Skocz do zawartości

własne projekty - worklog


Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie. Od dłuższego czasu buduję różne rzeczy w domu i dużo rysuję w 3D, stąd przyszła kolej na rozbudowę mojego przeszło dziewięcioletniego komputera ponieważ zaczęło mu brakować ramu i grafika powoli odmawiała posłuszeństwa :) długo zabieram się do założenia tematu i właśnie dziś nadszedł ten czas. Jest to mój pierwszy post tutaj i liczę, że trochę zbuduję i wniosę coś ciekawego :) W zamierzeniu chciałbym umieścić tu worklog budowy chłodzonego cieczą desk pc który będzie służył mi  głównie do pracy w Fusion 360. Chciałbym opublikować tu pliki dxf szuflady w której będzie zabudowany pc oraz innych akcesoriów drukowanych w 3D tak by projekt mógł i być wykorzystany np. przez innych forumowiczów.

parametry starego pc :

AMD Phenom XII 3,4 Ghz,

Radeon HD 6850,

płyta główna: Gigabyte 870AUSB3L,

ram: Goodram 1333 Mhz 4Gb,

Zasilacz: Cheftec 600W

 

Jako pierwsze wymieniłem kartę graficzną na GTX 1070 EVGA SC i pamięć ram 16 Gb (2x8 Gb) HyperX 1600 Mhz. Jak już wspomniałem, komputer jest leciwy i obudowa to taka zwykła sztuka iBOX - ze względu na  małe rozmiary i brak przepustów znanych z obudów do chłodzenia wodnego w środku był całkiem niezły bałagan. Na olx trafiła mi się tania obudowa silentium PC z okienkiem.

Przed:

20181201-133227.jpg

Po:

20190306-182052.jpg

 Po zmontowaniu wszystkiego efekt bardzo mi się spodobał a zajawka pociągnęła za sobą kolejne zakupy :)

 

20190318-123043.jpg

Kupiłem trochę gratów do chłodzenia wodnego ponieważ zawsze chciałem spróbować zbudować taki układ i nabyłem bloki wodne pod wspomnianą grafikę i procesor. Teraz nasuwa mi się pytanie - mam jedną sporą chłodnicę nieznanej firmy 360 mm. Na tę chwilę jestem w stanie schłodzić sam procesor, ale planuję kupić jeszcze jedną chłodnicę 240 mm żeby zwodować kartę (do tego kupię kolejną pompkę). Czy da radę połączyć wszystko i zasilać z jednego rezerwuaru czy muszą to być dwa oddzielne zbiorniki ?

Edytowane przez matbanas
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Właściwie to niepotrzebnie kopiłeś tą pamięć, masz do wymiany razem z płytą i procesorem.

Tak wiem, że najlepiej byłoby kupić cały nowy komputer, ale mam do tego sentyment i chciałem go jakoś wspomóc póki nie uzbieram na kombajn. Miałem 4 Gb ramu, włączony windows 7, otwarte kilka okien przeglądarki w firefoxie i  włączony fusion 360 to min. 4,1 Gb zużytej pamięci - stara pamięć by tego i tak nie wytrzymała. 

 

 

To że połączenie AMD Phenom i 1070 jest tragicznym pomysłem to raczej wiesz ?

przymierzam się do zakupu Gigabyte Z390 Gaming X, ale na tę chwilę bawię się tym co mam - fusion 360 i tak w tym układzie chodzi dużo lepiej, taką porządną płytę kupię już z procesorem intela, bo oprócz lepszej współpracy z kartą Nvidii sam autodesk optymalizuje swoje programy pod intela i nvidię - a że pierwszą kupiłem kartę, od razu mogłem kontynuować to co aktualnie robiłem w F360 bez kupowania praktycznie całego komputera :)

 

 

Ile chcesz na to przeznaczyć ?

4 tys, ale pewnie i tak wyjdzie z 5.

Edytowane przez matbanas
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o Fusion 360 to wzrost komfortu pracy jest zapewne związany ze zwiększeniem ilości pamięci, z tego co wiem ten program siedzi głównie na CPU.

 

Chcę Ci delikatnie powiedzieć że zaczynasz od du*y strony, ten 1070 nie robi w tym zestawie praktycznie nic, nie wydawaj kasy na niepotrzebne w tej chwili głupoty jak chłodzenie wodne tylko zbieraj na CPU/MOBO/RAM.

Link to post
Share on other sites

Zdaję sobie sprawę, że nie robię tego tak jak znawcy - podkreślam, to komp, którego nie chcę jeszcze wywalać na złom i kupować nowego, chcę się nim pobawić, zobaczyć na "własnej skórze" co to znaczy montaż WC, potem kupić coś lepszego - wtedy ten stary komuś oddam, to już za parę miesięcy. Mówiąc brzydko: "Chcę z g..na zrobić trochę lepsze g..no" A wracając do F360, wyskakiwał mi błąd "Your graphic card is running slow" kiedy momentami zawieszał się i wracał do siebie po kilku chwilach. Kiedy czytałem na forach o optymalnych specyfikacjach, parę lat temu ludzie pisali, że topowa i5 (bodajże 6600K), gtx 1060 i 16 Gb ramu to aż nadto - więc wziąłem gtx 1070.

Lepiej mi kolega powie na jaki procek się czaić - i5 9600K czy i7 8700K do Z390 Gaming X od Gigabyte

Link to post
Share on other sites

Zdaję sobie sprawę, że nie robię tego tak jak znawcy - podkreślam, to komp, którego nie chcę jeszcze wywalać na złom i kupować nowego, chcę się nim pobawić, zobaczyć na "własnej skórze" co to znaczy montaż WC, potem kupić coś lepszego - wtedy ten stary komuś oddam, to już za parę miesięcy. Mówiąc brzydko: "Chcę z g..na zrobić trochę lepsze g..no" A wracając do F360, wyskakiwał mi błąd "Your graphic card is running slow" kiedy momentami zawieszał się i wracał do siebie po kilku chwilach. Kiedy czytałem na forach o optymalnych specyfikacjach, parę lat temu ludzie pisali, że topowa i5 (bodajże 6600K), gtx 1060 i 16 Gb ramu to aż nadto - więc wziąłem gtx 1070.

Lepiej mi kolega powie na jaki procek się czaić - i5 9600K czy i7 8700K do Z390 Gaming X od Gigabyte

Wszystko się zgadza, i tutaj dodanie ramu czy dysku SSD do tego komputera ma sens,  po prostu jeśli planujesz zostać z tym zestawem dłużej to pamiętaj że 1070 działa gdzieś maks  na poziomie 1050 lub rx 560 i to w sytuacji w której byś podkręcił procesor na jakieś 3,8/3,9. Jeśli nie masz dużo kasy lepiej brać Ryzena np. 2600X lub 1700, im dłużej czekasz tym więcej tracisz w przypadku tak złego połączenia, mnie to po prostu razi. I rozumiem że F360 działą lepiej, co by nie było to zawsze jakiś postęp.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Po krótkiej przerwie związanej ze składaniem mojego pierwszego chłodzenia wodnego wziąłem się za pierwszą przymiarkę wymiarów płyty spodniej szuflady. Biurka używam już kilka lat, ma elektrycznie rozsuwane nogi i ładowarkę bezprzewodową w blacie, nie chciałbym rezygnować z rozsuwanych nóg, stąd ustalenie wygodnych wymiarów jest dość kłopotliwe. Chciałbym jednak żeby szuflada była w miarę możliwości płytka,wszystko chciałbym zmieścić w 100 mm głębokości. Aktualne wymiary płyty spodniej to 800 x 450 x 100 mm. Kolejne wizualizacje zrobię już dla płyty z390 Gaming, kiedy już ją zamówię i wszystko ładnie pomierzę i rozrysuję

plytaspod_qsppawe.png

plytaspod_qsppaeq.png

pokoik-v4_qsppaes.png

pokoik-v4_qsppawx.png

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...