Skocz do zawartości

Czy poprawnie dobrałem pamięć do MOBO?


Recommended Posts

Cześć,

ostatnio zamówiłem kilka części do nowego PC, tym razem było to
 

  • MSI B450M MORTAR
  • AMD Ryzen 5 2600
  • oraz pamięci RAM - G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 (2x8GB)
  • ponad to posiadam dysk Plextor 128GB 2,5'' SATA SSD M6V Series


Przy pierwszej próbie odpalenia BIOSu ukazało mi się, że pamięci pracują z częstotliwością 21xx MHz, a nie 3000MHz. W trakcie instalacji systemu przy wprowadzaniu np: nazwy użytkownika musiałem czekać kilka sekund na pojawianie się liter w formatce. Po instalacji czystej kopii systemu W10 losowe aplikacje nie reagowały przez kilka sekund.

Test w memtest86 nie wykazał problemów dla częstotliwości 21xxMHz (taka była domyślnie ustawiona w BIOSie), a potem skorzystałem z opcji A-XMP ustawiając "profil 2" tj. 2933MHz. Tutaj test też przeszedł bez problemów, a i aplikacje jak i system ustabilizował się.

Problem jest taki, że nie jestem pewien czy dobrze dobrałem pamięci RAM oraz czy w ogóle są sprawne? Czy na coś nie zwróciłem uwagi?

Z góry dzięki za odpowiedź

Link to post
Share on other sites

To normalne zachowanie po pierwszej instalacji modułów pamięci, że pracują z taktowaniem domyślnym... Po to są profile XMP aby szybko ustawić działanie modułów ponad standard... na ręcznych nastawach (bez XMP) te moduły powinny pójść bez problemu na 3200MHz.

Link to post
Share on other sites

Te pamięci powinny bez problemu pójść na 3200 MHz. Zweryfikuj z instrukcją obsługi, czy na pewno włożyłeś pamięci do odpowiednich slotów (B2 i A2), czyli drugi i czwarty od gniazda procka.

Link to post
Share on other sites

Pamięci pamięciami, ale jeżeli kontroler pamięci (IMC) w CPU nie wydoli, to nie ustawisz pamięci nawet poprzez profil XMP, Tego wiele osób nie bierze pod uwagę. Prosty przykład, dokładnie te same pamięci, dokładnie ta sama płyta główna (chodzi o egzemplarze), dwa takie same w kwetii modelu procesory (ale różne egzemplarze) i jeden bez problemu pozwala na uzyskanie taktowań pamięci 4000 MHz CL 17.17.17 T1, drugi jedynie 3800 MHz CL.17.17.17 T1. Przy rzecz jasna ręcznej kalibracji wszystkich niezbędnych napięć.

 

Na podstawie moich prywatnych doświadczeń z kilkoma Ryzenami , procki AMD do około 3400 MHz Cl15.15.15 T1, a nawet 3466 CL 14.14.14 T1 są w stanie zrobić, natomiast i7 8700K / i9 9900K podbijają do 4266 Cl18.18.18 T2 , 4000 MHz CL17.17.17 T1, gorsze sztuki robią 3800, a nie spotkalem się jeszcze z taką co nie łyknie stabilnie 3600 MHz z CL16.16.16 T1

 

Dla przykładu i9 7960X / i9 7980XE te 4000 MHz w Quad channel pozwalają ustawić w większości wypadków. Należy też pamiętać, że jeżeli masz podpiętych więcej komponentów jakie podżerają linie PCI-E SLI na HEDT chociażby, albo nawet Audio na PCI-E czy dyski NVMe w M2 / PCI-E, to stabilizacja CPU / Pamięci wymaga niejednokrotnie dodatkowych zabiegów z ręcznym ustawieniem napięć.

 

U Ciebie wszystko jest ok i nie masz czym się martwić.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

podaj PN z którejś kostki ram to Ci powiem czy takie mogą być

 

foto : klik 

 

Te pamięci powinny bez problemu pójść na 3200 MHz. Zweryfikuj z instrukcją obsługi, czy na pewno włożyłeś pamięci do odpowiednich slotów (B2 i A2), czyli drugi i czwarty od gniazda procka.

 

Pamięci włożone poprawnie i działają obecnie na A-XMP - 2933MHz.

 

Generalnie problemy zaczęły się przy instalacji systemu, kiedy to próbowałem go zainstalować z pendrive - pojawiał się błąd 0x80070057, a to znów nie mogłem poprawnie sformatować dysku do instalacji. Do czasu kiedy to skorzystałem z napędu DVD i z niego zainstalowałem system...

ALE nadal mam sytuacje w których to okno się zawiesi, choćby w trakcie pisania tego posta, uruchomienia programu itp.

Wracam do tematu - powodem całego zajścia okazał się dysk SSD - co dokładniej nie jestem w stanie powiedzieć - wymiana na inny rozwiązała problem. Temat do zamknięcia.

Edytowane przez patryk0493
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...