Skocz do zawartości

Podkręcanie i7 4790k MSI Z87 MPower


Recommended Posts

Witam,

 

zmieniłem sobie płytę główną na MSI z87 MPower. Płytka ma nowy BIOS więc obsługuje mojego i7 4970k.

Chcę podkręcić procka i jak na razie podkręcam na stałych napięciach.

W BIOS napięcie mam ustawione 1.25 i poniżej macie wynik po 10 minutach:

FLHLjKF.jpg

Chłodzenie to FORTIS, obudowa Fractal Design Core3300 z 4 wentylatorami.

Procek po skalpie u naszego forumowego kolegi PatrykaT, pasta to Kryonaut. Jedyne wątpliwości mam co do pasty bo chciałem ją rozsmarować dołączoną szpatułką (wcześniej zawsze kładłem pastę na "x") i chyba nie do końca mi to wyszło. Myślicie, że środkowe rdzenie są dlatego ciepłe, że nierównomiernie rozłożona pasta, czy po prostu tak wyszło?

No i proszę o komentarz, czy powyższy wynik jest ok?

Dodatkowo procesor sprawdzony Cinebench.

Dzięki za wszelkie sugestie.

Link to post
Share on other sites

Nie testuj cpu w occt.... odpal gta, nowe metro lub battlefield, tam bedziesz mial realne obciazenie. Jaki masz wynik w cinebench, mozesz dovoltowac procka zeby mial lepsze wyniki. Ja mam u siebie 4600 przy 1.260v, przy temp 50-60 na macho rev b

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chodzi o to autorze (jak napisał Aress), po co męczyć sprzęt occt ? Pokaż mi, która gra tak obciąża sprzęt ? Nie mówię, żeby w ogóle go nie stosować, ale raczej z umiarem. Lepiej to sprawdzić w programach codziennego użytku...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Męczę tylko do sprawdzenia stabilności nic więcej :-) Aress to masz dużo większy wynik... Ale sprawdziłem teraz dokładnie to stock 822 a po OC 882. Ciekawe co jeszcze wpływa na wynik... Ogólnie to nie gram w super wymagające gry i nie mam czym obciążyć. Podkręcam bardziej z ciekawości. :-) w fife itp to jest 43-46 stopni. A czy próbowałeś iść powyżej 4.6? Jakie mogę dać max napięcie? Prawdopodobnie kupię używkę NH-D14 to spróbuję iść wyżej.

Dziękuję Panowie za odpowiedzi.

Edit: Arres którego cinebench używasz? Ja r15. Powtorzylem test i wyszło mi 910.

Edytowane przez fabiancol
Link to post
Share on other sites

fabiancol

 

Mógłbyś się podzielić ustawieniam w biosie , jak masz ustawione.

Ja mam asrocka z87 pro4 i szczerze mówiąc gubię się w tym.

Niby są różne poradniki ale niektóre nazwy parametrów czy opcji są inne i nie mogę dojść ładu.

Na stockowym 4770k  i ustawieniach w biosie stock mam 72-73 w stresie na OCCT.

Link to post
Share on other sites

raflo może słabo trafiłeś z loterią jeżeli chodzi o gluta pod Ihs. Ja na stocku miałem bardzo wysokie temperatury przed skalpem... A ustawienia u mnie są wzięte z poradnika Blacka z YouTube... Dodam tylko, że podkręcam na stałym napięciu i taktowaniu, procesor nie zrzuca zegarów...

Link to post
Share on other sites

No troche słabo ale do 90 jest zapas bo te 72 to w occt.

Temperatury mi rosna gwałtownie a potem stabilizuja się.

Chłodzenie mam T. Contact 29.

Licze na to ze bedzie sie choc krecic bez większego woltażu.

Bo glut wiadomo jest kiepski.

Na codzien używam tylko przeglądarki i czasem bym zagrał więc realne temperatury procka były by niższe niż w OCCT.

Co do podkrecania to też oglądam jego poradnik i nie mogę ogarnąć.

On pokazuje to na płycie MSI właśnie.

W asrocku nazwy innaczej jest i nazwy różne.

Edytowane przez raflo87
Link to post
Share on other sites

Witam,

Ostatnie wyniki poniżej. Chłodzenia jeszcze nie zmieniłem, to dalej Fortis 3.

https://i.imgur.com/BpfCxoZ.jpg

Zastanawia mnie te napięcie. W Biosie na sztywno ustawiłem 1.29 a CPU-Z pokazuje nawet 1.32 co już jest chyba za wysoko? Zaopatrzę się chyba w miernik bo płyta ma wyjścia do pomiaru... Możliwe że płyta sama podbija napięcia? Czy CPU-Z przełamuje? Dodam że na screenie jest 1.312 ale napięcie się waha, max było 1.32.

Dzięki za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Pozdrawiam

Edytowane przez fabiancol
Link to post
Share on other sites

" As with IA. IA is the internal sensor placed onto cpu cores. From what I can gather, it is the extra voltage applied due to your adaptive setting. Say you set your adaptive to 1.3v, however due to adaptive that may hit 1.3250v. So you are correct as it is like an auto offset. That's all I can explain on IA " 

Prosze przetlumacz sobie chyba ze rozumiesz, ustawiasz napiecie rdzeni a nie sensora controlujacego napiecie rdzeni. IA zawsze bedzie wyzsze od napiecia rdzeni tak zwany adaptive mode. Mozesz zmienic IA na 0.01 jako offset i bedziesz mial prawie takie samo napiecie co na rdzeniach, ale zostawic tak jak jest.

 

Edytowane przez Aress
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za pomoc :-)

Witam,

 

poniżej już na Noctua NH-D14. Poszedł na 4,8GHz i 1.29V napięcie.

FiqQ8Ih.jpg

Będę próbował dalej ale myślę, że nie jest źle. Jakie gry mocno obciążają kompa?

 

EHHH chyba jednak nie do końca stabilnie. Chciałem puścić jeszcze raz Cinebench i niebieski ekran, tak samo occt......Muszę jeszcze powalczyć...

Edytowane przez fabiancol
Link to post
Share on other sites

Do testowania CPU to chyba najlepszy będzie BFV lub BF1 w trybie multiplayer.

U mnie chwilę próbowałem CPU podkręcić to 4.7 na 1.260 udało mi się stabilnie wyciągnąć więcej nie próbowałem. A na co dzień mam 4.4 na 1.150. i np W BFV bo tylko w to obecnie gram różnicy chyba nie wyczuwam.

Link to post
Share on other sites

U mnie wychodzi na to, że stabilnie to 4.7 na 1,29V , temperatury po 10 minutach OCCT stabilizują się na poziomie 62-67 stopni (74 max podczas testu więc ok).


Znalazłem sposób na sprawdzenie w "normalnym użytkowaniu" - odpalam dwie gry jednocześnie żeby ogólnie dociążyć kompa :)

Niestety przy takim zastosowaniu jak na razie udało się uzyskać 4,6 na 1.25. 4,7 na 1.29 to za dużo zdecydowanie i reset kompa.... po kilku chwilach, czasem minutach odpalenia 2 gier (cities skyline i symulator rollnictwa :)  Pobawię się jeszcze i dołożę na próbę powyżej 1.3 i zobaczę czy 4.7 jest osiągalne.

Dzięki wszystkim za rady. Jeżeli jesteście ciekawi postępów to jeszcze uzupełnię temat.

Edytowane przez fabiancol
Link to post
Share on other sites

Mógłbyś przybliżyć funkcję camp? Nie do końca wiem o co chodzi...

EDIT:

Witam ponownie wszystkich,

 

Mam problem z działaniem kompa. Mianowicie powyższe ustawienia wydawały się stabilne ale po kilkudziesięciu minutach odpalonej gierki lub nawet po kilku godzinach komputer resetował się samoczynnie...

Postanowiłem przywrócić wszystkie ustawienia w BIOS na default i... komputer zresetował się samoczynnie. Czyli to nie była wina OC, nie ustawiałem tez żadnego profilu OC Genie. Z tego co kojarzę to po wymianie płyty nie było takich akcji a jechałem na lekkim OC (ok 4,6 GHz). Prawdopodobnie zaczęło się tak dziać po wymianie chłodzenia. Możliwe że losowe resety dzieją się z powodu słabego dokręcenia chłodzenia? Płyta, którą kupiłem ma 2 lekko zgięte piny ale procesor wykrywa bez problemu, dzieje się tylko to co opisałem... Wydaje mi się też, że wcześniej nie było tego problemu - znaczy przed wymianą chłodzenia... Może za lekko jest dokręcone? Swoje waży w porównaniu do Fortis 3... Na starej płycie nie jestem w stanie sprawdzić bo już jej nie mam...

Poprawię chyba to chłodzenie w pierwszej kolejności...

 

EDIT2:
Chłodzenie poprawione i dalej lipa... Czyli coś z płytą czy zasilacz już na wykończeniu? Wydaje mi się, że jak grałem na fortis3 to tego nie było... Tylko wtedy też grałem w lekkie gry i może dlatego nic się nie działo?

Może ktoś coś podpowie?

Edytowane przez fabiancol
Link to post
Share on other sites

Sorry za te "camp" miało być xmp (ach te słowniki)

Źle zamontowane chłodzenie raczej nie ma wpływu na stabilność chyba że temperatury są wysokie.

Jedną z prawdopodobnych przyczyn mogą być te wygięte piny, mogą np odpowiadać za zasilanie elementów CPU.

Sprawdź np programem hwinfo64 temperatury wszystkich podzespołów pod obciążeniem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...