Skocz do zawartości

Pomoc w uzyskaniu lepszego przeplywu powietrza wewnatrz obudowy


Recommended Posts

Na górę styka 1, jeżeli nie mamy chłodnicy od LC.

 

Ja osobiście mam tak rozwiązane chłodzenie w obudowie.

 

6 szt. Silentwings 3 1000rpm PWM

 

x2 Front, Intake

x2 Na dole, Intake (duży buff dla temperatur grafiki)

x1 Na górze, Exhaust (szczególnie dobre dla sekcji zasilania)

x1 Na tyle, typowy Exhaust

*warto dodać że jakby nie patrzeć GPU to także Exhaust

 

Reszta powietrza ucieka szczelinami. "Pozytywny" obieg powietrza, dzięki czemu nie mam syfu (kurzu) w obudowie. A mam kota... jedyne co to co dwa tygodnie czyszczę filtry na froncie i spodzie (2 minuty roboty).

 

Tak jak pisał  ernorator:

 

Cicho i dobrze nie będzie tanio. 

 

Imho jeżeli chcesz wydajne i bezgłośne chłodzenie to czeka cię wydatek "paru stówek". W moim przypadku było to ~540zł ale to jest już high-end (pomijając Define R6, Dark Rock Pro 4 i pół-pasywne GPU, pół pasywny zasilacz).\

 

Jeżeli chodzi o wentylatory typu shadow wings, fractalowskie GP itp to zawsze finalnie je sprzedawałem... Pomimo że są lepsze, to jednak nie widziałem sensu wydawać pieniędzy jeżeli efekt nie jest "całkowity" (takie "final solution"). 

 

Enermaxy (miałem w poprzednim PC jakieś 4 lata temu) jak i BeQuiety bardzo polecam. Ew. Noctua.

 

Ja (subiektywnie) sugeruję ci wydać trochę więcej "pieniążków" na następne wentylatory (a potem sukcesywnie powoli zastępować te najgorsze). Ale wentylatory z tobą wtedy zostaną na dłużej. Dobre łożyska wytrzymają wiele lat. 

 

Ja jestem na ostatnim etapie: zakup SSD 2tb pod magazyn by pozbyć się głośnego HDD i będzie silencium. 

 

Co do temp. w obudowie weź pod uwagę TDP podzespołów. Tego nie oszukasz. A profile ustaw sobie metodą prób i błędów jeżeli mobo ci na to pozwala (ja mam wentylatory spięte po 2 kablem Y-PWM i podł. jako trzy strefy: front, dół, exhaust [góra+tył]). 

 

Co do temp, to albo masz za słabe wentylatory exhaust albo po prostu za mało RPM (czyt. będzie głośnej jak dasz wydajniejsze). W momencie jak masz full zestaw wentylatorów to trzeba patrzeć na ich wydajność oraz ciśnienie (dla radiatorów, filtrów itp). 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Zamontowałem tam na próbę jakieś dwa wentyle i problem znikną więc kupiłem stelaż

Z ciekawości, ile kosztuje i gdzie dostanę taki stelaż? Ile w rzeczywistości zbiłeś temperatury takim trikiem?

 

Póki co dałem przednie wentyle na pełna moc od temperatury 68c, więc w grach nie przekracza teraz 70. Wiem, że takie temperatury są w normie ale wolałbym aby całość ciszej pracowała

Link to post
Share on other sites

Ok dzieki, Tez w internetach znalazlem testy z takim pomyslem jak na zdjeciu ponizej. 92mm wentylator pod karta do wyciagania goracego powietrza. Tez mozna zyskac 5-8c

 

5-8* to absolutne nope. O ile w ogóle pomoże.

Dobry nawiew bezpośredni na GPU daje 5*+ (zależnie od coolera karty i wydajności "dopływu powietrza").

 

W tym przypadku zabierasz karcie powietrze. Mniej powietrza wciągną wentylatory z GPU by schłodzić radiator, bo część ucieknie od razu poza obudowę - zamiast do karty. Jak już, to takie coś ma sens nad (a nie pod) kartą. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...