Skocz do zawartości

Stuttering w grach - czy jest w ogóle jakakolwiek odpowiedź na to?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez krzyhox,

Recommended Posts

Witam,

Niestety ale kolejny temat muszę założyć by spróbować znaleźć przyczynę stutteringu w grach. Niestety ale dzieje się tak we wszystkich jakich bym nie grał. 

Są częstsze i rzadsze a nawet micro-stuttering się pojawia. 

Próbowałem już wielu rzeczy, począwszy od reinstalacji sterów grafiki/procka, po reinstal wina, po kupnie dodatkowego SSD i na nim trzymania gier (myślałem, że to wina HDD). 

Pozostało mi jeszcze dwie rzeczy które mnie nurtują i może w nich leży gdzieś przypadłość.

Cały mój sprzęt w sygnaturce, dodam, że aktualnie bez OC procka na stockowych zegarach bo też myślałem, że to wina OC a niestety nie. 

Czy pamięci ram mogą powodować stuttering w grach? 

Kabel od zasilania płyty głównej mam na przejściówce. Czy ona mogłaby powodować stuttering? Pierwotnie kabel był niestety za krótki więc dlatego jest przedłużenie. Dodam, że taka była dodawana do zasilacz który posiadam.

Zdjęcie poniżej jak to wygląda:
UUaUFnA.jpg

 

sXqOldh.jpg

 

Czy może to być też wina temperatury jednego z dysków SSD na którym jest system? 
Zdjęcie poniżej:
E7cIzG0.png

Jak widać, na GOODRAM mamy 45C w spoczynku a pod obciążeniem nawet do 50C dochodzi.
Zaś na drugim który kupiłem do gier mamy 33C i tak się utrzymuje cały czas. Na HDD temperatura jest poniżej 30C. 

Zdjęcia z GPU-Z oraz CPU-Z
mb871ac.jpg

Jakie testy chcielibyście bym zrobił i jak je zrobić by wykluczyć jak najwięcej możliwości. 

Dzięki za wszystkie porady. 

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Sprzęt legit. Zasilacz też nie powinien być problemem, chyba że coś na linii GPU nie działa tak jak powinno.

 

Ewentualnie potestować SSD, ale jeżeli smart nie wywala grzybków halucynków to nie ma raczej co się nad nimi pastwić... 

 

Według mnie wina może leżeć po stronie softu.

- WIndows

- Sterowniki (konflikt np.), chipset, gpu driver, sterowniki 3'cie

- Proces w tle, który zabija wydajność (u mnie np. ASUS Aura ma proces w tle, który zjada nawet 1-2% zasobów CPU, co zjada wyniki w cinebenchu : :rotfl: )

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

A co myślicie o kościach ram? Czy jest szansa, że przez te timingi które są na CL16 mogą powodować suttering? Dodam, że mniejsze timingi nie wchodzą w grę. Komp nie chce się podnieść przy zejściu na CL15... :/

Procesy jakie w tle u mnie działają. Dodam, że zawsze te same:

VcFeAbY.png
rrxWawv.png

TtYbFxX.png

5AcxJjo.png

uBOLf1s.png

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Oczywiście że nie. 16Cl to jest najnormalniejsze ustawienie.

 

Ewentualnie zarzuć memtest czy kości nie sypią błędami (np. są wadliwe). Małe szanse ale warto sprawdzić. Jeżeli jest ok, no to jest ok.

 

Bardziej tutaj nastawiałbym się na software. 

Link to post
Share on other sites

Odpal sobie jakiś OSD np. z MSI Afterburnera (RTSS) i sprawdź frametime (wykres sobie ustaw na OSD). 

I zrób screena jak to mniej-więcej wygląda. 
Masz od kogo pożyczyć zasilacz do testów? Np. od jakiegoś ziomka za browca czy coś?

 

Jak wygląda sytuacja ze sterownikami? Chipset, GPU, inne... i czy nie ma niepotrzebnych sterowników (np. ze starego CPU i płyty głównej jeżeli nie było formatu po zmianie platformy). 

Plan zasilania (windows)? Plan zasilania GPU (nvidia panel)?

Link to post
Share on other sites

Okej, zanim zrobię test dysków i ramu zrobiłem raz jeszcze reinstal windowsa. Bazowo mam zainstalowane sterowniki od Nvidii o nr: 388.13, czyli jakieś mega stare bo nawet w archiwum Nvidii ich nie pokazuje. Zobaczymy czy będą się działy te cuda. 

W razie czego jakie polecacie zainstalować do testów z archiwalnych? 

Link to post
Share on other sites

Plan zasilania mam na "Wysoka wydajność". Niestety na sterownikach 388.13 nie da się grać :o... Tak jak w Apex Legends na 418 średni FPS to 100, tak na tamtych niestety to gra w porywach do 70ciu działała :D

Najnowsze sterowniki pobrane, zobaczymy teraz jak to będzie wyglądało. 

Link to post
Share on other sites

Sterowników Chipsetu jeszcze nie pobrałem bo chcę wykluczyć czy może to przez nie jest ten problem. 

Czy Chipset jest niezbędny do dobrego funkcjonowania procka? 

Na najnowszych sterach nvidii niestety od czasu do czasu gra potrafi złapać jąknięcie na chwile :/... Będę teraz testował na sterach 399.24. 

Link do logu z GPU-Z -> https://www111.zippyshare.com/v/ovWx0axF/file.html

Około 30min logu. Może któryś z Was będzie wstanie powiedzieć czy karta się dobrze sprawuje w czasie gry. Może gdzieś wina sutteringu leży po jej stronie :o 
 

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Możesz  ustawić plan zrównoważony i minimalny stan cpu na 20%, cpu będzie zbijał taktowanie ale nie będzie parkowania. I tak ja napisał Revenant, stery chipsetu ze strony amd, odznacz tylko żeby nie instalowało planu ryzen.


Ja używasz DDU to sprawdź czy po czyszczeniu nie trzeba ponownie ich zainstalować bo mając gpu amd usuwa stery gpu i chipsetu.

Link to post
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem co mam zrobić. Mam pobrać sterowniki chipsetu do AMD z ich stronki i w czasie instalacji odznaczyć dodatkowy plan zasilania dla Ryzenów? Tylko po co?

 

Czy podkręcenie monitora z 60hz na 72hz może być skutkiem stutteringu w grach i też czasami na yt jak oglądam coś?

Link to post
Share on other sites

Tymi sterownikami chipsetu zajmę się później. Na razię spróbujmy dojść do tego skąd mogą mi się pojawiać te micro przycięcia w grach.

 

Te 3h temu przed reinstalacją Windowsa miałem zainstalowane stery pod chipset amd. Wiec raczej ich brak teraz nie jest powodem, że dalej gry łapią przycięcie co jakiś czas.

Link to post
Share on other sites

To jest wszystko co na obecną chwilę mam zainstalowane na PC
xjFuobJ.jpg

A poniżej zdjęcie z OSD. Wszystkie możliwe włączyłem jakie się dało.
8RQuo6S.jpg

Wyjaśni mi ktoś dlaczego aż aż prawie 17,5GB pamięci Virtualnej jest pobierane :o ?

Jestem na sterownikach 399.24, pograłem z 1h i na razie do tej pory wydaje mi się, że nie miałem przycinki. Teraz mam wrażenie np, że jakoś dźwięk się zepsuł. Gdy gram np w CoD'a to dźwięk tak jakby jest rwany, charczy, zniekształcony...

Po zainstalowaniu Realtek HD Audio z dźwiękiem jest w porządku.

Na 2h grania raz zdarzyła się przycinka taka sekundowa. Nie wiem co mam dalej robić...

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

No ja nic nie grzebałem z pamięcią virtualna. A to nie tak, że każda gra korzysta z pamięci virtualnej? Np na sterach 399.24 nie da się grać w Apex Legends. Są dropy poniżej 60klatek.

Na sterach 399.24 stuttering występuje wiele mniej lub prawie wcale niż na 418. Nie wiem gdzie leży przyczyna w tym, że gry się jąkają...

 

Żeby lepiej Wam to zobrazować o jakich przycięciach mowa cały czas, to spójrzcie na te wideo i czas od 13:45 do 13:48



Dokładnie takie zwiechy mam na 0,5/1sec. Widać na tym filmiku nagłe zająknięcie się, drop z optymalnych fps do niższej wartości. 

Jak widać, z dyskami również jest wszystko dobrze:
nGnlull.jpg

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Też mam okazjonalnie takie coś na swoim Ryzenie 2600, . Ale zaczęło występować dopiero gry go podkręciłem z 3.4 na 4Ghz, i ustawiłem napięcie na 1.32V. Wcześniej na ustawieniach automatycznych potrafił brać nawet 1.284V, wiec wg mnie sporo jak na 3.4Ghz, mimo, że bez zacinek raz na ruski rok.

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, może to jest PRZYPADŁOŚĆ Ryzenów. Na i5 4670k przy OC na 4.5GHz nie miałem takich rzeczy. Okej, objawiał się bottleneck w takim COD: BO4 bo jednak 4/4 to za mało na te czasy. 

Aktualnie mam biosa na "default" poza XMP ramów do 3200mhz. Ale gdyby to była przypadłość Ryzenów to myślę, że problemów takich jak mój to na forach byłby co 2 temat i w końcu by fala niezadowolenia doszła do AMD. 

Już nie mam pomysłu czy to wina sterów Nvidia czy procka Ryzen. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...