Skocz do zawartości

Dysk zniknął z biosu na jakiś czas


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lonialomax,

Recommended Posts

Witam, miałem ostatnio dość nietypowy problem, otóż w moim komputerze zniknął dysk z biosu i Windowsa na parę dni. Komputer w czasie, kiedy nie widział dysku , trochę czasu zajmowało mu włączenie, co wskazywało na poważny problem ze znikniętym dyskiem. Na poczekaniu kupiłem nowy dysk, jednak wczoraj, w trakcie grania w grę komputer się zawiesił, na ekranie wyskoczył brak sygnału i po restarcie dysk wrócił jak gdyby nigy nic. Parametry ze S.M.A.R.T są w porządku, tutaj wrzucam screeny: https://imgur.com/a/M0HWLCJ

Oczywiście dysk przeskanowałem wielokrotnie, nic się nie zmieniło, sformatowałem i wygląda w porządku.

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć co się tutaj stało i co zawiniło? Mogę dodać, że komputer jest w obudowie mini itx, niedawno wymieniłem kartę graficzną na rx570, sam dysk kiedyś padł w bardzo podobny sposób, ale już się więcej nie pojawił, poszedł na odzyskiwanie danych, gdzie podmienili układ scalony i wszystkie dane zostały odzyskane, talerze, czytniki i reszta wnętrza była nietknięta. Podaję pełną specyfikację:

I5 3570

8GB Ram hynix

RX570 4GB Powercolor red dragon

SilentiumPC Vero L1 500W

Obudowa Coolermaster Elite 110 z modem na kartę graficzną

Dyski:

Goodram CX300 120GB

WD Blue 2005 500GB

Dysk, którego dotyczy problem: Seagate SSHD ST1000LM014 1TB + 8GB SSD 

Edytowane przez Kaleen2
Link to post
Share on other sites

Za BIOS i komunikacje peryferiów komputera odpowiada płyta główna, skoro BIOS nie rozpoznaje nośnika to tym bardziej system go nie rozpozna. 

 

SMART jest w stanie rozpoznać problem samego dysku jak i przesyłu przez kabel, który podłączasz do niego, jednak co dalej to już nie jego broszka. Próbowałeś testów na innej płycie głównej lub innym porcie SATA??

Link to post
Share on other sites

Tak, był w kompie z płytą MSI B250m PRO-VDH i wszystko było okej, działał normalnie, również był w laptopie Lenovo G500C, wszystko okej. Od czasu jak padł, testowałem go tylko na aktualnej płycie pod innymi portami SATA, nic to nie dawało, nie było go dalej widać. Płyta aktualna to Asus P8H61- I LX R.2.0/RM/SI

Działa pod SATA II


A jest jakaś możliwość, w której na wadliwe działanie tego dysku wpłynęłaby karta graficzna uszkodzona? Jedyne co mnie martwi, że to właśnie ona może być przyczyną tego uszkodzenia i że z nią jest coś nie tak, co do reszty jestem pewien, że jest w pełni stabilna. Co do samej karty, to działa idealnie, jedynie co, to jest głośna, ale to wina tego, że wam ustawiłem dla niej prędkość wiatraków, by utrzymywała temperaturę 63 stopni Edytowane przez Kaleen2
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Jeżeli dysk jest sprawny co potwierdza bezproblemowe użycie go w innych konfiguracjach sprzętowych to u Ciebie może zniknąć w biosie z dwóch powodów: brak komunikacji przez port SATA lub kabel SATA ewentualnie problem z zasilaniem dysku ( wtyczka- zasilania uszkodzenie pinów)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź, to wszystko, co chciałem wiedzieć. Możliwe, że kabel przebiega obok wentylatora i uległ uszkodzeniu, obudowa itx niestety wymaga idealnego rozkładu kabli, stąd ten problem mógł się pojawić, szczególnie, że ostatnio wentylator obudowy głośniej działa. Dziękuję za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...