Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, jestem posiadaczem MSI GL62 7QF od 2 lat ponad, od dosyć niedawna mam z nim sporo problemów. Pierwszy z nich to wysokie temperatury CPU i GPU. Do czasu wymiany pasty termoprzewodzącej temperatury obu były mniej więcej na poziomie 95 stopni w obciążeniu, aktualnie, po wymianie na Arctic mx4 temperatury wynoszą 99 stopni w obciążeniu. Temperatury w spoczynku i wtedy i teraz są na poziomie 50 stopni. Kiedyś utrzymywały się na poziomie 60 stopni w obciążeniu, więc zmiana temperatur jest spora. Kolejny problem to chwilowe shuttery, lagi, w systemie, grach itp. Co jakiś czas komputer się wiesza na milisekundę. Nie ma na to wpływ dysk, gdyż dodałem ssd pod slot m.2 i na nim mam system. Trzecią bolączką tego laptopa to były problemy z uruchomieniem, laptop czasem włączał się, dawał pojedynczy sygnał bios i się resetował. Prawdopodobnie problemem jest ram, który sam dokupiłem i się prawdopodobnie kłócą.

Prosiłbym o każdą sugestie, bo laptop w aktualnym stanie jest nie do użytku

Pełna specyfikacja laptopa :

I5 7300HQ

GTX 960M

8GB RAM MICRON 2133MHz + 4GB GOODRAM 2666MHz

WD BLUE 2.5 2012 1TB

Adata SU800 256GB M.2

Pasta ARCTIC MX4 na CPU i GPU była wymieniana samodzielnie

Link to post
Share on other sites

 

 

95 stopni w obciążeniu, aktualnie, po wymianie na Arctic mx4 temperatury wynoszą 99 stopni
  Coś pomyliłeś bo to nie jest poprawa i przy takich temperaturach. Czy przy zmianie past laptop został ogólnie wyczyszczony i przedmuchany sprężonym powietrzem z uwzględnieniem otworów wlotowych i wylotowych laptopa.Wrzuć zakładki z CPU-z Memory i SPD z dwóch slotów RAM
Link to post
Share on other sites

Styka się z rdzeniami, jednak zauważyłem jedną rzecz. Otóż nie można w pełni wkręcić jednej śrubki do mocowania chłodzenia z GPU. Stawia opór i nie daje się jej odkręcić, mimo tego, że chłodzenie przylega dość dokładnie

A shuttery pojawiły się znacznie wcześniej, zanim temperatury zaczęły rosnąć

Link to post
Share on other sites

Są dwie możliwości: niedociśnięcie chłodzenia do cpu/gpu oraz za duża ilość pasty która powoduje skutek odwrotny do planowanego. Zrób mały test czy chłodzenie odbiera ciepło - dotknij heatpipe'a tylko ostrożnie bo jak odbiera ciepło to dotkniesz rozgrzanego do 80 stopni metalu.

Edytowane przez PLSBX
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem tak, jak miałem problemy z tymi restartami i były one ciepłe, w trakcie obciążenia są one bardzo ciepłe, wentylatory pracują mocno, powietrze usuwane jest ciepłe również. Sądzę, że pewnie jest za dużo pasty, ale martwi mnie to, że na stockowej paście wyniki były bardzo podobne

Link to post
Share on other sites

Przeglądając fora z podobnym problemem jak u Ciebie znalazłem taki oto wpis, cytuję: Czytałem na forach, że ograniczyli temperaturę do 74-75C i że na oficjalnej stronie tej karty jest jakiś VBios. Więc zastanawiam się, czy wgranie nowego VBios jest dużym ryzykiem? (nowy bios podnosi tę granicę do 79C, po czym nastąpi downclock)

 

nie można w pełni wkręcić jednej śrubki do mocowania chłodzenia z GPU.
Temu to przyjrzałbym się bardziej, bo to przyleganie może nie być tak dokładne. Co do RAM-u to Płyta poprawnie je ustawiła w/g wspólnych dla obydwu timingów także to raczej chyba nie powód problemu z rozruchem, ale dlaś spokoju sumienia możesz podmienić tą starszą na GOODRAM.
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, trochę rozjaśnia całą sprawę. Jeśli jest tak, jak piszesz, to powinno być znacznie lepiej, gdyż u mnie temperatura powyżej 97 stopni dopiero powoduje downclock zegarów procesora. Co więcej, otwierając dzisiaj laptopa zauważyłem, że jestem w stanie odkręcić trochę chłodzenie GPU, więc może coś tam wpadło, choćby kawałek farby na śrubie producenta. Postaram się jutro dorzucić zdjęcia po otwarciu laptopa, jak wygląda sprawa z tą śrubką.

Dodam jeszcze, że od jakiegoś czasu, kiedy miałem temperatury procesora mniej więcej na poziomie 70 stopni pojawił się u mnie problem z blokadą zegarów procesora na pewnych poziomach. Najczęściej na 1.6GHz, czasem 800MHz, czasem 2.2GHz, jednak wtedy ciężko było wyciągnąć jakiekolwiek wnioski dotyczące problemów z temperaturami procesora, szczególnie, że nie były one jakoś mocno wygórowane. Użyłem więc ThrottleStop i problem minął a temperatury nie wzrastały pod obciążeniem

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...