Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak w temacie. 
Poszukuję do domu serwera który będzie sobie pracował cały czas i będzie swoistego rodzaju chmura w domu oraz do użytku "timemachine" oraz różnych innych rzeczy. 

Dlaczego? - moje w domu to w domu, ale mam kilka pytań

 

Chciałbym kupić taki serwer który da mi możliwość zabezpieczenia danych oraz szybkości pracy tych danych. 
W raid nie jestem specem ale z tego co wyczytałem można zrobić RAID 0+1 oraz RAID 1+0 
chodzi mi głównie o rozwiązanie tego w sposób następujący.
minimum 2tb-4tb dysk hdd [2x 1tb lub 2+2tb]
Ale żeby do tego był zabezpieczony przed utratą danych - RAID 1 
oraz aby był szybki czyli RAID 0

Teraz pytanie czy ktoś z Państwa doradzi jaki serwer kupić który mi takie coś zapewni ? domyślam się że może to być 4 kieszenie.

Serwer chciałbym też podłączyć do TV aby można było oglądać na TV lub nawet jeśli jest taka opcja to też nagrywać na serwer. 
 

Link to post
Share on other sites

Ale żeby do tego był zabezpieczony przed utratą danych - RAID 1 

oraz aby był szybki czyli RAID 0

 

 

Jeśli wybierzesz NAS z kartą LAN 1 Gbps, to wąskim gardłem będzie karta sieciowa. Nawet jak kupisz  NASA z dyskami m.2 to i tak ci to nic nie da. Chcesz mieć szybki NAS, to kup 4-ro zatokowy z kartą Lan 10Gbps i postaw Raid5. Potem, żeby to miało sens zmień we wszystkich komputerach w domu karty Lan na takie, które wspierają 10 Gbps i kup kompatybilnego switcha. Sam switch kosztuje jakieś 2000 PLN a karty po 500 za sztukę. no i nie zapoknij o sieci LAN w ctndardzie Cat 6 (kable, wtyki, keystone etc). Jeśli zdecydujesz się na 1 Gbps, to każdy NAS (czy to za kilkaset PLN czy za kilka tysięcy PLN) będzie w domowych warunkach tak samo szybki.

 

Reasumując, jak ma być względnie bezpiecznie, to kup jakiegoś Nasa 2 zatokowego, postaw RAID 1, poćwicz sobie z jakimś oprogramowaniem do archiwizacji typu Aoemi, Reflect, skonfiguruj snapshooty.

 

I jeszcze jedno: poszukaj na wiki co to Raid0, Raid1, Raid5, Raid6, co to reguła 3-2-1, co to GBps i Gbps i jak to się przelicza oraz dlaczego Raid 0 statystycznie jest naważony 2 razy bardziej na awarię niż pojedynczy dysk. No i jeszcze opracuj jakąś strategię na wypadek awarii samego NASa.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...