Skocz do zawartości

wahania voltage VID + wzrost temperatur CPU w Power Supply w OCCT


Recommended Posts

Witam!

Potrzebuję pomocy. Zaczął zawieszać mi się komp w grach i to niekoniecznie przy jakiś nadzwyczajnych stresach. Czasami przy zapisywaniu, czasami przy wczytywaniu, czasami w menu, czasami na mapie a czasami podczas grania. Nie zauważyłem wspólnego mianownika dla tych zawieszeń. Zamieniłem na bliźniaczą kartę graficzną i to samo. Robiłem testy obciążeń karty graficznej i procesora różnymi testami i wszystkie przechodziły. Dopiero jak zainstalowałem program OCCT to zobaczeyłem, że coś jest nie tak. Po pierwsze na wykresie voltage napięcie VID bez obciążenia waha się od 0,8V do 1,33 V. Jak sprawdzałem to na kompie z niemalże takimi samymi podzespołami jak mój, to wszystkie napięcia włącznie z tym były na stałym poziomie i nie skakały w ogóle.

Po drugie po włączeniu testu POWER SUPPLY po 40 sekundach temperatury Core 0, Core 1, Core 2 i Core 3 wzrosły do maksymalnej wartości 90 stopni i dla bezpieczeństwa test został przerwany.

Proszę o pomoc co mogę zrobić lub jaki z podzespołów wymienić. Moim zdaniem najbardziej podejrzane to płyta główna lub zasilacz.

Oto specyfikacja mojego komputera:

Dysk SSD HyperX 120GB 3K SSD SATA3 2.5'' 85K IOPS MLC (555/510MB/s) (SH103S3/120G)

Napęd Asus DRW-24F1ST E-Green 24x SATA (DRW-24F1ST/BLK/B/AS) OEM nowy model DRW-24F1MT/BLK/B/AS

Pamięć HyperX HyperX, DDR3, 8 GB,1600MHz, CL9 (KHX1600C9D3X2K2/8GX z gra)

Płyta główna ASRock Fatal1ty Z87 Killer

Procesor Intel CORE I7-4770K, 3.5GHz, 8MB, BOX (BX80646I74770K)

Zasilacz be quiet! Pure Power BQT L8-CM-630W, 80 plus BRONZE, activePFC, 4xPCI-E (BN182)

Dysk Seagate 1TB 3,5" SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST1000DM003)

Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1080 GAMING X+ 8G

System operacyjny: Windows 10 Home wersja 1809 + wszystkie aktualizacje 64 bit

Najnowszy sterownik NVIDIA 419.67

Wersja BIOS: P1.70

Komputer nigdy nie był podkręcany

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Zresetuje ustawienia BIOS do domyślnych ( wystarczy odłączyć od zasilania odczekać te 15s i wydłubać bareryjkę z płyty głównej i włożyć po odczekaniu minuty) .

A do pomiarów napięć najlepszy będzie miernik.

http://overclock.pl/articles/showall/id/252,jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12-v

Co do platformy ostatnio coś było grzebane ( łatwo  można uszkodzić piny w gnieździe procesora )?

Co pokazuje program Cristal Disc Info?

Profile XMP pamięci RAM w BIOS wczytane?

Jak napięcia będą w normie, zostanie rozebranie komputera i przeczyszczenie go sprawdzając czy wszystkie przewody zasilania są poprawnie wciśnięte w gniazda.

By wykluczyć problemy od strony systemu Windows  można testować programami z kompilacji STERLEC ( po pobraniu ISO programem Rufus wy wypakowujesz zawartość pliku na przenośną pamięć USB, potem wystarczy  w BIOS ustawić kolejność do ładowania systemu jako pierwszy USB).

EDIT :

Jeśli komputer jest połączony z internetem przez LAN, z poziomu BIOS powinieneś mieć opcję automatycznego pobrania i instalacji najnowszej wersji BIOS.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites

Po tym jak zaczęło mi się zawieszać, to pierwsze co zrobiłem to wyczyściłem całego kompa w środku, włącznie z wymianą pasty na procesorze. Samego procesora nie wyciągałem, więc jego nóżkom nic się nie mogło stać.

Jak to nie pomogło, to sformatowałem twarde dyski i zainstalowałem czystego Windows i wszystkie sterowniki na nowo. BIOS chyba jest najnowszy (poza jakąś wersją beta).

Przed chwilą wyjąłem baterię i zgodnie z instrukcją włożyłem ją po ponad minucie.

Niestety nadal to jedno napięcie VID skacze od 0,78 V do 1,33 V a w teście Power Supply wszystkie 4 CPU Core osiągają szybko temperatuyry 90 stopni.

 

Jakieś inne pomysły?

Link to post
Share on other sites

Napięcie skacze bo są ustawione dla procesora opcje oszczędzana energii, ( mniejsza częstotliwość taktowania = niższe napięcie do stabilnej  pracy gdy procesor jest nie obciążony = mniejsze zapotrzebowanie na energię = mniejsza moc odprowadzana przez chłodzenie procesora, w/g CPU Z min napięcie dla mojego i7 4770K przy 800 MHz to 0.718 V max dla 3,4GHz to 1,130 V ).

Co do temperatur podejrzewam że masz oryginalne chłodzenie BOX które było bardzo marne, inna sprawa to stosowany przez Intela "glut" pod IHS procesora ( metalowa czapka chroniąca rdzeń procesora), ja swój procesor mam po tzw "skalpowaniu" ( odklejenie "czapki" izolacja przy rdzeniu lakierem kondensatorów, nałożenie  najlepiej  pasty termo przewodzącej w postaci "ciekłego metalu" i przyklejenie "czapki").

Nawet na zwykłym chłodzeniu BOX temperatury powinny zejść o dobre 10 stopni po takim zabiegu.

Oczywiscie dalsza poprawa w odprowadzaniu ciepła, nastąpi po wymianie chłodzenia na lepsze, od tego dostarczonego w zestawie z procesorem.

 

Co do diagnozy trzeba zacząć od podstaw czyli pomiaru napięć miernikiem w/g procedury która jest zamieszczona w linku w mojej pierwszej odpowiedzi w tym temacie.

Jeśli nie będziemy wiedzieli jakie są napięcia, to dalsze szukanie przyczyn problemów jest bezcelowe

Miernik nie musi być jakiś " zawodowy", wystarczy  supermarketowy za 30 zł  dla pewności wyników pomiarów wymienić mu trzeba baterię 9V na nową.

Link to post
Share on other sites

Mierzyłem tanim miernikiem napięcia pod obciążeniem tak, jak to pokazują na youtube - czyli wciskając we wszystkie miejsca obok kabelków podłączonych do płyty. wszystkie wydawały się być stabilnymi i mieścić się w granicach przyjętych tolerancji dla danego koloru.

 

Chłodzenie faktycznie mam oryginalne - BOXowe. Ale ostatnio dołożyłem wiatraczków do obudowy (już po wystąpieniu objawów). Teraz mam ich 6.

 

Ten zestaw (oprócz karty graficznej ktorą kupiłem prawie 2 lata temu), został kupiony w styczniu 2014. Czyli ma już ponad 5 lat. I przez te 5 lat było wszystko OK. Dopiero jakieś 2 tygodnie temu zaczeło mi się zawieszać. A skoro taki objaw wystąpił, to jak dla mnie coś się zepsuło a nie od początku było złe. Mam tutaj na myśli chłodzenie procesora. Skoro dawało radę do tej pory i testy CPU przechodzą bez nadmiernego grzania się, to raczej nie jest wina chłodzenia. Poza tym ta temperatura rośnie przy tym teście tak szybko, że obniżenie jej o 10 czy 20 stopni z pewnością nie rozwiąże problemu.

 

Zastanawiam się czy pomogłoby to podkręcenie. Ten komputer z którym porównywałem wykresy faktycznie był podkręcony. Ale tak czy siak coś musiało się zwalić skoro było dobrze a jest źle. Czy na podstawie obecnych informacji jesteśmy w stanie wykluczyć czy to np. na pewno nie jest zasilacz? Bo w sumie chyba pozostają mi dwie opcje:

1. jeżeli to zasilacz to wymieniam tylko jego (opcja tańsza)

2. jeżeli to procesor lub płyta główna, to wymieniam na nowsze procesor, płytę i ramy (opcja droższa).

tylko chciałbym mieć w miarę pewność którą opcję wybrać i jak będę sprzedawał części używane to co pisać w opisie oferty żeby kogoś w bagno nie wpuścić. Niestety nikt ze znajomych nie ma do pożyczenia zasilacza ani nawet w swoich kompach nie mają zasilaczy półmodularnych (jak mój), żeby bez rozpinania wszystkich ładnie ułożonych kabli w obudowie zrobić test tego elementu

Link to post
Share on other sites

 

 

w teście Power Supply wszystkie 4 CPU Core osiągają szybko temperatuyry 90 stopni.
Zaobserwowałeś jakie są w tym czasie obroty wentylatora CPU? OCCT zapisuje dane z testu w formie wykresów więc sprawdź cz w nich nie odnotowały się jakieś anomalie dla poszczególnych parametrów pracy podzespołów.
Link to post
Share on other sites

Zaobserwowałeś jakie są w tym czasie obroty wentylatora CPU? OCCT zapisuje dane z testu w formie wykresów więc sprawdź cz w nich nie odnotowały się jakieś anomalie dla poszczególnych parametrów pracy podzespołów.

 

Nie bardzo wiem na co miałbym zwrócić uwagę nie wiedząc co jest normą a co nie. Tylko ten VID zwrócił moją uwagę bo wydawało mi się, że wszystkie napięcia powinny być stałe a to ma sporą i częstą amplitudę. Dodatkowo dzisiaj na kilku komputerach w pracy sprawdzaliśmy te parametry. Oczywiście tamte kompy mają znacznie gorszą specyfikację, ale jakieś odniesienie jest. Okazało się, że na 3 sprawdzane komputery 1 jeszcze miał podobne skoki VID a pozostałe 2 miały płaskie wykresy. Jednak wszystkie przechodziły pomyślnie test Power Supply.

Dodatkowo przy okazji zauważyłem, że na tych kompach w pracy na wykresie Voltage jest również linia 12V. U mnie w domu jej nie ma w ogóle.

 

Co do obrotów wentylatora na procesorze podczas testu wskazywał cały czas obroty w okolicach 2000 i powolutku rosły. Dla porównania w pracy wartość dziwnie skakała - raz 1200 a za chwilę 2500 i po chwili znów 1200

 

na jednym z wykresów po teście widzę, że podczas testu VID wzrosło do 1,33V i na tym poziomie bez żadnych wahań utrzymywało tą wartość.

 

Jeżeli uważasz, że któryś z wykresów dałby nam obraz czegoś, to wskaż który

Edytowane przez wazaari
Link to post
Share on other sites

 

 

że podczas testu VID wzrosło do 1,33V i na tym poziomie bez żadnych wahań utrzymywało tą wartość.
I to jest poprawne zachowanie napięcia VID jak również tak powinno się dziać z napięciem V Core chociaż nie tak stabilnie czyli w linii prostej wykresu.

 

Co do obrotów wentylatora na procesorze podczas testu wskazywał cały czas obroty w okolicach 2000 i powolutku rosły. Dla porównania w pracy wartość dziwnie skakała - raz 1200 a za chwilę 2500 i po chwili znów 1200
Myślę, że zachowanie obrotów wentylatora w pracy jest właściwe (po chwilowym schłodzeniu obroty spadają by znów wzrosnąć przy podniesieniu temperatury , a to na Twoim PC nasuwa podejrzenie, że jest jakiś problem z odprowadzaniem temperatur przez cooler na procesorze. Sprawdź czy kołeczki coolera dobrze siedzą w płycie gł.
Link to post
Share on other sites

OCCT w ustawieniach ma domyślnie ustawioną temperaturę CPU na 85*C stąd zakańczanie testu. Na chwilę obecną głównym problemem jest więc temperatura CPU, która z racji coolera horyzontalnego może powodować wzrost temperatury sekcji zasilania. Pokaż screen z HWiNFO zakładka Sensors.

Link to post
Share on other sites

Ja wiem że tak są ustawione bezpieczne temeratury i dlatego właśnie program kończy test. Dlatego szukam problemu w komputerze i jak ewwentualnie go rozwiązać.

 

Co do zrzutów to nie jestem pewien o co chodzi. W poniższym linku wrzuciłem trzy. Napisz czy o to właśnie chodziło

https://imgur.com/a/stFF0wK

Link to post
Share on other sites

Nie w OCCT tylko pobierz program HWiNFO i przy uruchamianiu programu zaptaszkuj wybór Sensors. Z OCCT widać ewidentnie, że jest problem z chłodzeniem CPU, który po 35 sekundach osiąga na pierwszym rdzeniu temp. 93*C. OCCT nie podaje też odczytów, które mogą być dostępne np. sekcji zasilania. Jest uwidoczniona temperatura TMPIN3 którą można identyfikować z temperaturą chipsetu i jeżeli tak by było to też może mieć wpływ na zachowanie PC.

Link to post
Share on other sites

Odczyt parametrów prądowych w normie i tu nie powinno być żadnych problemów natomiast temperatury w IDLE są za wysokie. Mało tego w odczycie brak parametrów wentylatorów obudowy jest tylko wentylator CPU. Wobec powyższego scenariusz masz taki; Włączasz grę (wszystkie podzespoły pracują prawie na Max) lub test Power Supply (obciąża na Max), temperatura kumuluje się w obudowie i wentylator CPU nawiewa coraz cieplejsze powietrze na procesor i sekcję zasilania. w obudowie tworzy się przyspieszony efekt cieplarniany. to widać po odczycie temperatury chipsetu, w spoczynku jest 34.5*C a po 35 sek testu jest już 86*C. Płyta nie ma czujnika na sekcji zasilania więc nie wiadomo do jakich temperatur dochodzi, a jeżeli dojdzie powyżej 100*C kontroler regulacji napięcia może je zmniejszać co w czasie gry skutkuje freezami.  

Link to post
Share on other sites

Mała poprawka. Nie ma odczyto wentylatorow z obudowy bo nie są one podpięte pod płytę główną tylko kontroler obudowy. Moja obudowa to

Obudowa SilentiumPC Gladius M40 Pure Black ATX/USB3.0/SSD ready/3x120mm bez zasilacza (SPC077)

Z przodu na górze ma 3 suwaki do sterowania prędkością 3 par (6 szt.) wentylatorów. Oryginalnie były 3 szt. (2 z przodu i 1 z tyłu), ale wymieniłem je na nieco lepsze i dodałem kolejne 3. Wszystkie działają cały czas. Jak gram to ustawiam je wszystkie na high a jak nie gram (np. oglądam filmy), to ręcznie przestawiam na low. Więc obieg powietrza i temperatura w środku nie powinna być problemem

Link to post
Share on other sites

 

 

Więc obieg powietrza i temperatura w środku nie powinna być problemem
Jadnak z odczytów okazuje się, że jest problemem. Jak masz ustawione te 6 wentylatorów? Powinno być;

Przód - x2 nawiewne

Dół     - x1 nawiewny

Tył      - x1 wywiewny

Góra   - x2 wywiewny

Jeszcze można na wykonać podgląd tego co się dzieje w trakcie rozgrywki przez zapisanie logu, W tym celu uruchom HWiNFO z zakładki Sensors następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gdzie ma być zapisany log. Graj do wystąpienia freeza. Po ponownym uruchomieniu kierujesz się do zapisanego logu następnie wrzuć go na jakiś hosting, a tu daj linka.

Link to post
Share on other sites

Ten błąd DriverFrameworks-UserMode id 10111 jest krytyczny i czasowo występuje w niewielkim przedziale czasowym przed zwieszeniem systemu. Kliknij na nim dwukrotnie lub prawoklik i Właściwości zdarzenia. Tu będziesz miał opis przyczyny błędu. Sprawdź w usługach systemowych jaki status ma usługa Windows Driver Foundation-User-mode Driver Framework powinna mieć tryb uruchamiania Ręczny.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

urządzernia peryferyjne wykluczam. Robiłem taki test, że moje twarde dyski wsadzałem do innego kompa i podpinałem do niego wszystkie moje peryferia. Nie powodowało to zawieszania i test Power Supply przechodził bez problemu.

 

Dalej nie mogę znaleźć tego procesu.

Poniżej zamieściłem jeszcze zrzuty ekranu z obciążenia procesora chwilę po wyjścu z gry. Niby ponad 90% to właśnie gra

https://imgur.com/a/DUhJT4Y

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...