Skocz do zawartości

Komputer nie bootuje po "uruchom ponownie"


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez pitrek46,

Recommended Posts

Witam, 

Jak w temacie, przy korzystaniu z opcji uruchom ponownie, komputer "wyłącza się" ale nie bootuje systemu na nowo, pomaga jedynie wyłączenie go guzikiem i włączenie na nowo.

Sam zaś proces - zamknij - włącz. Działa bez zarzutu. 

W przypadku ponownego uruchamiania, gasną monitory tak jakby się wyłączał, gaśnie klawiatura, jednak wszystko w budzie się świeci.

Ryzen 7 2700x,
RTX 2080 GAming X Trio
G.Skill Ripjaws V 3200 CL15
MSI b450 Tomahawk
M2 Samsung Evo 970

Bawiłem się trochę w OC karty afterburnerem, jednak z tego co kojarzę problem wystąpił kilka dni wcześniej.

Gdzieś w internetach czytałem, że niektórzy mieli takie problemy poprzez jakieś urządzenie podpięte pod usb, które powodowało konflikt sprzętowy i przez to się system nie bootował, jednak w moim przypadku nic "zbędnego" poza podstawowymi komponentami podpiętego nie mam.


Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

I kręcić je ręcznie?


Okej, po wyłączeniu profilu XMP jest jeszcze inaczej, tym razem komputer nie wyłącza się nawet do próby ponownego rozruchu, jedynie kręci się "kółeczko" nad napisem "Ponowne uruchamianie" na szarym tle i tak się kręci i kręci ;)

Link to post
Share on other sites

Zwykle komputer nie uruchamia się ponownie z powodu pamięci ram lub złych sterowników chipsetu. Wyłączenie X.M.P nie pomoże jeśli ręcznie nie ustawimy właściwego taktowania i opóźnień. Dlatego powinieneś wyłączyć pc i wyciągnąć jedną z kości ram a potem przetestować czy na jednej kości zestaw zachowuje się prawidłowo(X.M.P aktywne). Sprawdź czy masz aktualny bios na płycie głównej.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Jaki system i czy po zmianie i zapisaniu ustawień w biosie następuje ponowny rozruch PC. Jeżeli tak to przyczyną może być sterownik jakiegoś oprogramowania. Zainstalowałbym świeży system, i po instalacji niezbędnych sterowników sprzętowych po zainstalowaniu każdego oprogramowania sprawdzenie polecenia Uruchom ponownie. Zalecane jest też sprawdzenie plików systemowych poleceniem w CMD dism /online /cleanup-image /restorehealth , potem sfc /scannow

Link to post
Share on other sites

Jaki system i czy po zmianie i zapisaniu ustawień w biosie następuje ponowny rozruch PC. Jeżeli tak to przyczyną może być sterownik jakiegoś oprogramowania. Zainstalowałbym świeży system, i po instalacji niezbędnych sterowników sprzętowych po zainstalowaniu każdego oprogramowania sprawdzenie polecenia Uruchom ponownie. Zalecane jest też sprawdzenie plików systemowych poleceniem w CMD dism /online /cleanup-image /restorehealth , potem sfc /scannow

 

Windows 10, i masz rację, po zmianie np włączeniu/wyłączeniu XMP komputer normalnie sobie wstaje. Co do biosu, tak jest aktualny, sterownik chipsetu jest aktualny (ostatnia wersja dla tomahawka to listopad 2018), stery grafiki tez raczej nie mają tutaj racji bytu, bo działo się to zarówno na starych (które usunąłem DDU) jak i na nowych, które zainstalowałem wczoraj.

 

Zastanawiam się co takiego instalowałem co mogłoby jakoś ingerować w cokolwiek. W sumie nie było takich rzeczy poza paroma grami. Jedyne co przychodzi mi do głowy to albo Afterburner, albo Msi Mystic Light. Jednak mystic light działał wcześniej. Kojarzę jeszcze, że ściągałem jakiś program, zanim ogarnąłem, że istnieje mystic light, typowo do zmiany kolorków na stockowym wentylu dla mojego ryzena.

 

Obecnie czekam na premierę anthema w piątek, a z racji tego, że w pracy spędzam sporo czasu, raczej nie chcę się bawić w stawianie systemu na nowo i zaciąganie setek giga plików przed weekendem. Spróbuję po weekendzie wyczyścić dyski do zera i postawię na nowo windę, wtedy może coś się zmieni.

 

Sam "problem" nie jest taki, aby nie dało się z nim żyć, wystarczy pamiętać, żeby nie uruchamiać ponownie kompa. Tym bardziej, że wszystko chodzi jak należy, zarówno ramy na XMP, jak i podkręcona karta. Tak czy tak spróbuję sposobu, który napisałeś, zobaczymy czy coś to da.

*** UPDATE ***

 

Przeskanowałem tak jak poleciłeś pliki systemowe. W okienku CMD była informacja, że znaleziono pliki uszkodzone i naprawiono je.

 

Problem jednak nie ustąpił :F . Spróbuję jeszcze wywalic afterburnera, ale nie sadze ze to powoduje problem.

Link to post
Share on other sites

Podgląd zdarzeń tu Widoki niestandardowe i klik na Zdarzenia administracyjne. W lewym oknie pojawią się wszystkie zdarzenia mające wpływ na pracę systemu. Dwuklik na zdarzeniu (błąd lub ostrzeżenie) wyświetli okno właściwości zdarzenia z pełnym opisem. Dla pełnego opisu możesz kliknąć w aplecie Właściwości >Kopiuj< i po otwarciu Notatnika lub innego edytora tekstowego Wklej.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...