Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

jestem trochę zielony w kwestii wyboru zewnętrznej karty dla laptopa i podłączenia jej dodatkowo z amplitunerem ale może chociaż pomożecie wyprowadzić mnie z błędu i doradzicie :)

 

Opis urządzeń :

- Jako komputer służy mi laptop DELL E5520 (p15f) z systemem Linux (Debian)

- Obecnie kabel audio stereo z laptopa łączy się z amplitunerem SONY STR-DE698 przez 2CH (czyli obsługa 2 przednich głośników). Kiedyś podłączenie było pełne 5.1 ale wtedy miałem stacjonarkę i SB Live 5.1.

 

Obecnie chce dokupić kartę zewnętrzną i przydałaby się pomoc nie tylko w wyborze modelu ale także podłączenia cyfrowego.

 

Modele jakie wybrałem to :

- Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro ( https://pl.creative.com/p/sound-cards/sound-blaster-x-fi-surround-5-1-pro )

- Sound Blaster Omni Surround 5.1 ( https://pl.creative.com/p/sound-cards/sound-blaster-omni-surround-5-1 )

 

Uznałem, że mogę wydać 300 do 400 zł na taką kartę bo jakimś super audiofilem nie jestem ale lubię dobrą jakość dźwięku i stąd ta zmiana.

 

I teraz kwestia kompatybilności i podłączenia...

Podłączenie karty dźwiękowej z lapkiem przez USB (czyli jakiejś wielkiej filozofii tu nie ma)

 

Podłączenie karty dźwiękowej z amplitunerem SONY... I tu schody bo :

- z kart wychodzi Digital OUT który mam nadzieję, że wystarczy podpiąć pod złącze cyfrowe w amplitunerze - VIDEO 2 IN (plik pdf strona 70 : https://www.sony.pl/electronics/support/res/manuals/2560/25605715M.pdf )

 

Następna sprawa... czy ktoś miał jakiekolwiek problemy z tymi modelami kart pod Linuxem np sterowniki?

 

Jeżeli ktoś uważa, że można dokonać lepszego wyboru niż te modele to jestem oczywiście otwarty na inne propozycje o ile karta taka jest obsługiwana przez Linuxa i ma możliwość podłączenia do amplitunera.

 

 

Link to post
Share on other sites

Uwazalbym z creativam. One raczej nie obsluguja UAC. Warto sprawdzić jakie doświadczenia użytkownicy Linuxa z Audiotrakiem Prodigy Cube. Obsługuje on passthrough wiec to by załatwilo wyjście optykiem na amplituner. Nie wiem tylko czy i jak działa pod linuksem. Nie potrzebujesz karty 5.1 jeśli wychodzisz na ampli cyfrowo.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Akurat w lapku mam tylko wyjście audio na słuchawki więc bez karty 5.1 raczej się nie obejdzie. No chyba, że czegoś nie wiem i da się jakoś wypuścić sygnał cyfrowo z laptopa po audio (stereo) na amplituner :D (oczywiście emulacja 5.1 nie wchodzi w grę :) )

Link to post
Share on other sites

Ok jeżeli mówimy o tym : https://www.x-kom.pl/p/259723-karta-dzwiekowa-audiotrak-prodigy-cube-black-edition-usb.html

to zastanawia mnie jak dzięki tej karcie mam obsłużyć dźwięk przestrzenny 5.1 .

 

Interesuje mnie prosta konstrukcja która pozwoli wyprowadzić dźwięk 5.1 z komputera na amplituner i dalej na głośniki - taka karta 2.0 raczej nie pomoże - chyba, że się mylę...

Edytowane przez setesh
Link to post
Share on other sites

Ok jeżeli mówimy o tym : https://www.x-kom.pl/p/259723-karta-dzwiekowa-audiotrak-prodigy-cube-black-edition-usb.html

to zastanawia mnie jak dzięki tej karcie mam obsłużyć dźwięk przestrzenny 5.1 .

 

Interesuje mnie prosta konstrukcja która pozwoli wyprowadzić dźwięk 5.1 z komputera na amplituner i dalej na głośniki - taka karta 2.0 raczej nie pomoże - chyba, że się mylę...

Chyba się mylisz...

"Wyjście optyczne S/PDIF Toslink - 1 szt."

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok to dziękuję, że tak cierpliwie i chętnie wytłumaczyliście takiemu uparciuchowi jak ja :-)

Teraz pozostaje douczyć się o nowym złączu oraz zakupić i podłączyć.

Jeszcze jedno - ponoć jakość kabla ma znaczenie - ja potrzebuję góra 2m kabla ale nie wiem jakich parametrów. Możecie i tu poradzić?

Wikipedia za bardzo nie pomogła. Kabla poszukam sam tylko na co zwracać w nim uwagę :-)

Edytowane przez setesh
Link to post
Share on other sites

Postanowiłem przed zakupem poszukać informacji o kompatybilności z Linuxem (jakimkolwiek) i delikatnie mówiąc jest słabo. W momencie zakupu będzieszansa, zę karta będzie częściowo kompatybilna (taką informację znalazłem na stronie producenta na forum) ale jak zadziała to na pewno RCA co akurat mi nie jest potrzebne. Po przepięciu się na SPDIF zgłaszane są problemy związane z dźwiękiem lub ogólne problemy związane z pass through który jest na pewno w MacOS i w Windows (ponoć do 8.0).

 

Na chwilę obecną nie potrzebuję sprzętu który będę testował i sprawdzał czy da się podłączyć. Może jakbym dostał taki sprzęt za free to zasiadłbym do testów ale tylko dzięki opini o przetwornikach Wolfsona (o którym pierwszy raz słyszałem z 10 lat temu za sprawą odtwarzacza Teclast T39 (u nas sprzedawany jako VTEC/VEDIA V39) a który posiadam do dzisiaj i cenię sobie dźwięk jaki wydaje z flaków).

 

Na chwilę obecną nawet wybór Maya U5 stoi pod znakiem zapytania bo nie znalazłem informacji aby sprzęt był z Linuxem kompatybilny.

 

Pozostaje powrócić do pierwotnego wyboru i dokonać selekcji na podstawie recenzji w necie (trochę już ich poczytałem i są... różne).

Link to post
Share on other sites

Audiotrak Prodigy Cube Black Edition należy do klasy sprzętu który nie potrzebuje dedykowanego oprogramowania i sterowników, a wiec polega na sterownikach wbudowanych w system. Co za tym idzie wszystko powinno działać, a Linux akurat jest znany z tego że ma lepszą obsługę dźwięku niż Windows. Generalnie jak kupujesz sprzęt wysyłkowo to masz dwa tygodnie na zwrot jeśli coś ci nie pasuje. Wystarczająco dużo czasu żeby kupić i sprawdzić

Znalazłem taki tutorial jak przełączyć optical out na 5.1 jeśli domyślnie puszczał by tylko sygnał stereo

https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1608804

Edytowane przez kombajn
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak ktoś ma mały skill w Linuxie to passthrough nie będzie pewnie proste nawet z tym Audiotrakiem który obsługuje najbardziej ustandaryzowane rozwiązanie jakim jest UAC (USB Audio Class). Pamiętajmy, że strumień musi być w formacie rozpoznawalnym przez ampli. Założyciel wątku chyba orłem Linuxowym nie jest więc wróżę niezłą walkę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Orzeł Linuxowy... nie miałem okazji się z tym określeniem spotkać :D

 

Z takich podstawowych mało istotnych rzeczy :

  1. Debian jest moim głównym i jedynym obecnie S.O. (nie mylić z jedyną dystrybucją)
  2. Od kilku lat pracuję z Linuxem w domu i w pracy, na różnych dystrybucjach (w tym także zdarzało się pracować przy tworzeniu własnych dystrybucji Linuxowych na różne urządzenia embedded np na army)
  3. Tworze soft i skrypty (w domu i w pracy - w zależności od potrzeb - bash, python, c++)
  4. Ogarniam problemy sprzętowe (nie - nie chodzi o odpięty kabelek od zasilania :) )
  5. Miałem okazję pracować z dystrybucjami :
  • Red-Hat, Fedora

  • Mandrake (potem zwanym Mandriva)

  • Debian (+ odmiany jak Ubuntu, Kubuntu, Raspbian)

  • Lindows (potem zwany Linspire)

  • Było jeszcze kilka, które mnie mniej zainteresowały z różnych powodów (PLD, Turbo Linux, Arch, Xubuntu)

        I tak... Orłem Linuxowym nie jestem ale jakoś sobie (po)radzę :)

 

Mimo wszystko... wracając do tematu...

Jestem bardzo wam wdzięczny za pomoc, jednakże w chwili obecnej nie mam czasu, który mógłbym poświęcać na kombinowanie co jest nie tak i czy z czarną skrzynką czy z systemem itp. I nie chce ryzykować wydaniem nawet 1 zł na sprzęt który obecnie po wyjęciu z pudełka może nie spełnić moich wymagań o ile w ogóle spełni.

 

Najbliższe minimum 4 a maksimum 6 miesięcy muszę poświęcić na coś innego. Dlatego napisałem co znalazłem popularnego i napisałem, że jestem otwarty na inne propozycję sprzętu o ile jest kompatybilny z Linuxem. Coś w stylu... szukam czegoś "out of the box" - podłączam i działa. Ewentualnie 30-60 minut na prostą konfigurację i dopieszczenie co mogę także zrobić kiedy indziej bez obaw, że po tym czasie okaże się, ze coś nie działa a ja nie dostanę zwrotu pieniędzy. Dlatego wymieniłem 2 gotowe rozwiązania (najbardziej popularne). Mimo wszystko ucieszyło mnie to, że jest coś czego nie znałem a co pozwoli mi położyć jeden kabel zamiast 3 i osiągnąć ten sam efekt - jak widać - o ile się da.

 

Ale panowie... (i Panie jeśli czytają to) - jak ktoś nie ma czasu na kombinacje i widzi, że producent sam napisał na stronie, że nie gwarantują bo sterownik usb nie jest ich i niekoniecznie kompatybilny itp no to sorry... Obecnie czasu nie mam - może wrócę do tematu za kilka miesięcy a teraz albo kupię gotowca albo się jeszcze przemęczę.

 

PS. Jakby ktoś się zastanawiał o jakiego producenta mi chodzi i gdzie znalazłem brednie które opisałem - to mniej więcej zaczynałem od tej strony :
http://audiotrack.co.kr/en/qna

A potem już internet i podstrony.

Link to post
Share on other sites

Creative i stery na Linuxa... dobre - mieliby ogromny zysk jakby dodali soft :D
 

Z innej bajki... Sound Blaster Omni Surround 5.1 można podłączyć kabelkami klasycznie więc tu nie widzę tak wielkich problemów i potrzeby śpieszenia się z testami i konfiguracją (mniej więcej tyle problemów co z SB Live w stacjonarce)

 

Co do Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro to opisy są częściej niż do Audiotrak Prodigy Cube Black Edition (ale też bywają problemy)

 

Sam pomysł z Audiotrak Prodigy Cube Black Edition bardzo mi się podoba ale na serio teraz nie mam na to czasu :(

Na razie się "prześpię" z pomysłem zakupu Omni i czy nie lepiej przeczekać i wtedy na spokojnie kombinować z Cube.

Link to post
Share on other sites

Obejrzyj sobie to. To maleństwo ma wyjście cyfrowe z AC3 Dolby Pro Logic i DTS pass through  

 

Jak podaje autor ten DAC/AMP wygrał konfrontację z dobrą integrą (na ALC1220) na płycie głównej z górnej półki

Edytowane przez kombajn
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Cooger przynajmniej jest 4 razy tańszy a sygnał optyczny i tak będzie identycznej jakości, nie?

Dzięki za propozycję :) Osobiście bardziej mnie interesuje jakość niż oszczędności (te na być może trzecim miejscu). Na razie wstrzymałem się z zakupem ale temat nadal aktualny i wszelkie propozycje mile widziane :)

 

 

Co zupełnie nie zmienia meritum sprawy.

Meritum było akurat takie aby mieć możliwość odpalenia dźwięki 5.1 na amplitunerze poprzez podłączenie karty zewnętrznej do laptopa i czy wymienione dwie (lub inne kompatybilne) będą działać ;-)

 

Wracając do tematu...

Jeżeli żaden z was nie miał okazji na Linuxie testować któregokolwiek ze sprzętów podłączonych jako 5.1 do amplitunera to wybaczcie al;e jedynie mogę podziękować (szczerze) za dobre chęci i pomoc. Jednakże w kwestii podłączenia i działania (w tym też jakość) to już będę się posługiwał wszelkimi informacjami w necie a potem... mam nadzieję, że sprzęt przypadnie mi do gustu już dźwiękowo :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...