Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, mój problem polega na zacięciach się, czarny ekran, a czasem komunikat straciliśmy twoje urządzenie renderujące podczas grania, problem występuje odkąd zrobiłem mały upgrade komputera.

Posiadałem komputer o specyfikacji następującej (problem nie występował)

Procesor I5 7500k
Karta graficzna RX 570 4GB
Ram Kingston HyperX 2 x 8Gb 2400Mhz CL15
Dysk SSD Intel 530 120 Gb system
Dysk SSD Samsung 860 Evo 500 Gb
Zasilacz Corsair RM750X
Płyta główna MSI B250 Gaming M3

Nowy zestaw

Procesor Ryzen 5 2600x
Płyta główna Aorus x 470 Gaming
Ram kingston HyperX Predator 3200 Mhz Cl16 2x8 Gb

Dyski bez zmian
Zasilacz również bez zmian
Karta graficzna MSI AirBoost Vega 56 8Gb OC
(MSI Gaming Z RTX 2060)

Problem występował z większą częstotliwością na Kacie Vega 56 gdy grałem w takie gry jak Overwatch zacięcie występowało już przy wyborze postaci, w World of Warcraft zacięcie występowało przy pojawieniu się większej ilości graczy np podczas raidu, w apex również zacięcia gdy robiło się gorąco. Postanowiłem więc wysłać Vega 56 na gwarancję i zakupiłem kartę graficzną RTX 2060 niestety w grze apex problem cały czas występuje, jednak w Overwatch czy World of Warcraft  problemu jakby już nie było.

Bardzo proszę o pomoc co może być przyczyną usterki

 

Link to post
Share on other sites

  • Na jakich częstotliwościach działają RAMy? Masz uruchomione XMP? Jeśli tak to wyłącz. 

Update BIOS, ostatni chyba F6 wyszedł do niej - ważna aktualizacja bo płyta dostała nową AGESe pamiętaj żeby zaktualizować przed BIOSem AMD Chipset Driver do wersji minimum 18.10.20.02

Podrzuć screeny z CrystalDiskInfo dla obu dysków

Link to post
Share on other sites

 

  • Na jakich częstotliwościach działają RAMy? Masz uruchomione XMP? Jeśli tak to wyłącz. 
  • Update BIOS, ostatni chyba F6 wyszedł do niej - ważna aktualizacja bo płyta dostała nową AGESe pamiętaj żeby zaktualizować przed BIOSem AMD Chipset Driver do wersji minimum 18.10.20.02
  • Podrzuć screeny z CrystalDiskInfo dla obu dysków

 

Ramy działają na 3200 w XMP jak odznacze to będą chodziły w 2400

Bios update zrobiony zaraz po zakupie płyty aktualny tak samo wszystkie sterowniki instalowane bezpośrednio z strony gigabyte

zainstalowałem CrystalDiskInfo i stan dysków dobry 100% temperatura Intela 30 a samsunga 26 

 

Jeszcze nie napisałem, że jak ustawiłem w Adrenaline od AMD na Vega 56 + 50% mocy to gry nawet się nie włączały, od razu wyrzucało błędy jak tylko karta wchodziła na obroty. Chociaż nie wiem czy to ma znaczenie ale samą kartę podłączyłem oddzielnym zasilaczem 650W chieftec i poprawa żadna, bo tak się zastanawiam nad moim crosairem czy może z zasilaczem mam problem, ale fakt ze karta pod oddzielnym zasilaczem też ma problem, a sam zasilacz od crosair ma niespełna rok, już sam nie wiem gdzie szukać :(

Link to post
Share on other sites

Po co samą kartę łączyłeś innym zasilaczem? Nie możesz podpiąć całego systemu pod nowy?

 

Ile godzin mają przechodzone te dyski i jaki przebieg w zapisie? To, że CDI pokazuje OK nie znaczy, że nie nadają się do wymiany 

Link to post
Share on other sites

Po co samą kartę łączyłeś innym zasilaczem? Nie możesz podpiąć całego systemu pod nowy?

 

Ile godzin mają przechodzone te dyski i jaki przebieg w zapisie? To, że CDI pokazuje OK nie znaczy, że nie nadają się do wymiany 

link do screenów z dysków 

 

https://gucio.uploadfile.pl/pobierz/1660189---cggq/5316677400_1326980696.jpg

 

nie podpiąłem całego systemu z czystego lenistwa, dziś się tym zajmę

Zasilacz podmieniony, micro freezy nadal występują :( w apex co kilka sekund jak pojawią się wrogowie, w overwatch raz na kilkanaście minut :/

Link to post
Share on other sites

Ramy działają na 3200 w XMP jak odznacze to będą chodziły w 2400

czasem o to chodzi ,żeby zobaczyć czy problemem nie jest profil xmp, a i bez profilu idzie osiągnąć 3200 MHz lub zbliżoną wartość

 

pokaż screna z gpu z

chce zobaczyć na jakich wartościach pracuje linia pci-e

 

Sterowniki do karty graficznej powinieneś pobrać ze strony AMD lub NV. Najlepiej omijać beta stery.

Edytowane przez tazik21
Link to post
Share on other sites

czasem o to chodzi ,żeby zobaczyć czy problemem nie jest profil xmp, a i bez profilu idzie osiągnąć 3200 MHz lub zbliżoną wartość

 

 

chce zobaczyć na jakich wartościach pracuje linia pci-e

 

Sterowniki do karty graficznej powinieneś pobrać ze strony AMD lub NV. Najlepiej omijać beta stery.

Screeny z GpU Z

http://uploadfile.pl/pokaz/1661590---yh7j.html

http://uploadfile.pl/pokaz/1661593---xvfb.html

http://uploadfile.pl/pokaz/1661595---pfv1.html

 

jeżeli wyłącze profil XMP i ustawie domyślnie ramy na 2400 to gry jakby mi lagowały jeszcze bardziej, a rącznie nic nie idzie ruszyć na mojej płycie Aorus X470, chociaż przeliczyłem sobie Dram calculator for Ryzen to choć bym chciał nie moge sobie dać rady a by pozmieniać.

 

Sterowniki pod amd ściągałem bezpośrednio z strony amd wypróbowałem wszystkie od wprowadzenia karty na rynek, nvidie wypróbowałem tylko 3 bo one obsługują kompatybliność z monitorem FreeSync 

Edytowane przez Filander
Link to post
Share on other sites

Zmienia się na 3.0


czy wartość bus interface(x16 1.1), pod obciążeniem karty graf. się zmienia?

Zmienia się na 3.0


Wiem zasilacz jest aż ponad do tego co trzeba ale sprawdził bym od podstaw mierząc miernikiem napięcia zasilacza w/g poniższej procedury.

http://overclock.pl/articles/showall/id/252,jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12-v

to nie ma sensu, pc był podpięty pod trzy różne zasilacze :(

Link to post
Share on other sites

jeżeli wyłącze profil XMP i ustawie domyślnie ramy na 2400 to gry jakby mi lagowały jeszcze bardziej, a rącznie nic nie idzie ruszyć na mojej płycie Aorus X470, chociaż przeliczyłem sobie Dram calculator for Ryzen to choć bym chciał nie moge sobie dać rady a by pozmieniać.

W sumie to jest też dziwne, bo ja posiadam takie stockowe pamięci, gdzie prędkość ustalona przez producenta, to 2400 MHz i nie miałem z tym problemu(zacięciami).

Sprawdzałeś pamięci ram czy niemają błędów? 

 

Sterowniki pod amd ściągałem bezpośrednio z strony amd wypróbowałem wszystkie od wprowadzenia karty na rynek, nvidie wypróbowałem tylko 3 bo one obsługują kompatybliność z monitorem FreeSync

jaki to monitor jest? podłączony za pomocą HDMI?, DP? Freesynck włączony przez cały czas? na ile masz ustawiony Hz monitor? na jakiej najczęściej grasz rozdzielczości?

 

jeszcze pokaż screen z hwinfo- napięcia najlepiej pod obciążeniem

Edytowane przez tazik21
Link to post
Share on other sites

W sumie to jest też dziwne, bo ja posiadam takie stockowe pamięci, gdzie prędkość ustalona przez producenta, to 2400 MHz i nie miałem z tym problemu(zacięciami).

Sprawdzałeś pamięci ram czy niemają błędów? 

 

 

jaki to monitor jest? podłączony za pomocą HDMI?, DP? Freesynck włączony przez cały czas? na ile masz ustawiony Hz monitor? na jakiej najczęściej grasz rozdzielczości?

 

jeszcze pokaż screen z hwinfo- napięcia najlepiej pod obciążeniem

 

Sprawdzałem kości kolegi 2 x 8GB Corsair Vengeance RGB 3200 i jest to samo (dziwne przycięcia) więc nie ma sensu sprawdzać moich ram :(

Monitor posiadam Acer VG270U gram na 1440p w 144hz włączony freesync Display port grałem również u kolegi na Full HD w 60 Hz brak freesync hdmi też bez zmian :(

 

 

screeny z HWinfo:

 

http://uploadfile.pl/pokaz/1663593---qms9.html

 

http://uploadfile.pl/pokaz/1663596---3vlf.html

 

 

Edytowane przez Filander
Link to post
Share on other sites

Robiłeś jakieś OC? auto OC? bo płyta nie powinna podawać takich napięć na CPU. Jeden z rdzeni otrzymał nawet 1.460 V co jest przekroczeniem bezpiecznej granicy napięć. Zapewne jakby dłużej potrzymał obciążenie, to by się okazało że każdy  rdzeń otrzymuje zbyt duże napięcie, co dla stocka nawet 1.4V jest zbyt dużym napięciem. Jeżeli nie robiłeś auto OC to oznacza, że płyta jest do wymiany- na gwarancje. 

 

na pamięciach ram co najwyżej powinno być 1.350V- 1.365V. Napięcie nie powinno pływać tak jak, to robi u ciebie i to czasem stanowczo za dużo bo aż 1.380V, a na xmp profilu jest ustawione 1.350V. no chyba że coś ostro pomieszałeś w biosie. 

 

Procesor też bym dał do sprawdzenia czy czasem płyta nie uszkodziła CPU wysokimi napięciami- czyli na gwarancję

Edytowane przez tazik21
Link to post
Share on other sites

Robiłeś jakieś OC? auto OC? bo płyta nie powinna podawać takich napięć na CPU. Jeden z rdzeni otrzymał nawet 1.460 V co jest przekroczeniem bezpiecznej granicy napięć. Zapewne jakby dłużej potrzymał obciążenie, to by się okazało że każdy  rdzeń otrzymuje zbyt duże napięcie, co dla stocka nawet 1.4V jest zbyt dużym napięciem. Jeżeli nie robiłeś auto OC to oznacza, że płyta jest do wymiany- na gwarancje. 

 

na pamięciach ram co najwyżej powinno być 1.350V- 1.365V. Napięcie nie powinno pływać tak jak, to robi u ciebie i to czasem stanowczo za dużo bo aż 1.380V, a na xmp profilu jest ustawione 1.350V. no chyba że coś ostro pomieszałeś w biosie. 

 

Procesor też bym dał do sprawdzenia czy czasem płyta nie uszkodziła CPU wysokimi napięciami- czyli na gwarancję

Nie robiłem żadnego OC wszystko na domyślnych tylko ramy zmienione z 2400 na x.m.p 3200, nigdy się w to nie bawię wolę kupić po prostu mocniejszy sprzęt tak jak to zrobiłem w tym przypadku, jednak jak widać kolejny raz składam komputer samemu i nowe - uszkodzone części, chyba robię to po raz ostatni, pakuję płytę oraz procesor na gwarancję i pozostaje mi czekać... pewnie z dwa miesiące :( Bardzo Ci dziękuję za pomoc

Link to post
Share on other sites

Nie robiłem żadnego OC wszystko na domyślnych tylko ramy zmienione z 2400 na x.m.p 3200, nigdy się w to nie bawię wolę kupić po prostu mocniejszy sprzęt tak jak to zrobiłem w tym przypadku, jednak jak widać kolejny raz składam komputer samemu i nowe - uszkodzone części, chyba robię to po raz ostatni, pakuję płytę oraz procesor na gwarancję i pozostaje mi czekać... pewnie z dwa miesiące :( Bardzo Ci dziękuję za pomoc

 

kilka miesięcy na tym forum też był taki przypadek i też z tym miała problem płyta główna od gigabyte tylko ze chyba X370.

 

Gdzie kupowałeś? Jeżeli dobrze przedstawisz problem, to raczej będzie szybko zweryfikowane 10-14 dni i będziesz miał nowy lub naprawiony sprzęt. 

Link to post
Share on other sites

kilka miesięcy na tym forum też był taki przypadek i też z tym miała problem płyta główna od gigabyte tylko ze chyba X370.

 

Gdzie kupowałeś? Jeżeli dobrze przedstawisz problem, to raczej będzie szybko zweryfikowane 10-14 dni i będziesz miał nowy lub naprawiony sprzęt. 

w Porline, już dzwoniłem zapytać czy przyjmie płytę, nie mam tej foli antystatycznej, na szczęście Pan powiedział że obejdzie się bez foli ale reklamacja potrwa co najmniej miesiąc bo płytę wyśle bezpośrednio do gigabyte.

Link to post
Share on other sites

Może się czepiam, ale moim zdaniem miernik to miernik, nie trzeba jakiegoś wypasionego modelu, aby bateria była nowa ( wskaźniki wyczerpanej baterii bywają rożne, ale co nowa bateria to nowa, nawet w takim mierniku za 20 zł z "supermarketu").

Link to post
Share on other sites

Może się czepiam, ale moim zdaniem miernik to miernik, nie trzeba jakiegoś wypasionego modelu, aby bateria była nowa ( wskaźniki wyczerpanej baterii bywają rożne, ale co nowa bateria to nowa, nawet w takim mierniku za 20 zł z "supermarketu").

Na pewno się zaopatrzę, dzięki!

Link to post
Share on other sites

twoja płyta ma w ogóle wyprowadzony pomiar napięcia CPU? jeżeli nie, ciekawe jak z mierzysz napięcie CPU miernikiem, a tu jeszcze dla poszczególnych rdzeni. Jeżeli chodzi o błąd pomiarowy, to programowo jest to ok. do +/- 5%, miernik jedynie zmniejszy ten błąd ok. do +/- 1%. Fakt miernik się przyda, tylko nie kombinuj za dużo. 

 

 

gigabyte ma z tym problem, jeden z użytkowników walczył z napięciami CPU na różne sposoby, jak widać nie ma to sensu, jedyna opcja to tylko wysyłać na gwarancje

Edytowane przez tazik21
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie, płyta wymieniona na inną MSI B450 Tomahawk procesor bez zmian Ryzen 5 2600X, problem nadal występował więc zabrałem się za wymianę dysku intel, wyrzuciłem go całkiem system postawiłem na Samsung Evo 850, gry zainstalowałem na drugim dysku Samsung Evo 860 i o dziwo grając 3h w Apexa żadnych lagów, zacięć, itd gra w końcu zadziałała płynnie, myślę w końcu mi się udało (tyle pieniędzy) więc pobrałem kolejną grę jaką jets World of Warcraft, zalogowałem się do gry i przyjemnie grałem ok 1h po czym znowu zaczęło rwać obraz przy nawet małym obciążeniu (ciśnienie skoczyło) emocje opanowałem, reset komputera ponowne zalogowanie do apex kilka gier i nic wszystko śmiga, znowu logowanie do wow'a i znów rwie obraz. Bardzo proszę o pomoc bo już ręce opadają :(

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...