Skocz do zawartości

MATA wygłuszająca pianka KAUCZUKOWA do blaszaka


Recommended Posts

Witam.

Tak się zastanawiam nad poprawą "cichości" mego pc-ta.

Wentylatory już ciche, ale jednak w nocy nie jest idealnie.

Myślałem o jakichś piankach wygłuszających, np. na "sufit" i "podłogę" budy.

Jednak typowe maty wygłuszające do kompa są zdecydowanie za drogie (stosunek cena/potrzeby).

Ale znalazłem na allegro maty z pianki kauczukowej do wygłuszania samochodów w śmiesznych w porównaniu cenach. Różna grubość, różny rozmiar do docięcia.

https://allegro.pl/oferta/mata-wygluszajaca-pianka-kauczukowa-z-klejem-6mm-5865322939#productReviews

 

Co o tym myślicie?

Ktoś tego używał? I jaki rezultat?

Link to post
Share on other sites

Te maty kalczukowe są strasznie twarde i nakłada się je na ciepło.

Swoje też ważą, do auta to się nadaje ale do pc nie bardzo.

Jak chcesz się już bawić to urządza cię tylko pianka/gąbka akustyczna i tak jak pisał kolega wyżej samo wygłuszenie podłogi i sufitu nic nie da panele boczne tez trzeba wygłuszyć.

Ale po takim zabiegi licz się że skokiem temp.

 

Jak chcesz cichego kompa to tylko pasywny / poloasywny innej opcji nie ma im mniej wentylatorów tym ciszej.

 

Edytowane przez raiders
Link to post
Share on other sites

Te maty kalczukowe są strasznie twarde i nakłada się je na ciepło. Swoje też ważą, do auta to się nadaje ale do pc nie bardzo. Jak chcesz się już bawić to urządza cię tylko pianka/gąbka akustyczna i tak jak pisał kolega wyżej samo wygłuszenie podłogi i sufitu nic nie da panele boczne tez trzeba wygłuszyć. Ale po takim zabiegi licz się że skokiem temp. Jak chcesz cichego kompa to tylko pasywny / poloasywny innej opcji nie ma im mniej wentylatorów tym ciszej.

W linkach jest opis tych mat. Wygląda że nie są twarde, ale właśnie elastyczne i przykleja się po prostu na klej obecny na macie.

A co do tego, że może to być za mało i temperatura może się podnieść, to zgadzam się.

 

Komp jest prawie niesłyszalny w dzień. Nocą jednak trochę słychać.

Pasywne chłodzenie nie wchodzi w rachubę, czasami lubię sobie pograć, bez wydmuchania tych powiedzmy 200-250 W na zewnątrz budy przy dużym obciążeniu komp by się szybko zagotował...

 

Ciekawy jestem, czy ktoś używał tych mat i jaki miał rezultat.

Edytowane przez derunim
Link to post
Share on other sites

Kup mały kawałek takiej maty i wypróbuj czy jest sztywny czy nie. Do wygłuszania oczywiście nie musi być mata dedykowana do komputera. Tak samo komputer do gier nie musi składać się z podzespołów z "gaming" w nazwie. Nazwa "gaming" i już można dać wyższą cenę, a w środku to samo co w zwykłym sprzęcie... Zapomniałem, jeszcze kolory muszą być odpowiednie, dzięki którym też można podnieść cenę.

 

"wytłumienie sufitu i podłogi nic ci nie da" - fizyka i rozchodzenie fal akustycznych się kłania. Fale odbijają się od jednych przeszkód lepiej, od innych gorzej. Metalowa obudowa komputera dobrze odbija fale dźwiękowe. Gdy fala natrafi na matę, zostaje częściowo pochłonięta i tylko mała część jest odbita.

 

Tak więc nie wierz w kosmiczną technologię wytwarzania mat do komputera i jak najbardziej szukaj tańszych rozwiązań.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście , że nie musi być dedykowana do komputera ani posiadać rgb . Proponuję owinąć porządnie w stary koc z wyciętymi otworami na wentylację i zobaczysz jak będziesz miał cicho ....:) No i proponuje zatyczki do uszu , są dość tanie i nie  dedykowane.

Link to post
Share on other sites

Witam.

Tak się zastanawiam nad poprawą "cichości" mego pc-ta.

Wentylatory już ciche, ale jednak w nocy nie jest idealnie.

Myślałem o jakichś piankach wygłuszających, np. na "sufit" i "podłogę" budy.

Jednak typowe maty wygłuszające do kompa są zdecydowanie za drogie (stosunek cena/potrzeby).

Ale znalazłem na allegro maty z pianki kauczukowej do wygłuszania samochodów w śmiesznych w porównaniu cenach. Różna grubość, różny rozmiar do docięcia.

https://allegro.pl/oferta/mata-wygluszajaca-pianka-kauczukowa-z-klejem-6mm-5865322939#productReviews

 

Co o tym myślicie?

Ktoś tego używał? I jaki rezultat?

Będzie cieplej, podniesiesz obroty wentylatorów i wyjdzie na to samo albo i gorzej. Miałem wyciszaną obudowę, mam przewiewną i jest ciszej i nieco chłodniej ;)  Zresztą zależy to od obudowy, a jaki to model?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Będzie cieplej, podniesiesz obroty wentylatorów i wyjdzie na to samo albo i gorzej. Miałem wyciszaną obudowę, mam przewiewną i jest ciszej i nieco chłodniej ;)  Zresztą zależy to od obudowy, a jaki to model?

Obudowa to  Sharkoon S25-W.

Zdaję sobie sprawę z tego, co piszesz.

Dlatego ten cały post :)

Oczywiście , że nie musi być dedykowana do komputera ani posiadać rgb . Proponuję owinąć porządnie w stary koc z wyciętymi otworami na wentylację i zobaczysz jak będziesz miał cicho .... :) No i proponuje zatyczki do uszu , są dość tanie i nie  dedykowane.

Nie potrzebuję rad mondrali ;)

Zadałem proste pytanie i miałem nadzieję taką też uzyskać odpowiedź.

A co robię ze swoją kasą to, jakby to powiedzieć, guzik kogo obchodzi.

Link to post
Share on other sites

Aaa, jeszcze z akrylowym oknem, które działa jak membrana ;)  Osobiście nie pakowałbym się w jej wyciszanie.

Jeszcze zapomniałem dodać, że niektóre maty stosowane w samochodach, najzwyczajniej w świecie śmierdzą, że aż szczypie w oczy  ;)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Aaa, jeszcze z akrylowym oknem, które działa jak membrana ;)  Osobiście nie pakowałbym się w jej wyciszanie.

Jeszcze zapomniałem dodać, że niektóre maty stosowane w samochodach, najzwyczajniej w świecie śmierdzą, że aż szczypie w oczy  ;)

Zgadza się.

 

Może wymyślam, ale w nocy, jak się czyta neta lub coś podobnego, to szum od kompa jest dla mnie zbyt słyszalny ;)

Wentylatory w biosie na silent. Jedynie głośniej pracował wentylator zasilacza, który kilka dni temu wymieniłem na cichy.

Wykonałem testy.

Mierzyłem hałas aplikacją z andka, Sound Meter.

I tak. W nocy poziom głośności "tła", przy wyłączonym kompie wynosi 24-25dB.

Komp stoi pod biurkiem, w otwartej powiedzmy szafce.

Bez obciążenia głośność na biurku wynosi 26dB.

Sam lekki szum nie jest uciążliwy, ale słuchać pewien rezonans.

Przyłożenie kartonu (2 bloki A3 techniczne) do boku z pleksi zmniejsza głośność do 25dB. Włożyłem jeszcze do środka 2 ściereczki na "podłogę" i głośność może zmniejszyła się o pół dB, rozdzielczość pomiaru tego nie wyłapała. Ale subiektywnie jest nieco ciszej. I IDEALNIE. Tylko delikatny szum powietrza ;)

 

Tak więc poszukam na "podłogę" grubszą piankę wygłuszającą. I może cieńszą przykleję pod przednią ściankę, przed filtrem i wentylatorami.

Ew. może jak znajdę jakiś ciekawy kartonik z obrazkiem ( :) ), to przykleję do niego taśmę magnetyczną, by było łatwo ściągnąć go z pleksi, która ma ramkę metalową.

Jak wykonam, napiszę, czy jestem zadowolony.

 

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

Szkoda że nikt z forum nie używał tych mat.

Edytowane przez derunim
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Kupiłem matę wygłuszającą 3cm na "podłogę".

Na przedniej osłonie, za wentylatorami przykleiłem matę bitumiczną (przykleiłem już wcześniej, plastik wzmacniał szum wentylatorów) i na niego piankę samoprzylepną 1cm. Sama pianka to za mało.

Na tył na dolne śledzie też pianka.

Na górze wcześniej już miałem matę bitumiczną.

Głośność podobna jak wcześniej, ale subiektywnie jest ciszej. Szczególnie w ciszy nocy :) Słychać jedynie szum powietrza, bez obciążenia i to b. cicho.

Temperatury sprawdzałem w różnych konfiguracjach. Od 0-2st wyższe.

 

https://allegro.pl/oferta/fala-akustyczna-pianka-mata-gabka-50x30x-3-cm-6840686520

https://allegro.pl/oferta/pianka-akustyczna-wygluszajaca-samoprzylepna-1-cm-6829628546

https://allegro.pl/oferta/mata-wygluszajaca-bitumiczna-boll-25-x-50-cm-120-6596275715

 

Nic nie śmierdzi, uprzedzam pytanie.

 

Efekt jest, koszt nieduży.

Oczywiście najpierw ciche wentylatory są podstawą.

To by było tyle w temacie.

Edytowane przez derunim
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

@AdineX2 - trochę sobie pojechałeś sam... Bo skoro można obudowę kupioną za powiedzmy 150 zł wyciszyć całkiem nieźle matami za kolejne 30 zł, to po co kupować obudowę dwukrotnie droższą od telefonu, z którego napisałeś ten post?

Link to post
Share on other sites

@AdineX2 - trochę sobie pojechałeś sam... Bo skoro można obudowę kupioną za powiedzmy 150 zł wyciszyć całkiem nieźle matami za kolejne 30 zł, to po co kupować obudowę dwukrotnie droższą od telefonu, z którego napisałeś ten post?

Trochę pojechałeś sam bo ta obudowa kosztuje około 500 zł
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...