Skocz do zawartości

Ryzen 5 1600X problem z temperaturami


Recommended Posts

Witam, w piątek złożyłem nowy komputer z AMD Ryzen 5 1600X płytą Gigabyte B450M DS3H pamięciami ram Patriot Viper 4 CL16 3000 Mhz 2x4GB zasilacz SilentiumPC Vero L2 Bronze 500W. Obudowa to SiletiumPC Armis AR3 TG z oknem. Dysk SSD Plextor M6S 128 GB I HDD Seagate 1 TB przełożyłem ze starego PC tak jak kartę graficzna Asus Strix GTX 1050Ti OC. Problem z jakim się borykam to duże skoki temperatury procesora na pulpicie podczas zwykłych prac, przeglądanie internetu, muzyka z youtube i w zasadzie to wystarczy by procesor rozgrzewał sie nawet do 50 stopni ... Dziwią mnie skoki temperatur nawet o 10 stopni, np. gdy ma 33 stopnie nagle wskakuje na 43 przez co wentylator chłodzenia CPU gwałtownie przyśpiesza i zwalnia i tak cały czas Chłodzenie posiadam te dołączone do Ryzena 7 2700X. Zauważyłem, że może to mieć coś wspólnego z planem zasilania Windowsa 10. Po zmianie planu na oszczędzanie energii temperatura procesora już tak gwałtownie nie skacze i wzrasta odpowiednio do obciążenia, wentylator też jest spokojniejszy i już tak nie chałasuje. Dla przykładu mój znajomy który ma Ryzena 7 2700X nie miał żadnych problemów z komputerem do czasu aż w planie zasilania zmienił minimalną wartość wykorzystania CPU z 90% na 1%. Ma teraz dosłownie ten sam problem co ja ... skacze temperatura procesora a chłodzenie wodne zwalnia i przyśpiesza, tak w kółko ... Zaktualizowałem nawet bios z wersji fabrycznej F2 na F4 i nic to nie dało Nawet zmiana ustawien wentylatora w biosie nic nie daje. Proszę o pomoc bo już nie wiem co robić, korzystanie z komputera jest irytujące a granie nie możliwe bo wentylator tak wyje, że słychać go czasami przez słuchawki .


Pozdrawiam 


Edytowane przez kileros204
Link to post
Share on other sites

To nie zadenj problem na intelu jest to samo  to jest turbo boost.

Wystarczy ruszyć myszką i takty ida w góre a z nimi temperatura i wentylator.

Kup sobie jakieś chłodzenie, ja sam mam boxa intela i denerwuje to mocno.

ciągłe rozkręcanie i spowalnianie wentylatora.

Poszukaj proigramu w którym bedziesz mógł sobie ustawić stałe obroty wentylatora.


Może w speed fun się da?

Edytowane przez Lordonos
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za zainteresowanie ;) niestety niedawno chciałem odpalić komputer i podczas uruchamiania, trwało to jakieś 2 sekundy komputer nagle się wyłączył, nie działa zasilanie :/ Padł zasilacz czy możliwe, że padła płyta główna ?

A jeśli to normalne na boxowym chłodzeniu to dlaczego takie objawy ma też mój kolega na chłodzeniu wodnym ? Jakimś nzxt kraken

Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem w speed fun nie moge ustawić stałych obrotów.

Jak kupisz zasilacz to sprawdz, ustawisz stałe obroty nie będzie wariował.

Może padł sam zasilacz a reszta kompa działa.

Kup sobie chiefteca zasilacz a nie jakieś chinskie pudełko z kablami.


https://allegro.pl/oferta/chieftec-zasilacz-atx-gps-500a8-500w-7539603821?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_ELKTRK_PLA_Komputery&ev_adgr=Pozosta%C5%82e&gclid=CjwKCAiA767jBRBqEiwAGdAOryeGNwChVwOHY-mWj_4hTmK2cY_NDVK31v4HjNJgNv6JP_VZKh7VhhoCAfAQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Link to post
Share on other sites

Z tymi temperaturami to jak koledzy piszą-norma. Można to poprawić nowymi ficzerami w najnowszym biosie... tj u mnie na msi pojawił się vcore offset voltage... ustawić -50 lub -100, lub gdzieś pomiędzy i temp powinny spaść... Jeszcze jest sprawa samego gigabyte tj coś słyszałem, że mają spory rozstrzał napięć- możliwe, że poprawili sytuację w nowszych biosach...

Link to post
Share on other sites

Zaktualizowałem bios do najnowszej wersji i faktycznie napięcia skakały... W hwinfo pokazywalo nawet 1.5v ale gdzieś czytałem, że to niby normalne w ryzenach. A jeśli chodzi o ręczne ustawienia napięć to jest taka opcja w biosie jednak nic nie mogłem zmienić, nie wiem dlaczego. Teraz w sumie już nic nie sprawdzę bo coś padło :(

Link to post
Share on other sites

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermaltake-nic-l32-cl-p002-al14re-a-662178/

Takie chłodzenie sobie kup za 9zł zawsze lepsze to niż box.


Jak morele wciskaja kit że to ostatnie sztuki po 9zł.

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-deepcool-ice-edge-mini-fs-intel-amd-dp-mch2-iemv2-991027/ to takie

gorszy wentylator chyba że tu też morele wciska kit.

Link to post
Share on other sites

@Lordonos. Serdecznie Cię proszę, nie wypowiadaj się więcej. Pleciesz bzdury.

 

Zasilacz faktycznie kupiłeś raczej z niższej półki jakościowej, ale są gorsze. Na najważniejszym komponencie komputera nie ma co oszczędzać. Fajnie byłoby, gdyby się udało uzyskać za sam zasilacz zwrot kasy, mógłbyś kupić któryś z polecanych tutaj na forum.

 

Jeżeli masz taką możliwość, pożycz od kogokolwiek zasilacz mocniejszy niż 300W, podepnij go na chwilę do swojego kompa i sprawdź, czy odpali. Jak komp ruszy, masz winowajcę.

 

Fabryczny cooler do 2700X jest zaskakująco wydajny jak na coś, co dają do pudełka z prockiem, ale jest faktycznie głośny.

Jak już złożysz kompa do kupy po serwisie, ustaw sobie w UEFI swoją własną krzywą wentylatorów, gdzie dopiero powyżej np 55 stopni wentylator stawał się słyszalny.

 

Jednak ze swoim 1600x nie mam takich problemów związanych z nagłymi skokami temperatury, a chłodzenie również mam raczej słabawe. Zweryfikuj sobie procesy pracujące w tle, może któryś z nich odpowiada za czasowe podnoszenie taktowania procesora, co prowadzi do zwiększonej produkcji ciepła.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermaltake-nic-l32-cl-p002-al14re-a-662178/

Takie chłodzenie sobie kup za 9zł zawsze lepsze to niż box.

Jak morele wciskaja kit że to ostatnie sztuki po 9zł.

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-deepcool-ice-edge-mini-fs-intel-amd-dp-mch2-iemv2-991027/ to takie

gorszy wentylator chyba że tu też morele wciska kit.

 

Nie słuchaj kolegi, zamienisz motykę na kijek :)

 

@slo1q - za Twoje wypociny leci + :)

 

Co do temperatur jest to w 100% normalne, wyłącz w UEFI Cool'n'Quiet i ustaw ręcznie krzywą wentylatorów, ja mam ustawione tak:

 

https://1drv.ms/u/s!ArD_yz3fbCVnhrxvL_iDFcNCetR21g

 

Takie obroty wentylatora nie są głośniejsze od pozostałych wentylatorów systemowych w obudowie, a sam hałas jest dla mnie akceptowalny. Sam wentylator zaczyna być słyszalny dopiero pod 100% obciążeniem procesora i przekroczeniu 80'c, które osiąga przy testach obciążeniowych np. programem OCCT, w grach i wymagających aplikacja jeszcze nie przekroczył tej temperatury :)

 

Następna kwestia to zasilacz, nie oszczędzaj na nim i wydaj trochę więcej a twoje podzespoły będą Tobie wdzięczne :) Pamiętaj że większość zasilaczy do 200 złotych to przeważnie tanie rebrandy, najbardziej rozsądny zasilacz jaki znalazłem pod Twój konfig:

 

https://www.x-kom.pl/p/442433-zasilacz-do-komputera-fortron-hexa-85-plus-550.html#Akcesoria

 

Pozdrawiam

Edytowane przez korki45
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
@Lordonos. Serdecznie Cię proszę, nie wypowiadaj się więcej. Pleciesz bzdury.Zasilacz faktycznie kupiłeś raczej z niższej półki jakościowej, ale są gorsze. Na najważniejszym komponencie komputera nie ma co oszczędzać. Fajnie byłoby, gdyby się udało uzyskać za sam zasilacz zwrot kasy, mógłbyś kupić któryś z polecanych tutaj na forum.Jeżeli masz taką możliwość, pożycz od kogokolwiek zasilacz mocniejszy niż 300W, podepnij go na chwilę do swojego kompa i sprawdź, czy odpali. Jak komp ruszy, masz winowajcę.Fabryczny cooler do 2700X jest zaskakująco wydajny jak na coś, co dają do pudełka z prockiem, ale jest faktycznie głośny.Jak już złożysz kompa do kupy po serwisie, ustaw sobie w UEFI swoją własną krzywą wentylatorów, gdzie dopiero powyżej np 55 stopni wentylator stawał się słyszalny.Jednak ze swoim 1600x nie mam takich problemów związanych z nagłymi skokami temperatury, a chłodzenie również mam raczej słabawe. Zweryfikuj sobie procesy pracujące w tle, może któryś z nich odpowiada za czasowe podnoszenie taktowania procesora, co prowadzi do zwiększonej produkcji ciepła.
Cały sprzęt mam prawo zwrócić w ciągu 14 dni ... wszystko było kupione w x-kom a już sporo u nich kupiłem. Nigdy nie było problemów i mam nadzieję, że tym razem też będzie wszystko ok Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
@Lordonos. Serdecznie Cię proszę, nie wypowiadaj się więcej. Pleciesz bzdury.Zasilacz faktycznie kupiłeś raczej z niższej półki jakościowej, ale są gorsze. Na najważniejszym komponencie komputera nie ma co oszczędzać. Fajnie byłoby, gdyby się udało uzyskać za sam zasilacz zwrot kasy, mógłbyś kupić któryś z polecanych tutaj na forum.Jeżeli masz taką możliwość, pożycz od kogokolwiek zasilacz mocniejszy niż 300W, podepnij go na chwilę do swojego kompa i sprawdź, czy odpali. Jak komp ruszy, masz winowajcę.Fabryczny cooler do 2700X jest zaskakująco wydajny jak na coś, co dają do pudełka z prockiem, ale jest faktycznie głośny.Jak już złożysz kompa do kupy po serwisie, ustaw sobie w UEFI swoją własną krzywą wentylatorów, gdzie dopiero powyżej np 55 stopni wentylator stawał się słyszalny.Jednak ze swoim 1600x nie mam takich problemów związanych z nagłymi skokami temperatury, a chłodzenie również mam raczej słabawe. Zweryfikuj sobie procesy pracujące w tle, może któryś z nich odpowiada za czasowe podnoszenie taktowania procesora, co prowadzi do zwiększonej produkcji ciepła.
Cały sprzęt kupiłem w X-kom i mam prawo zwrotu towaru ... Jutro mam zamiar wysłać wszystko w celu zweryfikowania co jest z tym nie tak . Zasilacza nie mam skąd wziąć :/ Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Link to post
Share on other sites

No to szkoda, że nie masz skąd wziąć innego zasilacza do testów. W jakiś sposób jednak pasuje ustalić winowajcę.

Pamiętaj tylko, aby nie odsyłać sprzętu w nieznanym stanie na zwrot 14-dniowy. Po pierwsze, raczej odmówią przyjęcia, jeżeli będzie niesprawny lub obniżą wypłatę o wartość uszkodzeń.

Zgłoś standardową reklamację (RMA) i odeślij im zasilacz. Jeżeli faktycznie jest uszkodzony, dostaniesz taki sam nowy, lub po 14-dniowym zwrocie.

 

@korki45 - gdybym ustawił taką krzywą wentylatorów na CPU, to by mi uszy odpadły...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
No to szkoda, że nie masz skąd wziąć innego zasilacza do testów. W jakiś sposób jednak pasuje ustalić winowajcę.

Pamiętaj tylko, aby nie odsyłać sprzętu w nieznanym stanie na zwrot 14-dniowy. Po pierwsze, raczej odmówią przyjęcia, jeżeli będzie niesprawny lub obniżą wypłatę o wartość uszkodzeń.

Zgłoś standardową reklamację (RMA) i odeślij im zasilacz. Jeżeli faktycznie jest uszkodzony, dostaniesz taki sam nowy, lub po 14-dniowym zwrocie.

 

@korki45 - gdybym ustawił taką krzywą wentylatorów na CPU, to by mi uszy odpadły...

Już z nimi pisałem wcześniej, też w sprawie tego wentylatora i temperatur. Wiedza, że miałem problemy z PC. Będę odsylal w ramach gwarancji ... A jeszcze mam takie pytanie, czy jak by padła płyta główna to dioda sygnalizujaca na karcie graficznej by się paliła czy nie ? Chce odesłać wszystko prócz obudowy ...

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

To lepsze chłodzenia niż box amd, oni nie mają pojecia co bredzą.

Od razu mów żeby wymienili na chiefteca zasilacz, bo te chinskie silentiumy to jak widzisz padlina.


https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermaltake-nic-l32-cl-p002-al14re-a-662178/

Już zmienili cene, na prawie 150zł, box przy tym chłodzeniu to suszarka do właosów

która ciągle się rozpedza i zwalnia.

Link to post
Share on other sites
To lepsze chłodzenia niż box amd, oni nie mają pojecia co bredzą.

Od razu mów żeby wymienili na chiefteca zasilacz, bo te chinskie silentiumy to jak widzisz padlina.

Widziałem testy tego chłodzenia na Youtube i jeszcze nie było takich chlodzen boxowych które byłyby tak wydajne. A skoro dodawany jest do ryzena 7 który ma 8 rdzeni i 16 wątków to tym bardziej sobie poradzi z 6 rdzeniami i 12 wątkami . Te co mi podałeś w linkach pewnie miałyby gorsza wydajność.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites
To nagle box jest ok tak haha

szybko zmieniłeś zdanie, i już nie będzie ci przeszkadzał chałas :)

Jak się szybko problem rozwiązał wystarczyło pokazać chłodzenia

do procesorów :)

Nigdzie nie pisałem, że jest zły ... pytałem o skoki temperatur w idle i nie twierdziłem, że to wina chłodzenia. Podczas grania w Far Cry 5 procesor osiągał max 61 stopni na tym boxie więc moim zdaniem bardzo dobrze sobie radził

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Socket nie ma znaczenia.

Tak samo pasuje na twojego ryzena jak na mojego intela.


Już nie ważne kosztowało 9zł myślałem że klikniesz i może na farta wyrwiesz.

Cene już zmienili na 150zł to już siedz na tym boxie.

Edytowane przez Lordonos
Link to post
Share on other sites
Socket nie ma znaczenia.

Tak samo pasuje na twojego ryzena jak na mojego intela.

 

Już nie ważne kosztowało 9zł myślałem że klikniesz i może na farta wyrwiesz.

Cene już zmienili na 150zł to już siedz na tym boxie.

Dobrej nocy życzę i dzięki za zainteresowanie się problemem.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...