Skocz do zawartości

Jaka karta graficzna do FHD z freesync


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Dzień dobry.

 

Interesuje mnie karta do grania w fhd koniecznie z freesync. Skłaniam się ku karcie RX 580, jednak zastanawiam się czy do fhd wystarczy wersja z 4GB pamięci czy warto dopłacić do wersji 8GB i czy nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Po przeczytaniu kilku wątków na forum wybrałem wersję od Sapphire czyli RX 580 nitro+, ale właśnie 4GB czy 8GB? Interesują mnie karty nowe:

Na ceneo najtańsza wersja nitro+ z 4GB - 859pln, wersja 8GB to 1039pln(obie w morele) czy warto wg Was dopłacić 180pln?

 

Reszta konfigu:

- Ryzen 2600

- płyta B450 Asrock

- 16GB Ram

- monitor 24" ghd z freesync

- zasilacz seasonic 650W

- aktualnie GTX760 2GB.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Z tym fullHD na RX580 to jest tak że na dziś pod nowe gry już nie wystarczy do 60 fps na maksymalnych ustawieniach. Jak już dopłacać to lepiej do RX590 (a optymalnie do Vegi 56 lub RTX 2060). A tak generalnie za rogiem jest premiera Geforców 1660 radzę poczekać i zobaczyć co te karty pokażą i ile będą kosztowały (od serii 1000 wzwyż Geforcy teraz też obsługują Freesync tylko u Nvidii to się nazywa G-Sync compatible ).

Link to post
Share on other sites

Premiera gtx 1660 ti może spowodować przesunięcia w cenach Radeonów więc tu zdecydowanie warto ten tydzień / dwa poczekać.

 

Jeżeli mówimy o wydajności w 1080p, i chcesz mieć wszystko bez dyskusji na max, to niestety rx 580/590 może być za mało - jeżeli nie masz jednak problemu okazyjnie zejść z 1-2 bajerami graficznymi "oczko" niżej to Polaris jak najbardziej styknie.

 

Ostatnia kwestia to VRam. Mało która gra zjada więcej @1080p niż 4GB. W związku z tym praktyczna różnica między 4 a 8GB sprowadza się nie do ilości a TAKTOWANIA pamięci (1750 vs 2000 MHz). I fakt jest taki, że w wersji 4GB możesz poprzez OC nadgonić te różnicę, osiągając identyczną wydajność - piszę to jako właściciel rx 580 4GB Nitro+, wcześniej rx 580 8GB (Aorus, MSI i Szafir - trochę tych kart przerobiłem ;))

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź, też mi się wydawało, po przeczytaniu niektórych wątków na forum, że do gier w fhd 4GB starcza, podobno są jakieś niechlubne wyjątki. Jeżeli Rx 580 4GB pociągnie nowe tytuły, niekoniecznie na ustawieniach ultra, mogę zejść z ustawieniami, to czemu miałbym inwestować w RX590, który kosztuje +400pln, a wydajność tylko o te kilka % idzie w górę, albo dopłacać do wersji  8GB? 

 

Pytanie do Rebelmind, jako właściciela kilku polarisów, czy w większość przypadków RX 580 4GB Nitro+ da się zrobić OC pamięci z 1750 na 2000 Mhz? Wymagane jest podniesienie napięć/zmiana biosa karty, czy nie ma takie potrzeby? 

Rozumiem, że w takim przypadku wydajność wersji 4 i 8 GB się zrówna? Oczywiście w przypadkach gdy nie będzie potrzeba wykorzystania więcej niż 4GB ramu przez kartę?

 

Na stronce moreli znalazłem 2 wersje karty RX 580 4GB nitro+, wiadomo czym się różnią oprócz ceny:

https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-rx-580-nitro-4gb-gddr5-256-bit-dvi-d-2xhdmi-2xdp-11265-31-20g-979887/

https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-nitro-radeon-rx-580-4gb-gddr5-256-bit-dvi-d-2xhdmi-2xdp-11265-07-20g-1227408/

 

A na stronie producenta jest kilka wersji: 

- 11265-07

- 11265-08

- 11265-31

- 11265-36

oraz wersja V2 (rozumiem, że najświeższa) 11265-07V2 

 

Którą wybrać?

Edytowane przez pandrzej
Link to post
Share on other sites
to czemu miałbym inwestować w RX590, który kosztuje +400pln, a wydajność tylko o te kilka % idzie w górę, albo dopłacać do wersji  8GB? 

Idąc tym tokiem rozumowania to po co w ogóle kupować RX580 skoro RX570 jest sporo tańszy a też jest raptem o te kilka procent wolniejszy. Tyle tylko że te kilka procentu na 570 vs 580  czy 580 vs 590 się składa na kupkę. Ja napisałem że jeśli chciałbyś kupować nowego RX580 8GB to lepiej kupić RX590. A tak w ogóle to dlaczego się uparłeś na Sapphire Nitro+

Osobiście mam XFX Radeon RX 580 GTS XXX Edition którego kupiłem używanego i jestem bardzo zadowolony:

https://www.ceneo.pl/51376742

http://xfxforce.com/en-us/products/amd-radeon-rx-500-series/rx-580-gts-8gb-dd-rx-580p826d6

Edytowane przez kombajn
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Jeżeli jesteś zadowolony z XFX to znaczy, że nie miałeś porównania z dobrym RX 580... Temperatury, głośność - tylko wersja XXX Black prezentuje przyzwoity poziom (ale niekoniecznie wszystkim ciepła suszarka może przeszkadzać ;)).

 

Rx 580 8 a 4GB różnią się o wiele mniej niż 580 4GB a 570 (jednostki, shadery itp).

 

@Andrew wersja V2 to (teoretycznie) powinny być najnowsze chipy, ale z ciekawości możesz napisać do Moreli żeby Ci powiedzieli czym się różnią. I tak - w grach co nie korzystają z VRam mocno wersja 4GB nawet bez oc będzie wydajnościowo bardzo blisko

Link to post
Share on other sites

Rx 580 8 a 4GB różnią się o wiele mniej niż 580 4GB a 570 (jednostki, shadery itp). - w ogóle się nie różnią to ten sam chip graficzny RX 480.


Do takich słabych kart wystarczy 4GB i tak nie bedziesz używał multisamplingu ani super samplingu bo zobaczysz 20 klatek.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...