Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, od dłuższego czasu planuję zbudować sobie serwer NAS. Głównie zależy mi na backupie danych z laptopa (synchronizacja), domowym centrum multimedialnym (transkodowanie i odtwarzanie filmów, może PLEX) oraz dostępie do plików z internetu. W sumie to sam jeszcze nie wiem czego jeszcze będę potrzebować :)

 

Moje wymagania:


  • ograniczone wymiary - maksymalna wysokość to ok. 12 cm


  • Obudowa na 2x HDD 3,5"


  • energooszczędny


  • cichy


  • stosunkowo wydajny


  • Obsługa Intel Quick Sync Video

 

 

Na początek chciałbym postawić na nim XPEnology.

 

Poskładałem sobie takie cudo:










  • 2x Dysk WD Red 2TB 3.5 SATA 6GB/s 64MB (WD20EFRX) 694,8 zł




  • Teoretyczny koszt: 2795,04 zł

 

Wiem, cena kosmiczna, ale powiedzcie co sądzicie o moim pomyśle? Co byście zmienili, poprawili? Może jakiś gotowy NAS jest lepszym rozwiązaniem? (Jaki?)

 

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Cena jest kosmiczna.... Polecam Ci używane komponenty na alledrogo :

- Obudowa - uATX

-  Jakaś mała serwerowa płyta np P8BM

- Xeon E3 V2 1225 - ma zintegrowaną grafikę 

- 8GB  DDR3, najlepiej używane z ECC (bez REG)

-3 dyski - jeden malutki na system - Polecam Darmowy Open Media Vault lub czysty debian

- Kontroler RAID sprzętowy - opcja, mam jakiegoś starego DELL Perc - super chodzi ale zawsze możesz sobie zrobić RAID programowy w linuxie (mdadm)

-Dodatkowy dysk jako iSCSI - jeśli potrzebujesz

 

Ceny:

-Płyta - 250pln, Procek ~ 200pln, Ram ~ 150pln plus dyski zamknięsz się w ~1200

U mnie chodzi na tym:

CIFS, FTP, SSH, iSCSI, DLNA, Plex, 

Procek ma ponad 4 tys pkt passmark - będziesz mógł w Plexie jednocześnie przekodowywać dwa strumienie

Płyta ma świetne interfejsy Intela sieciowe (2x)

 

Link to post
Share on other sites

Kup gotowego Nasa. Jak już chcesz się bawić w samoróbki, to poszukaj na allegro komputerów poleasingowych w obudowach SFF np HP G1 800 lub Lenovo m73 Tiny. Do tych komputerów da radę wsadzić dwa dyski 3,5 cala i jeden SSD "luzem" na system. Ten ostatni już można kupić za 200PLN. Z czasem możesz zmienić procek na i5 Haswell, dołożyć Ramu i nawet jakiegoś hypervisora zainstalować. Inne opcje to HP Microserver Gen8 czy nawet serwer rackowy. Płyta, którą wybrałeś ma aż 4 porty SATA, więc nie mam pojęcia po co ci ten badziewny kontroler. Systemy jak OMV czy Freenas obsługują Raida softwareowego. Freenas z systemem plików ZFS wręcz zaleca wyłączenie hardwareowego kontrolera Raid. A sam zasilacz to już mistrzostwo świata. Popatrz sobie na to https://www.ebay.com/itm/DC-12V-250W-24Pin-Pico-ATX-Switch-PSU-Car-Auto-Mini-ITX-DC-TO-DC-Power-Supp-X1N3/122760331934?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3Dff62bf88de3440daad50200671e3c884%26pid%3D100005%26rk%3D1%26rkt%3D12%26mehot%3Dpp%26sd%3D111241652420%26itm%3D122760331934&_trksid=p2047675.c100005.m1851 Morele ma większą marżę niż Apple na kabelkach lightning.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...