Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

przy próbie odpalenia zerowania dysku z komendy erase w programie MHDD wyskakuje mi komunikat "Working using PIO mode, which is very slow. To enable max speed please detect the drive in BIOS."  i licznik skasowanych MB stoi w miejscu.

Dodam, że aby MHDD wykrył dysk, musiałem w BIOSie zmienić ustawienia z AHCI na Compatibility. W innym razie lista dysków jest pusta.

W BIOSie, który jest generalnie okrojony, nie mogę znaleźć opcji gdzie mógłbym zmienić coś z DMA / PIO.

 

Laptop Lenovo Y50-70   Windows 10    DYSK WDC WD10S21X-24R1BT0 (1000 GB)

Edytowane przez danceman
Link to post
Share on other sites

Nie masz tam opcji IDE? Jak zmieniasz z AHCI?

Ogólnie DMA / PIO to się zwykle z poziomu windowsa zmienia, płyty chyba zawsze są na DMĄ ustawione. Spróbuj innym programem

 

Jest tylko Compatibility.

Szukam w necie sposobu na zmiane na DMA - doradzisz cos ?

W laptopie nie mam napedu na plyty, dlatego probuje wyzerowac przez USB

Link to post
Share on other sites

Generalnie przy takim komunikacie, powinno się upewnić o stanie dysku. Sam wgląd w smart dysku a szczególnie złe wykazy, powinny wyjaśniać taki komunikat. Zrobić podgląd smart z poziomu Windowsa a jak nie jest możliwe na tym kompie/ lapku uruchomienie systemu, to dysk na innym sprzęcie jako drugi dysk, a jak to by było kłopotliwe ciężkie do zrealizowania. Uruchomić WinPE ,w paczce hirensa jest MiniWindosXP i HDTune i  inne programy do dysku jak i programy z dos z paczki hirensa., albo WinPE Siergieja. Można użyć jak już zasugerował kokosnh. inne programy, choćby Victoria z WinPE czy Vivard z dos np. z paczki hirensa bez przestawiania na Compatibility./IDE.

Link to post
Share on other sites

Dysk działa, tylko jest trochę przymulony.

System dosyć długo się ładuje, pliki systemowe dosyć długo się ładują, ale po ich załadowaniu nie ma tragedii.

 

 

oto zdjęcia z HD Tune:

 

 

hdtune1.jpg

hdtune2.jpg

 

 

 

 


hdtune3.jpg

 

hdtune4.jpg

 

hdtune5.jpg

 

 

BAD SEKTORY  wykrywa przy pełnym skanie

Edytowane przez danceman
Link to post
Share on other sites

Masz problemy z tym dyskiem, jak sam piszesz zamula bo jest po prostu uszkodzony - 19 niestabilnych sektorow.

Tu by sie przydalo zerowanie + remap.

 

 

Tak jak napisałem w pierwszym poście, to własnie mam zamiar zrobić. Do tego celu chciałem użyć MHDD, niestety przy próbie erase wyskakuje komunikat, że dysk pracuje w trybie PIO i nie chce ruszyć.

Link to post
Share on other sites

zerowanie to czymkolwiek, dban, czy parted magic, czy nawet hirens, później remap victorią

 

Za pomoca której metody w DBAN wyzerowac? Zalezy mi bsrdziej na podreperowaniu dysku niz skasowaniu danych Edytowane przez danceman
Link to post
Share on other sites

no to zerowanie kasuje dane...

jak na naprawie, to victoria i remap zaznaczony przy skanie.

 

no tak, ale czy zerowanie nie daje szansy na pozbycie się logicznych bad sektorów ?

Victoria z poziomu DOS (od Hiren) nie chce mi wykryć dysku, z poziomu systemu wykrywa normalnie.

Można robić remap Victorią z poziomu systemu ?

Edytowane przez danceman
Link to post
Share on other sites

no daje, ale usuwa dane.

odpal mini XP na hiren's i tam odpal victorię.

ewentualnie nowszą wersję hiren's

Odpaliłem MiniXP i niestety wgl nie widać dysku - w menadżerze dysku ani w Victorii.

Wykrywa tylko USB z którego jest zbootowany Hiren.

 

EDIT.

Gdy ustawie w BIOSIe w ustawieniach SATA na Compatibility zamiast AHCI to dysk jest wykrywany przez Victorie.

Jednak bardzo dlugo skanuje dys - jest usstawione z opcja Remap i skanowanie przez zakladke Test.

W 13 minut przeskanowalo 2650 MB.

Z tego co widze na YT to u innych leci to o wiele szybciej - czy to przez ustawienie SATA na Compatibility ?

Edytowane przez danceman
Link to post
Share on other sites

remap może być zrobiony gdziekolwiek, spróbuj, może ty masz po prostu dziwny PC.

 

To laptop.

Uruchomilem Victorie na AHCI poprzez zbootowanego pendriva z najnowszym Hirenem ktory postawiony jest na Windows 10 i smiga.

Aktualnie robi skan z opcja remapu - czy po skonczonym skanowaniu nalezy cos jeszcze zrobic ?

Link to post
Share on other sites

Trafiło na uszkodzone sektory, to co w hd tune na czerwono się wyswietla.

 

Szczerze to nie pamiętam jaki jest komunikat przy remapie przy Victorii ( tzn on próbuje remapować ale nie wiem czy obecny komunikat świadczy o powiedzeniu czy błędzie )

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, jak użyta wersja Victorii działa pomimo ustawień. Chodzi o; timeout,ms, ustawione na 1000 ze wskazaniem na ustawienie na 250 i czy rzeczywiście działa według takiego czy innego ustawienia. Ogólnie ciężko jest stwierdzić na pewniaka czy rzeczywiście stan powierzchni jest taki jak pokazuje skan i remap z Vioctorii. Jeśli wierzyć komunikatom, to próba remapu napotkała problem, tylko jakiego rodzaju że nie chce się dokonywać. Przy takim rzeczywistym stanie, skłaniało by założyć HPA do sektora z pewnym zapasem przed pojawianiem się tych błędów, tylko z trybu PIO w Victorii. Jak na razie może wstrzymać się z dalszą pracą  z Victorią i ewentualnie sprawdzić innymi narzędziami. Jak zrobiłeś do końca dysku operacje skanu i remap, sprawdzić smart czy coś się zmieniło. Można użyć innego programu  np. z dos vivard jest w hirensie, może być chwilkę czekania jak program wykryje dysk albo nie, mi np. chwilkę ok minuty zeszło jak wyświetlił się dysk. I tym vivardem możesz zrobić skan czy potwierdzi takie wyniki jak Victoria. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...