Skocz do zawartości

Zestaw do 7000zł dla geodety


Recommended Posts

  •  
  • Zastosowanie komputera: Programy: AutoCAD (mapy 2D), StatisticaMatlab, ArcGIS (mapy 3D), QGIS, 
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: około 7000 zł
  • Kiedy zamierzasz kupić komputer? W ciągu miesiąca lub dwóch
  • Których części potrzebujesz?: Zestaw z monitorem i Windows 10
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? Nie
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? FullHD, myślałem o kupnie AOC I2781FH
  • Specjalne wymagania: Sprzęt będzie kupiony na lata, poprzednio używany laptop wytrzymał 9 lat
  • Własna propozycja zestawu: Myślałem o i9 9900K, 32 GB RAM, GTX1060 (nie wiem czy karta graficzna jest potrzebna do tych zastosowań)

Komputer będzie używany do pracy na dużych, wielowarstwowych mapach oraz obliczeń na dużych bazach danych.

Poproszę o pomoc w wyborze zestawu.

 

 

Procesor Intel Core i9-9900K

Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436

Płyta główna Gigabyte Z370P D3

Zasilacz SilentiumPC Supremo L2 V2 550W

Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 32 GB,2666MHz, CL16

Dysk SSD Crucial MX500 500GB SATA3

Karta graficzna MSI GeForce GTX 1060 ARMOR OC V1 6GB

Obudowa SilentiumPC Regnum RG1

 

Czy taki zestaw ma sens i wszystko by ze sobą współgrało? Całość wychodzi około 5800zł

Edytowane przez fadam1205
Link to post
Share on other sites

9900K na taniej Z370 nie ma raczej sensu. Raz, że aktualizacja biosu, dwa że sekcja zasilania może nie dawać rady. 

Supremo na Seasonic Focus 550W, RG1 też można zmienić na coś lepszego. 

 

 

 

ArcGIS

 

 

to korzysta z jakiejś akceleracji GPU ale nic więcej nie wiem. Te 7000 zł to na samo pudło? 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

7000 zł na całość z systemem i monitorem, ale mogę dołożyć tak do 500 zł jeśli będzie trzeba.

Co do monitora to nie ma jakichś szczególnych wymagań, więc tutaj myślałem o czymś do 700zł.

Także samo pudło nie powinno kosztować więcej niż około 6300zł.

 

ArcGIS z tego, co znalazłem na stronie to ma zalecane wymagania: 

DirectX 11, feature level 11.0, Shader Model 5.0

OpenGL 4.5

Oraz 4GB lub więcej

 

Jaką płytę główną najlepiej wybrać?? Czy ASrock Z390 Pro4 byłby w porządku?

Jest sens brać ram z wyższym taktowaniem?

Jaką obudowę byś polecił?  SilentiumPC Regnum RG4T byłoby ok? Seryjnie ma 3 wentylatory, dokupienie kolejnych dałoby odczuwalną różnicę?

 


Poczytałem trochę o płytach głównych i złożyłem taki zestaw. (wychodzi 6080zł)

Czy taka płyta będzie dobra? Czy może jakiś niższy model wystarczy skoro nie będzie OC?

Kartę też zmieniłem, ale nie wiem czy ten Radeon będzie ok, czy jednak lepiej GTX1060?? A może coś tańszego da radę?

 

 

Procesor Intel Core i9-9900K     2350 zł       

Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436     170 zł

Płyta główna Gigabyte Z390 AORUS ELITE      770 zł

Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 550W        370 zł

Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 32 GB,2666MHz, CL16     960 zł

Dysk SSD Crucial MX500 500GB SATA3            300 zł

Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 580 GAMING 8GB         1000 zł

Obudowa SilentiumPC Regnum RG4 Pure Black       160 zł

Edytowane przez fadam1205
Link to post
Share on other sites

Wygląda to dobrze ale naprawdę nie wiem jak wyglądam tam akceleracja GPU. Nie miałem nigdy tego programu przed oczami. 

Szukaj gdzieś na forach związanych z tym softem albo ludzi, którzy również w tym siedzą i pytaj o poradę. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze 3 pytania:

1. Zobaczyłem, że w RG4 maksymalna wysokość chłodzenia to 159mm, a Grandis 2 ma właśnie 159... Czy wejdzie, czy jednak poszukać czegoś mniejszego? SilentiumPC Fortis 3 ma 158mm, a be quiet! Pure Rock 155mm, może lepiej któryś z nich?

2. Czy zasilacz 550W wystarczy, czy wziąć 650W?

3. SSD Cruciala będzie dobry, czy szukać czegoś innego?

Link to post
Share on other sites

Nie chcę Cię martwić , ale żeby dobrze działał CAD potrzebujesz nawet 2 kart graficzne, 

 

czasami wymagane jest coś takiego:

https://www.morele.net/karta-graficzna-pny-technologies-nvidia-quadro-rtx-6000-24gb-gddr6-384-bit-vcqrtx6000-pb-5627646/

 

 

U mnie w pracy z działu projektu używają coś takiego z Invidia Quadro i dziś właśnie pytałem kolegę który potwierdził , że zamiast szybkiego proca i RAMU , potrzebne jest dobre GPU :

https://allegro.pl/oferta/dell-precision-3620-mt-i7-7700k-16gb-512ssd-m4000-7825603454

 

 

Ta seria Della obsługuje 3 karty GRAFIKI, i jest wręcz stworzona do zadań PRO

 

 

Tu jeszcze zestaw do CAD :
https://allegro.pl/oferta/dell-precision-3620-mt-i5-16gb-256ssd-quadro-p2000-7807708513

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=C-IJLBPoQYY

 

 

Do tego zasilacze o mocy 600W czasem w testach dają 280W , jest taki test na YT jak znajdę link to zaraz go wkleję, natomiast DELL podaje 380W a realnie przy pbciążeniu ma 430W...

Edytowane przez michal7t
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie chcę Cię martwić , ale żeby dobrze działał CAD potrzebujesz nawet 2 kart graficzne, 

:o a nie czasem trzech?  

 

Nie chcę Cię martwić , ale żeby dobrze działał CAD potrzebujesz nawet 2 kart graficzne, 

 

czasami wymagane jest coś takiego:

https://www.morele.net/karta-graficzna-pny-technologies-nvidia-quadro-rtx-6000-24gb-gddr6-384-bit-vcqrtx6000-pb-5627646/

 

U mnie w pracy z działu projektu używają coś takiego z Invidia Quadro i dziś właśnie pytałem kolegę który potwierdził , że zamiast szybkiego proca i RAMU , potrzebne jest dobre GPU :

https://allegro.pl/oferta/dell-precision-3620-mt-i7-7700k-16gb-512ssd-m4000-782560345

 

Ta seria Della obsługuje 3 karty GRAFIKI, i jest wręcz stworzona do zadań PRO

Tu jeszcze zestaw do CAD :

https://allegro.pl/oferta/dell-precision-3620-mt-i5-16gb-256ssd-quadro-p2000-7807708513

 

Proponowanie komuś stacji w cenie 7500zł z 7700K i 16GB RAM to głupota, nie wspomnę, że Quadro na dzień dzisiejszy w niewielu programach daje przewagę nad GTX, nie wspominając już o kwestii ceny.

 

https://proline.pl/koszyk/8a05bb38

lepsza płyta, szybszy RAM, znacznie wydajniejsze GPU, bardziej przewiewna obudowa lepszej jakości, dużo szybszy SSD na NVMe.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, zestaw bardzo fajny, ale ja w tej cenie potrzebuje jeszcze monitora i systemu.

 

Ja bym na Twoim miejscu kupił coś takiego , gwarancja 36mcy, 

https://www.euro.com.pl/komputery-stacjonarne-pc/optimus-e-sport-mb360t-bq3-intel-core-i7-8700-16gb-250gb-ssd-1tb-gtx1060-w10.bhtml

 

Polecam Ci ten monitor, jeżeli nie potrzebujesz kalibracji do druku zdjęć, super system automatycznego ściemniania , 

zero migotania, nie męczy wzroku, 

https://www.morele.net/monitor-benq-pd2500q-1457273/

 

Kup kompa przez internet, zainstaluj swój soft zobacz jak działa, i ewentualnie możesz oddać bez podawania przyczyny, i tyle, będziesz wiedział czy wystarcza czy nie, :)

Edytowane przez michal7t
Link to post
Share on other sites

 

Czy Ty naprawdę polecasz zestaw z i7 8700 i GTX 1060 3GB w cenie 5500 zł? Zestaw przepłacony grubo o dobry 1000 zł. Ciekawe czy sam byś sobie rzeczywiście kupił tę pozycję. Ciekawe ... 

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Pamięci 32GB 3000MHz CL16 za ok.800zł (Morele). 

-------------------

Potrzebujesz głównie solidnego CPU z mocnym wątkiem (patrząc po zaleceniach producentów softu) >> i9 9900K strzał w 10 (5GHz i 8c/16t  ;) )

Co nie co ramu - 32GB będzie jak znalazł.
Odnośnie GPU polecam cos od zielonych (Nvidia) z racji stabilniejszych sterowników - nie podam konkretnego modelu, bo nie wiem jak tam z budżetem wychodzisz, ale do pracy zdecydowanie GTX, ewentualnie Quadro, z tym że musisz być pewien że bez Quadro się nie obejdzie, inaczej byle GTX będzie lepszym wyborem (wydajność/cena). Ogólnie za dużo w GPU nie wkładaj kasy, ponieważ lepiej wychodzi gdzie indziej wzmacniać maszynę - np. szybsze dyski, mocniejszy CPU (chociaż tutaj ciężko bez dołożenia kilku tyś.), lepsze szkiełko, lub kolejne szkiełko itp.

-------------

Niezły zestawik się szykuje  8-) (...do pracy)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Aegis są tańsze i szybsze - różnica będzie taka że masz 150zł w kieszeni i w sumie lepsze pamięci  ;)

Odnośnie GTX i Vram - posiadam 1060 w wersji 3GB i osobiście żałuje że nie dopłaciłem do 6GB.
Polecam modele z 6GB na pokładzie - raz że łatwiej taką kartę będzie sprzedać w przyszłości, a dwa, może się okazać że sam potrzebujesz +3GB vramu do pracy. 
 

Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

:o a nie czasem trzech?  

 

 

Proponowanie komuś stacji w cenie 7500zł z 7700K i 16GB RAM to głupota, nie wspomnę, że Quadro na dzień dzisiejszy w niewielu programach daje przewagę nad GTX, nie wspominając już o kwestii ceny.

 

https://proline.pl/koszyk/8a05bb38

lepsza płyta, szybszy RAM, znacznie wydajniejsze GPU, bardziej przewiewna obudowa lepszej jakości, dużo szybszy SSD na NVMe.

 

Czyli Quadro Twoim zdaniem jest bez sensu ? 

Czy Ty naprawdę polecasz zestaw z i7 8700 i GTX 1060 3GB w cenie 5500 zł? Zestaw przepłacony grubo o dobry 1000 zł. Ciekawe czy sam byś sobie rzeczywiście kupił tę pozycję. Ciekawe ... 

 

sam bym takiego nie  kupił ale mało co nie kupiłem  :o

Edytowane przez michal7t
Link to post
Share on other sites

Tak > Quadro jest bezsensu:

- drogie

- niskie taktowania GPU i vram

- sensowne modele zaczynają się od P4000 (3,7K zł) i w górę

----------------
Te same GPU z napisem "GTX" :

- 1/3 ceny Quadro

- wysokie taktowanie
- sensowne modele są w okolicach 1000zł

---------------

Największe różnice pomiędzy Quadro / GTX :

- pamięć ECC vs non-ECC << realnie zero różnic 

- sterowniki dedykowane / sterowniki gamingowe << obecnie takie samo wsparcie 

- wyjście 30bit kolor vs 10bit kolor << ciężko zauważyć różnicę pomiędzy nimi goły okiem, do tego skonfigurowanie systemu pod 30bit jest skomplikowane i w sumie niewarte zachodu, bo różnicy i tak nie widać :) aha i szkiełko 30bit raczej "must have"  (czyt. nie będzie tanio)

To tak z mojej strony w temacie quadro  ;)

Link to post
Share on other sites

Tak > Quadro jest bezsensu:

- drogie

- niskie taktowania GPU i vram

- sensowne modele zaczynają się od P4000 (3,7K zł) i w górę

----------------

Te same GPU z napisem "GTX" :

- 1/3 ceny Quadro

- wysokie taktowanie

- sensowne modele są w okolicach 1000zł

---------------

Największe różnice pomiędzy Quadro / GTX :

- pamięć ECC vs non-ECC << realnie zero różnic 

- sterowniki dedykowane / sterowniki gamingowe << obecnie takie samo wsparcie 

- wyjście 30bit kolor vs 10bit kolor << ciężko zauważyć różnicę pomiędzy nimi goły okiem, do tego skonfigurowanie systemu pod 30bit jest skomplikowane i w sumie niewarte zachodu, bo różnicy i tak nie widać :) aha i szkiełko 30bit raczej "must have"  (czyt. nie będzie tanio)

To tak z mojej strony w temacie quadro  ;)

 

OK, dziekuję bardzo za informację, mam pytanie do Ciebie odnośnie tych 30bit i 10 bit, 

czyli rozpiętość tonalna układu będzie zależna od GPU ? W chwili obecnej mam monitor Dell UP2716D który teoretycznie ma 10bit x 3 na każdy RGB, ale po wejściu w system pokazuje mi monitor 8bit , czy to może być spowodowane słabą kartą  graf ?

 

dzięki za wszelkie podpowiedzi. ^^

Edytowane przez michal7t
Link to post
Share on other sites

Rozpiętość jest zależna od monitora + GPU + soft.
Jeżeli w jednym miejscu masz braki to zapomnij o 30bit - karta+LCD+soft muszą ze sobą współgrać..

GPU ze wsparciem 30bit : seria Quadro, lub każda ATi. 

Pytanie - po co 30bit ? Jak wspominałem wyżej - konfiguracja nie jest zbyt prosta, a efekt dyskusyjny ... Siedzę w grafice co nie co i nie poznałem jeszcze nikogo kto pracuje na 30bitach.
Sam podchodziłem do tematu jakieś 5lat wstecz - uparłem się wtedy że Quadro jest mi potrzebne i w sumie na siłe szukałem uzasadnienia zakupu ... jedyne co znalazłem to 30bit, z tym że nawet pod konfiguracji sprzęt+soft nadal nie byłem pewien czy mam 30bit czy 10bit. Temat jest bardziej skomplikowany niż może się wydawać. Z mojej perspektywy - gra nie warta zachodu  ;)

Link to post
Share on other sites

Rozpiętość jest zależna od monitora + GPU + soft.

Jeżeli w jednym miejscu masz braki to zapomnij o 30bit - karta+LCD+soft muszą ze sobą współgrać..

GPU ze wsparciem 30bit : seria Quadro, lub każda ATi. 

Pytanie - po co 30bit ? Jak wspominałem wyżej - konfiguracja nie jest zbyt prosta, a efekt dyskusyjny ... Siedzę w grafice co nie co i nie poznałem jeszcze nikogo kto pracuje na 30bitach.

Sam podchodziłem do tematu jakieś 5lat wstecz - uparłem się wtedy że Quadro jest mi potrzebne i w sumie na siłe szukałem uzasadnienia zakupu ... jedyne co znalazłem to 30bit, z tym że nawet pod konfiguracji sprzęt+soft nadal nie byłem pewien czy mam 30bit czy 10bit. Temat jest bardziej skomplikowany niż może się wydawać. Z mojej perspektywy - gra nie warta zachodu  ;)

 

Wiem 30bit to półka najwyższa i możliwa do wykorzystania w produkcji w fabryce , gdzieś gdzie ewentualne pomyłki nie wchodzą w grę absolutnie,... ja osobiście jeszcze nie doszedłem do tego poziomu i dopiero zaczynam zbierać dane na swoje potrzeby, natomiast kolega zajmujący się softem do testowania wytrzymałości materiału i symulacji przeciążeń i odkształceń, używa właśnie quadro ale to może tylko z tego względu że w pracy ma taki zestaw dostępny...i takie coś zachwala w przypadku CAD.

Natomiast jak najbardziej sam jestem zwolennikiem  testów i doboru sprzętu pod kątem parametrów  a nie marki czy reklamy..

 

 

Patrząc na Twój deskop, wnioskuję że wiesz dokładnie co i jak :) , mam pytanie jeszcze z innej niższej półki  w której sam obecnie się znajduje, 10bit kontra 8 bit, :

 

1) sfot - masz na myśli  AI , PSD ? czy soft do GPU ??

2) GPU- co polecach w przedziale do 2kzł : Ilustrator, Corel Draw, PS, 

3) Monitor - to dla mnie jasne 100%

 

 

pytanie dedotkowe, jaki kupić dobry monitor do 3Kzł, i czy faktycznie tylko Eizo ??

 

Ps : odnośnie monitora i bieli, mam 3 monitory, i każdy ma inną biel po kalibracji, czy istnieje jakaś definicja bieli właściwej ? albo soft który określi najlepszą biel ? niby taka prosta sprawa a nawet dobrej bieli nie można uzyskać.....np. w Dellu po kalibracji biel jest bardziej czerowna, w BENQ bardziej zielona.. pewnie to także temat rzeka...

Ps2: Przepraszam, że autorowi tematu troszkę tu z innej beczki historie instaluję, ale temat może się przydać ! ;)

Edytowane przez michal7t
Link to post
Share on other sites

1. Soft = OS+driver+aplikacja

2. 1060 6GB, a resztę dołożyć do monitora

3. Eizo - seria CS, ewentualnie NEC seria P

Odnośnie bieli - ustawiasz ją podczas kalibracji - zależy od temperatury głównie (używam D65).

A rozjazdy naturalne jak masz różne szkiełka - kalibracja nie sprawia że LCD nagle wyświetla super obraz, 100% kolor ... wyświetla super obraz, ale ograniczony możliwościami danej matrycy+elektroniki. Co szkiełko to inna matryca i inne bebechy.

Jak jest słabe szkiełko to będzie słaby obraz po kalibracji; dobre szkiełko (eizo/nec) = dobry obraz (po kalibracji)  ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1. Soft = OS+driver+aplikacja

2. 1060 6GB, a resztę dołożyć do monitora

3. Eizo - seria CS, ewentualnie NEC seria P

Odnośnie bieli - ustawiasz ją podczas kalibracji - zależy od temperatury głównie (używam D65).

A rozjazdy naturalne jak masz różne szkiełka - kalibracja nie sprawia że LCD nagle wyświetla super obraz, 100% kolor ... wyświetla super obraz, ale ograniczony możliwościami danej matrycy+elektroniki. Co szkiełko to inna matryca i inne bebechy.

Jak jest słabe szkiełko to będzie słaby obraz po kalibracji; dobre szkiełko (eizo/nec) = dobry obraz (po kalibracji)  ;)

 

 

2 i 3 w pełni rozumiem, natomiast odpośnie ptk1.:

Czy np iOS może miec lepsze przetwarzanie od windowsa ? analiza tak jak w przypadku dźwięku, lepsze przetworniki D/A lepsza szyna, mniej przekodowany sygnał = czysty sygnał, 

BTw: tak jak z obiektywami, ;) lepszego szkiełka nic nie zastąpi, nawet miliard pikseli w matrycy ;)  :->

Edytowane przez michal7t
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak to jest z iOS - wydaje mi się że tak samo ciezko jest skonfigurować zeby wsio śmiagało w 30bitach. 
Pisząc "OS" miałem na myśli system operacyjny, a konkretnie jedną z wind. 
W przypadku 30bit vs 10bit ciężko jest zauważyć różnicę - ja osobiście jej niewidzę, więc odpuściłem sobie temat po kilku miesiacach walki z konfiguracją. Taka sztuka dla sztuki bym powiedział - stąd też może takie słabe wsparcie. Mało zainteresowanych, więc olewka idzie po stronie producentów softu, OSa i hardware. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...