Skocz do zawartości

Nowy komputer do 10k - programowanie, gry


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Chciałbym złożyć nowy komputer.

 

Ogólne bolączki obecnego:

 

 

Ostatnio miałem pewien epizod z sieciami neuronowymi (działającymi na CPU, dobrze się zrównolegla) i przyznam, że na wyniki trzeba było trochę czekać, co dość drażniło "brakiem płynności pracy".

Dalej mnie zdumiewa, że WoW z addonami ładuje się po 30sec+ i przechodzenie pomiędzy postaciami jest co najmniej upierdliwe.

W wowie nie mogę sobie pozwolić na "komfort" ustawień ultra, co więcej jak znajdę "optymalne ustawienia" to się po jakimś czasie okazuje, że w kluczowym momencie się przytnie i jest to męczące.

 

 

 

Chciałbym dodać, że mam fioła na punkcie stosunku wydajność / cena.

 

Prosiłbym o rady i propozycje.

Poniżej odpowiedzi zgodnie z szablonem:

 

  • Zastosowanie komputera:
    70% Programowanie,
    25% gry (WoW, Wiedźmin 3, starcraft 2, Totalwar warhammer, Dark souls 1-3, Assassins Creed, Diablo),
    (sporadycznie) lightroom (składanie panoram, HDR z kilku zdjęć AEB (RAW)),
    5% oglądanie filmów
     
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz:
    maksymalnie 10k (niekoniecznie celem jest wydać wszystko, jeśli sensowny i wystarczający sprzęt można kupić taniej)
     
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer
    do końca marca
     
  • Których części potrzebujesz
    buda + ew. monitory
     
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt
    raczej tak
     
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?:
    FHD (stopka), rozważam przesiadkę na 2x 27" 1440p (ważne, żeby nie męczyły oczu)
     
  • Specjalne wymagania / inne:
    -dysk NVMe 500gb+
    -min. 16GB ramu
    -cichy - przyznam się, że nagle zaczął mnie drażnić "hałas" wentylatorów i dysków hdd... (nie wiem czy dobrze wytłumiona obudowa załatwi sprawę? PC stoi na biurku, więc dość blisko mnie...)
    -niekurzący się - z czasem coraz rzadziej tam zaglądam, ale kurz się ciągle pojawia (nie wiem czy to wina obudowy? konfiguracja wentylatorów 3wtłaczające (niby przez ten mesh) : 2wyciągające)
    -wygodny w zarządzaniu/przestronny (wydawało mi się, że kupuję dużą obudowę, ale z grandisem i Accelero Xtreme ciężko coś tam zrobić)...
     
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?
    Dyski na magazyn ze starego (reszte PC chce przekazać dalej)
     
  • Inne:
    Zastanawiam się nad ewentualnym zwodowaniem sprzętu.. (zakładam, że będzie ciszej i więcej przestrzeni), ale zupełnie się na tym nie znam i chciałbym uniknąć "wodowania dla wodowania". Czyli tylko jeśli nie podniesie to absurdalnie ceny, będę to mógł prosto zrobić lub tanio zamówić i jeśli faktycznie wpłynie pozytywnie na wydajność/ciszę/zarządzenie.

Jakiś czas temu zastanawiałem się nad gtx 1070, ale zauważyłem, że 1080 są niewiele droższe... skolei 1080 do FHD wydaje się być overkillem.

 

Jeśli w tym budżecie da się zmieścić 2x 1440p i sprzęt, który to uciągnie to proszę o propozycje, jeśli nie to zostanę przy obecnych monitorach FHD.

 

Z góry dziękuję za pomoc,

Pozdrawiam

 

Link to post
Share on other sites

1070 i 1080 za bardzo nie ma teraz co brać. Jest RTX 2060 i RTX 2070. 

 

Na bogato bez monitorów z 9900K pod OC i RTX 2080 https://proline.pl/koszyk/3709272e

W sumie dla 25% zastosowania w grach poniekąd raczej nie warto. 

Zejście do RTX 2070, to oszczędność 1000 zł więc razem za całość około 8200 zł.

Schodzenie do i7 9700K za 2100 zł poniekąd nie ma sensu. Niewielka oszczędność a jednak odpadają nam te wątki.

Mimo wszystko zejście takie da kolejne oszczędności a i tak wydajnościowo będzie tutaj aż nadto. 

 

https://proline.pl/koszyk/6f2226c9 po cięciach 7300 zł więc na szkła zostaje 2700 zł tak więc bez problemu włożysz tutaj dwa szkła IPS 27 cali 1440p (oczywiście bez szału) wyciągając maksa z budżetu.

 

Jeszcze taniej, to i może warto zastanowić się nad rezygnacją z OC CPU i pójść po prostu w stare i7 8700 6/12 z 4.3 GHz. Niższy zegar ale wątków więcej przy niższej cenie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za propozycje.

 

Z OC raczej nie będę rezygnował... Przyrost mocy w ostatnich latach jest nieznaczy (per rdzeń), a w tej chwili jadę na i5-4690k@ 4,5ghz i mi mało.

 

Mam kilka pytań:

  1. Czym się różni Gigabyte Z390 AORUS PRO DDR4 1151 od Gigabyte Z390 Gaming X DDR4 1151 [różnica pomiędzy koszykami].
  2. Te kostki wejdą pod chłodzenie cpu?
  3. Rozumiem, że wodowanie nie ma większego sensu?
  4. Czy do obudowy warto dokupić jakieś wentylatory?
  5. Czy na placu boju dalej pozostaje tylko intel?

@pitrek46 dzięki za info, szkoda.


Patrzyłem na kilka "recenzji" tego dysku i mam mieszane uczucia. Jedne są bardzo pochlebne, a z drugiej strony można trafić na takie (mniejszy egzemplarz).

Trochę niefajnie, że zwalnia w miarę zapełnienia. Pozatym czy kości TLC są "godne zaufania"?

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites

 

 

Czym się różni Gigabyte Z390 AORUS PRO DDR4 1151 od Gigabyte Z390 Gaming X DDR4 1151 [różnica pomiędzy koszykami]

 

VRM

 

 

 

Te kostki wejdą pod chłodzenie cpu?

 

Tak

 

 

 

Rozumiem, że wodowanie nie ma większego sensu?

 

Nie

 

 

 

Czy do obudowy warto dokupić jakieś wentylatory?

 

Sprawdzisz w praniu. Jak coś bardziej przewiewnego, to na start można dać Meshify C czy Enthoo Pro M

 

 

 

Czy na placu boju dalej pozostaje tylko intel?

 

Nie. Ryzen kosztuje znacznie mniejsze pieniądze, jest mniej wydajny ale przy dobrym stosunku cena-wydajność.  

9900K i Z390 Aorus, to koszt ponad 3000 zł. Ryzen 7 2700 i B450, to koszt 1700-1800 zł. 

Link to post
Share on other sites

  1. Czyli przy i9 warto dołożyć do lepszego VRM, będzie różnica?

i9 wygląda na gorący, woda go nie będzie lepiej chłodzić, albo jakieś proste AIO, żeby pozwolić na większe OC?

Kości TLC ADATY są godne zaufania, czy może lepiej zainwestować coś w stylu Samsung 970 Pro 512GB?

Link to post
Share on other sites

 

 

Be Quiet Dark Rock Pro 4 słyszałem, że jest fajny do i9 9900K, sam mam taki zestaw

Działa na pewno. Pytanie na ile OC pozwala?

 

Jak oglądałem dawno temu testy Grandis (którego finalnie kupiłem) vs Dark Rock (3 chyba) to z grubsza łeb w łeb, przy czym Dark Rock jest ładniejszy i dużo droższy.

Dodatkowo chciałem właśnie uniknąć takiej kobyły, bo ciężko rękę wsadzić do obudowy :D

 

 

Jak coś bardziej przewiewnego, to na start można dać Meshify C czy Enthoo Pro M

A te bardziej przewiewne nie będą głośniejsze?
Link to post
Share on other sites

 

 

A te bardziej przewiewne nie będą głośniejsze?

 

Obudowy same w sobie nie będą głośniejsze. No kwestia wentylatorów. 

Wyciszone obudowy = wyższe temperatury co równa się wyższemu RPM na wentylach.

Przewiewna obudowa, dobrze dobrany sprzęt jeżeli jest nacisk na kulturę pracy to najlepsze rozwiązanie.  

 

 

 

Czyli przy i9 warto dołożyć do lepszego VRM, będzie różnica?

 

No będzie i to znaczna. Na słabych sekcjach będziesz mieć throttling. Z390 Aorus Pro jest pierwszym modelem godnym polecenia do i9 9900K.

 

 

 

i9 wygląda na gorący, woda go nie będzie lepiej chłodzić, albo jakieś proste AIO, żeby pozwolić na większe OC?

 

Jak będzie kasa na AiO 320 mm, to brać. Z drugiej strony jak już pisałem w innym temacie. Nad OC i9 9900K warto się zastanowić. Z pudełka mamy 4.7 GHz. Wydawanie setek dla 300-400 MHz wg mnie nie ma zbytnio sensu. 

 

 

 

Kości TLC ADATY są godne zaufania, czy może lepiej zainwestować coś w stylu Samsung 970 Pro 512GB?

 

Jak są środki, brać top 970 Pro. Ten SX 8200 Pro będzie ale jak ma być porządnie, to nie ma co odmawiać miejsca dla 970tki w zestawie do pracy.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Na słabych sekcjach będziesz mieć throttling. Z390 Aorus Pro jest pierwszym modelem godnym polecenia

A gdzie zaczynają się dobre? [Pytanie niezłośliwe, staram się poszerzyć wiedzę]
Nie umiem odgrzebać, ale moja Z97-g43 ma 6+2? 8+2? Była polecana tutaj na forum i moim zdaniem daje radę.

Polecana przez Ciebie, w tańszym zestawie "Gigabyte Z390 Gaming" ma 10+2, to aktualnie jest za mało?

Jest korelacja między ilością rdzeni a VRM?
 

 

 

Z drugiej strony jak już pisałem w innym temacie. Nad OC i9 9900K warto się zastanowić.

W tej chwili mam 4,5ghz.. jeśli nie zakładamy OC - to w sumie różnica w wydajności względem AMD robi się znikoma i zakup (2x droższego) intela staje pod znakiem zapytania... Chyba, że coś źle interpretuję.

 

 

 

Jak będzie kasa na AiO 320 mm

Możesz coś polecić?
Niespecjalnie umiem znaleźć "320" Takie coś będzie dobre? Bo to pewnie będzie za małe?

 

 

Wydawanie setek dla 300-400 MHz wg mnie nie ma zbytnio sensu.

Coś w tym jest.. tylko skąd wyciągnąć wydajność... Szczególnie dla upośledzonego WoW'a.
Dodatkowo pewnie bez wydania pieniędzy na dodatkowe chłodzenie to ani nie będzie cicho, ani nie utrzyma bazowych zegarów jak znam życie?

 

 

Ten SX 8200 Pro będzie ale jak ma być porządnie, to nie ma co odmawiać miejsca dla 970tki w zestawie do pracy.

Pytanie czy "coś mi grozi" od SX? Bo jeśli się będzie dobrze sprawował to "po co przepłacać"?

 

 

Przewiewna obudowa, dobrze dobrany sprzęt jeżeli jest nacisk na kulturę pracy to najlepsze rozwiązanie.

Czyli nie stawiać na wytłumienie, tylko dobrą wentylację i ciche wentylatory, a efektem będzie cisza i niska temperatura?

Link to post
Share on other sites

 

 

A gdzie zaczynają się dobre?

 

Pod 9900K zaczynałbym od MSI MPG EDGE ale to cena praktycznie Z390 Aorus. 

Ważna jest też sama jakość sekcji zasilania oraz jej chłodzenie. Na MPG po OC 9900K potrzebny był nawiew z wenntyla na testach które przeglądałem.  

 

 

 

W tej chwili mam 4,5ghz.. jeśli nie zakładamy OC - to w sumie różnica w wydajności względem AMD robi się znikoma i zakup (2x droższego) intela staje pod znakiem zapytania... Chyba, że coś źle interpretuję.

 

Intel ma mimo wszystko znacznie wydajniejszy rdzeń. Natomiast sens zakupu 2x droższego CPU nadal zostaje do przemyślenia. 

 

 

 

Możesz coś polecić?

 

 

Wróć. Chłodnica 360 mm. Chociażby Silent Loop ale trzeba tutaj ogarnąć obudowę pod takie chłodzenie. 

 

 

 

Dodatkowo pewnie bez wydania pieniędzy na dodatkowe chłodzenie to ani nie będzie cicho, ani nie utrzyma bazowych zegarów jak znam życie?

 

9900K nie ma chłodzenia box więc i tak musisz coś kupić. 

 

 

 

Szczególnie dla upośledzonego WoW'a.

 

Nie brnijmy w stronę wydajności w WoW przy i9 9900K @ 4,7 GHz

 

 

 

Pytanie czy "coś mi grozi" od SX? Bo jeśli się będzie dobrze sprawował to "po co przepłacać"?

 

Przy zapełnieniu dysku spadnie szybkość zapisu.

 

 

 

Czyli nie stawiać na wytłumienie, tylko dobrą wentylację i ciche wentylatory, a efektem będzie cisza i niska temperatura?

 

Tak.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi!

 

 

 

Nie brnijmy w stronę wydajności w WoW przy i9 9900K @ 4,7 GHz

Rozumiem, że to marzenie ściętej głowy... no ok.

 

Jeszcze mnie tak zastanawia...

2080 to overkill jak sam stwierdziłeś.

2070 wydaje się być lepiej dopasowany, ale zacząłem się zastanawiać czy 2060 by nie dał rady?
Wtedy można dorzucić sensowne AiO i dobrą wentylację... o ile 2060 uciągnie 1440p?

 

Dodatkowo zastanawiam się czy może warto kupić jakiś monitor z FreeSynciem, skoro podobno już działają z nvidią?

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites

Mniej wymagające gry uciągnie 2060 w 1440p ale ogólnie pod 1440p, minimum to RTX 2070. 

 

A jak wygląda.. skalowanie WQDH -> FHD w grach?

Bo w sumie WQHD to bardziej do programowania potrzebuje. W bardziej wymagające gry mógłbym grać w FHD, tylko czy to będzie dobrze wyglądało na takim monitorze (czy gorzej niż na zwykłym FHD)?

Link to post
Share on other sites

Na 27 calach będzie to jeszcze przyzwoicie wyglądać. Kwestia też tego jak blisko monitora siedzisz i tego jakie masz oko.

Najlepiej pójść gdzieś do marketu i sprawdzić na własne oczy. 

 

Jeśli chodzi o rozdzielczość / fizyczny rozmiar to rozumiem, natomiast pytanie jest czy to będzie wyglądało jak FHD na 27" czy będzie jeszcze jakieś dodatkowe zniekształcenie wynikające z faktu, że jest to rozdzielczość nienatywna? Jakiś blur czy coś?

Link to post
Share on other sites

Schodzenie z rozdzielczości natywnej zawsze jakoś negatywnie wpłynie na jakość obrazu, ale myślę że nie aż w taki sposób aby to przeszkadzało przeciętnemu użytkownikowi. Tym bardziej jak tutaj patrzę, że granie to 25% użytkowania kompa, to raczej nie brałbym tego pod uwagę. Zawsze możesz kupić FullHD 27 cali i też będzie ok. Taniej to i jeszcze na RTX 2060 starczy. Może i w tę stronę? 

 

A nie czekaj. To nie ten temat. 

Na jakiej GPU tutaj stanęło? RTX 2070? 

Link to post
Share on other sites

 

 

Na jakiej GPU tutaj stanęło? RTX 2070?

2060 lub 2070.

 

Jak mówię - WQHD głównie do pracy. Jeśli nie będzie zauważalnego pogorszenia obrazu to mogę grać w FHD na tym samym monitorze.

Jeśli będzie realnie gorzej to pass i kupię 2070. W prawdzie 25% to gry, ale jak już będę grał i wydam na to pieniądze to nie chcę patrzeć na zniekształcenia na sprzęcie za 10k.

Link to post
Share on other sites
Wrzuć może konfig na chwilę obecną nad którym dyskutujemy bo się trochę gubię.

 

Aktualnie konfig wacha się w takich okolicach:

cpu: i9-9900k

mobo: Gigabyte Z390 AORUS PRO DDR4 1151

ram: adata 2x8GB 3200MHz CL16

power: Seasonic FOCUS Plus Gold 550

case: fractal define r6?

cooler: grandis / AiO

ssd: Adata SSD XPG SX8200 PRO 512GB M.2 NVMe 2280 / 970 pro

gpu: 2060 / 2070

7800zł / 7550zł

 

+ monitor:

Myślę (bardzo) wstępnie nad:

Samsung LC27H711QEUXEN [1549zł] / iiyama Prolite B2783QSU [1199zł] / Acer XZ271UABMIIPHZX [1899zł]

Nie bardzo mam zaufanie do IPS.. Miałem przez chwilę jeden i np w w3 w jaskiniach nic nie było widać. Zamiast czerni miałem świecącą biel / szary.

Dla kontrastu na aktualnym AMVA (iiyama X2483HSU-B2) - kolorystyka mi odpowiada.

 

Chociaż rozważam też opcję, żeby wymienić tylko główny monitor, a boczny zostawić FHD.

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites

Dobra, to chyba się skłaniam ku Dark Rock Pro 4.

 

 

Jak coś bardziej przewiewnego, to na start można dać Meshify C czy Enthoo Pro M

Czy Fractal Design Define R6 będzie mniej przewiewna od Meshify C?

Enthoo Pro jest słabo dostępna...

 

Przyznam, że Define R6 mi się podoba, ale wygląda na zabudowną.. czy i9-9900k się tam nie ugotuje?

Co polecasz pod kątem schłodzenia tego procesora?

Link to post
Share on other sites

Jak nie zamierzasz katować OC do ostatnich MHz, to tak jak pisałem. Dark Rock 4 Pro, NH D15. 

Jak idziesz w mocne OC, to i Silent Loop 360 mm ale tutaj kłania się obudowa co by to pomieścić. 

 

Meshify C będzie bardziej przewiewna ale w Define R6 będzie ok. 

W cenie Define R6 masz jeszcze Meshify S2 i Define S2 i tutaj bez najmniejszego problemu wciśniesz 360mm

 

Osobiście sam byłbym za Meshify S2

Link to post
Share on other sites

 

 

Osobiście sam byłbym za Meshify S2

Meshify C jest subiektywnie mała.

S2 - nie brzmiała by źle, gdyby nie fakt, że mam 3x HDD, a jakoś nie mam serca ich w pionie trzymać. Dziwne rozwiązanie...

 

 

 

Jak nie zamierzasz katować OC do ostatnich MHz

Hm, do ostatni pewnie nie... Jak utrzyma 5-5.1 GHz na wszystkich rdzeniach to raczej będę zadowolny.

Pytanie czy to osiągalne w R6 czy potrzebuje bardziej przewiewną obudowę?

 

Teoretycznie z tego co rozumiem, można z R6 zrobić open model i wtedy wejdzie 360mm, tylko znowu się pojawi problem HDD...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...