Skocz do zawartości

Przenoszenie systemu operacyjnego na inny dysk.


Recommended Posts

Witam,

 

laptop był kupiony wraz z systemem, dysk trochę nawal więc potrzebna jest wymiana. Jak przenieść ten system na nowy dysk? Można zapisać jakoś jego obraz wraz z kluczem żeby nadal był aktywowany? Czy może da się jakoś wyciągnąć klucz z rejestru, pobrać obraz ze strony microsoftu i po prostu aktywować tym kluczem?

Link to post
Share on other sites

On się sam aktywuje. Klucz jest przypisany do płyty głównej (w twoim przypadku do laptopa). Zmiana dysku nie powinna stwarzać problemu. Ja radzę postawić system na nowo. Są programy do przenoszenia całej zawartości z systemem, ale ja korzystałem z płatnego i do dziś nie mam problemu...

Link to post
Share on other sites

Klucz systemu jest zapisany w bios. Także spokojnie możesz instalować na nowo. Jeśli będziesz przenosił, to jeśli stary dysk będzie mniejszy od nowego nie powinieneś mieć jakichkolwiek kłopotów. Darmowe dobre narzędzie AOEMI Backupper i opcja clone. Wskazujesz dysk źródłowy (stary) potem nowy i czekasz na zakończenie. Trochę trudniej jest, gdy stary dysk jest większy od nowego. Nie każde narzędzi potrafi, a jak potrafi, to nie zawsze zrobi to dobrze. Czasem jest jeszcze niezbędna edycja partycji programem diskpart, a to już wyższa szkoła jazdy. :)

Edytowane przez lucjanos
Link to post
Share on other sites

Tak jak mówi @@jarrino, klucz jest w biosie i najlepiej jak postawisz system na nowo. Jeżeli chcesz to możesz też odczytać klucz windowsa za pomocą takich programów jak Win Key Finder/Viewer.

 

 

On się sam aktywuje. Klucz jest przypisany do płyty głównej (w twoim przypadku do laptopa). Zmiana dysku nie powinna stwarzać problemu. Ja radzę postawić system na nowo. Są programy do przenoszenia całej zawartości z systemem, ale ja korzystałem z płatnego i do dziś nie mam problemu...

 

 

Klucz systemu jest zapisany w bios. Także spokojnie możesz instalować na nowo. Jeśli będziesz przenosił, to jeśli stary dysk będzie mniejszy od nowego nie powinieneś mieć jakichkolwiek kłopotów. Darmowe dobre narzędzie AOEMI Backupper i opcja clone. Wskazujesz dysk źródłowy (stary) potem nowy i czekasz na zakończenie. Trochę trudniej jest, gdy stary dysk jest większy od nowego. Nie każde narzędzi potrafi, a jak potrafi, to nie zawsze zrobi to dobrze. Czasem jest jeszcze niezbędna edycja partycji programem diskpart, a to już wyższa szkoła jazdy. :)

 

Dzięki za odpowiedzi, będę się odzywał w razie jakichkolwiek komplikacji.

@EDIT

 

Dobra zmiana planów trochę, trzeba przenieść zawartość starego dysku na nowy. Rozumiem że trzeba mieć 2 dyski na raz podłączone ale jak to zrobić w laptopie? W komputerze stacjonarnym nie widzę przeszkód bo mogę po prostu włożyć 2 dyski do obudowy. Albo czy da się przenieść ten system na pendrive jeśli jest tylko parę rzeczy zainstalowanych i system?

Link to post
Share on other sites

Moja teoria wygląda tak:

 

- Na laptopie robisz backup jakimś programem do backupu (AOMEI, EaseUS). Nagrywasz na pendrive.

 

- Zakładasz nowy dysk i instalujesz windowsa nawet bez klucza. Chodzi o to, żeby instalka stworzyła partycje rozruchowe na czystym dysku.

 

- Instalujesz wcześniejszy wybrany program do backupu, wtykasz pendrive i przywracasz z niego wcześniejszą kopię.

 

Na osobno podpinanych dyskach nie robiłem klonowania, ale jak bym musiał, to bym tak jak wyżej kombinował.

Link to post
Share on other sites

Witam.
Ja też mam podobny problem, tylko, że... Laptop był zakupiony gdy miał wgrany system Win 7, potem pojawiła się możliwość upgrade do Win 10 więc z niej skorzystałem. Teraz chcę wymienić dysk z HDD na SSD i zastanawiam się czy mam wgrać na nowo Win 7 czy 10?

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi,

Link to post
Share on other sites

- Na laptopie robisz backup jakimś programem do backupu (AOMEI, EaseUS). Nagrywasz na pendrive.

 

- Zakładasz nowy dysk i instalujesz windowsa nawet bez klucza. Chodzi o to, żeby instalka stworzyła partycje rozruchowe na czystym dysku.

 

- Instalujesz wcześniejszy wybrany program do backupu, wtykasz pendrive i przywracasz z niego wcześniejszą kopię.

 

Na osobno podpinanych dyskach nie robiłem klonowania, ale jak bym musiał, to bym tak jak wyżej kombinował.

A nie lepiej jakimś programem zrobić backup, potem przygotować bootowalnego pendrive, przełożyć dyski, odpalić z tego pendrive system i odtworzyć system z kopii? Po co ta instalacja Windowsa? Autor pisał, że miał problemy z dyskiem, więc niech wgra Windowsa na czysto a nie przerzuca trupa z jednego dysku na drugi.

Link to post
Share on other sites

@up

Przeczytaj post #5 po "edit".

 

Co do odpalenia systemu z pendrive i przywrócenia backupu, podaj nazwę programu, który także zainstaluje partycje rozruchowe i zainicjuje dysk jako startowy. Ja nie miałem takiej sytuacji (osobno podłączane dyski), więc zaproponowałem swoją teoretyczną metodę jak bym to zrobił. Gdybym wcześniej miał takie zadanie, to rzuciłbym konkretną nazwę programu i szybszy sposób bez instalacji windowsa. Więc czekamy...

Link to post
Share on other sites

I więc tak... System zainstalowany na nowym dysku. Nie było problemów z aktywacją i instalacją. zrobiłem pendrive z instalką Win 10 za pomocą M$$ oprogramowania, w Biosie ustawiłem rozruch z pena, wymieniłem dysk, instalka z pena, aktywacja za pomoca konta M$$ i wszystko gra i trąbi.

Link to post
Share on other sites

Ale autor z jakiegoś powodu (nie wiadomo jakiego i nie nasza sprawa) musi przenieść całą zawartość.

 

Ja do backupów używam Clonezilli...  robisz botowalnego pendriva z clonezillą (np. rufusem) ustawiasz w biosie bootowanie z USB, odpalasz clonezille z pendriva zgrywasz clona partycji z systemem.
Wrzucasz pliki z kopią dysku na innego pendriva.
przepinasz dyski w laptopie, znowu odpalasz clonezille z pendriva, jako źródło wskazujesz pliki na pendrive i a jako dysk docelowy nowy który własnie włożyłeś, odtwarzasz partycję.
 
Niestety Clonezilla lekko mówiąc nie należy do "najprostszych" programów tego typu - oparta jest o Linuxa, więc znajdź najpierw instrukcję jak to prawidłowo zrobić - druknij i dopiero bierz się do działania.
 
@up proszę bardzo,
 
 
jak wspomniałem, wysikanie dziurki w śniegu to to nie jest, ale jak ogarniesz to już zawsze będziesz używał. 
Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...