Skocz do zawartości

MSI Z370 Krait Gaming - komputer wpada w ciągły restart


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Od pewnego czasu borykam się z pewnych uciążliwym problemem, a mianowicie mój komputer podczas pracy potrafi się zawiesić, nie reaguje na nic, poza przyciskiem Reset, a z głośników wydobywa się dziwny dźwiek, na anglojezycznych forach jest to znane jako "PC freezes with a loud buzzing sound". 

 

Po wcisnieciu przycisku reset na obudowie (były przypadki, ze komputer nie reagował na reset i power, musiałem użyc przycisku na zasilaczu i dopiero wtedy power), komputer wpada w ciągly restart, wentylatory się krecą, ale po upływie około sekundy komputer się wylącza (zanim zobacze cokolwiek na swoim ekranie) i włącza ponownie i tak cały czas, aż do momentu, gdy pozbawie go dostępu do prądu, po ponownym podłączeniu komputera do prądu i kolejnych próbach uruchomienia problem się powtarza. Żeby uruchomić poprawnie komputer jestem zmuszony do wyciągniecia baterii CR2032 z mojej płyty głownej, w celu przywrócenia ustawień UEFI do domyślnych. Po włozeniu baterii z powrorem, komputer normalnie się uruchamia i można normalnie go użytkować, przynajmniej przez jakiś czas http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/smile.gif

 

Te dziwne zawieszenia mogą wystąpić dosłownie w każdej sytuacji podczas używania komputera; od grania, przez oglądanie filmów, na zwykłym przeglądaniu internetu kończąc. Były również dwa przypadki, gdzie komputer nie zawiesił się, tylko po poprawnym zamknięciu, podczas kolejnej próby uruchomienia z miejsca wpadł w ciągly restart. 

 

Gdyby ktoś znał jakieś możliwe przyczyny i rozwiązanie mojego problemu, byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Ponizej podaje specyfikacje mojego komputera, a także czynności, które wykonałem próbując rozwiązać problem, przed rejestracją na forum.

 

 

System operacyjny - Windows 10 Pro, x64, z najnowszymi aktualizacjami.

Płyta głowna - MSI Z370 Krait Gaming 

Procesor - i7 8700k

RAM - Corsair Vengeance LPX 8GB, 2x

Karta graficzna - RTX 2080 Ti, Gaming od Gigabyte.

Zasilacz - Chieftec GPS-1000C

 

Sprzęt nie jest podkręcany, nie przegrzewa się, wszystko jest poprawnie zamontowane, czyste i tak dalej, funkcje w stylu Fast Boot i tego typu wyłączone.

 

Co zrobiłem do tej pory:

 

- Wymiana baterii na płycie głównej

- 2x update UEFI, nowsze wersje pobierane ze strony producenta, pasujące do mojej płyty głownej.

- Wymienione również zostały pamięci RAM (z innego powodu).

- Różne aktualizacje sterownikow, w tym GPU, do tego Windows Update i tak dalej.

- Szukałem również w internecie, ale niestety nie znalazłem rozwiązania.

 

Z góry za dziękuje za pomoc i proszę wybaczyc, że taki długi post, chciałem dokładnie wszystko opisać. 

Edytowane przez Puchacz1993
Link to post
Share on other sites

"jestem zmuszony do wyciągniecia baterii CR2032 z mojej płyty głownej, w celu przywrócenia ustawień UEFI do domyślnych. " A jakie są ustawienia, na których występuje problem, inne niż domyślne (default) ?

Zaglądnij do podglądu zdarzeń i znajdź powtarzające się błędy krytyczne. Może skojarzysz te, które powodują problem (godzina wystąpienia) ?

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

"jestem zmuszony do wyciągniecia baterii CR2032 z mojej płyty głownej, w celu przywrócenia ustawień UEFI do domyślnych. " A jakie są ustawienia, na których występuje problem, inne niż domyślne (default) ?

Zaglądnij do podglądu zdarzeń i znajdź powtarzające się błędy krytyczne. Może skojarzysz te, które powodują problem (godzina wystąpienia) ?

 

Obecnie cały czas używam domyślnych ustawień UEFI, wiec po resecie do wartości domyślnych są dokładnie takie same, jakie były przed, w przeszłosci jedyne, co zmieniałem to XMP z off na on, ale zrezygnowałem z tej funkcji, myśląc, że może to rozwiąże problem, ale tak się nie stało.

 

Sprawdzałem również dziennik zdarzeń i jedyne blędy krytyczne, jakie tam kiedykolwiek widzialem, to Kernel Power 41.

 

Zapomniałem dodać w pierwszym poście, ze dwa razy komputer po poprawnym zamknięciu, nie chciał się w ogóle uruchomić, tylko z miejsca przy następnej próbie uruchomienia wpadał w ten ciągly restart, wcześniej jak wyłączałem to wszystko było ok. Normalne zamknięcie systemu.

 

Problem nie występuje często, ale jest niepokojący i uciążliwy. 

Edytowane przez Puchacz1993
Link to post
Share on other sites

Czy ram jest na liście kompatybilnych z płytą ? Sprawdzałeś je memtestem ? Ten błąd 41 to ma tak szeroki zakres, że to może być wszystko... :(

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/2028504/windows-kernel-event-id-41-error-the-system-has-rebooted-without-clean - może coś z tego potrafisz zrobić, żeby dokładniej odczytać ten błąd...

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Nie mogłem się doszukać ani dopatrzyć na zdjęciach, więc pytam tu czy płyta ma Dual BIOS?

Jak ma to niech przełączy na ten drugi ( powinno być w instrukcji obsługi dostarczonej z płytą główną).

Jaki jest stan dysku systemowego co pokazuje program np Cristal Disc Info?

Czy było sprawdzane zachowanie sprzętu na jakimś nowszym discro Live DVD Linux-a?

 

Inna przyczyna to błędy podczas montażu procesora, więc do sprawdzenia będzie stan pinów gniazda na płycie głównej.

Jakby była możliwość wklejenia zdjęcia gniazda w odpowiedzi w tym temacie było by fajnie.

Co do dalszego postępowania można wyciągnąć podzespoły z obudowy podłaczyc główne przewody od zasilacza upewniając że są poprawnie wsadzone w gniazda płyty głównej, uruchomić w minimalnej konfiguracji tj, monitor pod zintegrowaną, jedna kość RAM i testować np pod Linux-em ( można skorzystać też z kompilacji STERLEC tam są i programy do testowania i diagnozy procesora RAM i dysku HDD/SDD, po zaliczonych testach dołożyć np kolejny RAM i testować dalej.

Link to post
Share on other sites

Czy ram jest na liście kompatybilnych z płytą ? Sprawdzałeś je memtestem ? Ten błąd 41 to ma tak szeroki zakres, że to może być wszystko... :(

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/2028504/windows-kernel-event-id-41-error-the-system-has-rebooted-without-clean - może coś z tego potrafisz zrobić, żeby dokładniej odczytać ten błąd...

 

Nie zwróciłem wcześniej na to uwagi, ale teraz patrzę na strone MSI, w zakładce Compatibility nie ma symbolu moich pamięci CMK8GX4M1A2400C14R ale jest np CMK16GX4M2A2400C16 ver3.31, to sa tez pamieci Vengeance od Corsaira, tak samo taktowane, ale CL16, moje sa CL14, wiec to niestety jest coś innego, nie rożnią się tylko kolorem, no i tu jest jedna kość 16 gb, u mnie jest 2x po 8 gb.

 

Zdecydowanie moje niedopatrzenie przed kupnem, niestety, ale widziałem w sieci kilka osób które mają te samą płytę główną z takimi samymi pamięciami jak moje i wiem, że u nich nie ma żadnych problemów, może wszystko jest kompatybilne, a pamięci z jakiegoś powodu i tak nie ma wymienionych na stronie MSI, podobnie było z moim chłodzeniem procesora, które pasuje idealnie do tej płyty, a jak kupowałem płyte to ani ona, ani chyba nawet mój socket w ogóle nie był wymieniony jako kompatybilny, nie był również wymieniony jako niekompatybilny. Zapytałem w sieci, ludzie mieli, mówili, że wszystko pasuje, kupiłem, założylem i rzeczywiście. 

 

O pamięci również pytałem, ale już poźniej, po kupnie i jak już problemy były, nikt nie miał żadnych problemow w konfiguracji, które zawierały zarówno płytę główna taka jak moja, jak i taki sam RAM.

 

Pamięci były sprawdzane memtestem, test został ukończony pomyślnie, 10 cykli, około 8 godzin.

 

Z tego co wiem, to błąd Kernel Power 41 pokazuje się za każdym razem, jak system zostanie nieprawidłowo zamknięty, nawet jak wszystko jest w porządku, a np bym przełączył na zasilaczu z 1 na 0 i poźniej normalnie uruchomił już na 1, to ten błąd byłby w dzienniku.

Nie mogłem się doszukać ani dopatrzyć na zdjęciach, więc pytam tu czy płyta ma Dual BIOS?

Jak ma to niech przełączy na ten drugi ( powinno być w instrukcji obsługi dostarczonej z płytą główną).

Jaki jest stan dysku systemowego co pokazuje program np Cristal Disc Info?

Czy było sprawdzane zachowanie sprzętu na jakimś nowszym discro Live DVD Linux-a?

 

Inna przyczyna to błędy podczas montażu procesora, więc do sprawdzenia będzie stan pinów gniazda na płycie głównej.

Jakby była możliwość wklejenia zdjęcia gniazda w odpowiedzi w tym temacie było by fajnie.

Co do dalszego postępowania można wyciągnąć podzespoły z obudowy podłaczyc główne przewody od zasilacza upewniając że są poprawnie wsadzone w gniazda płyty głównej, uruchomić w minimalnej konfiguracji tj, monitor pod zintegrowaną, jedna kość RAM i testować np pod Linux-em ( można skorzystać też z kompilacji STERLEC tam są i programy do testowania i diagnozy procesora RAM i dysku HDD/SDD, po zaliczonych testach dołożyć np kolejny RAM i testować dalej.

 

Niestety nie ma Dual Bios. Dysk rownież sprawdzałem, programem który wymieniłeś i HDTune, zero błedów. Ten dysk (Samsung SSD Evo, Sata 3) posiadam już od kilku lat i do momentu zakupu nowej płyty, procesora i RAMu, na poprzednich konfiguracjach nigdy żadnych problemów z komputerem nie miałem, a używany jest przez większą cześć dnia. 
 
 
Co do pytania o Linuxa, to nie było sprawdzane. Jedynie Windows 10 Pro x64.
 
 
Co do montażu procesora również wszystko sprawdzałem, już po pojawieniu się problemu i wszystko wyglądało dobrze, zero pogiętych pinów ani niczego takiego. Podczas zakładania go za pierwszym razem obchodziłem się z nim jak z jajkiem i nie był to mój pierwszy montaż, zawsze uważam przy montażu. Z wrzuceniem zdjęcia gniazda będzie ciężko, moje chłodzenie procesora jest dla mnie niezwykle uciążliwe w montazu i na sama myśl o ściaganiu mam dość, ale sprawdzałem gniazdo i na moje oczy wszystko było w porządku. Zawsze bardzo uważam przy montażu, lepiej poświęcic mu 15 minut więcej niż później mieć nieprzyjemności.
 
 
Z testowaniem takim jak powiedziałeś może być problem, jestem dość uzależniony od tego komputra i jest on używany prawie cały czas, nie tylko do przyjemności dlatego właśnie potrzebuje Windowsa i wszystkiego co jest na tym komputerze do ciągłej dyspozycji. Zastępczego niestety obecnie nie posiadam, a z tym problemem z ciągłym restartem jest tak, że ten problem może nie występować całymi tygodniami, po złozeniu tego zestawu (w lipcu 2018), problem pojawił się po ~ 2 tygodniach, wystąpił dwa razy, wtedy pierwszy raz zainstalowałem najnowszą (wtedy) aktualizację biosu i problem zniknał na ileś miesięcy, z tego co pamietam, to wrócil kilka tygodni temu i od tej pory pojawił się znowu kilka razy, więc cieżko powiedzieć, kiedy wystąpi ponownie, może za 5 minut, może jutro, za kilka tygodni lub kilka miesięcy, nie ma żadnej reguły. Nie mogę niestety testować sprzętu tylko na integrze, pod Linuksem przez tak długi czas.
Link to post
Share on other sites

Nie wiem co robi na tym komputerze, ale jeśli mowa o dostępie do danych z poziomu załadowanego Live DVD Linux-a czy Win. 10 z kompilacji  STERLEC  podłączone dyski są widoczne i wszystko można zrobić z tymi plikami na tych dyskach ( raczej dostępu do danych nie będzie gdyby dyski były szyfrowane).

Selektywne sprawdzenie podzespołów  mogło by pomóc w znalezieniu winowajcy.

 

Co do płyty za taką kasę i brak podwójnego BIOS :/

Sam czy tańsze czy droższe płyty kupowałem, podstawą wyboru był podwójny BIOS ( nigdy nie przytrafiło się nic złego, ale lepiej mieć w razie czego tę możliwość manewru, przełączenia się na zapasowy BIOS).

Na koniec mam pytanie a jaki jest stan sieci elektrycznej, komputer podłączony do sprawnego gniazda z bolcem uziemiającym?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem co robi na tym komputerze, ale jeśli mowa o dostępie do danych z poziomu załadowanego Live DVD Linux-a czy Win. 10 z kompilacji  STERLEC  podłączone dyski są widoczne i wszystko można zrobić z tymi plikami na tych dyskach ( raczej dostępu do danych nie będzie gdyby dyski były szyfrowane).

Selektywne sprawdzenie podzespołów  mogło by pomóc w znalezieniu winowajcy.

 

Co do płyty za taką kasę i brak podwójnego BIOS :/

Sam czy tańsze czy droższe płyty kupowałem, podstawą wyboru był podwójny BIOS ( nigdy nie przytrafiło się nic złego, ale lepiej mieć w razie czego tę możliwość manewru, przełączenia się na zapasowy BIOS).

Na koniec mam pytanie a jaki jest stan sieci elektrycznej, komputer podłączony do sprawnego gniazda z bolcem uziemiającym?

 

Moim zdaniem jedyne, co można by było sprawdzić to jak działa wszystko z jedna kością pamięci, chociaż jak już wspominałem wcześniej pamięci były wymieniane, wcześniej miałem takie same, ale coś wyszło i te stare już nie są u mnie, a są nowe, takie same jak poprzednio, tylko że po prostu inne sztuki. Na starych rownież problem wystepował.

 

Żadnego z dysków nie moge wypiąć, z innym procesorem nie mam jak sprawdzić, podobnie jak z innymi pamięciami RAM, czy z inna płytą główna. Na mojej starszej karcie graficznej problem ten również występował. Nic innego nie mam podłączonego, no nie licze myszy i klawiatury. Wszystko w tym zestawie jest albo stare (jak dyski) i nigdy problemów nie było, albo względnie nowe, jak płyta, procesor, RAM, RTX.

 

A z tym dual biosem, to masz racje. Nigdy mi to wcześniej nie było potrzebne, płyta niby średnia, ale jak mówisz mogłem spokojnie znaleźć coś z dual biosem w tej cenie. Mądry Polak po szkodzie.

 

A stan sieci elektrycznej, to jak to w bloku, uziemienia tutaj nie ma i nigdy nie było. Żadnych problemów z siecia elektryczną w mieszkaniu również. Nie potrafie się rzeczowo w temacie elektryczności wypowiedzieć, to zdecydowanie nie moja działka/

Link to post
Share on other sites

Te dyski są skonfigurowane programowej macierzy RAID?

Że pod Linuxem/STERLEC nie widać zawartości dysków ( a powinno być widoczne bo macierz RAID tworzy się z poziomu BIOS).

Sprawdzanie z jedną kością pamięci RAM i tylko na zintegrowanej właśnie ma służyć do wykrycia winowajców.

A testowanie pod Linux/ kompilacja STERLEC służy do zweryfikowania, bo może w Windows jest problem z sterownikiem /aktualizacją?

Co do sieci elektrycznej to lipa dziś to standard, mam zasilacz awaryjny ( mieszkam na wsi i się przydaje na częste "mrugnięcia" w lecie i jesienią) "bydlę piszczy" gdy nie wykryje podłączenia do gniazda z sprawnym bolcem.

Link to post
Share on other sites

Te dyski są skonfigurowane programowej macierzy RAID?

Że pod Linuxem/STERLEC nie widać zawartości dysków ( a powinno być widoczne bo macierz RAID tworzy się z poziomu BIOS).

Sprawdzanie z jedną kością pamięci RAM i tylko na zintegrowanej właśnie ma służyć do wykrycia winowajców.

A testowanie pod Linux/ kompilacja STERLEC służy do zweryfikowania, bo może w Windows jest problem z sterownikiem /aktualizacją?

Co do sieci elektrycznej to lipa dziś to standard, mam zasilacz awaryjny ( mieszkam na wsi i się przydaje na częste "mrugnięcia" w lecie i jesienią) "bydlę piszczy" gdy nie wykryje podłączenia do gniazda z sprawnym bolcem.

Nie, normalnie podłaczone, żadnych macierzy. 

 

Sprawdzane z jedną kością pamięci było, nic to nie dało. Poprzednio miałem dwie takie same kości, jak mam teraz, tylko po prostu inne sztuki, teraz mam dwie inne i sprawdzane było ze starymi dwoma, z nowymi dwoma, z jedną z nowych, później z drugą, nic to nie dało.

 

Napisałem również do MSI w sprawie kompatybilności tego RAMu z moją płytą główna i dostałem odpowiedź, że wszystko powinno działać jak należy, opisałem również swój problem, ale nie znają rozwiązania ani podobnych przypadków na podobnych konfiguracjach. 

 

Z  tymi sterownikami i updatami to fakt, z tym, że sterowniki aktualizuje na bieżąco, a problem i tak występuje, na różnych aktualizacjach również, podobnie na różnych "dużych" aktualizacjach Windowsa i na October Update 1809 problem występuje, i na wcześniejszej April Update 1803. Na innej karcie graficznej, ale też od Nvidii (GTX 1080, którego miałem przed RTXem) problem też występował, z różnymi wersjami sterowników. 

 

Aktualizowałem też sterowniki do płyty głównej, pobierane ze strony producenta i tak dalej. Sterowniki Nvidii były też odinstalowane przy pomocy DDU i później instalowane od nowa, te same / inne / starsze / nowsze. 

 

Według mnie jakieś błędy spowodowane aktualizacjami Windowsa / sterowników mogłyby ewentualnie być przyczyną tych freezow z dziwnym dźwiękiem z głośników, podczas pracy na komputerze, ale problem z ciągłym restartem występuje czasami również podczas normalnego uruchamiania, w stylu wyłaczyłem komputer, wracam za godzine, chce korzystać ponownie, wciskam Power, a tam już problem z ciągłym restartem występuje, a podczas pracy wcześniej wszystko było w porządku. Z innym zasilaczem było sprawdzane, teraz jak się sytuacja powtórzy, spróbuje po kolei wypinać podzespoły, w tym dyski i zobaczyć może po wyjęciu któregoś i włączeniu ten ciągły restart po prostu ustanie. Przełoże też RAM do innych slotów. 

Link to post
Share on other sites

"nic to nie dało" to się wykrzaczył po np 2 godzinach testowania programem MemTest uruchomionego  z kompilacji SERLEC ?

Jeśli nie ma błędów dołoży kolejną pamięć, tak by działało w trybie Dual Chanell ( sprawdzi w instrukcji obsługi płyty głównej) dla pewności w BIOS ustawić profil XMP.

Sam na co dzień nie korzystam z Linux-a / kompilacji STERLEC, ale jeśli coś cię dzieje z Windowsem, do diagnostyki naprawy jest naprawdę przydatnym narzędziem.

Jeśli są problemy pod Linuxem i Windows to można podejrzewać że sprzęt szwankuje.

Co  Windows 10 mam wersje PRO i ustawione połączenie taryfowe z internetem, więc mogę odłożyć instalację aktualizacji, ( w ten sposób uniknąłem instalacji poprawki z poczatku marca która spowalniała komputer w grach).

Wszelki Octember/April update odkładam na czas ( nauczka po Windows 8 gdy wyszła wadliwa paczka z update do 8.1 z poziomu sklepu Windows 8),

Link to post
Share on other sites

 

 

Na mojej starszej karcie graficznej problem ten również występował.
Wymontuj kartę RTX 2080 Ti i podłącz monitor na kartę zintegrowaną sprawdź czy problem się powtórzy. Jeżeli dalej będzie występował to prawdopodobnie problem leży po stronie CPU- płyta więc sprawdź socket - piny za pomocą lupki czy z nimi wszystko w porządku.
Link to post
Share on other sites

Wymontuj kartę RTX 2080 Ti i podłącz monitor na kartę zintegrowaną sprawdź czy problem się powtórzy. Jeżeli dalej będzie występował to prawdopodobnie problem leży po stronie CPU- płyta więc sprawdź socket - piny za pomocą lupki czy z nimi wszystko w porządku.

 

Tak chyba będę zmuszony zrobić, tzn mówie o karcie zintegrowanej, będzie ciężko rozstać się z grami na jakiś czas, a gram nie tylko dla przyjemności :(. Musze najpierw załatwić monitor FHD, mój 4k TV, którego używam od wielu lat jako monitor posiada tylko HDMI, a znowu integra nie obsłuży więcej niż 4k 24hz na HDMI.

 

Socket i piny sprawdzałem, przy okazji czyszczenia coolera CPU, wszystko wyglądało w porządku.

Link to post
Share on other sites

I jak działa bezproblemowo na karcie zintegrowanej? Jeżeli tak to sprawdziłbym na innej karcie zewnętrznej, aby wyeliminować ewentualny problem slotu PCI Express. 

 

Nie sprawdzałem jeszcze.

 

Od momentu napisania pierwszego postu w temacie nic złego się z PC nie dzieje, a włączony był przez ten czas powyżej 30 godzin.

 

Z tym problem jest też taka sprawa, że może się wystąpić za 5 minut, może za ileś dni, więc jakikolwiek test wymaga sporej ilości czasu dlatego właśnie między innymi ciężko mi to testować na integrze, czy z jedną kością RAM przez wiele godzin, a gram na nim nie tylko ja i nie tylko dla przyjemności, ale jak trzeba, to trzeba :)

 

Z inna kartą graficzną, wewnętrzną (GTX 1080) problem również występował, więc problem ze slotem na karcie raczej odpada, bardziej na płycie głównej. Obydwie karty były podłączone do tego samego slotu na płycie, która niestety posiada tylko jeden slot PCI-E 3.0 x16, drugi jest tylko 3.0 x8, w dodatku tak umiejscowiony, że mam wrażenie, że dość długi RTX tam nie wejdzie bez kolidowania z portami / kablami SATA.

Edytowane przez Puchacz1993
Link to post
Share on other sites

 

 

raczej odpada, bardziej na płycie głównej.
Właśnie o  problem ze slotem na płycie mi chodziło. Ogólnie z opisu to pasuje mi do jakiejś kolizji płyta - RAM. Na poprzednich pamięciach nie było takich zjawisk? Wymontuj RAM i zamontuj ponownie, czasami brak poprawnego styku może objawiać się jak u Ciebie.
Link to post
Share on other sites

Właśnie o  problem ze slotem na płycie mi chodziło. Ogólnie z opisu to pasuje mi do jakiejś kolizji płyta - RAM. Na poprzednich pamięciach nie było takich zjawisk? Wymontuj RAM i zamontuj ponownie, czasami brak poprawnego styku może objawiać się jak u Ciebie.

 

Niestety na poprzednich pamięciach (miałem takie same, jak teraz, tylko inne egzemplarze) problem również występował, RAM wymontowałem i założyłem ponownie. 

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie jest to wina płyty gł. tak jakby kość biosu traciła połączenie z płytą lub kumulował się jakiś ładunek elektryczny, stąd te zapętlone restarty. Masz zamontowany speaker na płycie gł. i czy sprawdziłeś w trakcie problematycznych restartów na diodach LED jaki jest stan  kluczowych podzespołów

CPU - indicates CPU is not detected or fail.
DRAM - indicates DRAM is not detected or fail.
VGA - indicates GPU is not detected or fail.
BOOT - indicates the booting device is not detected or fail.

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie jest to wina płyty gł. tak jakby kość biosu traciła połączenie z płytą lub kumulował się jakiś ładunek elektryczny, stąd te zapętlone restarty. Masz zamontowany speaker na płycie gł. i czy sprawdziłeś w trakcie problematycznych restartów na diodach LED jaki jest stan  kluczowych podzespołów

CPU - indicates CPU is not detected or fail.

DRAM - indicates DRAM is not detected or fail.

VGA - indicates GPU is not detected or fail.

BOOT - indicates the booting device is not detected or fail.

 

Speaker właśnie dopiero dzisiaj sobie załatwiłem, a o popatrzeniu na ledy tez jakoś wcześniej niestety nie pomyślałem. 

 

Jak się sytuacje powtórzy posłucham speakera i spojrze również na ledy. 

 

Dzięki za pomoc. Ja osobiście też stawiam na płytę, cała reszta, poza testowaniem z innym procesorem i inna płytą, była sprawdzana / zmieniana i problem wciąż co jakiś czas powraca.

 

Od momentu założenia tematu problem się nie powtórzył, mam nadzieję, że tak pozostanie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...