Skocz do zawartości

Problem z botowaniem Windowsa 10 z dysku SSD. EFI?


Recommended Posts

Witam, mianowicie problem wygląda następująco. Kupiłem w sierpniu laptopa z gearbesta marki Thunderobot 17", skuszony parametrami przeżywam teraz nieustanną tułaczkę, gdyż musiałem go odesłać na gwarancji do Hiszpanii bo dysk SSD był wadliwy.

 

Otrzymałem laptopa kilka dni temu, odpaliłem i poza tym, że pomieszali klawiatury czyli jak wcześniej miałem układ klawiszy angielski to "dzbany" wsadzili mi hiszpańską. Dodatkowo zauważyłem, że system postawili mi na dysku HDD 1tb, a nie na SSD 256gb. . .

 

Ściągnąłem windowsa, wypaliłem na USB, wszystkie dyski sformatowałem i zainstalowałem system na SSD, a HDD zostawiłem jako pusty.

 

Po zakończeniu instalacji, cały czas system staruje w LOOPie do ponownej instalacji, po wejściu w ustawienia UEFI/BIOS, zauważyłem, że nie mam żadnej opcji Bootowania poza Pena w USB.

Znalazłem poradnik z utworzeniem partycji EFI

https://www.tenforums.com/installation-upgrade/52837-moving-recreating-efi-partition.html

Lecz niestety nie poskutkowało, chyba, że coś zrobiłem źle. Wciąż nie widzę możliwości bootowania w Biosie.

 

Jak usunąłem windowsa z SSD i zainstalowałem ponownie na HDD, system odpala się normalnie. Co mam zrobić? Już 2 dni przy tym siedzę. Z góry będę bardzo, ale to bardzo wdzięczny za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Spróbuj instalacji Windowsa bez podłączonego dysku HDD. W instalatorze systemu usuń wszystkie partycje z dysku następnie wskaż miejsce nieprzydzielone i uruchom instalację. System sam powinien podzielić sobie dysk na potrzebne mu partycje.

Niestety nie mam możliwości odłączenia HDD, ze względu na plombę gwarancyjną. Laptop ma jedną klapę także dysku niestety nie mogę wyciągnąć. Spróbowałem na nowo postawić wg Twojej rady, lecz niestety bez rezultatu.

 

próbowałem również tego:

Choose Troubleshoot>Advanced options>Command Prompt to execute following commands:
 
Bootrec /fixmbr - poszło
Bootrec /fixboot - odmowa dostępu
 
Bootrec /scanos -po skanowaniu nie znalazło, żadnego zainstalowanego widnowsa.
 
Bootrec /rebuildbcd
 
Exit
Edytowane przez craank
Link to post
Share on other sites

Spróbuj AOMEI Partition Assistant do przeniesienia systemu na SSD (sklonowania). Jest wersja darmowa, ale nie pamiętam jakie ma ograniczenia.

Czytając na kilku forach ten pomysł nie pomaga, aczkolwiek jeszcze tego nie próbowałem, więc może faktycznie warto.

Tzn. co się dzieje. Instalacja przebiega pomyślnie i system jest zainstalowany? Pokaż screeny z ustawień biosu.

 

Instalacja przebiega normalnie do końca, potem się resetuje i nie startuje ekran konfiguracji. Poniżej zdjęcie po wyjęciu bootowanego pena z windowsem. Dodam, że tak jak wspomniałem funkcji :

Bootrec /fixmbr - poszło

Bootrec /fixboot - odmowa dostępu
Bootrec /scanos -po skanowaniu nie znalazło, żadnego zainstalowanego widnowsa.
Bootrec /rebuildbcd

IMG-20190220-104850.jpg

 

Ustawienia Biosu:

IMG-20190220-175025.jpg

IMG-20190220-175030.jpg

IMG-20190220-175034.jpg

IMG-20190220-175049.jpg

IMG-20190220-175053.jpg

Link to post
Share on other sites

Pierwsze co to zmień SATA Mode na AHCI. Ze screena widać, że system utworzył wszystkie partycje niezbędne z tym że partycja, która powinna być z  Windowsem jest pusta (237Gb wolne 237GB). Po ustawieniu na AHCI powinieneś mieć w zakładce Boot dwa dyski do wyboru. Jak już w Boot będą dyski widoczne to ponowna instalacja tak jak poprzednio w miejscu nie przydzielonym.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pierwsze co to zmień SATA Mode na AHCI. Ze screena widać, że system utworzył wszystkie partycje niezbędne z tym że partycja, która powinna być z  Windowsem jest pusta (237Gb wolne 237GB). Po ustawieniu na AHCI powinieneś mieć w zakładce Boot dwa dyski do wyboru. Jak już w Boot będą dyski widoczne to ponowna instalacja tak jak poprzednio w miejscu nie przydzielonym.

IMG-20190220-204329.jpg

Niestety nie pomogło.

Na screenie wtedy usunąłem i stworzyłem na nowo, aktualnie jestem po instalacji z ustawionym SATA Mode na AHCI, ale nadal nie wydać dysku SSD z zainstalowanym windowsem w opcji BOOT. Po wyjęciu Pena, efekt poniżej.IMG-20190220-104850.jpg

Link to post
Share on other sites

Obecnie na partycji 4 jest jakaś zawartość (z 237,9GB wolne 229,3) Sprawdź w biosieustawienie Boot Option Priorities. USB wyjmij po zakończeniu instalacji.

Jakie opcje są w zakładce Security i TPM Configuration?

 

 

Pod zakładką UEFI Setting mam tylko: IPv4 i IPv6.

Pokaż screena z tego ustawienia. Jeszcze jedno jak utworzyłeś bootowalny USB z systemem?

Krok po kroku:
1. Sprawdzasz w DISKPART jaki jest styl partycjonowania dysku GPT czy MBR
2. Ustawienia w biosie SATA Mode na AHCI
3. Tworzysz bootowalny USB za pomocą Rufus 2.9 z wybraniem schemat partycjonowania Bios dla UEFI lub

     jeżeli dysk ma styl GPT to schemat partycjonowania UEFI / GPT
4. Instalacja systemu w miejscu nieprzydzielonym

To wszystko co do instalacji Windowsa 10 na UEFI

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Obecnie na partycji 4 jest jakaś zawartość (z 237,9GB wolne 229,3) Sprawdź w biosieustawienie Boot Option Priorities. USB wyjmij po zakończeniu instalacji.

Jakie opcje są w zakładce Security i TPM Configuration?

 

 

Pokaż screena z tego ustawienia. Jeszcze jedno jak utworzyłeś bootowalny USB z systemem?

Krok po kroku:

1. Sprawdzasz w DISKPART jaki jest styl partycjonowania dysku GPT czy MBR

2. Ustawienia w biosie SATA Mode na AHCI

3. Tworzysz bootowalny USB za pomocą Rufus 2.9 z wybraniem schemat partycjonowania Bios dla UEFI lub

     jeżeli dysk ma styl GPT to schemat partycjonowania UEFI / GPT

4. Instalacja systemu w miejscu nieprzydzielonym

To wszystko co do instalacji Windowsa 10 na UEFI

Na Partycji 4 jest tyle miejsca wolnego ponieważ zainstalowałem na tym dysku windowsa, a w kolejne ustawienia instalacji wszedłem, tylko po to żeby pokazać jakie partycje mam stworzone na tym dysku.

 

Ustawienia w biosie(z zainstalowanym już windowsem na tym dysku):

 

IMG-20190220-234205.jpg

 

 

Ustawienia w zakładce Security i TPM Configuration:

IMG-20190220-235135.jpg

IMG-20190220-235146.jpg

Zdjęcie ustawień  w BOOT i UEFI Settings:

IMG-20190220-234344.jpg

IMG-20190220-234355.jpg

 

1.W Diskpart dyski są w formacie GPT

2.Mam ustawione AHCI

3. Bootowalny USB zrobiony za pomocą Rufus 3.1 z schematem partycjonowania GPT.

4. Próbowałem instalować na przydzielonym  jak i na przydzielonym.

Link to post
Share on other sites

Spróbuj jeszcze opcję Security Device Support przełączyć na Disabled. Ewentualnie możesz UEFI Boot przełączyć na Disabled, przekonwertować styl partycjonowania na MBR i instalacja systemu. Z jakim ID błędu jest ten monit przy uruchomieniu, bo słaba rozdzielczość tej fotki i nie za bardzo widać.


 

 

. Bootowalny USB zrobiony za pomocą Rufus 3.1 z schematem partycjonowania GPT.
W tej wersji Rufus przy ustawieniu GPT masz tylko do wyboru Docelowy system UEFI bez CSM i to może też stanowić problem przy uruchomieniu Windowsa. Jak wyżej zastosuj Rufus 2.97teFJ0y.jpg
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...