Skocz do zawartości

Wybór obudowy i zasilacza do zestawu


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez slo1q,

Recommended Posts

Cześć,

powoli planuję kupno nowego komputera i mam problem z doborem jednostek wymienionych w tytule. Planowana specyfikacja:

CPU: Intel i7 9700K

GPU: RTX 2070 (dokładny model nie jest jeszcze wybrany)

RAM: Corsair 16 GB 3000 MGz Vegneance

MOBO: Gigabyte Z370 Aorus Pro / inna płyta na chipsecie Z370

Do tego dojdzie na pewno klasyczny dysk SSD, SSD na NVMe, być może HDD, chłodzenie procesora (Dark Rock 4).

Jesli wymagane będą dodatkowe informacje to dajcie znać.

 

Obudowa:

Waham się pomiędzy następującymi modelami:

https://www.x-kom.pl/p/424392-obudowa-do-komputera-silentiumpc-armis-ar7-tg-rgb.html

https://www.x-kom.pl/p/429382-obudowa-do-komputera-fractal-design-meshify-c-tg.html

https://www.x-kom.pl/p/392667-obudowa-do-komputera-be-quiet-dark-base-700-black.html

 

Niestety beQuiet jest zauważalnie droższy i zastanawiam się czy warto w niego inwestować, by uzyskać nieco lepszą kulturę pracy. Nie mam specjalnych wymagań, chciałbym jedynie, by włącznik i panel kontrolny znajdował się na górze obudowy, a nie przy podłodze. Dobrze by było, gdyby była ona stosunkowo wysoko "nad podłogą", by nie zbierała aż tak kurzu z podłogi.

 

Zasilacz:

Tutaj polecany był mi ten model: https://www.x-kom.pl/p/399267-zasilacz-do-komputera-seasonic-550w-focus-plus-80-plus-gold-box.html

 

Jednakże ja waham się pomiędzy tymi dwoma:

https://www.x-kom.pl/p/401003-zasilacz-do-komputera-be-quiet-550w-straight-power-11.html

https://www.x-kom.pl/p/401004-zasilacz-do-komputera-be-quiet-650w-straight-power-11.html

 

Pytanie czy 550W będzie wystarczające? Nie wykluczam przyszłego podkręcania podzespołów, stąd wybór procesora z odblokowanym mnożnikiem. Różnica w cenie nie jest duża, ale nie wiem, czy jest sens dopłacać do większej mocy, jeśli i tak nie będę jej potrzebował :)

 

Liczę na pomoc.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Jako zasilacz weź oczywiście SS Focus Gold 550W, wystarczy mocy z dużym zapasem.

 

W przypadku obudów raczej Fractal Meshify, ze względu na przewiewny front. Jako fana dobrej wentylacji, strasznie mnie boli moda na zabudowane fronty. Przeszkadza to wentylatorom umieszczonym z przodu obudowy w swobodnym zasysaniu powietrza do środka.

 

Wyciszona, zabudowana obudowa - wentylatory pracują szybciej - generują więcej hałasu, któremu ma niby przeciwdziałać wyciszenie obudowy. Ale szum powietrza słyszalny jest zawsze.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej jest jednak mieć stały, dobrze zaplanowany przepływ od frontu w kierunku tyłu i góry budy, wtedy wszystkie wentylatory w obudowie mogą pracować nawet na 600 rpm (będą niesłyszalne), a jest ciągły, jednolity i skuteczny przepływ powietrza przez wnętrze.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jako zasilacz weź oczywiście SS Focus Gold 550W, wystarczy mocy z dużym zapasem.

 

Mógłbyś pokrótce wyjaśnić dlaczego Seasonic jest tak polecany? 

 

 

W przypadku obudów raczej Fractal Meshify, ze względu na przewiewny front. Jako fana dobrej wentylacji, strasznie mnie boli moda na zabudowane fronty. Przeszkadza to wentylatorom umieszczonym z przodu obudowy w swobodnym zasysaniu powietrza do środka.

 

Jeśli masz jakieś inne propozycje to również chętnie je poznam.

Link to post
Share on other sites

Nie mam żadnych ciekawych propozycji odnośnie obudów, większość to właśnie płaski przód z plastiku lub szkła z przodu. Suboptymalnie.

 

Odnośnie zasilacza natomiast... do jego produkcji użyte najlepsze dostępne na rynku podzespoły, świetna jakość wykonania, perfekcyjna regulacja napięć, tętnienia poniżej 20 mV dla linii 12 V, wydajność minimum 86,6%, cicha praca. Generalnie nie ma konkurencji w swojej kategorii cenowej. Zwyczajnie nie ma wuja na ten zasilacz.

Należy pamiętać, iż to właśnie w bardzo dużej mierze od regulacji napięć i tętnień zależy trwałość zasilanych podzespołów komputera. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

 

 

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej jest jednak mieć stały, dobrze zaplanowany przepływ od frontu w kierunku tyłu i góry budy, wtedy wszystkie wentylatory w obudowie mogą pracować nawet na 600 rpm (będą niesłyszalne), a jest ciągły, jednolity i skuteczny przepływ powietrza przez wnętrze.

 

Hej, podepnę się trochę.

Właśnie mam duży dylemat czy coś przewiewnego czy wyciszonego.

Argumentacja z przepływem powietrza jak najbardziej do mnie trafia.. jedynie... pozostaje pytanie co z dyskami hdd?

 

Aktualnie mam Gelid Darkforce, stoi 30cm od mojej głowy i niebotycznie mnie wkurza dźwięk dysków.

Składam nowy komputer i rozważam Define R6 / meshify C.. albo jakąś sensowną alternatywę.

Nie musi być super wytłumiona, bo wentylatory zamierzam ustawić dynamicznie do obciążenia (pod obciążeniem, w trakcie gry mi nie przeszkadza szum), natomiast do pulpitu i "niewymagającej" pracy chciałbym mieć bezwzględną ciszę. Ktoś wie jak to osiągnąć bez zmiany dysków na ssd (kwestia dysków / wyciszenia ich / obudowy, która to wytłumi)?

Link to post
Share on other sites

Panel sterowania/Opcje zasilania/Zaawansowane, opcja "Dysk twardy" i "Wyłącz dysk twardy po xx" ustawiasz np 10minut. W przypadku bezczynności dysku system go wyłączy po 10 minutach.

Nie zadziała to oczywiście w przypadku jak ściągasz coś na HDD.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Parkowanie dysków po 10 min bezczynności wpływa negatywnie na ich trwałość.

 

@testuja - teoretycznie obudowa, którą obecnie posiadasz, ma prosty system tłumienia drgań dysków. Jeżeli to nie pomaga, to faktycznie może lepszym wyjściem dla Ciebie będzie obudowa wyciszana.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Ktoś wie jak to osiągnąć bez zmiany dysków na ssd

 Będzie ciężko całkowicie wyciszyć standardowy hdd 7200rpm. Wcześniej miałem Define R4 z dwoma hdd" wd black 1tb oraz samsung f3. Oba dyski są dość głośne i obudowa dość skutecznie zmniejszała generowany przez nie hałas, ale i tak były to najgłośniejsze elementy w moim komputerze. Wątpię, że nowsza czy droższa obudowa dużo zmieni w tej kwestii.  Pianki wygłuszające po części zablokują wysokie dźwięki jak piszczenie cewek, ale nie szum dysku czy wentylatorów. Jeśli nie potrzebujesz dużej wydajności, to IMO lepszym pomysłem jest zmiana na 5400rpm np WD Red, Seagate ironwolf lub nawet na laptopowy 2.5" 5400rpm gdyż są praktycznie bezgłośne i nie generują wibracji, są za to dużo wolniejsze. Sam dokupiłem ssd 500gb wywaliłem jeden hdd a drugiego zmienię na WD red 

 

https://m.pclab.pl/art78497-15.html

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
wyłączy po 10 minutach

Dzięki za pomysł. W zasadzie już próbowałem.. i co chwile mi się z jakiegoś powodu budziły, mimo że system na ssd.

 

 

 

eoretycznie obudowa, którą obecnie posiadasz, ma prosty system tłumienia drgań dysków.

Ma ona jakiś gumy pod dyski, ale czasem cała klatka wpada w rezonans. Poza tym 3 dyski w jednej klatce to jedna wielka wibracja (stąd trochę wiązałem nadzieję z R6, gdzie każdy dysk jest osobno montowany, w dowolnej odległości od pozostały, ale nie jestem pewien czy to by coś rozwiązało.

Sama klatka jest chyba na "sztywno" przymocowana na 2 nitach o ile dobrze pamiętam, ale da się ją przechylić o parę mm.

 

 

 

Pianki wygłuszające po części zablokują wysokie dźwięki jak piszczenie cewek, ale nie szum dysku czy wentylatorów.

Czyli tutaj zupełnie nie należy się spodziewać poprawy?

 

 

 

Jeśli nie potrzebujesz dużej wydajności, to IMO lepszym pomysłem jest zmiana na 5400rpm np WD Red

Pomysł sam w sobie nie taki zły, ale wymiana 3 dysków, 5,5TB będzie kosztowna i żale je schować do szuflady.

 

Jeszcze mi przeszedł pomysł, żeby wciąć przewiewną obudowę, a dyski do jakieś NASa wpakować i wynieść do innego pokoju? Niemniej brzmi to trochę karkołomnie...

 

Edit:

Trochę poszturchałem klatkę, ciut wysunąłem dyski, tak że zacisk ma większy opór na klatce i jest zdecydowanie lepiej.

Stąd wniosek, że to chyba kwestia spasowania elementów...

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites

U mnie też dysk był najgłośniejszym elementem komputera i szukałem sposobu na wyciszenie. Trochę można ugrać zarządzaniem akustycznym dysku. Ściągasz programik HDDScan. Po uruchomieniu wybierasz dysk z listy, klikasz "Tasks"- "Features"- "IDE Features" i "Automatic Acousic Managment" ustawiasz na minimum, klikasz "Set". Dysk chodzi wyraźnie ciszej po tej operacji.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się ze wpływa na prędkość, bo po prostu zwalnia prędkość obrotową talerzy dysku. Obecnie, jak dyski HDD robia za magazyny prędkość nie ma znaczenia, lepiej żeby ciszej dysk chodził. Na żywotność nie, bo jak?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...