Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej, wczoraj zlozylem komputer:

Plyta glowna: GA-A320M-S2H (zaktualizowalem bios do F24)

Procesor: AMD Ryzen 2200g

Ram: 2x8gb DDR4 Crucial 2133mhz 

Dysk: posiadam dwa HDD 250 WD i 160GB Seagate probowalem instalować windows na jednym i drugim oraz przetestowałem je HDTune w poszukiwaniu blędów - są ok.

Zasilacz: Fortron 250W 

System: Windows 10 Pro (zainstalowałem 1809)

I jak instalacja przebiegla w miare szybko - tak teraz probuje od dobrych kilku godzin zrozumieć o co chodzi. 

W zasadzie jest to loteria, czy system uruchomi się poprawnie - chodzi o sterowniki karty graficznej (według mnie). Raz uruchomi się poprawnie i wszystko jest okej, żeby następnym razem mieć zablokowana rozdzielczość 640x480. Za każdym razem, gdy tak się dzieje (a jest to 95% startow) otrzymuje informacje, ze Wattman zresetowal swoje ustawienia przez niespodziewane odcięcie zasilania.

Niestety, na mojej plycie nie mogę skonfigurować nic odnośnie zasilania - zobaczyłem również, że chipset dość mocno się grzeje (jak dla mnie) - 45 stopni.

Probowalem zrobić update BIOS, nic to nie dalo - sterowniki ze strony producenta tez nic nie daja. Wersje software jakie probowalem to: 18.12.2 oraz dwóch najnowszych 19.3.2, 19.1.1.

Aktualnie zostalem na 18.12.2 - problem jest o tyle dziwny, ze czasem resetujac, wlaczajac komputer zupelnie nie moge wejsc do biosu - brak sygnalu, a czasem po prostu wszystko sie zalaczy i mam mozliwosc wejscia w 1080p.

Testowalem CPU, RAM, GPU pod obiazeniem - nic sie nie crashuje

Zauwazylem tez, ze bios dziwnie wspolpracuje z windows launcherem, tak jakby zamiast znaczka windowsa mam gigabyte pobczas ladowania systemu - wylaczylem te opcje w BIOS - teraz nic sie nie wyswietla i jedyna mozliwosc, zeby wejsc do biosu to odlaczenie dysku (chociaz i to nie zawsze dziala)

Dzieki za pomoc.

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Probowalem zrobić update BIOS, nic to nie dalo - sterowniki ze strony producenta tez nic nie daja. Wersje software jakie probowalem to: 18.12.2 oraz dwóch najnowszych 19.3.2, 19.1.1. Aktualnie zostalem na 18.12.2 - problem jest o tyle dziwny, ze czasem resetujac, wlaczajac komputer zupelnie nie moge wejsc do biosu - brak sygnalu, a czasem po prostu wszystko sie zalaczy i mam mozliwosc wejscia w 1080p.

 

Czyli mamy rozumieć, że instalowałeś tylko Adrenaliny?

 

w takie razie najpierw zainstaluj to https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/a320 potem 19.3.2

Link to post
Share on other sites

Hmm, probowalem wgrywać sterowniki chipsetu od gigabite- ale tam tez były sterownikigrafiki przez co wszystko szlag trafiał. Zainstalowałem te, podane przez Ciebie oraz usunąłem wszystkie sterowniki grafiki - wszystko działa jak należy, najpierw wyświetla się bios i mogę w niego wejsc a potem Windows się ładuje i nie ma problemów. Dobra, instaluje teraz 19.1.1 trzymam kciuki :D

Nie wiem jakim cudem, ale wszystko zaczęło działać :o

Dziękuje bardzo.

Jednak zachwalałem dzień przed zachodem słońca - problem znów powrócił w identycznej formie - brak biosu i 640x480

Odkrylem jedna rzecz - ktora moze troche wniesc: otoz moj windows chodzi w trybie kompatybilnosci, wtedy kiedy wszystko dziala. Normalny boot powoduje 640x480 i brak widocznosci biosu. Jakies sugestie?

New-Bitmap-Image.png

Link to post
Share on other sites

 

 

GA-A320M-S2H (zaktualizowalem bios do F24)
Możliwe, że ten wpis na stronie Gigabyte ma znaczenie, cytuję: Zaktualizuj sterownik AMD Chipset Driver 18.10.20.02 lub najnowszą wersję przed aktualizacją tego systemu BIOS. Przywróć bios do wcześniejszej wersji wykonaj reset biosu zworką CLR CMOS sprawdź działanie PC i jeżeli będzie poprawnie ze sterownikiem chipsetu 18.10.1810 wówczas urucho aktualizację biosu do F24 jeżeli będzie konieczne.
Link to post
Share on other sites

Możliwe, że ten wpis na stronie Gigabyte ma znaczenie, cytuję: Zaktualizuj sterownik AMD Chipset Driver 18.10.20.02 lub najnowszą wersję przed aktualizacją tego systemu BIOS. Przywróć bios do wcześniejszej wersji wykonaj reset biosu zworką CLR CMOS sprawdź działanie PC i jeżeli będzie poprawnie ze sterownikiem chipsetu 18.10.1810 wówczas urucho aktualizację biosu do F24 jeżeli będzie konieczne.

Nie pamietam jaka wersja była wcześniej; czyli cofnąć do powiedzmy F23 zainstalować 18.10.20.02 i dopiero zaktualizować do F24?

Spróbowałem postawić windowsa na nowo - najpierw zainstalowałem sterownik chipsetu, a potem karty graficznej - niestety to samo, wywaliło mi tez BSOD o kodzie: Thread Stuck in Device Driver

Link to post
Share on other sites

A zrobiłeś to, o czym napisał Lonialomax ?

Próbuje, niestety nie wiem do końca jak - cofnąć teraz bios?

Cofnąłem do F23i wyciągnąłem baterie aby zresetować bios

Możliwe, że ten wpis na stronie Gigabyte ma znaczenie, cytuję: Zaktualizuj sterownik AMD Chipset Driver 18.10.20.02 lub najnowszą wersję przed aktualizacją tego systemu BIOS. Przywróć bios do wcześniejszej wersji wykonaj reset biosu zworką CLR CMOS sprawdź działanie PC i jeżeli będzie poprawnie ze sterownikiem chipsetu 18.10.1810 wówczas urucho aktualizację biosu do F24 jeżeli będzie konieczne.

Wgrałem starszy bios F23, jeszcze raz sterowniki od chipsetu i zresetowałem biosa. Nic się nie zmieniło.

Dobra, jezeli chodzi o BIOS to sie poddalem - nie wiem czemu, po prostu sie on nie wyswietla podczas gdy windows jest zainstalowany - reset biosu, odpiecie dysku powoduje to, ze moge znow do niego wejsc? Moze to wina TV, nie mam pojecia.

 

Na obecna chwile - windows w compatibility modzie chodzi idealnie

Niestety normalny boot -640x480 I chyba cos jest zwiazane ze zla detekcja rozdzielczosci TV.

 

New-Bitmap-Image.png

New-Bitmap-Image-2.png

New-Bitmap-Image-3.png

Proba uzycia customowej rozdzielczosci:

New-Bitmap-Image.png

Wyłączyłem obowiązkowe sprawdzanie certyfikatów sterowników ponieważ w safe modzie nie mogłem zainstalować sterownikow

 

New-Bitmap-Image.png

 

Problem chyba po czesci sie wyjasnia - komputer forsuje selektywny rozruch systemu, gdy ustawie normalny wszystko laduje sie tak jak powinno - widze bios przy poscie itp. Za kazdym razem i tak zmienia sie to na selektywny. Co moze byc przyczyna?

New-Bitmap-Image-2.png

Błędne spostrzeżenia - komputer znów wrócił na 640x480 po restarcie.

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

Jaki to TV i jakim kablem podłączony do iGPU?

HDMI, digihome 22led912

HDMI, digihome 22led912

Probowalem tez w BIOSie wymusić gpu - pozmieniać opcje nic nie daje rezultatu.

Jedyna możliwość, aby wszystko działało to - reset biosu i pierwszy boot pokazuje bios (wtedy Windows włącza się w tym compatibility mode) i wszystko działa aż do uśpienia/uruchomienia ponownie

Link to post
Share on other sites

To dlaczego na tym screenie jest pokazane DVI-D

Urw9prR.jpg

Wow, nie mam pojęcia - telewizor ma wyjście tylko D-sub oraz HDMI (przez co jest połączony). Próbowałem tez kablem dsub, ta sama sytuacja - ale zauważyłem ze komputer nie wyświetlając nic jest w biosie, kiedy nacisnę esc i enter odpala mi po jakimś tam czasie windowsa.
Link to post
Share on other sites

Sprawdź w ustawieniach TV wszystkie opcje wyświetlania obrazu z podłączonych urządzeń, bo jest to dziwne, że PC i bios łącze HDMI wykrywa jako DVI.

Nic nie wyświetla na żadnym ze źródeł w tv.

Na D-sub nie ma obrazu w ogóle.

Sprawdź w ustawieniach TV wszystkie opcje wyświetlania obrazu z podłączonych urządzeń, bo jest to dziwne, że PC i bios łącze HDMI wykrywa jako DVI.

Dobra, usunąłem monitor w menadżerze - dodałem zamiast non-PNP ekran 1920x1080 co pozwoliło mi ustawić custom resolution w panelu AMD i.. działa. Nadal jednak nie widać nic podczas biosu?

Nic nie wyświetla na żadnym ze źródeł w tv.

Na D-sub nie ma obrazu w ogóle.

Dobra, usunąłem monitor w menadżerze - dodałem zamiast non-PNP ekran 1920x1080 co pozwoliło mi ustawić custom resolution w panelu AMD i.. działa. Nadal jednak nie widać nic podczas biosu?

Niestety przy customowej rozdzielczości nie mogłem ustawić skalowania (obraz trochę ucięty) - spróbowałem aktualizować sterowniki i podczas instalacji wywaliło obraz :/ Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

Cytat z instrukcji TV:

Po podłączeniu zewnętrznych systemów do telewizora można przełączać się na różne źródła wejściowe. Naciśnij przycisk „ŹRÓDŁO” na pilocie, aby bezpośrednio zmienić źródła.

Aby wyświetlić obraz ekranu komputera na telewizorze LED, możesz podłączyć komputer do telewizora. Wyłącz zasilanie komputera i wyświetlacza przed wykonaniem jakichkolwiek połączeń. Użyj 15-pinowego kabla wyświetlacza D-sub, aby podłączyć komputer do telewizora LED. Po nawiązaniu połączenia przejdź do źródła PC. Zobacz sekcję „Wybór wejścia”. Ustaw rozdzielczość, która odpowiada Twoim wymaganiom oglądania.

Wejście HDMI w TV ma rozdzielczość 1080P z częstotliwością 50 / 60 i 24 Hz

Właściwości karty iGPU

1 x D-Sub port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz
- 1 x DVI-D port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz
- 1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096x2160@24 Hz

Sprawdź w TV czy masz możliwość dla połączenia HDMI wyboru częstotliwości @24 Hz.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Cytat z instrukcji TV:

Po podłączeniu zewnętrznych systemów do telewizora można przełączać się na różne źródła wejściowe. Naciśnij przycisk „ŹRÓDŁO” na pilocie, aby bezpośrednio zmienić źródła.

Aby wyświetlić obraz ekranu komputera na telewizorze LED, możesz podłączyć komputer do telewizora. Wyłącz zasilanie komputera i wyświetlacza przed wykonaniem jakichkolwiek połączeń. Użyj 15-pinowego kabla wyświetlacza D-sub, aby podłączyć komputer do telewizora LED. Po nawiązaniu połączenia przejdź do źródła PC. Zobacz sekcję „Wybór wejścia”. Ustaw rozdzielczość, która odpowiada Twoim wymaganiom oglądania.

Wejście HDMI w TV ma rozdzielczość 1080P z częstotliwością 50 / 60 i 24 Hz

Właściwości karty iGPU

1 x D-Sub port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz

- 1 x DVI-D port, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60 Hz

- 1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096x2160@24 Hz

Sprawdź w TV czy masz możliwość dla połączenia HDMI wyboru częstotliwości @24 Hz.

Mógłbyś mi podlinkować te instrukcje? Ten tv obsługuje 1080p max. Postawiłem wszystko od nowa - dopóki jest standardowy sterownik windowsa na karcie graficznej - wszystko gra. Przy aktualizacji przez windowsa/manualnie bios przestaje się pokazywać i wchodzi w 640x480 - jest możliwe wtedy zmienienie sterownika monitora z generic non-pnp na flat digital 1920x1080 60hz lecz mam ucięty obraz którego nie mogę wyskalowac na AMD settings
Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie problem polega na tym, że po instalacji sterowników AMD karta i bios starają się podać sygnał w pełnym zakresie rozdzielczości z częstotliwością dla HDMI czyli 24Hz i to musisz ustawić w TV. Twój TV ma maksymalną rozdzielczość czyli natywną 1360x768 i tu pojawia się konflikt ze sterownikiem AMD. Link jest do instrukcji TV w wersji LED 22914FHD ale podejrzewam, że dużych zmian nie ma w obsłudze TV https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/digihome/led22914fhd/instrukcja?p=28

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie problem polega na tym, że po instalacji sterowników AMD karta i bios starają się podać sygnał w pełnym zakresie rozdzielczości z częstotliwością dla HDMI czyli 24Hz i to musisz ustawić w TV. Twój TV ma maksymalną rozdzielczość czyli natywną 1360x768 i tu pojawia się konflikt ze sterownikiem AMD. Link jest do instrukcji TV w wersji LED 22914FHD ale podejrzewam, że dużych zmian nie ma w obsłudze TV https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/digihome/led22914fhd/instrukcja?p=28

Prawdopodobnie to może być przyczyna - chociaż udaje się wejść w tego nieszczęsnego biosa po jego resecie? Od razu po resecie tez wszystko jest okej, mogę wyskakiwać - dopiero po resecie wszystko się wali. Niestety nie mam pilota od tego TV...

Prawdopodobnie problem polega na tym, że po instalacji sterowników AMD karta i bios starają się podać sygnał w pełnym zakresie rozdzielczości z częstotliwością dla HDMI czyli 24Hz i to musisz ustawić w TV. Twój TV ma maksymalną rozdzielczość czyli natywną 1360x768 i tu pojawia się konflikt ze sterownikiem AMD. Link jest do instrukcji TV w wersji LED 22914FHD ale podejrzewam, że dużych zmian nie ma w obsłudze TV https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/digihome/led22914fhd/instrukcja?p=28

Pojutrze podepnę gtx770 i evga gq 750w Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

I to z tym TV będzie najlepsze do rozwiązania problemu i wydajności grafiki zestawu, bo TV jest tylko kompatybilny z rozdzielczością 1080P.

Gtx770 ciągnie trochę za dużo prądu jak na swoją wydajność, tylko zdiagnozuje co się dzieje i będę próbował dalej

I to z tym TV będzie najlepsze do rozwiązania problemu i wydajności grafiki zestawu, bo TV jest tylko kompatybilny z rozdzielczością 1080P.

Naszła mnie myśl, aby zainstalować Windows na partycji MBR a nie uefi - zaraz zdam relacje.

/nic to nie zmieniło plus kolory są odwrócone?

Eureka - gtx 770 załatwił sprawę, wszystko działa jak należy. Chciałbym jednak używać zintegrowanej grafiki, co mogę jeszcze zrobić w takim przypadku, w czym leży problem?

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

 

 

- 1 x HDMI port, supporting a maximum resolution of 4096x2160@24 Hz Sprawdź w TV czy masz możliwość dla połączenia HDMI wyboru częstotliwości @24 Hz.
Musisz w TV wybrać źródło HDMI, i tu sprawdzić czy są obsługiwane przez TV takie częstotliwości: 50 / 60 i 24 Hz. Jeżeli będą dostępne to wybierasz >24MHz< i powinno zadziałać.
Link to post
Share on other sites

Musisz w TV wybrać źródło HDMI, i tu sprawdzić czy są obsługiwane przez TV takie częstotliwości: 50 / 60 i 24 Hz. Jeżeli będą dostępne to wybierasz >24MHz< i powinno zadziałać.

Zauwazylem, ze TV sam się tak ustawia - niestety powinien na 1024x768 (taka rozdzielczość ma bios), ogólnie od paru dni mi wszystko działało - musiałem po prostu za każdym razem wyłączać komputer z gniazdka. Wyłączenie lub zresetowanie przez windowsa wszystko psuło
Link to post
Share on other sites

Bez wyłączenia PC połączenie HDMI z TV nie zostaje przerwane i telewizor jest w trybie wyższej rozdzielczości, której bios nie obsługuje i stąd brak obrazu bios. Sprawdź czy wniosą jakieś zmiany ustawień biosu w opcji VGA

Allows you to select which type of operating system to boot.
- Auto Enables legacy option ROM only.
- EFI Driver Enables EFI option ROM. (Default)
This item is configurable only when Fast Boot is set to Enabled or Ultra Fast.

Link to post
Share on other sites

Bez wyłączenia PC połączenie HDMI z TV nie zostaje przerwane i telewizor jest w trybie wyższej rozdzielczości, której bios nie obsługuje i stąd brak obrazu bios. Sprawdź czy wniosą jakieś zmiany ustawień biosu w opcji VGA

Allows you to select which type of operating system to boot.

- Auto Enables legacy option ROM only.

- EFI Driver Enables EFI option ROM. (Default)

This item is configurable only when Fast Boot is set to Enabled or Ultra Fast.

Niestety nic to nie zmienia - jeżeli ta teza by była prawdziwa to adekwatnie przy dedykowanej karcie graficznej tez tak powinno być, a nie jest
Link to post
Share on other sites
to adekwatnie przy dedykowanej karcie graficznej tez tak powinno być, a nie jest

Karta graficzna dedykowana obsługuje około 120 trybów rozdzielczości i przesyła obraz dopasowując rozdzielczość do monitora. W trybie bios przesyła rozdzielczość1024x768 60 Hz którą Twój TV obsługuje. Po wejściu do Windowsa i uruchomieniu sterownika grafiki karta dostosowuje rozdzielczość do natywnej TV czyli 1360x768 60 Hz.

 

Wyłączenie lub zresetowanie przez windowsa wszystko psuło

Bo cały czas chodzi o ilość HZ bez wyłączenia PC czyli przerwania połączenia grafiki TV oczekuje na obraz w rozdzielczości 1080P 24Hz. Po ponownym uruchomieniu bios jest w rozdzielczości 1024x768 60 Hz, której TV nie widzi, bo czuwa na rozdzielczości 1080P 24Hz. Możesz to sprawdzić przez wejście do biosu domyślnie, bo nie masz obrazu, następnie wejść w ustawienia TV i przełączyć źródło obrazu na częstotliwość 1024x768 60 Hz. W/g tezy powinieneś zobaczyć ekran biosu.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Karta graficzna dedykowana obsługuje około 120 trybów rozdzielczości i przesyła obraz dopasowując rozdzielczość do monitora. W trybie bios przesyła rozdzielczość1024x768 60 Hz którą Twój TV obsługuje. Po wejściu do Windowsa i uruchomieniu sterownika grafiki karta dostosowuje rozdzielczość do natywnej TV czyli 1360x768 60 Hz.

 

Bo cały czas chodzi o ilość HZ bez wyłączenia PC czyli przerwania połączenia grafiki TV oczekuje na obraz w rozdzielczości 1080P 24Hz. Po ponownym uruchomieniu bios jest w rozdzielczości 1024x768 60 Hz, której TV nie widzi, bo czuwa na rozdzielczości 1080P 24Hz. Możesz to sprawdzić przez wejście do biosu domyślnie, bo nie masz obrazu, następnie wejść w ustawienia TV i przełączyć źródło obrazu na częstotliwość 1024x768 60 Hz. W/g tezy powinieneś zobaczyć ekran biosu.

Jak już mówiłem nie mogę tego przełączyć bo nie mam pilota - lecz wyłączenie i włączenie TV jak już wejdę na ślepo do biosu tez powinno pomoc, a nie pomaga? Bios tez ładuje swoje sterowniki VGA wiec teoretycznie nie powinno być różnicy integra/dedyk, a jednak jest. Niestety, nie potrafię rozwiązać tego problemu i brakuje mi już pomysłów
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...