Skocz do zawartości

Hardtube(ing) - pytania i wątpliwości


Recommended Posts

Hardtube(ing)… pytania, wątpliwości, dylematy, zagadnienia, podejście do tematu… ;)

Z racji tego, że zakupuję części do nowego PC, przeszła mi myśl po głowie, aby przy tym konfigu pobawić się w hardtubing…

Nadmienię, że mam już za sobą dwa wodowania peceta, więc troszkę już liznąłem tematu, ale to było na giętkich wężach firmy Tygon. Przy pierwszym podejściu zwodowałem tylko CPU, przy drugim było to już CPU,MB oraz GPU J

W związku z nowymi rozwiązaniami w tym temacie mam kilka pytań, być może głupich, więc proszę o wyrozumiałość :)

  1. Czy ogólnie rzecz biorąc temat twardych rurek, jest dużo trudniejszy niż giętkich?,
  2. Czy przy wyborze materiału czy to Acrylic, PETG oraz metal należy stosowań inne złączki ?
  3. Czy twarde rurki są lepsze/wydajniejsze ? Czy to tylko kwestia estetyki ?
  4. Czy do rurek potrzeba odpowiednich narzędzi do ich cięcia/gięcia ?
  5. Czy rozmiar (średnica) ma znaczenie ??  :D

Pewnie kilka pytań pojawi się jeszcze podczas dyskusji, ale to takie moje pierwsze wątpliwości J

Wstępnie nakreślę, co chcę zwodować. Będzie to na pewno procesor i9 9900k, Asus Maximus XI Formula (ma wbudowany blok na sekcję od EK) oraz kartę graficzną coś pokroju RTX 2080.

Ciekaw jestem jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie i zapraszam do dyskusji :D

Link to post
Share on other sites

Ad1. Rurki są bardziej wymagające, wymagają bardzo dużej precyzji (tu ich nie naciagniesz jak weza jak okaże się że brakuje kilku mm)

 

Ad2. Złączki są jedne do każdego rodzaju rurek. Akryl/pmma itp podrzewasz i gniesz na formatkach. Do metalowych potrzeba odpowiednich gietarek

 

Ad3 kwestia estetyki

 

Ad4 tak, potrzebujesz odpowiednie narzędzia: opalarke, formatki do gięcia, coś do przycinania, temperówkę do obrabiania końców rurki aby nie pociąć oringow i odpowiedni wkład do rurki aby zaginął się ładnie po łuku bez załamań. Do metalowych potrzebujesz odpowiednią gietarke

 

Ad5 jeśli chodzi o rurki to kwestia estetyki, węże czym cieńsze tym łatwiej załamują przy ciaśniejszych łukach

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Ad1. Rurki są bardziej wymagające, wymagają bardzo dużej precyzji (tu ich nie naciagniesz jak weza jak okaże się że brakuje kilku mm)

 

To na początek może lepiej spróbować z PTG lub akrylem ?? Metal, może się okazać za trudny dla mnie, choć najbardziej mi się podoba właśnie układ w metalowych rurkach :)

 

 

 

Ad4 tak, potrzebujesz odpowiednie narzędzia: opalarke, formatki do gięcia, coś do przycinania, temperówkę do obrabiania końców rurki aby nie pociąć oringow i odpowiedni wkład do rurki aby zaginął się ładnie po łuku bez załamań. Do metalowych potrzebujesz odpowiednią gietarke

 

Jaki sprzęt do tego możesz polecić ?? tzn której marki ??

Link to post
Share on other sites

Osobiście korzystam z rurek pmma z allegro, niedługo będą się bawił z miedzią jak obudowa wróci ze spawania i lakierowania.

 

 

 

Co do narzędzi to barrow ma bardzo fajne zestawy do giecia gdzie w zestawie masz nożyce do cięcia, temperówkę, wkład i formatki do gięcia konkretnego rozmiaru rurek. Sam z nich korzystałem przy rurkach 16mm i 12mm. Opalarki używam najtańszej marketówki, tylko trzeba uważać bo łatwiej przegrzać rurke jak na takiej z cyfrową regulacją temperatury. Choć znam asów co nad palnikiem kuchenki grzali rurki i gieli :D 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Osobiście korzystam z rurek pmma z allegro, niedługo będą się bawił z miedzią jak obudowa wróci ze spawania i lakierowania.

 

 

Co do narzędzi to barrow ma bardzo fajne zestawy do giecia gdzie w zestawie masz nożyce do cięcia, temperówkę, wkład i formatki do gięcia konkretnego rozmiaru rurek. Sam z nich korzystałem przy rurkach 16mm i 12mm. Opalarki używam najtańszej marketówki, tylko trzeba uważać bo łatwiej przegrzać rurke jak na takiej z cyfrową regulacją temperatury. Choć znam asów co nad palnikiem kuchenki grzali rurki i gieli :D

 

Muszę sobie taki zestaw do gięcia i cięcia sprawić :)

 

Czy wybierając rozmiar rurki 12 lub 16 mm jest łatwiej/trudniej ?

Link to post
Share on other sites

Z rozmiarem to się jeszcze zastanowię, ale mam kolejne pytanie :) Materiał... Patrzę na stronie www.angela.pl, że do wybory mam kilka różnych opcji... z których nie do końca wiem, co wybrać... tzn intuicyjnie poszedłbym w Acrylic, ale czy to dobry wybór ? Metal to metal, Acrylic to akryl, a reszta ?? Ktoś ma jakieś sugestie, z którym materiałem zacząć ?

 

1. Acrylic,

2. Borosilicate glass,

3. Carbon,

4. Metal,

5. PETG

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Kolejne pytanie, bo już pomału zbieram graty do kupy :)

 

Jeśli przytnę sobie taką akrylową rurkę, obrobię koniec temperówką oraz jak doczytałem papierem ściernym, to czy muszę wkładać jeszcze jakąś uszczelkę na rurkę pod złączkę ??

Link to post
Share on other sites

Uszczelka a dokładniej oringi są w złączce. Dokładnie powinno być ich 2-3 w zależności jaką masz złączkę. (starsze typy miały 2 oringi)

Obecnie złączki maja 2 oringi wewnątrz złączki + jeden nakładasz na rurkę i skręcasz z nakrętką.

 

Czy PETG/PMMA/AKRYL to będą się gięły podobnie. Ja działam na takich:

https://sklep.akces-plexi.pl/rury-z-plexi/332-rura-z-plexi-extrudowana-16-2mm-2mb.html

Najtaniej wychodzą.

 

Rurkę docinasz po jej odpowiednim wygięciu. Ucinasz z nadkładem -> gniesz -> docinasz. (o ile gięcie wyszło ;) )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Celuję w takie złączki https://www.ekwb.com/shop/ek-hdc-fitting-16mm-g1-4-black-6364

I w opisie nie ma nic o dodatkowych oringach i ich ilościacj... Czyli jak dobrze rozumiem, zakładam, że w w/w złączce są dwa oringi i jeden z nich zakładam bezpośrednio na rurkę tak ? Czy te dwa oringi są niewyjmowalne i muszę dokupić trzeci oring na rurkę?

Link to post
Share on other sites

A ja już ci je odradzę.

Nakrętka jest na całości złączki. Niby wszystko pięknie ładnie do puki nie będziesz chciał rozkręcić złączki za kilka miesięcy.

Złączka zacznie się wykręcać ale z danego elementu LC. Przerabiałem to u siebie i przy 6 złączkach nakląłem się bardziej niż na kolejnych 40 normalnych. Dzieje się tak, bo nie masz za co chwycić przy odkręcaniu a jak oringi dobrze "skleją" rurkę to można się napocić zwłaszcza przy ciężkich odcinkach.

 

Jeżeli ci się nie pali z układem to kup złączki barrow'a w chinach.

https://pl.aliexpress.com/item/Barrow-G1-4-16mm-Hard-Tube-Joint-Fitting-Connector-TYKN-K16-V1/32806581464.html?spm=a2g17.search0104.3.120.8a1abb71tT4yIZ&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_6_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_10307_10820_10821_10301_537_536_10902_10843_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=f4b22e97-f96d-4530-8541-4e73ce3803c3-16&algo_pvid=f4b22e97-f96d-4530-8541-4e73ce3803c3

A, oringi są dołączone do każdej złączki. Barrow dodaje jeszcze jedną zapasową do każdej.

Link to post
Share on other sites

A ja już ci je odradzę.

Nakrętka jest na całości złączki. Niby wszystko pięknie ładnie do puki nie będziesz chciał rozkręcić złączki za kilka miesięcy.

Złączka zacznie się wykręcać ale z danego elementu LC. Przerabiałem to u siebie i przy 6 złączkach nakląłem się bardziej niż na kolejnych 40 normalnych. Dzieje się tak, bo nie masz za co chwycić przy odkręcaniu a jak oringi dobrze "skleją" rurkę to można się napocić zwłaszcza przy ciężkich odcinkach.

 

To mnie mocno zmartwiłeś z tym problemem.... Miałem taki plan, żeby wszystko założyć od EK, bo większość mam już od tej firmy, czyli blok na płycie, blok na CPU oraz GPU i tak kompozycyjnie już chcę pojechać po całości razem z pompą/rezem/chłodnicą oraz tymi nieszczęsnymi złączkami jak czytam... no kurcze...

 

A co jeśli nie będę ich mocno dokręcał tylko tak aby nie kapało ?? ;)

Link to post
Share on other sites

 

 

A co jeśli nie będę ich mocno dokręcał tylko tak aby nie kapało ??

 

Traktuje to jako kiepski żart. ;) 

 

Złączkami (marką) nie przejmuj się. Kolorystycznie dopasuj i chyba tyle w temacie. 

Ostatni projekt obleciałem na barrox acool, ek, bp i jakieś noname... 

Link to post
Share on other sites

Spokojnie, taka sytuacja może się zdarzyc w każdej złączce kompresyjnej, działo mi się tak i bitsem, barrowem czy alphacoolem. Także bierz co ci pasuje wizualnie

 

 

To mnie uspokoiłeś :D

 

Traktuje to jako kiepski żart. ;)

 

Złączkami (marką) nie przejmuj się. Kolorystycznie dopasuj i chyba tyle w temacie. 

Ostatni projekt obleciałem na barrox acool, ek, bp i jakieś noname... 

 

Żart żartem, ale nie chce mi się bawić w różnorodność. Wolę polecieć jedną firmą. Zobaczymy, co z tego wyjdzie :)

Może to nie pytanie o rurki, ale dotyczące chłodzenia wodnego :)

 

Kolejną rzeczą, która mnie nurtuje to:

1. Czy ładować się w combo (rez+pompa) czy osobno ?

2. Dwie chłodnice przy chłodzeniu mobo, cpu oraz gpu ??

Edytowane przez Tomashec
Link to post
Share on other sites

1. Większej róznicy nie ma, zależy co ci się podoba i ile masz miejsca

2. Najlepiej jak największa powierzchnia chłodnic. Im większa powierzchnia chłodnic, tym lepsza kultura pracy.

 

Miejsce to Phanteks Evolv X, pewnie zmieści się każda opcja, ale bardziej podoba mi się combo :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

 

apropo phanteks evolv x dzisiaj wkoncu udalo mi sie zlozyc wszystko w calosc i jak na moj pierwszy raz wyszlo calkiem spoko. a co do pojemnosci no to coz ciezko upchac tam wiecej niz mi sie udalo. oczywiscie hm... mniejszy rez i by byla mozliwosc na wiekszy rad z przodu ale tak czy siak wsadzone mam tam od ek 360/40mm 2x i 1 sztuke 120/30mm

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...