Skocz do zawartości

Czarny ekran przy uruchamianiu Windows 10


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez chrisplbw,

Recommended Posts

Witam.

Wczoraj wieczorem kiedy wyłączałem komputer przy okazji włączyła się aktualizacja. Dzisiaj nie da już się go uruchomić.

Przy uruchamianiu po kolei wyskakuje logo Windowsa z kręcącym się pod nim kółeczkiem, później logo znika, a na samym końcu problemu znika także kółeczko i zostaje sam czarny ekran z kursorem kiedy poruszam myszką. Warto dodać, że kursor nie działa wtedy płynnie, pojawia się dopiero po chwili i kiedy nim ruszam zawiesza się na chwilę i pojawia w innym miejscu. Widoczne przy nim jest to kółeczko, takie jak przy u uruchamianiu np. aplikacji. Ono także się zawiesza razem z kursorem.

Posiadam Windows 10. Szukałem rozwiązań w internecie, lecz przy każdym z nich trzeba było uruchomić menedżera zadań, którego w moim przypadku nie umiem otworzyć, bo komputer nie jest jeszcze do końca włączony.

Bardzo proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

Na jakim sprzęcie się to dzieje?

 

przy okazji włączyła się aktualizacja

Ważne jaka to była aktualizacja. Jeżeli do najnowszej kompilacji 1809 i coś poszło nie tak z kopiowaniem ustawień konta użytkownika lub namieszało w sterownikach systemowych to pozostaje Ci pobranie instalatora ze strony Microsoftu i instalacja świeżego systemu.

Przywracanie do stanu początkowego jest bez sensu, bo ponownie rozpoczną się aktualizacje i powyższy scenariusz może się powtórzyć.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Spróbuj uruchomić i wyłączyć komputer ze 3-4 pod rząd podczas ładowania Windowsa - powinno pokazać się okno Automatycznej naprawy.

Jeśli ona zawiedzie powinny pokazać okno z kaflami do wyboru https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/F4ak9kqTURBXy85YWM4YzhhMTkzMmRmZjQ0MmU2MTc4MzBiMWE5ZTJmMC5qcGVnkZUCzQMUAMLDgaEwAQ

 

spróbuj Przywracania i Poprzednia kompilacja.

 

Podejrzewam, że uszkodziło MBR i boot sector, ale tym zajmiemy się jak w/w zawiodą.

 

Link to post
Share on other sites

Lonialomax, mój sprzęt to:

Intel core i5

NVIDIA GeForce GTX 1060

8 GB RAM

Podać coś więcej? Nie pamiętam mojego sprzętu na pamięć, ale mogę poszukać jak trzeba.

Właśnie nie wiem co to była za aktualizacja, po prostu była taka opcja przy zamykaniu systemu.

 

Chrisplbw, system informuje mnie, że program Automatyczna naprawa nie mógł rozwiązać problemu. Oprócz tego podaje mi jakąś ścieżkę pliku dziennika:

D:\WINDOWS\System32\Logfiles\Srt\SrtTrail.txt.

Gdy wybieram opcję przywrócenia poprzedniej wersji wyskakuje komunikat, że wystąpił problem i nie można przywrócić poprzedniej wersji systemu Windows i polecają mi zresetować ustawienia komputera. Chyba trzeba będzie wypróbować inny sposób.

Link to post
Share on other sites

Tak, są te kafelki, ale trochę inaczej jest napisane, po nieudanej naprawie mam opcję zamknięcia systemu lub wypróbowania opcji zaawansowanych. Przy wyborze opcji zaawansowanych mam do wyboru kontynuację rozruchu, rozwiązania problemów i wyłączenia komputera. Przy wyborze rozwiązania problemów jest resetowanie ustawień do stanu początkowego lub właśnie opcje zaawansowane, gdzie są te 6 kafelków. U mnie to:

Przywracanie systemu

Przywróć poprzednią wersję

Odzyskiwanie obrazu systemu

Naprawa podczas uruchomienia

Wiersz polecenia

Ustawienia uruchamiania.

Poleciłeś mi jeszcze wypróbować przywracania systemu, ale otrzymuję komunikat, że nie utworzono punktów przywracania na dysku systemowym.

Link to post
Share on other sites

Przywróć poprzednią wersję, potem zostaje już tylko wiersz polecenia:

1) chkdsk c: /f

2) sfc /scannow

3) bootrec /fixboot

4) bootrec /fixmbr

5) dism /online /cleanup-image /restorehealth

 

każde polecenie wpisuj osobno i Enter, niektór mogą trwać chwilę inne trochę dłużej, postaraj się zapisać wynik końcowy.

 

aha, rób to do oporu:

najpierw 1, 2, restart - nie pomaga znowu Wiersz Poleceń i 3,4 restart - itd.

 

jeśli po 5) Win nie wstanie - kombinujemy dalej.

 

i jeszcze mi się przypomniało, może być tak, że w tych kafelkach pojawi się opcja by usunąć ostatnią aktualizację funkcji/wydajności, jeśli po 5) komp nie wstaje, a pojawi się na opcja to ją wykorzystaj.

Wiem, że być może szybciej byłoby postawić Win na nowo, ale te zabiegi powinny pozwolić zachować wszystkie dotychczasowe dane.

 

w między czasie jak masz możliwość, ściągnij to i wypal na płycie lub utwórz bootowalnego pendrive'a Rufus'em
https://www.hirensbootcd.org/files/HBCD_PE_x64.iso

Edytowane przez chrisplbw
Link to post
Share on other sites

1. Wyskoczyły 3 etapy działań i podano dużo danych, podać je? Później jest "Windows has scanned the file system and found no problems. No further action is required" i jeszcze na samym końcu "Failed to transfer logged messages to the event log with status 50.
2. Verification 100% complete. Windows Resource Protection could not perform the requested operation.
3. Odmowa dostępu.
4. The operation completed successfully.
5. Miałem wpisać wszystko naraz jak to podałeś, tak? Bo jeśli tak to wyskoczyło: "Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 10.0.17134.1
Error: 50
DISM does not support servicing Windows PE with the /Online option.
The DISM log file csn be found at X:\Windows\Logs\DISM\dism.log"

 

Zaraz będę powtarzał komendy, nie widziałem edycji.

 

Nie doszła, żadna nowa opcja, ale w komendzie nr 3 zamiast odmowy dostępu pojawiło się "The operation completed successfully"

 

 

Nie uruchamia mi się dalej. Ściągnąłem to co mi kazałeś i robię tego bootowalnego pendrive'a. Mam tylko pytanko, co tam pozaznaczać w Rufusie, schemat partycjonowania GPT czy MBR?

Poza tym wielkie dzięki, że mi pomagasz :)

Edytowane przez Swistak980
Link to post
Share on other sites

Udało się załadować ten system. A co w tym programie? Nie wiem czy już czegoś nie zepsułem bo próbowałem dwie pierwsze opcje z tej naprawy BCD i wyskakują mi błędy przy normalnym uruchamianiu systemu i przy uruchamianiu systemu z pendrive...

Tzn nie. Tego Hiren's Boota normalnie uruchamiam.

Link to post
Share on other sites

jak masz uruchomiony system z Hiren, teraz uruchom EasyBCD (powinno być w menu start).

 

Przechodzisz do sekcji BCD BackUp/Repair i po prawej Reset BCD conf i Perform Action, a potem Re-create/Repair i Perform Action.

 

zamykasz program i system, wyciągasz pena i odpalasz kompa.

 

Edit: to samo możesz zrobić BootIce za pomocą proces MBR i PBR wybierając powyżej swój dysk

Edytowane przez chrisplbw
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem obie rzeczy i po uruchomieniu komputera bez pendrive'a wyskakuje komunikat Windows Boot Managera: "Windows failed to start. A recent hardware or software change might be the cause. To fix the problem:

1. Insert your Windows installation disc and restart your computer

2. Choose your language settings, and then click "Next"

3. Click "Repair your computer".

If you do not have this disc, contact your system administrator or computer manufacturer for assistance.

File: \Boot\BCD

Status: 0xc0000098

Info: The boot Configuration Data file doesn't contain valid information for an operating system."

Przy BootIce wybralem te dwa procesy i nic nie zmienialem w kolejnych okienkach, tylko wybralem opcję "Install / Config"

Link to post
Share on other sites

 

 

Najprostsze rozwiązania są szybkie i przede wszystkim skuteczne.

cytowanie samego siebie - to już niezdrowe :)

Sam ostatnio byłem w takiej sytuacji i te wszystkie zabiegi uratowały 4 litery nie tylko mnie Stawianie Win na nowo to ostateczność, a kopie zapasowe nie pomogą w momencie jak odcinają prąd w trakcie pracy, aktualizacji WIN, czy właśnie tworzenia backupu :P

Link to post
Share on other sites

Niezdrowy to jest Windows 10, który przez aktualizację sam wykańcza siebie.

 

Sam ostatnio byłem w takiej sytuacji i te wszystkie zabiegi uratowały 4 litery nie tylko mnie

Przećwiczyłem nieraz ratowanie Windows 10 i po uratowaniu system wykrzaczał się na następnej aktualizacji. Nie wspomnę aktualizacji która wisiała  np. na 30% w nieskończoność a po wyłączeniu PC następowało wycofywanie zmian. W dzisiejszej szerszej dostępności dysków twardych prawie nikt nie przechowuje ważnych dla siebie plików na partycji systemowej także postawienie czystego systemu nie powoduje ich utracenia.

Kopia zapasowa w przypadku Windows 10 nie wnosi rozwiązania, bo po przywróceniu system znowu jest przed felerną dla niego aktualizacją.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...