Skocz do zawartości

Komputer wyłącza się przy wymagających gierkach.


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Przed opisem problemu, niżej moja specyfikacja PC :)
 
MOBO: H87 Performance
CPU: Intel Core i5-4670K
GPU: Radeon R9 290 4GB 
RAM: Ballistix DDR3 2x 8GB
Dysk SSD1: OCZ VECTOR180 960GB
Dysk SSD2: Crucial CT120
Dysk HDD: Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB
Zasilacz: Cooler Master G550M
 
A więc tak, problem dotyczy restartowania się komputera w momencie grania w nieco bardziej wymagające gierki, lub na wyższych ustawieniach. Dla przykładu w Fortnite pogram na minimalnych ustawieniach, gdzie jest totalna pixeloza i jest ok, lecz gdy czasem automatycznie zmieni mi na zalecaną lepsza jakość to po chwili komputer się restartuje. To samo gierek takich jak rocket league, czy ostatnio popularny apex, w obu tych przypadkach nie zdąży mi dojść do menu startowego, żeby nawet spróbować zmienić ustawienia na niższe i już restart. Testowałem również FurMark, i niestety po kliknięciu i próbie testu instant restart.
Na początku (bo opisywałem ten problem jakoś z rok temu) myślałem, że to zasilacz. Jednak odpiąłem grafikę, i zrobiłem FurMark na integrze, i chodziło bez problemu robiąc cały test. 
Następnie przy włożonym GPU sprawdzałem też ramy, wyjmując kości przekładając na innych miejscach, puszczając po 1, i to samo. Poszedłem krok dalej twierdząc, że może temp jest za dużą i od razu odłącza, ale po kupieni nowej pasty, rozebraniu grafiki i jej wyczyszczeniu + nałożeniu nowej pasty nic się nie zmieniło. Jeszce myślę, że port PCI E mógłby być na płycie głównej uszkodzony w jakiś sposób, ale nie mam możliwości wpięcia pod 2, gdyż karta jest tak długa, że zahacza o miejsce na dyski, których odpiąć się nie da. Z tego wychodzi, że uszkodzona jest karta graficzna, jednak jest to dość spory koszt aby ot tak sobie kupić i sprawdzić czy to na pewno to. Ma ktoś jakieś rady? Jak na moje uszkodzone jest jedno z 3, wejście PCI-E/lub płyta główna?, karta graficzna, bądź po prostu zasilacz, który przy integrze chodzi lux a może coś z kartą graficzną ma problem. Dodatkowo sprawdziłem kabelki zasilania od grafiki i innych, i żadna nie była uszkodzona mechanicznie, wszystko wyglądało ok.
 

Będę wdzięczny za każde wskazówki.

Link to post
Share on other sites

 

 

Na początku (bo opisywałem ten problem jakoś z rok temu) myślałem, że to zasilacz. Jednak odpiąłem grafikę, i zrobiłem FurMark na integrze, i chodziło bez problemu robiąc cały test.

I poszedłeś dalej - dlaczego nie zastanowiłeś się tutaj nad ewentualnym brakiem papu dla grafiki? Zasilacz na 99%.
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@matekow
własnie nie mam skąd wziąć, a wolałbym się upewnić bez kupowanie co jest winą, żeby nie kupić czegoś niepotrzbenego i się potem babrać w zwracanie produktów :D

 

@MiK
ustawiłem, włączyłem Apexa, od razu restart..

 

@PLSBX

No wiesz, jak pomyślałem, że na integrze FunMark działa, to jakoś wykluczylem zasilacz :D

 

Dorzucam jeszcze log z Hwinfo64 przy próbie włączenia np Apexa gdzie od razu jest restart po dojść do ekranu startowego gry
Edytowane przez zbyszeq96
Link to post
Share on other sites

Niestety przez internet naprawy nie da się zrobić i więcej raczej nikt ci nie pomoże, jak nie masz skąd wziąć zasilacza to może jakiś serwis albo ci sprawdzi twój albo wypożyczy do diagnozy. Jednak wszyscy tutaj stawiają na winę zasilacza.

Link to post
Share on other sites

oczywiście kartę z integrowaną wyłączyłeś w biosie i wywaliłeś stery? Styki przeczyszczone(odtłuszczone) na karcie graficznej. Jakich sterowników używasz do tego r9?

 

Sprawdź w sterownikach ustawienie „power”. Ustaw minus -50%. Grafika będzie mniej wydajna ale pobierze mniej prądu. Jak będzie działać ok, to pewnie zasilacz.

 

W taki sposób, to chyba każda karta graficzna będzie niestabilna? jeszcze powinien obniżyć dość sporo taktowanie na rdzeniu i vram

Link to post
Share on other sites

 

 

Jednak odpiąłem grafikę, i zrobiłem FurMark na integrze, i chodziło bez problemu robiąc cały test.
przeszedł bo zapotrzebowanie na energię przy grafice zintegrowanej ma się do obciążenia z R9 290 jak mrówka do słonia. Pożycz zasilacz od kolegi lub nawet z odpłatnością w jakimś serwisie, przynajmniej wyeliminujesz go jako przyczynę, a wszystko z opisu pasuje do tego.
Link to post
Share on other sites

 

 

Czemu? 

 

"Sprawdź w sterownikach ustawienie „power”. Ustaw minus -50%."

 

 

R9 290 ma chyba TDP ok. 200W przy taktowaniu ok. 1000 mhz i napięciu rdzenia 1.1V, jeżeli niezmienni taktowania chociaż na rdzeniu, to jak wyobrażasz działanie karty graficznej na 0.6V  o taktowaniu 1000 mhz(tego przecież automatycznie nie zmieni?)  

Link to post
Share on other sites

Moc (power) nie zmienia napięcia na rdzeniu tylko ogranicza ilość energii którą karta może wykorzystać. Dlatego sądziłem, że jak ograniczymy moc jaką może otrzymać karta, to zasilacz będzie działać. Oczywiście w ramach diagnostycznych, bo po co ograniczać w normalnym użytkowaniu moc. 

 

Power limit a nie Core voltage. 

 

maxresdefault.jpg

Link to post
Share on other sites

Ampery spadną jak zejdzie się z taktowaniem. Mniejsze zapotrzebowanie na prąd = mniejszy pobór.

A ograniczenie maksymalnej mocy to nic innego jak throttling karty spowodowany przekroczeniem maksymalnego progu mocy i co za tym idzie zmniejszeniem taktowania.

Edytowane przez PLSBX
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...