Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Jaki serwer wybrać ?

RAID Serwer domowy serwer hdd ssd

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 maniek9200

maniek9200
  • Amator

• 59 postów

Napisano 09 luty 2019 - 18:27

Jak w temacie. 
Poszukuję do domu serwera który będzie sobie pracował cały czas i będzie swoistego rodzaju chmura w domu oraz do użytku "timemachine" oraz różnych innych rzeczy. 

Dlaczego? - moje w domu to w domu, ale mam kilka pytań

Chciałbym kupić taki serwer który da mi możliwość zabezpieczenia danych oraz szybkości pracy tych danych. 
W raid nie jestem specem ale z tego co wyczytałem można zrobić RAID 0+1 oraz RAID 1+0 
chodzi mi głównie o rozwiązanie tego w sposób następujący.
minimum 2tb-4tb dysk hdd [2x 1tb lub 2+2tb]
Ale żeby do tego był zabezpieczony przed utratą danych - RAID 1 
oraz aby był szybki czyli RAID 0

Teraz pytanie czy ktoś z Państwa doradzi jaki serwer kupić który mi takie coś zapewni ? domyślam się że może to być 4 kieszenie.

Serwer chciałbym też podłączyć do TV aby można było oglądać na TV lub nawet jeśli jest taka opcja to też nagrywać na serwer. 

• 0

#2 wodego

wodego
  • Gaduła

• 342 postów

Napisano 09 luty 2019 - 19:05

Synology, Qnap... Jak parę lat temu kupowałem serwer, to po rozejrzeniu się na rynku wybrałem Synology. Ilość kieszeni, to już sobie sam wybierz - 2 lub 4.

• 0

#3 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7283 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 09 luty 2019 - 22:14

Raid nie zabezpiecza przed utratą danych. Skończmy z tym mitem.
  • 1

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7; TH7-II. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#4 benutzer

benutzer
  • Zapaleniec

• 1418 postów

Napisano 10 luty 2019 - 16:00

Ale żeby do tego był zabezpieczony przed utratą danych - RAID 1 
oraz aby był szybki czyli RAID 0

Jeśli wybierzesz NAS z kartą LAN 1 Gbps, to wąskim gardłem będzie karta sieciowa. Nawet jak kupisz  NASA z dyskami m.2 to i tak ci to nic nie da. Chcesz mieć szybki NAS, to kup 4-ro zatokowy z kartą Lan 10Gbps i postaw Raid5. Potem, żeby to miało sens zmień we wszystkich komputerach w domu karty Lan na takie, które wspierają 10 Gbps i kup kompatybilnego switcha. Sam switch kosztuje jakieś 2000 PLN a karty po 500 za sztukę. no i nie zapoknij o sieci LAN w ctndardzie Cat 6 (kable, wtyki, keystone etc). Jeśli zdecydujesz się na 1 Gbps, to każdy NAS (czy to za kilkaset PLN czy za kilka tysięcy PLN) będzie w domowych warunkach tak samo szybki.

Reasumując, jak ma być względnie bezpiecznie, to kup jakiegoś Nasa 2 zatokowego, postaw RAID 1, poćwicz sobie z jakimś oprogramowaniem do archiwizacji typu Aoemi, Reflect, skonfiguruj snapshooty.

I jeszcze jedno: poszukaj na wiki co to Raid0, Raid1, Raid5, Raid6, co to reguła 3-2-1, co to GBps i Gbps i jak to się przelicza oraz dlaczego Raid 0 statystycznie jest naważony 2 razy bardziej na awarię niż pojedynczy dysk. No i jeszcze opracuj jakąś strategię na wypadek awarii samego NASa.

Użytkownik benutzer edytował ten post 10 luty 2019 - 16:18

• 0

PC: i7 8700, 32 GB DDR4, Plextor 256M8peGN, 1TB WD Blue, 4TB WD Red, Intel HD Graphics 630

M73 Tiny, X240, R320

NAS: Xpenogoly 6.2.1, Celeron J3455, 4 GB RAM, HDD 1 TB

#5 prohans

prohans
  • Zapaleniec

• 1011 postów

Napisano 21 luty 2019 - 22:58

Ten server ma być na WIN/LIN czy systemy wbudowane ?

• 0

HP OMEN 15 (2017) i7 7700HQ, 16GB DDR4, GTX 1060 MaxQ 6GB, PX-256M6G+, Micron-1100 512GB;

HP Microserver Gen 8, G1610T, 8GB DDR3, Iridium Pro 240GB, 4x ST1000DM010 RAID5;

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: RAID, Serwer domowy, serwer, hdd, ssd

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych