Skocz do zawartości

Uniwersalny komputer do 5000 zł. Wydajność nie jest priorytetem.


Recommended Posts

Witam.

 

Nadszedł czas przejść na ciemną stronę mocy i porzucić laptopa. Na dobry początek wzór:

Zastosowanie komputera: Muzyka i filmy - 20; gry (BF4, Fortnite , CS, FH4) - 50%; zabawa z tworzeniem stron www i grafiką 2D - 30%.

Maksymalna kwota: 4500 zł (+500 zł jeżeli to diametralnie wpłynie na wydajność).

Kiedy zamierzam kupić komputer?: Najdalej za 3 tygodnie.

Których części potrzebuję: monitora, CPU, psu, mobo, ram, ssd, obudowy, karty dźwiękowej, słuchawek, myszki, klawiatury mechanicznej, podkładki, GPU (jeżeli pozwoli na to budżet, mogę ją dokupić w późniejszym czasie).

Czy będę podkręcać sprzęt?: Pewnie, ale budżet mały a do kupienia sporo...

Rozdzielczość mojego monitora i model: Brak.

Specjalne wymagania: Monitor o rozdzielczości WQHD, najlepiej z odświeżaniem powyżej 100 Hz. Matryca TN odpada.

Części z poprzedniego komputera (konkretne modele): Brak

Własna propozycja zestawu: Brak.

Inne: Minimalizm to postawa. Może coś tam świecić, ale bez przesady. Od monitora będzie mnie dzielić jakieś 30-40cm. Komputer będzie ustawiony na biurku w odległości 40 cm - fajnie jakbym nie rozwalił go zaraz po włączeniu gry. ;) AMD wolę unikać.

 

Nie interesuje mnie najwyższą wydajność w tej kwocie. Mogę grać na średnich ustawieniach graficznych i w 60 Hz. Chciałbym natomiast rozdzielczość WQHD i odświeżanie powyżej 100 Hz dla wygody użytkowania. Dobra karta dźwiękowa i odpowiednie słuchawki to podstawa.

 

Co do procesora Intela - ceny są masakryczne. Dopuszczam możliwość kupna używanego CPU - i7 8700K bądź 9700K.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Będzie kolorowo z budżetem. Monitor 27 cali 1440p 144 Hz VA, to koszt około 1500 zł. Tak w sumie z tego co patrzę, to obecnie jest dość przystępny cenowo na morele Samsung LC27JG50QQUXEN

 

Zostaje około 3000 zł na zestaw. Używanego 9700K w dobrych pieniądzach raczej nie kupisz a i 8700K na allegro, to koszt około 1500 zł więc zostaje 1500 zł z budżetu. Już na początku wiadome, że wyjdzie to zestaw raczej bez GPU. 

 

Z390 Gaming X - 580 zł

2x8GB DDR4 3000/3200 MHz CL15/16 - 500 zł

Chłodzenie - min 130 zł, Fortis?

SSD MX500 500 GB / SX 8200Pro 512 GB - 300 zł / 430 zł

PSU  Focus 550W - 350 zł

Case P350X, Meshify C - 300/370 zł. 

 

W tańszej wersji około 2200 zł + monitor 1400 zł + CPU 1500 zł co daje kwotę 5100 zł na dzień dobry. Do tego jeszcze peryferia. 

 

Zostanie Ci do ogarnięcia GPU i w sumie jak to ogarniesz, to zestaw spoko. Na start możesz też dać sobie 8 GB DDR4 w jednej kości do czasu jazdy na iGPU. Jak zaczną się gry, to dorzucisz kolejną kość. 

Link to post
Share on other sites

Zmieniając na chwilę temat, znowu znaleźli lukę w procesorach Intela. Powoli zaczynają mnie denerwować. O ile pewne rzeczy można im wybaczyć, to kolejne wpadki przy obecnych cenach to jest jawna kpina z klientów.

 

Tak się zastanawiam nad Ryzenem. Może warto w niego zainwestować? Logując się do banku, nie chcę podnosić sobie ciśnienia.

 

Zastanawiam się nad Ryzenem 2600/2700 w połączeniu z... No właśnie. Mój komputer ma być utrzymany w kolorystyce biało-czarnej, więc raczej odpustowe płyty Gigabyta i Asusa odpadają. Wydajność w grach powinna być zadowalająca. Co myślisz o takim rozwiązaniu?

Link to post
Share on other sites

Wybiorę prawdopodobnie RTX 2060, ale to za jakiś czas. Nie chcę kupować wszystkiego jednocześnie, bo mam dość wysokie wymagania a budżet mały. Mogę go zwiększyć do maksymalnie 5500 zł na wszystko co wymieniłem w pierwszym poście.

 

Jaką płytę polecacie do Ryzena? Będę robić OC.

Link to post
Share on other sites

 

 

Jak z sekcją zasilania? Da radę przy OC?

 

Da radę. 

 

 

 

Możecie mi podać jakiś najtańszy zestaw pamięci RAM oparty na kościach Samsunga B-die?

 

https://www.x-kom.pl/p/427810-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-3200mhz-ripjaws-v-cl15-red-2x8gb.html tutaj masz szasnę na B-Die ale to też różnie bywa bo czasami jest to ta gorsza odmiana która zdecydowanie gorzej się kręci.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...