Skocz do zawartości

Nowy komputer, prawidłowe ustawienie BIOS


Recommended Posts

Witam, otóż przedstawiając sprawę jasno. Wymieniłem swojego starego Laptopa na komputer co jak już świadczy nie ogarniam całkowicie obsługi/optymalizacji BIOSu komputera.

Zestaw jaki posiadam to:

Intel i5 7600k
Geforce windforce 1060 6gb 
corsair vengeance 8 gb 3000 Mhz
Płyta z170 pro gaming. 

Chciałbym dostroić/ustroić BIOS aby wszystkie komponenty dobrze ze sobą współgrały, nie zależy mi na jakimś wysokim skoku wydajności. Jeżeli będzie trzeba dostarczyć więcej informacji postaram się dostarczyć je w tym temacie jak i w komentarzu, z góry dziękuje za pomoc

Link to post
Share on other sites

BIOS sam się ustawi w 99% wypadków. 
Dzieje się coś że chcesz ingerować w jego ustawienia?

Edit: Wydaje mi się że interesuje ciebie opcja podkręcenia procesora - popatrz za poradnikami.

Edytowane przez PLSBX
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

BIOS sam się ustawi w 99% wypadków. 

Dzieje się coś że chcesz ingerować w jego ustawienia?

 

Edit: Wydaje mi się że interesuje ciebie opcja podkręcenia procesora - popatrz za poradnikami.

Dokładnie rzecz biorąc układu chłodzenia itd. 

 

Przykładowo moja karta która jest fabrycznie podkręcona w stanie spoczynku/przegladania internetu ma 44-50 stopni. Procesor 30-59. Dodatkowo troche to głupie ale ramy nie mają też swojego prawidłowego taktowania, chciałbym jeszcze dowiedzieć się co to jest funkcja xmp nie wiem czy dobrze mówię, czemu ona dokładnie służy. No i co wiecej, chce zadbać o komputer żeby pochodził mi jeszcze dłuższy czas, nie jestem fanem super grafiki ale za to lubie płynność w grach. 

 

Przykład 2, w aplikacji od karty graficznej "wentylatory" odpalały się na 60 stopniach ale z bardzo małą wydajnością przez co temperatura chociażby w takim apex legend sięgała nawet 73 stopni, po użyciu. Po dokładniej analizie aplikacji i ustawieniu na moje oko wentylatorów temperatura poprawiła się o 10 stopni niżej.  

 

Dokładniej chodzi o to że chciałbym jakieś porady co do utrzymania komputera w dobrym stanie. :) 

Edytowane przez domisakamruczek
Link to post
Share on other sites
spoczynku/przegladania internetu ma 44-50 stopni. Procesor 30-59.

Temperatura karty z pół pasywnym chłodzeniem w stanie spoczynku jest zależna od obudowy tzn. jej przewiewności. Natomiast temp. procesora zależy od zastosowanego coolera i też od obudowy. Elektronika jak ma chłodniej tym lepiej i dłużej pracuje.

 

co to jest funkcja xmp

Jest to funkcja w bios służąca do automatycznego przetaktowania RAM do wartości deklarowanej przez producenta w Twoim przypadku będzie właśnie 3000MHz. W przypadku problemów ze stabilnością możesz to wykonać w biosie ręcznie, nie zawsze płyty gł. dogadują się z pamięciami RAM w XMP.  

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o ram to możesz poszukać za opcją "XMP Profiles" lub też podobnej. W niej ustawiasz "Profile 1" i zapisujesz.

 

Temperatury są w normie, a jeśli chcesz je zmniejszyć to musisz ustawić krzywe wentylatorów.

Po wybraniu profilu 1 i zapisaniu pojawia się takie coś.

https://zapodaj.net/d4235b0aefadc.jpg.html

 

Tylko teraz mam pytanie, jaka przedewszystkim będzie różnica i czy jest to bezpieczne.

Link to post
Share on other sites

Różnica będzie może około 1-2FPS w grach. Warto wykorzystać możliwości sprzętu, a skoro producent wypuszcza takie coś to musi być to bezpieczne. Oczywiście na screenie co wysłałeś zapisujesz wszystko - to tylko informacja co zmieniło się.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Różnica będzie może około 1-2FPS w grach. Warto wykorzystać możliwości sprzętu, a skoro producent wypuszcza takie coś to musi być to bezpieczne. Oczywiście na screenie co wysłałeś zapisujesz wszystko - to tylko informacja co zmieniło się.

 

No dobrze, tylko czy procesor obsłuży takie ramy? 

 

https://ark.intel.com/pl/products/97144/Intel-Core-i5-7600K-Processor-6M-Cache-up-to-4-20-GHz-

 

jest tam niby "DDR4-2133/2400, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V" taka wzmianka. 

 

Dodatkowo czy jest możliwość odpalenia aplikacji takich jak google chrom czy inne rzeczy na karcie zintegrowanej(o ile mój procesor taką posiada)

DDR4-2133/2400, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V

Po włączeniu xmp komputer nie uruchamia się.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli korzystasz z karty zintegrowanej włączanie XMP może być niebezpieczne dla procesora ze względu na podnoszone napięcia na kontrolerze pamięci w CPU, a tym samym w układzie grafiki zintergrowanej. Dlatego jeżeli nie masz doświadczenia z zaawansowanymi regulacjami napięć w biosie proponuję obejść się bez XMP.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Płyty ASUS są wybredne co do pamięci RAM i dlatego powinieneś zastosować się do listy pamięci testowanych przez producenta https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1151/Z170-K/Z170_DDR4_4DIMM_memory_QVL_report_201712.pdf

a już mieszanie z innym producentem i parametrami to proszenie się o kłopoty. Pokaż screen z CPU-z zakładki Memory i SPD.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Takie są właśnie płyty ASUS, kapryśne więc jeżeli masz możliwość zwrotu lub wymiany RAM-u to wymień na któryś z listy QVL ASUS np. CORSAIRCMK16GX4M4A2133C13(Ver4.23)(XM16GB ( 4x 4GB) i jeżeli nie zadziała to można przypuszczać winę płyty gł.

 

 

wyciągnę jedna kość Ramu normalnie zaskoczy
Próbowałeś po tym dołożyć drugą kość i z jakim efektem? Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...