Skocz do zawartości

Pasta i termopady czy blaszki miedziane


Recommended Posts

Wymieniałem pastę termoprzewodzącą w 4 letnim laptopie z i7 4700HQ i GTX 870M 3GB średnio co 6-8 miesięcy i zawsze była nią Gelid GC-Extreme albo Kryonaut. Laptop ma zaledwie 2cm grubości i czytając opinie na nootebokreview, w temacie ponad 500 stronnym odnośnie tego sprzętu, ludzie twierdzą, że ze względu na małą powierzchnię rozpraszania ciepła i konstrukcję lapka, wymiana pasty na lepszą nie przynosi zbyt dużej poprawy temperatur rdzeni tych podzespołów i tak też jest w moim przypadku - maksymalnie udało mi się zbić 3-4 stopnie względem fabryki. Obecnie temperatury sięgają 85C +/- 2C na obu rdzeniach. Sprzęt nie throotluje przy graniu w CS GO (użycie rdzeni CPU wynosi około 40%, a GPU 80%) ale żadnego Furmarka czy cięższej gry nie mam odwagi puścić na chwilę obecną. Ponadto, podzespoły nagrzewają SSD do około 65C. Niedługo mam zamiar dołożyć drugi SSD więc będzie tylko cieplej... i chciałbym w dodatku pobawić się w OC dla większego fps w przede wszystkim CS GO (nawet jak spalę sprzęt... tak, wiem, świr jestem... ale uwielbiam zabawę, ryzyko i nowe doświadczenia ponad kosztami) i warto by było przesmarować rdzenie na nowo po raz kolejny jak już i tak będę miał cały sprzęt rozebrany do golasa. Nowe wentylatory oraz termopady Gelid 12W/mK w drodze. Zastanawiam się jednak czy możliwe by było zastosowanie blaszek miedzianych o odpowiednim rozmiarze przede wszystkim na rdzenie CPU i GPU i być może na pamięciach GPU, zamiast pasty i termopadów? Czy jest sens takiej zabawy? Czy warunki termiczne po takim zabiegu powinny się polepszyć czy dać sobie siana z tymi blaszkami cudami? Jeśli to dobry pomysł to czy pomiędzy blaszką a rdzeniami też powinna być pasta? Na radiatorze jest trochę wolnego miejsca i wpadłem być może na głupi pomysł - na dolepienie blaszek do chłodzenia... owymi termopadami. Radiatory niestety nie zmieszczą się. Czy taki zabieg ma sens?

 

Poniżej link do zdjęć i wyglądu układu chłodzenia.

http://www.myfixguide.com/manual/msi-gs60-disassembly/

 

Z góry dziękuję za cenne i te nic nie warte porady.

Edytowane przez bl00keRs
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

 i chciałbym w dodatku pobawić się w OC dla większego fps w przede wszystkim CS GO (nawet jak spalę sprzęt... tak, wiem, świr jestem... ale uwielbiam zabawę, ryzyko i nowe doświadczenia ponad kosztami)

 

Poniżej link do zdjęć i wyglądu układu chłodzenia.

http://www.myfixguide.com/manual/msi-gs60-disassembly/

 

Z góry dziękuję za cenne i te nic nie warte porady.

To sie nazywa głupota panie kolego :), kup sobie p3 p4 i kręć aż do spalenia jak zależy ci na emocjach. Pasta gelida gc extreme to szrot, uzyj Liquid Metalu, CLP/CLU/PLM/TGC. Copper pady sa okej ale musisz je spasowac i dać paste na obie strony lepiej kupic dobre termopady skoro mowisz ze stac cie na spalenie lapka to i na termopady Fujipoly 17 wm/k do kupienia ebay/amazon. Teoretycznie mozna wymienic tez wentylatory na lepsze od chinczykow ale watpie zeby chciao ci sie w to bawic. No i obowiazkowo podkladka chlodzaca. Zle zaprojektowane otwory sa bo wentylatory zasysaja powietrze przez metal a powinny przez te otwory takze mozna dziury wyciac zeby wentylator mogl zasysac bez problemu powietrze i dokupic wyzsze stopki gumowe.

 

O dolepianu jakis blaszek zapomnij musialy by byc lutowane to po pierwsze po drugie cieple powietrze i tak nie ma gdzie uciekac.

Edytowane przez Balrogos
Link to post
Share on other sites

Może dla Ciebie to głupota, dla mnie to jest zabawa. Nie mam zamiaru spalić sprzętu ale stanie się to się stanie, swoje już przeżył i tak. Jeżeli dla Ciebie pasta GC Extreme to szrot to raczej nie powinieneś udzielać się w tematach dotyczących porad pasty (bynajmniej nie w moim!) lub doszkolić swoją wiedzę w tym aspekcie i dopiero wtedy pisać cokolwiek... jeszcze napisz, że pasta SilentiumPC bije ją na głowę to Cię zraportuję za trollowanie W owym laptopie Collaboratory pasta nic nie daje względem GC-Extreme czy Kryonaut. Termopady są już, Gelid GC-Extreme 12W/mK 0.5 i 1mm. Pewno to też wg. Ciebie szrot Wentylator na procka idzie nowy oryginał bo stary trochę klekocze już. Nic nie jest źle zaprojektowane. Podkładka chłodząca nic nie daje, nie zbija nawet jednego stopnia bo powietrze wentyle zasysają z nad klawiatury a nie od dołu. Ciepłe powietrze ma gdzie uciekać i ucieka bokami oraz tyłem.

 

Laptopy zawsze się grzeją i będą grzały nawet te "gejmingowe" . Proponuję go nie obciążać zbyt dynamicznymi grami  jak np. pasjans. Najlepszą gra na laptopa są po prostu szachy...:)

To idź pograj w szachy. Chcesz ponabijać posty durnymi wypowiedziami nic nie wnoszącymi do tematu to do innego tematu won albo zmień forum na te dla spamerów.

Link to post
Share on other sites

Może dla Ciebie to głupota, dla mnie to jest zabawa. Nie mam zamiaru spalić sprzętu ale stanie się to się stanie, swoje już przeżył i tak. Jeżeli dla Ciebie pasta GC Extreme to szrot to raczej nie powinieneś udzielać się w tematach dotyczących porad pasty (bynajmniej nie w moim!) lub doszkolić swoją wiedzę w tym aspekcie i dopiero wtedy pisać cokolwiek... jeszcze napisz, że pasta SilentiumPC bije ją na głowę to Cię zraportuję za trollowanie W owym laptopie Collaboratory pasta nic nie daje względem GC-Extreme czy Kryonaut. Termopady są już, Gelid GC-Extreme 12W/mK 0.5 i 1mm. Pewno to też wg. Ciebie szrot Wentylator na procka idzie nowy oryginał bo stary trochę klekocze już. Nic nie jest źle zaprojektowane. Podkładka chłodząca nic nie daje, nie zbija nawet jednego stopnia bo powietrze wentyle zasysają z nad klawiatury a nie od dołu. Ciepłe powietrze ma gdzie uciekać i ucieka bokami oraz tyłem.

 

 

To idź pograj w szachy. Chcesz ponabijać posty durnymi wypowiedziami nic nie wnoszącymi do tematu to do innego tematu won albo zmień forum na te dla spamerów.

Gelid dosc czybko wysycha i traci wlasciwosci poczytaj opinie ludzi na forach(po 2 sam piszesz ze wymieniasz paste co 6-7 miesiecy to o czyms swiadczy), nic o pascie silentium nie pisalem. Pamietaj ze W/mK to nie wszystko masz jeszcze pojemnosc cieplna i resystancje cieplna wazna jest tez grubosc termopadow i docisk te same parametry tyczą się też past termoprzewodzących.

 

I czym zasłużyłem na to wyzywanie od troli? staramy ci sie pomóc.

 

Jest zle zaprojektowane.

SEXCQLS.jpg

 

Nie od dzisaj zajmuje sie wymiana past i termopadow w gamingowych laptopach w wiekszosci laptopy gamingowe sa gorzej zaprojektowanie niz laptopy dla biznesu szczegolnie jesli chodzi o uklad chlodzenia.

Edytowane przez Balrogos
Link to post
Share on other sites

Żadna z topowych past czy to Gelid czy Kryonaut czy nawet Collaboratory nie zbijają jakoś znacząco temperatur względem fabrycznej pasty MSI. Przeczytałem na szybko temat o moim laptopie (500 stronny) na notebookreview i to są wnioski ludzi, którzy już na starcie z sklepu życzyli sobie zmiany pasty na Collaboratory z stockowej, która okazała się nie być taka zła. Obecnie mam nałożoną Kryonaut ale różnic względem Gelida nie widziałem a tylko tych dwóch używam od 5 lat, Kryonaut od jakiegoś półtora roku dopiero. Na obu temperatury takie same nawet z biegiem czasu, a mam świra do kontrolowania takich rzeczy. Może za mało czasu minęło żeby Gelid zdążył się zdegradować ale tego lapka używam niemal codziennie prawie od 5 lat. Pastę wymieniam tak często bo rozbieram laptopa tak często, a nie z racji wymiany pasty bo straciła swoje właściwości, a z tej, że lubię się bawić... dokładam SSD, wyciągam go, zmieniam, czyszczę, a przy okazji wymienię i pastę. Jeszcze raz... nic nie jest źle zaprojektowane bo powietrze w tym laptopie (chyba nawet w całej serii MSI GS) nie jest zasysane od spodu tak jak to zaznaczyłeś, tylko od góry. Nad klawiaturą są wloty powietrza i bokami oraz tyłem wypuszcza ciepłe powietrze i to wszystko czuć. Mam dwie podstawki chłodzące, jedną Zalmana z wentylem 220mm i jedną Cooler Master z 3x80mm wentylatorami, które mogę ułożyć względem otworów laptopa i uwierz, że jak podłożę po 1 wentylu na każdy otwór w spodzie to temperatury CPU i GPU są niemal niezmiennie. Jedynie dyski SSD wolniej jakby nagrzewały się. Za to jak odłącze wentylatory od podstawki i położę je na górę nad klawiaturę to wtedy temperatury spadają do 15 stopni ale takie rozwiązanie mnie nie interesuje. Myślisz, że jakbym Dremlem nawiercił pionowe otwory pod samymi wentylatorami od spodu na pokrywie to by cokolwiek dało? Te fabryczne co są to nie wiem po co one... może żeby ciepłe powietrze z VRAM i VRM uciekało tamtędy, jako, że żaden wentylator nie dmucha na nie?

 

Lepiej użyć pastę termo Gelid/Kryonaut czy dociąć termopady na CPU i GPU? Jakiej grubości? 0.5mm styka?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...