Skocz do zawartości

Niedziałające peryferia podczas boot'a


Recommended Posts

Jako że jestem nowy na forum - hej wszystkim!

Zacznę opis problemu, od tego, co działo się 2-3 dni wcześniej. Otóż kilka dni temu, kiedy odpaliłem kompa, zauważyłem, że BIOS zresetował ustawienia - pomyślałem CMOS, więc wymieniłem baterię, lecz przez dwa kolejne dni sytuacja się powtarzała.

Dzisiaj, kiedy włączyłem komputer, zauważyłem, że urządzenia peryferyjne nie reagują. Podświetlenie na myszy i klawiaturze nie włącza się, jakby nie były w ogóle zasilane. Tak samo monitor - nie wykrywa sygnału od karty graficznej. Wentylatory w całym komputerze chodzą normalnie, wraz z LED, chłodzenie CPU działa - tak samo napęd DVD - reaguje normalnie.

Próbowałem przepinać urządzenia na inne porty - niestety, bez skutku. Restart był oczywistą opcją, lecz nic nie naprawił. Odłączyłem zasilacz od prądu, odczekałem 15 minut i znów włączyłem - nic nie pomaga. 

Teraz pytanie - winowajcą jest płyta główna, czy zasilacz?

Sprzęt:
CPU: AMD FX8350 + Chłodzenie Fera 2
GPU: MSI AMD R460
MOBO: MSI 970A-G43
RAM: 8 GB Crucial 1600 MHz UDIMM
PSU: Corsair V650
HDD: Barracuda 2TB, WD Blue 1TB

Komputer w tym roku będzie miał 6 lat, wszystko oprócz dysków i karty graficznej nie było od tamtej pory wymieniane.
Z góry dzięki za pomoc!

Edytowane przez woltcher
Link to post
Share on other sites

Czy próbowałeś ręcznie ustawić bios, tak żeby łączył peryferia ? Jest tam na pewno taka opcja.

Za czasu poprzedzającego problemu niestety nie. Teraz nie mogę, bo monitor nie łapie sygnału od karty graficznej. Wszystkie peryferia klapnięte od razu przy naciśnięciu przycisku "power" :(

 

 

Link to post
Share on other sites

Odłącz wszystko, dokładnie wszystko i podłącz jeszcze raz. Pamięć masz w jednej kości ?

Pamięć w dwóch kostkach, wybacz, że nie napisałem od razu. Po odłączeniu i ponownym podłączeniu dalej to samo. Spróbuję jeszcze wyjąć CMOS, by zresetować ustawienia BIOS.

Link to post
Share on other sites

No i spróbuj na każdej kości pamięci osobno...

Właśnie tak uczyniłem. O dziwo HDMI, mysz i klawiatura nadal nie działa, lecz mikrofon na USB ma zapaloną diodę - i to tylko po wyciągnięcia i włożeniu CMOSa. Ta sama sytuacja na każdej kości z osobna - tylko mikrofon aktywny.

 

Edit - Pospieszyłem się ze słowem "aktywny". Świeci się tylko LED, mikrofon nie reaguje na przycisk mute, który zmienia kolor LED.

Edytowane przez woltcher
Link to post
Share on other sites

Mało prawdopodobne żeby padł bios. Ja bardziej stawiam na grafikę. Wyciągnij najpierw ramy, odpal całość i słuchaj sygnałów z płyty(pikanie), jeśli płyta będzie sygnalizować awarię to znaczy że możesz mieć coś z pamięcią ram i płyta jest raczej sprawna. Trzeba wstawić inną grafikę i sprawdzić czy wszystko odpali z twoimi kościami pamięci. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

@up,a teraz napisz jeszcze jak ma to zrobić skoro płyta w ogóle nie staruje ?

Wszystko odpala się normalnie, z tym wyjątkiem, że żadne peryferia nie działają. Napęd optyczny jest responsywny (co wg. mnie dyskwalifikuje winę zasilacza), wszystkie wentyle chodzą normalnie (nawet ten w karcie graficznej, więc wygląda na to, że zasilanie jest). Wczoraj jeszcze przepinałem kable zasilające, ale nic nie pomogło. 

 

 

 

Mało prawdopodobne żeby padł bios. Ja bardziej stawiam na grafikę. Wyciągnij najpierw ramy, odpal całość i słuchaj sygnałów z płyty(pikanie), jeśli płyta będzie sygnalizować awarię to znaczy że możesz mieć coś z pamięcią ram i płyta jest raczej sprawna. Trzeba wstawić inną grafikę i sprawdzić czy wszystko odpali z twoimi kościami pamięci. 

Ale, czy grafika miałaby wpływ na zasilanie peryferii z portów USB? Nie wiem jak z RAM w tym przypadku...

Link to post
Share on other sites

To że wentylatory na grafice się kręcą nie oznacza, że karta jest sprawna. Wyciągnij grafikę z pc i spróbuj odpalić zestaw bez karty. Jeśli wszystkie inne podzespoły są sprawne płyta główna będzie sygnalizować brak karty graficznej(pikanie). Z czasem styki kart śniedzieją i to może powodować problemy z ich działaniem. Można spróbować przetrzeć styki grafiki i portu PCI-X preparatem Kontakt 60, to nie raz pomogą przywrócić do działania leciwy sprzęt.

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

To że wentylatory na grafice się kręcą nie oznacza, że karta jest sprawna. Wyciągnij grafikę z pc i spróbuj odpalić zestaw bez karty. Jeśli wszystkie inne podzespoły są sprawne płyta główna będzie sygnalizować brak karty graficznej(pikanie). Z czasem styki kart śniedzieją i to może powodować problemy z ich działaniem. Można spróbować przetrzeć styki grafiki i portu PCI-X preparatem Kontakt 60, to nie raz pomogą przywrócić do działania leciwy sprzęt.

Oczywiście, rozumiem :) Byłoby trochę lipnie, gdyby po niecałych dwóch latach karta zdecydowała się uśpić.

 

Właśnie tak zrobiłem. Nie słyszę żadnego pikania. Próbowałem kilka razy dla pewności.

Link to post
Share on other sites

Masz podpięty taki głośnik do płyty w ogóle? bez niego nie będzie nic pikać 

 

15023914203106.jpg

Aaa, fakt, to już nie te czasy, w których beepery montowali na płytach głównych :(

 

Niestety, nie mam. Jutro wezmę budę do serwisu, zobaczymy co powiedzą. 

 

Raz jeszcze, dzięki wszystkim za pomoc :)

Edytowane przez woltcher
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...