Skocz do zawartości

Pomoc w uzyskaniu lepszego przeplywu powietrza wewnatrz obudowy


Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym zmniejszyc temp. w swojej obudowie fractal design meshify c która ma standardowo po jednym wentylatorze 120mm na przodzie i tyle. Ponizej dodalem zdjecia prezentujace wnetrze obudowy.

Zaczne od tego ze przede wszystkim zależy mi na ciszy wiec wentylatory beda pracowac na okolo 800-1000rpm

Mam w planach przeniesc wentylator z przodu na gore, a na przod dokupic 2x 140mm i tutaj najbardziej mi pasują Sigma Pro 140mm 35-40zl za szt. (ewentualnie co polecicie do 40zł?)
Zastanawiam się też czy na tyl dokupic cos lepszego 120mm czy zostawic oryginalne fractala.

Temperatury karty graficznej 1060 gaming x 6gb przy zamknietej obudowie to 74-75c, a przy zdjetym bocznym panelu 68-69c.

 

mckb8fv.png

 

6RbBxQW.png

 

X0Q2Wnw.png

Link to post
Share on other sites

Parafrazując, z tym będzie jak z usługą. 

 

Tanio i dobrze nie będzie cicho.

 

Cicho i tanio nie będzie dobrze.

 

Cicho i dobrze nie będzie tanio. 

 

Sigma pro to opcją tania, głośniejsza i średnio dobra. Więc nie spełni postawionych przez Ciebie oczekiwań.  

 

 

Co do rozmieszczenia wentylatorów, lepiej mieć dwa na górze wyciągające niż jeden na górze i jeden z tyłu. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zascislajac, do 50zl z dobrym lozyskiem ktore nie terkocze na nizszych obrotach (800-1000) w miare ciche z dobrym przeplywem powietrza w tym przedziale cenowym.

 

Cos sie znajdzie poza wspomniana sigma pro?

 

Co do rozmieszczenia wentylatorow przetestuje co bedzie lepsze 1xtyl + 1xgora czy 2xgora jak juz dokupie wentylatory na przod. Dzieki ze zwrociles na to uwage

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites

Trochę ponad budżet, ale cichy z niezłą wydajnością : https://www.morele.net/nanoxia-ds-1400-rpm-200300273-729267/?gclid=CjwKCAjw-OHkBRBkEiwAoOZql-HDgi6JO0nqTBwtwDpOV35p03b2PNKR06ZkgSc3edmOokEk8IXSPhoCPbIQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Co do układu wentylatorów, nie zawsze dwa na topie zapewniają niższe temperatury, jak nie zawsze dwie 140-ki na froncie będą bardziej optymalne do przewietrzania obudowy. Składałem ostatnio PC-ta, w którym lepiej spisują się trzy 120-ki, a to za sprawą bardziej skoncentrowanego strumienia powietrza. Druga ze 140-tek na topie nie wprowadza znaczących zmian w temperaturach. Do tego trzecia 120-ka na froncie efektowniej chłodzi dyski. Dalej mamy modę na piwniczki w obudowach, które to wprowadzają bigos w przepływie powietrza, jedyny duży plus moim zdaniem, to estetyka i ład w obudowie ;) Nie wiem gdzie masz zamontowane dyski, jeżeli nie w koszykach w piwniczce, a za tacką MB, lub nie zależy Ci na chłodzeniu dysków, to zapakowałbym dwie 140-ki, w innym przypadku zastosowałbym trzy 120-ki. Na tył tradycyjnie instaluje najwydajniejsze, a przy tym ciche wentylatory, żeby szybko pozbyć się ciepłego powietrza.

Link to post
Share on other sites

Nie slyszalem o tej firmie ale parametry ma calkiem dobre.

 

Co do kieszeni na dyski to mam tam hdd 1tb ale mam zamiar go wywalic bo denerwuje mnie halas, a jest to najglosniejsza rzecz w komputerze i z tego co czytalem po usunieciu kieszeni w mojej obudowie moge tam zamontowac dodatkowy wentylator ktory bedzie wtlaczac chlodne powietrze od spodu

Link to post
Share on other sites

Znana firma, aczkolwiek u nas mało popularna. Robią również niezłe obudowy. Dane techniczne podane przez producenta, to bardzo często pobożne życzenia, niż rzeczywista wydajność ;) Znam chyba dwa wentylatory, których wydajność pokrywa się z rzeczywistością, ale oba głośne ;)  Mam tę Nanoxię po testach, jak chcesz mogę Ci ją wypożyczyć. Znam ten ból, mam cztero-terówkę ;) , lepiej trzymać poza obudową jeżeli często nie sięgasz do zasobów dysku. 

Link to post
Share on other sites

Używałem w dwóch obudowach Enermaxy TB Silence, dokładnie sztuk 6.

Bardzo ciche, super łatwe w czyszczeniu i bardzo trwałe. Do 1k rpm wichury nie robią, ale coś za coś. Od siebie gorąco polecam.

Link to post
Share on other sites

Moze wichury nie robia ale nie na tym mi zalezy najbardziej, a na ciszy i w miare dobrym przeplywie powietrza.

Plan jest taki:
2x 140mm na przod 800-1000rpm
1x 140mm na dole 800-1000rpm

1x tyl 120mm 800-1000rpm
2x gora 120mm 800-1000rpm

Poza tym jakie polecacie wentylatory w poziomie 120-140mm? Nie wiem z jakimi lozyskami wybierac bo nie kazde sie nadaja

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites

Chyba najgłośniejsze z Enermaxów. Po skręceniu obrotów akceptowalne. Przez jakiś czas miałem na pokładzie ich Clustera 140 mm, który pracował między innymi w poziomie. Nie bylo najgorzej, ale żeby był najcichszy to bym nie powiedział. Bardzo cichy Enermax to Everest, z tym że ma sterowanie termikiem, który działał tak sobie. Właściwie to jakby wcale, ale można nim sterować również napieciowo. o tego mi chodzi: https://allegro.pl/oferta/duzy-wentylator-14cm-140x140x25mm-enermax-ucev14-7465746044

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Mało tego Everesta, z używek ani jednej sztuki, a z nówek też mało sklepów posiada i ceny ponad 50zł. Mogę tanio kupic jeszcze 2x Alpenfohn Wing Boost 2 Plus PWM 140mm 35zł za szt. Chyba wybiore między tymi a enermax t.b. silence

Link to post
Share on other sites
W spoczynku czy w stresie?
W stresie, a w spoczynku 33-35

Po zamontowaniu 3x 120mm pure wings 2 na front i wrzuceniu jednego wentyla na gore do wyciagania, temp spadly o 4-5c. Nie wiem czy to dobry wynik. Wszystkie 5 wentylatorow pracuje na 950 rpm i jest w miarę cicho, nadal hdd je zaglusza

Bede chcial jeszcze dokupic 2x 140mm do wyciagania na gore

Link to post
Share on other sites

Spojrzalem na testy i roznie to wypada. W jednym tescie jest tak jak mowisz, w drugim dodatkowy wentylator na gorze zbija temp procka i karty o dodatkowe 1-2c.

 

Teraz mamy poczatek Kwietnia i w pomieszczeniu jest jeszcze chlodno ale jak przyjdzie lato i upaly to mysle ze kazdy wiatrak do wyciagania goracego powietrza bedzie na wage zlota.

 

A poki co jestem zadowolony z uzyskanego wyniku, dzieki wszystkim za pomoc w temacie :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Nie jestem pewien czy dobrze kombinuje ale przeczytałem na tym forum o dodatkowym wiatraku na tyle obudowy w niestandardowym miejscu. Otóż wymontowałem wszystkie śledzie na tyle obudowy i zmierzyłem rozstaw w tamtym miejscu, wyszło mi dokladnie 10.5cm i zastanawiam się nad kupnem wiatraka 80-92mm do wyciągania gorącego powietrza z karty.

 

Ktoś opisywał, że dzięki tej metodzie można uzyskać nawet 10c w niektórych sytuacjach, a jeśli udałoby się dzięki temu patentowi zejść z temperaturą o te minimum 6c to myślę że poświęciłbym kartę dzwiękowa na rzecz daca pod usb
Poniżej zdjęcie tylnego panelu obudowy

 

Z0qubyN.jpg

Edytowane przez pawelox01
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Sprawdź bez śledzi, jeżeli to coś da, to i wentylator jeszcze bardziej wspomoże wymianę powietrza.

Zdjęcie śledzi nic nie dało.

Po zamontowaniu 2x 140mm na front, 1x 120 na gore i 120 na tyl, temperatura karty przy zamknietej obudowie dalej 73c... Przy otwartej 67-68 max. Da radę w ogóle uzyskać taką temperaturę jaka jest bez panelu bocznego w zamknietej obudowie? Czuje ze wyrzucilem pieniadze w bloto bo jednak zakup wentylatorow niewiele dal

Link to post
Share on other sites

Komp jak z podpisu, gpu bardzo się grzało. W WoT mam użycie gpu ~98% a temp były 78-80 stopni przy 20-22 stopniach w pokoju. Potem zainstalowałem wentylatory pod gpu i temp spadły, rzadko przekraczają 72 stopnie. Od początku modernizowałem obudowę i wentylatory w celu zmniejszenia temperatur procesora, sekcji zasilania płyty głównej i gpu. Na początku miałem corsairy af, 1 140 na przodzie, jeden na górze i 120 phanteksa z tyłu (fabryczny z obudowy) ale wszystko było gorące. Potem miałem zainstalowane noctuy 120mm 2 z przodu, 2 na górze i jeden z tyłu ale było głośno za to temp. spadły znacząco. Jakieś 5-10 stopni na cpu i sekcji zasilania, gpu cały czas miało jakieś 80 stopni. Potem przyszła kolej na corsairy ML, 2x140 na przód, 2x140 na górę i 120 na tył. Znowu spadły temp cpu i sekcji zasilania ale nie gpu za to jest ciszej. Wtedy zrobiłem sobie mały eksperyment z epapierosem, dmuchałem parą w przednie wentylatory. Okazało się, że dość długo para zostaje pod gpu i tam się kręci. Zamontowałem tam na próbę jakieś dwa wentyle i problem znikną więc kupiłem stelaż i dałem kolejne dwa ml 120. W takim stanie jak teraz temperatury gpu cpu i sekcji zasilania przy otwartym i zamkniętym panelu bocznym różnią się o max 2-3 stopnie. 

 

LWRod0j.jpg

 

mYw4jSl.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...