytanie, jeśli nie ma tragedii to w tym momencie odpuściłbym dokładanie ramu a środki przeznaczył w niedalekiej przyszłości na modernizację platformy.

 

Chyba że jedziesz na jednej kości ram?? - nie podejrzewam ale wolę zapytać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...