Skocz do zawartości

problem z wydajnością karty Asus Radeon R9 270X


Recommended Posts

Witam

Kieruje się do was z potrzebą pomocy w sprawie spadku wydajności mojej karty graficznej.

Od dłuższego czasu, czyli kilku miesięcy zauważyłem, że karta ma problem z generowaniem wielu jednostek na raz. Mam na myśli np. wyścig z 10 opponentami. Gdy znikają z ekranu, liczba klatek wzrasta z 45 do 60 (na poprzednim PC chodziło znacznie płynniej!) Problem dotyczy tylko i wyłącznie wydajności. Karta dawała radę ze świeżynkami, jak Wolfenstein The New Collosus lub nowym Doom. Zremasterowany Crashday strasznie klatkuje, edytor map chodzi... choć to mocne nadużycie - raczkuje w maksymalnie 5 FPS (na poprzednim wszystko chodziło bez najmniejszych zacięć!).

Obecny sterownik to jeden z najnowszych dostępnych od Radeona. Słyszałem, że aktualne sterowniki zwalniają działanie starszych kart. Nie zdziwi mnie potwierdzenie tej informacji, zważając na zbliżające się 6 urodziny mojej karty. Pieniądz musi nakręcać biznes. Rozważam opcję wymiany sprzętu, choć preferuję najpierw rozwiązać problem "od środka", aniżeli wymieniać odrazu cały układ graficzny. Staram się regularnie czyścić kompa używając AdwCleaner.

Jaki krok sugerujecie podjąć? Czyszczenie systemu? Zmiana sterownika na starszy?

 

Liczę na waszą pomoc

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

nie, przez długi czas wszystko działało, jak należy. jakoś kilka miesięcy temu zwolnił i strzelam, że to wina sterownika, bądź jakiegoś syfu w dysku. Znasz rzetelne źródło starszych sterownikow Radeona?

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites
podobny problem mam ...

to znaczy,odstatnio zainstalowałem jakieś nowe drivery do chipsetu i najnowsze od AMD i gry zwolniły mi o 50%.

 

Lecz w międzyczasie zmieniałem CPU i RAM.. mogło się coś pokrzaczyć.

Tyle, że  zamierzam dochodzić do tego co to było, tylko rypne na weekendzie format,

postawie system od nowa i będę sprawdzał przed i po instalacji kolejnych driverów ...

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

pozostałe podzespoły podam w domu. płyta główna chyba MSI gz? , procek Intel i5 4460. reszty nie pamiętam. pracuje z Windowsem 7 64 bit, regularnie pobieram aktualizacje systemu, gdy się pojawiają. instalowaliscie oprogramowanie od producenta karty? mam na myśli Asus CPU tweeker... coś takiego Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

nad formatem również się zastanawiam, więc będę wdzięczny za wszelkie wskazówki. czekam na wiadomość, czy format okazał się skuteczny ;) Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

podaję podzespoły:

- płyta główna MSI B85-G43

- GPU Intel i5-4460 4x3.2Ghz

- 8GB RAM DDR3

- GPU Asus Radeon R9 270X 2Gb

- SSD Kingston 120Gb

- HDD WD 2Tb

oprogramowanie:

- Catalyst 18.9.3.

- Windows 7 Professional 64 bit

 

PS aktualna temperatura karty przy zwykłym buszowaniu po pulpicie to 45 stopni... dużo czy mało?

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

tak wyglądają wykresy podczas gry w Toca Race Driver 2 na średnich ustawieniach, wyścig DTM przy 21 przeciwnikach. Na starcie 27 FPS :/f11443ccc70047baec94dfaedb117641.jpgWysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

a tak wyglądają ustawienia w sterowniku. pragnę zwrócić uwagę na sytuację, gdy podczas wejścia w ustawienia, sterownik się zawiesza... a51d7f7944843743eaf9914167f494c1.jpg96a959a1fbefc3c6f384831558e802b5.jpgWysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

Ta gra ma 15 lat  , to powinno latać . Masz jakiegoś 3dmarka do przetestowania ?

Z tego co widzę na screenie to karta osiąga tylko 450mhz z 1050 . 

Rozumiem że monitor masz podłączony do karty graficznej , przełącz kabel do płyty głównej i sprawdź na karcie zintegrowanej jak ta gra działa . 

Może usuń sterowniki programem DDU i nagraj od nowa , ale czyste bez dodatków . Chyba była opcja wyboru (nie mam radeona od dłuższego czasu i nie pamiętam ) 

Link to post
Share on other sites

zaraz przetestuję i podeślę zdjęcieWysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

(zaraz - za godzinę, jak 3Dmark się pobierze :)) Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

testy fizycznie tragedia d92127fdca2fba9753a527d8ff501b1c.jpg59feb09797d2bcdc16aed0086efa4c95.jpgWysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

nie jestem pewien, czy któraś z aplikacji do monitorowania temperatura wskazała przy CPU 130 stopni z obrazkiem ognia. upewnię się za kilka godzin... Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

a jednak... 93e7487e7c236796e25298ce79121952.jpgWysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

mam wentylator fabryczny od Intela, zwiekszylem jego obroty dwuktornie - 1945 RPMWysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

U stary , wyłączaj kompa i sprawdź czy w ogóle chłodzenie na procesorze się trzyma , jeśli tak to je zdejmij i zobacz czy tam pasta jakakolwiek jest .  Kto Ci to składał ?

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

potraktowałem cała budę skompresowaym powietrzem. te czujniki to chyba pic na wodę... świeżo po startupie pokazuje 128C, wartość się nie zmienia. dotknalem z ciekawości radiatora - temperatura pokojowa. radiator z wentylatorem trzymają się sztywno. jesli faktycznie by się przegrzewał, poczulbym utraty ciepła do otoczenia przez podwyższoną temperaturę Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

składałem budę z chrzestnym - jest informatykiem Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

Właśnie jak radiator jest zimny to nie odbiera ciepła od procesora . Powinien mieć około 30 stopni tak na oko jeśli prawidłowo odbierał by ciepło . Nagraj sobie program msi afterburner . Tam masz podane taktowania karty graficznej , procesora , jak i temperatur . Odpal jakąś bardziej wymagającą grę niż TOCA  i podaj jakie wartości osiągają , średnio i maksymalne .

 

Może być tak że przez uszkodzony czujnik zbija Ci taktowania procesora bo myśli że ma za gorąco 

Edytowane przez jakub1t
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ale zauważ, że temperatura aż 128 stopni powinna być wyczuwalna w promieniu 2 cm, czyli odległość procka od radiatora. czujnik się popsuł, wydajność jest zmniejszona i "masz babo placek".odinstalowalem właśnie sterowniki AMD, jestem po ponownym uruchomieniu sprzętu i za chwilę przełącze integre na Radeona, tylko bez sterowników.za niedkugo przeprowadze benchmark na bardziej wymagającym tytule ;) Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

PS dzięki wielkie za zainteresowanie się problemem ;)) Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

próbuje zainstalować sterownik z 14 na początku, ale automatycznie odpala się nowy instalator. co zrobić? Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites

O grafikę to się raczej nie martw , ona działa właściwie sądząc po danych z 3d marka . Masz mniej więcej tyle punktów co powinieneś mieć , za to procesor jest 4x wolniejszy niż powinien być .Trzeba to tylko potwierdzić . Może wystarczy tylko w biosie wyłączyć zabezpieczenia temperaturowe o ile się da na tej płycie .

Link to post
Share on other sites

W msi będziesz miał podaną temperaturę każdego rdzenia oddzielnie . Tak czy inaczej ja zerknę do tematu dopiero jutro . 

 

W sumie u Ciebie w programie speedfan też są podane temperatury każdego rdzenia i właśnie tam pokazuje głupoty , nie skojarzyłem bo u mnie w tym samym programie jest to normalnie napisane  core 0 core 1 itd.

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Miałem podobnie w kompie siostrzeńca z intelowskim chłodzeniem , to jest straszne gó**o, też nie był dociśnięty radiator, ściągnij go załóż jeszcze raz plus świeża pasta. Te chłodzenie trzeba się upewnić czy dobrze przylega. Czasem wydaje ci się że tak a ono nie. W grach był pokaz slajdów też na początku myślałem że coś z grafiką, dopiero jak zobaczyłem temp w occt to widziałem że to ten intelowski shit

Link to post
Share on other sites

Jeśli masz parę zł wolne to zmień. Mniej problemów na przyszłość.

Z tym boxowym Intela to jest tak czasem że zapniesz go wydaje ci się że jest ok a ono wisi nad procesorem, dotykasz radiatora i jest zimy więc wydaje ci się że to jest ok a nie jest , jak kolega wyżej mówił, powinno być ciepłe. Kup jakieś najtańsze silentium za 60/70 zł .

Edytowane przez MariuszB35PL
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...