Skocz do zawartości

Stuttering w grach - czy jest w ogóle jakakolwiek odpowiedź na to?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez krzyhox,

Recommended Posts

Nic takiego nie zaobserwowałem u siebie (a od razu bym rage'ował). Ani na stockowym 3.75GHz, ani na daily 4.0GHz ani na 4.2GHz do pracy i benchmarków (programy adobe, benchmarki itp).

 

Nie jest to przypadłość ryzenów. Co innego jeżeli ktoś olał instalacje sterowników chipsetu... czyli najważniejsze sterowniki (od zawsze)...

 

Na stocku jest 1.18v przy Prime95, 3,75GHz (mnożnik 37,5) stock zoptymalizowany w biosie. Ustawienia napięcia na auto oczywiście. 

 

Od razu ukrócę dziwne teorie - większe na pięcie nie jest powodem takiego stutteringu (chyba że coś się przegrzewa ale to byłoby totalnie widoczne i oczywiste). 

 

http://s2.ifotos.pl/img/prime-vol_qwspwxh.png

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Na razie nie wchodźmy na OC procka i jego napięcia bo aktualnie korzystam ze stockowych zegarów oraz z automatycznego napięcia.

Te przycięcia były przy OC jak zrobiłem oraz przy stockowych.

Chipset AMD już zainstalowany od wczoraj tak jak pisaliście z odznaczeniem dodatkowego planu zasilania. W Windowsie nadal wybrany tryb "Wysoka wydajność" bo taki podobno jest najlepszy dla Ryzenów. 

Link to post
Share on other sites

Ja miałem podobny problem ale z intelem i9 9900k pobawiłem się timingami RAM-u i wyłączyłem G-SYNC w monitorze i ustawiłem w panelu nvidi synchronizacja pionowa na ADAPTACYJNY i jest git. Mimo to wydaję mi się że największa poprawa jest po korekcji RAM-u.

Link to post
Share on other sites

 

Od razu ukrócę dziwne teorie - większe na pięcie nie jest powodem takiego stutteringu (chyba że coś się przegrzewa ale to byłoby totalnie widoczne i oczywiste).

W moim przypadku było odwrotnie. Wyższe napięcie na stocku = brak jakichkolwiek przycięć.

 

 

była opcja w bios procka do oszczędzania energii

AMD Cool&Quiet?

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites

W moim przypadku było odwrotnie. Wyższe napięcie na stocku = brak jakichkolwiek przycięć.

 

Jeżeli ci brakuje napięcia to wiadome, ale wtedy zazwyczaj widać że brakuje stabilności. Jeżeli masz optymalne i stabilne napięcie niczego takiego nie będzie.

W Windowsie nadal wybrany tryb "Wysoka wydajność" bo taki podobno jest najlepszy dla Ryzenów. 

 

Nie, nie jest. Zoptymalizowany/Zbalansowany. To zaleca AMD, wysoka wydajność nie ma jakiegokolwiek sensu. Nie zmieniasz też nic - od dawna po aktualizacji Win10 nie powinno być parkowania. 

Ja u siebie mam zablokowany balanced z poziomu rejestru windowsa, żeby nic mi go nigdy nie zmieniło.

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Wyłączyłem AMD Cool n Quiet w biosie teraz przy defaultowych ustawieniach biosa, jeżeli będą dalej te przycięcia to kolejną rzeczą jaką zrobię ustawie na sztywno napięcie na 1.2V. 

Następnie co mnie dziwi to dlaczego procesor pracuje cały czas na 3.2GHz (jeżeli jest na stockowych zegarach) a bazowy zegar to 3.0GHz. Dodam, że Gaming Boost w biosie mam wyłączony który właśnie podbija procka o 200mhz.

ZyKiHMu.jpg


Nawet przy wyłączonym Cool&Quiet również złapałem te przycięcie ekranu. NO SZLAG MNIE ZARAZ TRAFI Z TYM WSZYSTKIM.......

Link to post
Share on other sites

Nie wiem tylko po co mieszasz z jakimikolwiek napięciami i planami zasilania zamiast zostawić to na balanced. 

Swoją drogą... w jakiej grze masz te przycięcia? Może to wina gry... są takie... 

 

Ewentualnie ten zasilacz nie wyrabia, ale trzeba by podłączyć inny i sprawdzić. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Tylko o jakim planie zasilania cały czas mówimy? O zrównoważonym od windowsa czy zrównoważonym od AMD? Bo dopiero co nie kazaliście mi instalować dodatkowych planów zasilania z chipsetu AMD. 

W każdej grze pojawia się stuttering.

Na razie zrobiłem OC na 3.5GHz i napięcie 1.2GHz + LLC na mode 2. Zaraz napiszę czy dalej się pojawia czkawka w grach.

Link to post
Share on other sites

Zrównoważonym windowsa. Od którejśtam aktualizacji we współpracy z AMD został zoptymalizowany i pozbyto się przy okazji parkowania rdzeni.

Jest dużo lepszy, dużo od AMD'kowego. Plan od AMD był wypuszczony jako czasowe rozwiązanie dla serii 1000 (Ryzen 1.0) nim Windows wypuścił łatkę (AMD nie stało bezczynnie przez ten czas). 

Wątpię by w jakimkolwiek stopniu to była wina CPU.

Odpal sobie na OSD (Afterburner + RTSS) użycie CPU w formie graph. Poniżej ustaw graph z fps oraz frametime. Zobaczysz zależność, a do tego nie potrzeba żadnego modelu statystycznego :D 

Link to post
Share on other sites

No rozumiem już odnośnie tego planu zasilania. Ale co to zmienia w kwestii jeżeli mam ustawione "wysoka wydajność"? Mi nie zależy na oszczędzaniu kasy za prąd itd.

Wybieram graph w RTSS i nic się nie zmienia na OSD. Pokazuje mi cały czas tak jak na zdjęciu wyżej z COD. 

Link to post
Share on other sites

To że nic ci w ogóle nie daje. Dosłownie, w żaden sposób nie zwiększa wydajności w Ryzenach. Nawet AMD i M$ twierdzi że nie ma jakiegokolwiek sensu korzystać z tego. Ta funkcja jest bardziej dla starych procesorów typu starych Core (2c i 4c) a nawet i starszych - tam to coś daje. 

Link to post
Share on other sites

To coś masz solidnie skopane, i to bardzo. Bo nie powinno być żadnej różnicy.

Ani nie mam jej w grach, ani w benchmarkach.

 

A przyszło mi do głowy jeszcze jedno... jaki masz BIOS płyty głównej? ;x
Może to jego wina i był update...

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj zainstalowałem najnowszy. Wcześniej miałem z listopada 2018 a dzisiaj zobaczyłem, że jest nowszy z 25 stycznia.
Ja mam wrażenie, że wina albo stoi w napięciu procka albo coś ramami. Na ram ustawiłem napięcie 1.370V (1.360V) jest bazowo przy XMP 3200MHz.

Link to post
Share on other sites

Czasami mi szarpnęło na 1.2V. Ustawiłem na sztywno 1.35V, LLC na Auto, napięcie na ramach 1.37V żeby na pewno było stabilnie. Default procka jest ale cały czas mnie drażni dlaczego on pracuje na 3.2GHz bazowo i co chwile skacze do 3,75GHz. Jego stockowy zegar to 3.0 a nie 3.2... :o 

Link to post
Share on other sites

Nie szalej z tym napięciem... Powiedziałem 1.35v nie 1.37...

Powyżej 1.3v na stocku nie ma prawa mu brakować papu... 

 

To co skacze to zegar turbo. Zależny głównie od obciążenia + bieżącej temperatury układu.

Base clock to 3.0GHz, natomiast max turbo dla SINGLE-CORE to 3.7GHz. +/- ustawienia płyty. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

RAM raczej gdy jest niestabilny od razu wysypuje ci system albo są problemy z bootowaniem. Od tego są testy: memtest, prime95 itp. 

Raczej napięcie na ramach nie powinno skakać... pierwsze słyszę szczerze mówiąc.  :co: Walnij im 1.4v. 

Link to post
Share on other sites

Tego nie sprawdzałem. Idę tak zrobić. Tutaj zdjęcie z HWinfo64, może Wy coś więcej będziecie wiedzieć z tych wszystkich cyferek. No nie da się grać przy takich ścinkach. Najgorszy jest moment kiedy np strzelam się z oponentem... Przed chwilą ustawiłem OC na 3.5GHz + 1.25V żeby temperatury nie przekraczały 75C i tak mi przycięło w grze.
zDHJiwt.png

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...