Skocz do zawartości

Problem ze stabilnością komputera i7 4790k, MSI Z87


Recommended Posts

Witam,

 

Ponizej wkleję część tematu o podkręcaniu mojego procesora - w czasie OC zaczęły pojawiać się problemy nawet na default ustawieniach. Proszę zainteresowanych o pomoc.

 

Mam problem z działaniem kompa. Mianowicie ustawienia 4,6GHz i 1,25V wydawały się stabilne ale po kilkudziesięciu minutach odpalonej gierki lub nawet po kilku godzinach komputer resetował się samoczynnie...

Postanowiłem przywrócić wszystkie ustawienia w BIOS na default i... komputer zresetował się samoczynnie. Czyli to nie była wina OC, nie ustawiałem tez żadnego profilu OC Genie. Z tego co kojarzę to po wymianie płyty nie było takich akcji a jechałem na lekkim OC (ok 4,6 GHz). Prawdopodobnie zaczęło się tak dziać po wymianie chłodzenia. Możliwe że losowe resety dzieją się z powodu słabego dokręcenia chłodzenia? Płyta, którą kupiłem ma 2 lekko zgięte piny ale procesor wykrywa bez problemu, dzieje się tylko to co opisałem... Wydaje mi się też, że wcześniej nie było tego problemu - znaczy przed wymianą chłodzenia... Może za lekko jest dokręcone? Swoje waży w porównaniu do Fortis 3... Na starej płycie nie jestem w stanie sprawdzić bo już jej nie mam...

Poprawię chyba to chłodzenie w pierwszej kolejności...

 

EDIT2:
Chłodzenie poprawione i dalej lipa... Czyli coś z płytą czy zasilacz już na wykończeniu? Wydaje mi się, że jak grałem na fortis3 to tego nie było... Tylko wtedy też grałem w lekkie gry i może dlatego nic się nie działo?

Może ktoś coś podpowie?

Mam zdjęcia z aukcji, na której kupiłem:

TZjaqfe.png

W rzeczywistości wygląda to podobnie - patrzyłem zaraz po zakupie... Niestety nie mogę znaleźć diagramu dla LGA 1150 i nie wiem za co są odpowiedzialne te piny... Czy ktoś może pomóc?

TtK4sEG.png

ObA0VWB.jpg

Za dużo nie widać na tych zdjęciach.... Postaram się jutro coś ogarnąć - w sensie pastę i ewentualnie zdejmę proc jak nie dojrzycie niczego... Mi ciężko jest to ocenić...

Czy ma ktoś może diagram do mojego socketu? Kurde zły jestem, gniazdo wygląda ok i takie rzeczy się dzieją...

Edytowane przez fabiancol
Link to post
Share on other sites

Czyli co pomierzyć napięcia? Instalacja w domu nie należy do najnowszych i brakuje uziemienia - czy to może mieć wpływ? Zasilacz kupiony w 2014 roku, czyli tylko albo aż 5 lat.

 

Na starej płycie beż możliwości podkręcania wszystko było stabilnie ale może aż tak nie obciążałem proca...

Edytowane przez fabiancol
Link to post
Share on other sites

Można posprawdzać podzespoły na innym komputerze.

Nie ma w stopce dokładnie nic napisane jakie pamięci masz (taktowanie i opóźnienia), sam mam i7 4770K i wysoko taktowane 1200 MHz CL 10 pamięci DDR 3 ( działają z wczytanego profilu XMP), z tego co pamiętam często przy Haswell-ach problemem jest ich stabilne dzianie z wysoko taktowanymi pamięciami RAM, po podkręceniu procesora z winy kontrolera RAM w procesorze, oczywiście z popularnymi modułami DDR 3 800MHz CL 9 nie powinno być kłopotów.

Można ustawić parametry pracy RAM ręcznie w BIOS, bo jednak włączenie profilu XMP wpływa na temperatury procesora.

Jak nie raz mówiłem zasilanie to podstawa, więc bez odpowiedniego zasilacza nie ruszy dalej sprawy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam, rzeczywiście o ramach za dużo nie pisałem. Pierwszy zestaw to Team Group 1600MHz CL9, drugi to goodram 1866MHz CL10. Zasilacz do tej pory nie sprawiał problemu no i to chyba całkiem udana jednostka, ma tylko swoje lata. Problem jest taki, że nawet na default ustawieniach bez OC to się dzieje. Podzespołów niestety nie mam gdzie przełożyć i sprawdzić. W każdym razie zamówiłem zasilacz, będzie pewnie w środę i sprawdzę co i jak. Później wezmę się za pamięci żeby ustawienia poogarniać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...