Skocz do zawartości

Brak obrazu po nałożeniu pasty termoprzewodzącej


Recommended Posts

Cześć Wam !

Zwracam się do Was z ogromną prośbą o pomoc w zdiagnozowaniu problemu lub jego zlikwidowaniu.

Specyfikacja sprzętu:

Intel i7 8700
Thermalright Macho Rev. B
Asus Prime Z370 A
2 * Kingston HyperX DDR 4, 4GB, 2133 MHz,
SSDNow Kingston UV400, 240GB, 
Be Quiet 1200W
Palit GTX 1070

Problem polega na tym, że po nałożeniu pasty termoprzewodzącej Thermal Grizzly Kryonaut 5,55g/1,5ml na procesor ulało się wystarczająco tyle aby po nałożeniu radiatora pasta ulała się na boki procesora i dostała się troszkę do pinów wystających z płyty głównej pod procesorem. 1 rządek pinów był oblany trochę pastą termoprzewodzącą i nad tym rzędem były lekko skrzywione 2 piny, które udało się naprostować igłą i wyczyściłem miękkim pędzelkiem namoczonym przez spirytus 95% ulaną pastę między pinami w płycie głównej. W trakcie czyczczenia nie użyłem sprężonego powietrza, wiem mój błąd bo brakło mi go a chciałem to szybko naprawić. Procesor pod spodem, gdzie dotykały piny od mobo był ubrudzony to postanowiłem te zabrudzenie od spodu usunąć namoczonym przez spirytus patyczkiem do uszów. Czy to duży błąd ? Procesor ma widoczne lekkie przebarwienie pod światłem w miejscu gdzie dotknąłem go wilgotnym patyczkiem od spirytusu. Teraz zastanawiam się czy to aby było bezpieczne użycie spirytusu do procesora i do wyczyszczenia pinów w płycie głównej...
Najgorsze jest to, że próbowałem kilka razy czyścić to, poprawiać ale nic nie pomogło.

Brak obrazu po uruchomieniu kompa. Jedyne co, to wentylatory się kręcą na dużych obrotach i w monitorze jest komunikat brak podłączonego urządzenia. 
GPU diody się świecą i wentylatory działają na dużych obrotach.

Na płycie głównej nawet nie wyświetla się mi żadna z 4 diod (po prawej od góry) BOOT, VGA, DRAM, CPU o jakimkolwiek błędzie.

https://images.anandtech.com/doci/11881/asus_prime_z370-a_2.jpg

Skończyły się mi pomysły jak to naprawić a nie mam częśći zamiennych aby stwierdzić czy to winny jest procesor czy płyta główna.

Dodam, że manewrowałem na wszystkie możliwe sposoby wsadzać kości RAM pojedyńczo i podwójnie jednak bez rezultatu. Dysk SSD tak samo pod różne złącza w płycie głównej podłączałem, kable od zasilacza sprawdzałem i na integrze bez GPU to samo, brak obrazu tak, jakby boot nie mógł się odpalić. PC działał poprzedniego dnia i był rozłożony a CPU został na czas transportu w MOBO a 24godziny póżniej przy nałożeniu pasty świeżej już komp nie działał.
Najgorsze jest to, że martwię się, że uwaliłem albo procesor albo płytę główną :(

Proszę Was bardzo o pomoc, może macie jakieś metody na naprawienie tego domowymi sposobami... 

Link to post
Share on other sites
Jedyne co, to wentylatory się kręcą na dużych obrotach i w monitorze jest komunikat brak podłączonego urządzenia. GPU diody się świecą i wentylatory działają na dużych obrotach. Na płycie głównej nawet nie wyświetla się mi żadna z 4 diod (po prawej od góry) BOOT, VGA, DRAM, CPU o jakimkolwiek błędzie.

Jest to oznaką, że albo płyta nie wykrywa procesora lub nie żywy bios. Generalnie to można powiedzieć, że mniejsze szkody albo żadne (ta pasta nie przewodzi prądu) byłyby bez Twojej ingerencji. Teraz pozostał tylko serwis tam mają aparaturę do zdiagnozowania problemu. Wszelkie działania typu odłączanie i podłączanie poszczególnych podzespołów mogą jeszcze bardziej pogorszyć obecny stan.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

W linku dodaję stan procesora. Pod różnym kątem światła wygląda inaczej. Tam gdzie był dotyk mokrym patyczkiem od spirytusu jest ciemniejsze przebarwienie na stykach CPU spod spodu. Był to jakiś niebezpieczny zabieg dla CPU, że tak się odbarwiło ?
Czy to może być powód braku obrazu ?

https://drive.google.com/open?id=1EooleqieOm-nixJL6U_YZm9VBRzsWaiS

Droga sprzętu do serwisu zostaje w ostateczności. Najpierw wolę się upewnić czy jest domowy ratunek tego. Może coś jest co przeoczyłem...

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nic nie przecierałeś w części środkowej CPU tylko styki to procesor jest w porządku natomiast podejrzewam, że wyginanie pinów socketu na płycie nie udało się poprawnie (powinieneś to robić z pomocą lupy) lub co gorsze uszkodziłeś płytę. Z oznak na chwilę obecną wynika, że nie uruchamia się podstawowy system płyty, którym jest bios. 

Link to post
Share on other sites

część środkowa jest nietknięta tylko złote blaszki tak jak na fotkach. Kabel HDMI działa bo sprawdzałem. Po włączeniu kompa monitor nie widzi sygnału. Co gorsza nie startuje bios. Styki były naprostowane tak jak powinny być ułożone. Może uda mi się dziś zakupić lupę i dojrzeć to z bliska. 

Link to post
Share on other sites

Procesor raczej jest ok, no chyba że poleciał razem z płytą :).

Najlepiej to zanieś płytę do jakiegoś serwisu albo nawet do zegarmistrza i za 20 zł ci wyprostuje te piny jeśli ich gorzej nie uszkodziłeś.

Z tego co się orientuje to twoja płyta nie ma slotu usb z możliwością wgrania biosu bez procesora wiec zostaje liczyć tylko na to że jakiś pin jest pogięty.

Link to post
Share on other sites
Co gorsza nie startuje bios.

No właśnie o tym cały czas Ci mówię i kabel HDMI nie ma tu nic do rzeczy. Sloty PCI Express x16 są bezpośrednio zależne od procesora, a dopóki płyta (bios) go nie uruchomią żadnego obrazu karta graficzna nie wyświetli.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Tu gdzie mieszkam, nie wiem czy zegarmistrze sie zajmuja takimi rzeczami. Takze moge liczyc tylko na cud  


da sie odpalic lub emulowac bios z pendriva na mojej plycie bez jego wgrania ?

cos w stylu odpalam linuxa i emulacja z pendriva nie wgrywajac niczego...
wcześniej na płycie zaświecała się dioda zawsze boot, teraz nie świeci przy starcie.
W poniższym linku daję nowe dodatkowe fotki stanu:

https://drive.google.com/open?id=1GNkk413kVirKJS9v1gw_dY3ZVOv12KKV

Edytowane przez asnex
Link to post
Share on other sites

 

 

da sie odpalic lub emulowac bios z pendriva na mojej plycie bez jego wgrania ?
Jeżeli płyta (bios) nie uruchamia się, a tym samym nie włączają się kluczowe podzespoły jak CPU, RAM i Chipset (od niego zależą porty USB) Więc jest  to niemożliwe na tej płycie.
Link to post
Share on other sites

mam nowe powietrze sprężone. Dziś zawalczę w nocy z tym i jak nie da rady to jutro poszukam zegarmistrzów najbliższych.
Dlaczego płyty nie uznają na gwarancji skoro nie ma śladów, że problem z pinami jest ?
Mobo jest kupione z Amazona

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Sprawa wyjaśniona. Nowa płyta główna zakupiona i wszystko działa jak należy.
Silna wola domowej naprawy uszkodziła 1/1151 PIN przez co nie było obrazu.
Płyta główna wyląduje w fachowym serwisie na wymianę socketu pod procesor.
Oscyluję koszt do 350zł.
Dotychczas będzie służyć Asus Prime Z370 A II
Dziękuję za wskazówki i wszelkie rady. ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...