Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Plextor M8PeG 1TB BOOT-uje z legacy ROM na Chipsecie Z68 (Sandy Bridge)

ciekawostki legacy BOOT ROM legacy ROM Plextor M8peG M8peG Plextor Z68

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11579 postów
  • 3DMark 06:24404

Napisano 15 marzec 2019 - 23:56

Ostatnio stałem się posiadaczem wyżej wymienionego Plextor-a (za 801zł, obecnie znowu dostępny poniżej 850zł w dużych sklepach internetowych), ku mojemu zaskoczeniu w UEFI był widoczny do boot-owania (wpięty w ASUS-a P8Z68-V PRO przez adapter PCI-e -> M.2 w ostatnie gniazdo PCI-e x16 (x4)).

Spróbowałem zainstalować dla testu system windows 10, bez jakiejkolwiek modyfikacji uefi (wersja "najnowsza" z 2012 roku!), boot na legacy ROM i poszło bez problemu. 

190315230313.png

190315230334.png

Bez-tytu-u123.png

Wiedziałem że samsung 950 pro miał legacy BOOT ROM-a + jakiś wczesny intelowski SSD, a tu taka niespodzianka. 

as-ssd-bench-PLEXTOR-PX-1-TM8-P-15-03-20

Bez-tytu-u6541.png

prędkości oczywiście ograniczone przez łącze PCI-e 2.0 x4 co idzie przez chipset, no ale nadal dobre.

Benchmark CrystalDiskMark zaniżony, bo powtarzałem benchmark z mniejszą ilością prób. 
Wyniki standardowych ustawien w spoiler, tylko zapisałem do pliku zamiast graficznie.  :facepalm: 

Spoiler

• 2

Spoiler

#2 kokosnh

kokosnh
  • Autor tematu
  • Maniak

• 11579 postów
  • 3DMark 06:24404

Napisano 07 maj 2019 - 16:59

No więc, nie wierząc w zapewnienia plextora, miałem pod ręką w pracy starego PC, jeszcze z XP w środku, zwykły BIOS na płycie Gigabyte GA-G41M-ES2l. 
podłączyłem pod nią adapter PCI-e -> M.2 z drugim SSD Plextor M8PeG 1TB, no i oczywiście widzi w kolejce bootowania :jupi:  :jupi:  :jupi: 

Więc mam potwierdzenie, że wsadzenie tego gdziekolwiek jest możliwe, bo ma legacy boot ROM-a 8-) 

20190502-144027.jpg

20190502-144119.jpg

Nie próbowałem już instalować systemu dla testu, bo robiłem to po godzinach w pracy, dzisiaj... (02.05.2019)

EDIT: Tak gdyby ktoś był ciekawy, na zapytanie czemu mi bootuje (bo chciałem aby mi oficjalnie potwierdzili), ze strony plextora otrzymałem taką informację,

"Szanowny Panie XXXXXX,

Serdecznie dziękuję za kontakt ze wsparciem technicznym Plextor.

Otrzymaliśmy informacje odnośnie Pana zapytanie. Uprzejmie informuję, że w przypadku używanego przez Pana dysku, płyta główna musi posiadać wsparcie dla NVMe. W razie dodatkowych pytań, uprzejmie zapraszam do kontaktu.

Z uszanowaniem,
XXXXXX
Wsparcie techniczne Plextor"

Może sami nie wiedzą :co:

• 4

Spoiler

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciekawostki, legacy BOOT ROM, legacy ROM, Plextor M8peG, M8peG, Plextor, Z68

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych