Skocz do zawartości

Podkręcanie ramu G.Skill Ripjaws V 3200MHz, CL15 Red


Recommended Posts

Witam, 

Chciałbym zadać wam drodzy forumowicze, doświadczonym w tym temacie ludziom odnośnie podkręcania ramu.

Moje peryferia to:

Ryzen 7 2700x (stockowe chłodzenie, pojutrze wymieniam na Dark Rock Pro 4)
MSI B450 Tomahawk
RTX 2080 Msi Gaming X Trio

Samsung 970 evo M2

Seasonic Focus gold 650W
Silentium PC Armis 7 TG RGB
no i G.Skill Ripjaws V 3200mhz/cl15 Red

Ostatnio zacząłem zerkać na temat podkręcania podzespołów i nie powiem, delikatnie mi się to spodobało.

Najpierw zająłem się grafą według wszelakich tutoriali na youtubie i udało mi się podkręcić ją o 110 mhz na rdzeniu i 1100 na pamięciach.

Procesora nie ruszałem z dwóch względów, po 1 , stockowe chłodzenie , już teraz działa ja odkurzacz przy większych obrotach, a temperatury podczas gry np w anthem oscylują w okolicach 68-71 stopni celsjusza. Nie było sensu tego ruszać, pozatym znalazłem informację, że sam boost i tak działa w porządku więc nie ma co bawić się w kręcenie tego ryzena skoro jakiś super wartości nie osiągnę...

Koniec końców padło na ramy.  Tutaj byłem totalnie zielony, za dużo zmiennych parametrów do ustawienia, tutoriale nic mi nie mówiły. Ogółem miałem delikatny problem z profilem XMP, po którego ustawieniu komputer nie bootował z opcji "uruchom ponownie". Bawiłem się z tym trochę próbowałem, niekiedy nawet ustawienia XMP się resetowały. Na starszych biosach problemu nie było, na najnowszym owszem. Nie dałem jednak za wygraną i na próbę ustawiłem takie wartości:
14-14-14-14-34 3200  i ustawiłem na sztywno napięcie 1.35 V.

Myślałem, że coś się zapoli albo komputer nie uruchomi, ale odziwo, zarówno się uruchomił jak i zniknął problem z "uruchom ponownie". Dodatkowo zauważyłem boost w ilości fps i to nawet znaczny.

Pytanie moje do was drodzy eksperci :), mógłby mi ktoś wyjaśnić w jaki sposób mogę popróbować bawić się dalej z tym RAM-em? Nie wiem które parametry zmieniać, w którą stronę iść. Czy w ogóle jest sens coś z tym jeszcze robić. Dużo ludzi mówi, że podkręcanie dalej, po uzyskaniu satysfakcjonującego taktowania, to zysk w wydajności w granicach błędu pomiarowego. Nie wiem czy tak jest, nie wiem które parametry zmieniać w którą stronę. Zrobiłem to czysto na czuja i jak narazie nie wykrzaczył, a jeżeli dalsze grzebanie w ustawieniach tych pamięci nie da zbyt wiele lub tego w praktyce nie odczuję, to chciałbym wiedzieć, żeby nie marnować czasu, nerwów i ewentualnie czegoś nie zepsuć jeśli nie ma ku temu żadnych podstaw :)..


Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie rady i odpowiedzi.
 

Link to post
Share on other sites

Po prostu wychodzę z założenia, że jak coś wymaga "pracy" czyli dłubania po jednym ustawieniu, resetowania sprawdzania obciążania, zejdzie z tym sporo czasu, a zyskam 2-3 fpsy. To szkoda tego wysiłku, gdzie można spożytkować go na coś przyjemniejszego :)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

W zasadzie to nawet, jeżeli Ci się uda wyjść powyżej 3200 MHz, co wątpliwe, to przyrost wydajności będzie albo bardzo mizerny, albo wręcz żaden. 3,2 GHz to praktycznie górny limit.

Testy pokazują, że 3333 MHz, czy nawet 3400 MHz nie przynosi już właściwie żadnych korzyści. A zejście do CL 13 jest już niemalże niemożliwe.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...