Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich Forumowiczów  8-)

Na początek podam może aktualną specyfikacje komputera: 

 

Procesor: I5-750 OC 3.8 Ghz

Ram: 2 x 4Gb DDR3 1600Mhz Ballistix

Karta Graficzna: GTX 1060 3GB

Cooler: SilentiumPC Fera 3

Zasilacz: Chieftec GPS-550ab a

Płyta Główna: Gigabyte P55-UD3L

 

Ostatnio zakupiłem karte graficzną, i jestem zadowolony, po overclockingu procesora, całość działa dobrze, właściwie prawie w zupełności mi to wystacza, ale to chyba coś troche na wzór jakiegoś narkotyku, że chce sie coś cały czas aktualizować, wymieniać na nowsze, lepsze, pewnie większość wie co mam na myśli. No właśnie i tak sobie ostatnio myślałem, że mógłbym też przejść na troche lepszy procesor, tak, żeby karta mogła być wykorzystywana w 100 %, Postanowiłem, że koszt jaki przeznacze na to, to będzie 800 zł, zrobiłem mały research, bo mało ogarniałem, świat procesorów  :P . Wypisze po kolei, o jakich procesorach pomyślałem:

 

1. Xeon X5670 + MOBO (+ 6 rdzeni, stosunkowo bardzo tani, jednak czy wydajność będzie optymalna?)

2. I5-4690K + MOBO (Spodobał mi sie, myśle, że da rade wytargać za 800 zł, wraz z płytą główną, bez wymiany ramu na DDR4)

3. I3-8100 + MOBO (I na tym sie zatrzymałem, +nowy, +8 generacja, tani) 

 

W tym momencie zatrzymałem sie na i3-8100, tylko jest mały problem chciałem przeznaczyć 800 zł, i tak naprawde tyle mógłbym wydać na ten procesor i płyte główną, ale musiałbym dokupić jeszcze pamięć ram DDR4, najlepiej 16GB (koszt ok 400 zł), więc za całość zapłaciłbym gdzieś w granicach 1200-1300 zł, byłbym skłonny tyle wydać, ponieważ mógłbym sobie sprzedać aktualną płyte główną, procesor, ram oraz GTX'a 660Ti za 500 zł, więc wychdziło by mi gdzieś po wszystkim 800 zł wydatków, więc to co chciałbym wydać. 

Mam kilka pytań do ludzi, którzy naprawde znają sie w temacie  :)

1. Który z procesorów, które wymieniłem w takiej konfiguracji, wydaje sie być najbardziej opłacalny?

2. Macie może jakieś inne propozycje dobrych i tanich procesorów?

3. Jeżeli i3-8100, to oprócz tego, że nowy, to jakie inne plusy na tle innych?

 

 i Jeszcze jedno pytanie, troche nie w temacie, ale lepiej tu niż zakładać nowy temat. Chodzi o ten zasilacz, tak naprawde to mu ufam, albo ufałem do tej pory coraz bardziej, i bardziej, nie zawodził, ciągnął już HD5450, GTXa 285, GT430, GTXa 660Ti i teraz GTXa 1060, i działa do tej pory, tylko pisząc, GTX 285, można sie domyślić, że już ma pare ładnych lat w zasadzie to już będzie sie pewnie zbliżał gdzieś do 10 (może 7 albo 8), i tu pytanie, czy z jakimś lepszym procesorem z powyżej, płytą główną dałby jeszcze rade? Wiem, że cięzko tak powiedzieć wprost, ale jakoś orientacyjnie mógłby ktoś zarzucić jakąś radą  ^^

 

Jeżeli ktoś był wstanie to wymęczyć i przeczytać, pomóc, to z góry dziękuje i pozdrawiam  :)

Edytowane przez RemiFella
Link to post
Share on other sites

Ja przeszedłem kiedyś z dokładnie i5 750 4Ghz na i7 5820K i stockowo i7 poprostu miażdżył tego i5 w każdym tytule, a nie wspomnę o prędkości obróbki filmów. Ceny używek masz fest atrakcyjne, a do tego jak przystało na LGA2011 masz quad channel ramu który też nie pozostaje bez znaczenia. ;)  Od tygodnia przeszedłem na laptopa, a cały zestaw lada dzień będę wystawiał jakbyś był zainteresowany pewnego "towaru" to pisz na PW.

Co do nowych generacji to ten pomysł z i3 jest BEZ sensowny. Najlepiej się plasuje pomysł z Xenonem lub tym co ci wymieniłem i7 5820K.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kupowanie Haswella zawsze równa się ryzyku, że przez nielutowany IHS procesor będzie już dobrze wysmażony, a przez to temperatura wyższa, niż kilka lat temu. Tym bardziej, że można założyć, że był kręcony.

 

Najlepiej zrobisz jak kupisz po taniości Ryzena 1200 (nawet używkę, byś nie stracił za dużo na odsprzedaży). Do tego płytę główną i RAMy. Pod koniec wakacji sprzedajesz rzeczonego Ryzena i wymieniasz go na model 3600/3600X.

 

Ewentualnie przemęczysz się te 5 miesięcy i przeskoczysz od razu na 3 generację Ryzenów.

Edytowane przez Artok
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tylko w tym wypadku i7 5820k z tego co wiem jest lutowany w przeciwieństwie do przedstawicieli na lga 1150 więc może to być pewna alternatywa. Chyba że się mylę to mnie poprawcie. Tylko przynajmniej moim zdaniem chyba lepiej skierować się ku nowszej platformie (Ryzen) z możliwością rozbudowy w przyszłości, jeśli mówimy o standardowych zastosowaniach czy grach. LGA 2011 to taka klasyka można powiedzieć. Coś jak kiedyś LGA 1366.  

Poza tym autorowi pewnie nie będzie potrzeby też 4 kanałowy kontroler pamięci. 

Tak czy inaczej wybór jest ;)

Edytowane przez grizzly1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja przeszedłem kiedyś z dokładnie i5 750 4Ghz na i7 5820K i stockowo i7 poprostu miażdżył tego i5 w każdym tytule, a nie wspomnę o prędkości obróbki filmów. Ceny używek masz fest atrakcyjne, a do tego jak przystało na LGA2011 masz quad channel ramu który też nie pozostaje bez znaczenia. ;)  Od tygodnia przeszedłem na laptopa, a cały zestaw lada dzień będę wystawiał jakbyś był zainteresowany pewnego "towaru" to pisz na PW.

Co do nowych generacji to ten pomysł z i3 jest BEZ sensowny. Najlepiej się plasuje pomysł z Xenonem lub tym co ci wymieniłem i7 5820K.

A coś tam też sie bawie w video :) Dlaczego pomysł z i3 bez sensowny? Jasne, że chciałbym taki mocny procek jak ten i7, jednak musze patrzeć na wszystkie aspekty, a Xeon to sam nie wiem, na benchmarkach w necie, wypada najgorzej z tych wszystkich :) 

 

 

Kupowanie Haswella zawsze równa się ryzyku, że przez nielutowany IHS procesor będzie już dobrze wysmażony, a przez to temperatura wyższa, niż kilka lat temu. Tym bardziej, że można założyć, że był kręcony.

 

Najlepiej zrobisz jak kupisz po taniości Ryzena 1200 (nawet używkę, byś nie stracił za dużo na odsprzedaży). Do tego płytę główną i RAMy. Pod koniec wakacji sprzedajesz rzeczonego Ryzena i wymieniasz go na model 3600/3600X.

 

Ewentualnie przemęczysz się te 5 miesięcy i przeskoczysz od razu na 3 generację Ryzenów.

Nielutowany IHS  :> Hmm nie mam pojęcia co to, pierwsze co mi sie skojarzyło, to jakiś procek z laptopa, przerobiony na taki zwykły  :P  Z tym Ryzenem to dobrze mówisz, tak naprawde, jeżeli chodzi o intela coś tam kojarze to jeżeli chodzi o AMD i Ryzeny, to tak jakbyś mówił do ściany, ale posprawdzałem, i faktycznie tanio to wszystko chodzi, niestety nic o 3600/3600X nie znalazłem, to chyba jakiś procek, który dopiero wejdzie na rynek, nie wiem. I na ten moment przychylam sie do tego Ryzena 1200 lub i3, tylko nie wiem czy to "sensowny" dylemat, kolega wyżej napisał, że wizja i3 nie wydaje sie zbyt dobra  ;)

 

Tylko w tym wypadku i7 5820k z tego co wiem jest lutowany w przeciwieństwie do przedstawicieli na lga 1150 więc może to być pewna alternatywa. Chyba że się mylę to mnie poprawcie. Tylko przynajmniej moim zdaniem chyba lepiej skierować się ku nowszej platformie (Ryzen) z możliwością rozbudowy w przyszłości, jeśli mówimy o standardowych zastosowaniach czy grach. LGA 2011 to taka klasyka można powiedzieć. Coś jak kiedyś LGA 1366.  

Poza tym autorowi pewnie nie będzie potrzeby też 4 kanałowy kontroler pamięci. 

Tak czy inaczej wybór jest ;)

Wybór z dnia na dzień, wydaje sie coraz ciekawszy, fajnie, czasem nie być dobrym w temacie  :rotfl: Masz racje, nie potrzebny mi 4 kanałowy kontroler pamięci, przynajmniej nie jest to jakiś "must have", Dzięki za odpowiedź.

 

Kolejna opcja na przeczekanie to xeon za 70plus zł na twoją płytę. Czyli taka i7 z twojej generacji. Po podkręceniu bez problemu okiełzna 1060 w każdym tytule.

Jasne, już o tym myślałem, ale w zasadzie jeśli już miałbym przeczekać, to mógłbym nawet na tym starociu i5 750, tylko znając siebie nie należe do cierpliwych, i zakup troszke lepszego procesora, mam na myśli tego xeona od tej i5 za grosze co prawda też mi sie nie widzi, ale dzięki wielkie za odpowiedź  ;)  :)​ 

Link to post
Share on other sites

artok doszkol się bo nie ma sztuki i7 5820K która byłaby nie lutowana, a "wysmażony" może być każdy procesor te sekrety tylko wróżka Salomea ci może powiedzieć.

Ale ja wcale nie odniosłem się do twojego procesora w mojej wypowiedzi, skomentowałem pomysł autora odnośnie zakupu i5 4690K.

 

 

Nielutowany IHS  :> Hmm nie mam pojęcia co to, pierwsze co mi sie skojarzyło, to jakiś procek z laptopa, przerobiony na taki zwykły  :P  Z tym

Intel w czasach swojej hegemonii bezczelnie sklejał jądro procesora z rozpraszaczem ciepła (IHS) pastą termoprzewodzącą. Kiedy ta pasta po kilku latach traci swe właściwości to temperatury rosną. Sam się o tym przekonałem na i5 4460 - po 4 latach średnia temperatura wzrosła o 5 stopni.

 

 

3600/3600X nie znalazłem, to chyba jakiś procek, który dopiero wejdzie na rynek, nie wiem.

Zgadza się, premiera w wakacje.

 

Wiem, co to znaczy być niecierpliwym w zakresie zakupu sprzętu, więc podtrzymuję moja propozycję. Teraz Ryzen 1200 za 300 zł (i tak będzie szybszy od twojego obecnego staruszka), a po wyjściu Ryzenów 3000 wsadzisz sobie nawet 8 rdzeniowego i 16 wątkowego cepa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...