Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Dysk zniknął z biosu na jakiś czas

dysk problem seagate sshd

Najlepsza odpowiedź lonialomax, 02 marzec 2019 - 16:57

Jeżeli dysk jest sprawny co potwierdza bezproblemowe użycie go w innych konfiguracjach sprzętowych to u Ciebie może zniknąć w biosie z dwóch powodów: brak komunikacji przez port SATA lub kabel SATA ewentualnie problem z zasilaniem dysku ( wtyczka- zasilania uszkodzenie pinów)

Przejdź do postu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kaleen2

Kaleen2
  • Nowicjusz

• 13 postów

Napisano 02 marzec 2019 - 11:26

Witam, miałem ostatnio dość nietypowy problem, otóż w moim komputerze zniknął dysk z biosu i Windowsa na parę dni. Komputer w czasie, kiedy nie widział dysku , trochę czasu zajmowało mu włączenie, co wskazywało na poważny problem ze znikniętym dyskiem. Na poczekaniu kupiłem nowy dysk, jednak wczoraj, w trakcie grania w grę komputer się zawiesił, na ekranie wyskoczył brak sygnału i po restarcie dysk wrócił jak gdyby nigy nic. Parametry ze S.M.A.R.T są w porządku, tutaj wrzucam screeny: https://imgur.com/a/M0HWLCJ

Oczywiście dysk przeskanowałem wielokrotnie, nic się nie zmieniło, sformatowałem i wygląda w porządku.

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć co się tutaj stało i co zawiniło? Mogę dodać, że komputer jest w obudowie mini itx, niedawno wymieniłem kartę graficzną na rx570, sam dysk kiedyś padł w bardzo podobny sposób, ale już się więcej nie pojawił, poszedł na odzyskiwanie danych, gdzie podmienili układ scalony i wszystkie dane zostały odzyskane, talerze, czytniki i reszta wnętrza była nietknięta. Podaję pełną specyfikację:

I5 3570

8GB Ram hynix

RX570 4GB Powercolor red dragon

SilentiumPC Vero L1 500W

Obudowa Coolermaster Elite 110 z modem na kartę graficzną

Dyski:

Goodram CX300 120GB

WD Blue 2005 500GB

Dysk, którego dotyczy problem: Seagate SSHD ST1000LM014 1TB + 8GB SSD 

Użytkownik Kaleen2 edytował ten post 02 marzec 2019 - 11:27

• 0

#2 Xeinaemm

Xeinaemm
  • yyyyy ?

• 521 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 02 marzec 2019 - 11:41

Za BIOS i komunikacje peryferiów komputera odpowiada płyta główna, skoro BIOS nie rozpoznaje nośnika to tym bardziej system go nie rozpozna. 

SMART jest w stanie rozpoznać problem samego dysku jak i przesyłu przez kabel, który podłączasz do niego, jednak co dalej to już nie jego broszka. Próbowałeś testów na innej płycie głównej lub innym porcie SATA??

• 0

Programista, pasjonat, nawet nie wiem po co tu siedzę..... jak lubisz czytać to prowadzę bloga.
Sprzęt: Asus G551JW - podkręcony i zmodowany własnoręcznie

Ekspert działów: Diagnostyka błędów i awarii / Programowanie Pełne zestawienie Ekspertów

#3 Kaleen2

Kaleen2
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 13 postów

Napisano 02 marzec 2019 - 16:31

Tak, był w kompie z płytą MSI B250m PRO-VDH i wszystko było okej, działał normalnie, również był w laptopie Lenovo G500C, wszystko okej. Od czasu jak padł, testowałem go tylko na aktualnej płycie pod innymi portami SATA, nic to nie dawało, nie było go dalej widać. Płyta aktualna to Asus P8H61- I LX R.2.0/RM/SI

Działa pod SATA II

A jest jakaś możliwość, w której na wadliwe działanie tego dysku wpłynęłaby karta graficzna uszkodzona? Jedyne co mnie martwi, że to właśnie ona może być przyczyną tego uszkodzenia i że z nią jest coś nie tak, co do reszty jestem pewien, że jest w pełni stabilna. Co do samej karty, to działa idealnie, jedynie co, to jest głośna, ale to wina tego, że wam ustawiłem dla niej prędkość wiatraków, by utrzymywała temperaturę 63 stopni

Użytkownik Kaleen2 edytował ten post 02 marzec 2019 - 11:48

• 0

#4 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 3956 postów

Napisano 02 marzec 2019 - 16:57   Najlepsza odpowiedź

Jeżeli dysk jest sprawny co potwierdza bezproblemowe użycie go w innych konfiguracjach sprzętowych to u Ciebie może zniknąć w biosie z dwóch powodów: brak komunikacji przez port SATA lub kabel SATA ewentualnie problem z zasilaniem dysku ( wtyczka- zasilania uszkodzenie pinów)

• 1

Mobo:  Z370 Aorus Gaming 7 - CPU: i5 9600k@4.8GHz - RAM:16GB  G Skill SniperX F4-3600 C19-8GSXKB - Grafika: GTX 1070 Extreme - Zasilacz: Corsair RM550x - Obudowa Zalman Z3 Plus

#5 Kaleen2

Kaleen2
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 13 postów

Napisano 02 marzec 2019 - 17:44

Dziękuję za odpowiedź, to wszystko, co chciałem wiedzieć. Możliwe, że kabel przebiega obok wentylatora i uległ uszkodzeniu, obudowa itx niestety wymaga idealnego rozkładu kabli, stąd ten problem mógł się pojawić, szczególnie, że ostatnio wentylator obudowy głośniej działa. Dziękuję za pomoc :)

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dysk, problem, seagate, sshd

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych