Skocz do zawartości

Dziwny problem z CPU i GPU - brak wydajności


Recommended Posts

Witam. 

Przeszukałem neta w nadziei, że znajdę rozwiązanie mojego problemu, ale nigdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

A więc (tak wiem, od "a więc" nie zaczyna się zdania) ostatnio zauważyłem, że większość gier zaczęło dziwnie się zachowywać... a raczej nie same gry, a moje bebechy. Grając w Armę czy to nawet w gry na VR zawsze miałem super jakość, komp działał sobie trochę głośno, ale nigdy nie miewałem spadków FPSów. Aż do teraz, a dokładnie mój problem zaczął się kilka miesięcy temu, kiedy nagle zauważyłem, że mój komputer zaczął ciszej działać (znaczy według MSI Afterburner wiatraczek na GPU dalej wskakuje na 30-50%, ale nigdy nie jest on wykorzystywany powyżej 50% (GPU Usage). Tak samo zauważyłem, że CPU nie przekracza 60% (najwięcej było w grze uwaga ... Minecraft). Co za tym idzie także wydajność w grach spadła.

Mój zestaw:

i5-4460

MSI GTX 1070

16 GB RAMu G.Skill - 2x8GB

ofc gry znajdują się na SSD

PSU 450W Aerocool

 

Przykład z ARMY

7ccEyIT.jpg

 

Ustawienie wentylatora w MSI Afterburner

3EKR34O.png

 

Przykład z gry Unturned - tak wiem, słaba optymalizacja  :rotfl:

dextUS7.jpg

Elite Dangerous w trybie VR - SS 1.0, HMD SS 1.25

I tutaj jest z deczka inaczej, ale dalej nic nie pracuje w 100%, a dodatkowo widać, że mimo posiadanego trybu Boost, rdzenie działają tylko 3,2 GHz. RivaTuner nie wiem czemu, ale nie pokazywała wartości, więc zrobiłem takie zdjęcia.

Widać, że GPU daje z siebie sporo, ale cały czas skacze od 3 do 60%. Zaś CPU trzyma ok. 80%.

CdxYZOf.jpgGyeu8j2.jpg

 

Mam nadzieję, że nie jest to jakiś poważny problem i okaże się to normalną rzeczą. 

 

 

 

A i btw. W VR 45 fpsów to dobrze, ze względu na to, że posiadam Oculus Rifta, który umożliwia płynną grę dzięki ASW 1.0. Sprawia to, że jeżeli gra nie jest wyświetlana w 90 fpsach to obniża ją do 45 fpsów i jakoś tak robi, że dalej się ma wrażenie płynności. Problem w tym, że w Elitce to nie działa za ładnie, nawet z wyłączonym ASW ze względu na to, że przy ruchach głowy powstaje ghosting/sluttering, no ale tego doświadczam tylko i wyłącznie przy stacjach.

 

EDIT: Znalazłem chyba odpowiedź. Optymalizacja gier. Widziałem filmik, a dokładnie ten 

gdzie u kolesia z dużo lepszym prockiem gra działa podobnie do mnie. Śmieszne i zarazem smutne. Edytowane przez JamnikAndrzej
Link to post
Share on other sites

Sprawdź jaki masz tryb zasilania w Windowsie, powinna być Wysoka Wydajność. Podobnie możesz sprawdzić w panelu Nvidia ustawienia zasilania

 

Jeśli nie będziesz miał poprawy to sugeruję reinstalacje sterowników grafiki ewentualnie instalacje starszych na których problem nie występował 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...