Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Budowa NAS

NAS QSV serwer budowa sprzęt Streacom HTPC RAID J4205 ITX

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 latino-ino

latino-ino
  • Amator

• 27 postów

Napisano 23 styczeń 2019 - 23:10

Witam, od dłuższego czasu planuję zbudować sobie serwer NAS. Głównie zależy mi na backupie danych z laptopa (synchronizacja), domowym centrum multimedialnym (transkodowanie i odtwarzanie filmów, może PLEX) oraz dostępie do plików z internetu. W sumie to sam jeszcze nie wiem czego jeszcze będę potrzebować :)

Moje wymagania:
  • ograniczone wymiary - maksymalna wysokość to ok. 12 cm
  • Obudowa na 2x HDD 3,5"
  • energooszczędny
  • cichy
  • stosunkowo wydajny
  • Obsługa Intel Quick Sync Video

Na początek chciałbym postawić na nim XPEnology.

Poskładałem sobie takie cudo:
  • 2x Dysk WD Red 2TB 3.5 SATA 6GB/s 64MB (WD20EFRX) 694,8 zł
  • Teoretyczny koszt: 2795,04 zł

Wiem, cena kosmiczna, ale powiedzcie co sądzicie o moim pomyśle? Co byście zmienili, poprawili? Może jakiś gotowy NAS jest lepszym rozwiązaniem? (Jaki?)

Pozdrawiam :)

• 0

Dawny Inowrocławhttp://www.dawny-inowroclaw.info/

Sanepid Inowrocławhttp://psse.inowroclaw.pl/

#2 imiemichal

imiemichal
  • Pasjonat

• 849 postów

Napisano 24 styczeń 2019 - 00:21

Nie wiem co ty chcesz na nim robić, ale do NAS'a to 4gb ram powinno starszyć jak to będzie stało na jakimś linuxie. Mam bardzo podobny setup na debianie. Do serwera plików i odtwarzania filmów full hd starcza mi.

Użytkownik imiemichal edytował ten post 24 styczeń 2019 - 00:22

• 0

CPU:i5 4690k MOBO:MSI Z97S SLI KRAIT EDITION RAM:Crucial Ballistix sport 2x4gbGPU:Gigabyte G1 GTX 970 CASE:Enthoo Pro PSU:Corsair RM550W SSD:Patriot Viper VPN100
WORKLOG

#3 bielin

bielin
  • Nowicjusz

• 7 postów

Napisano 24 styczeń 2019 - 01:21

Cena jest kosmiczna.... Polecam Ci używane komponenty na alledrogo :

- Obudowa - uATX

-  Jakaś mała serwerowa płyta np P8BM

- Xeon E3 V2 1225 - ma zintegrowaną grafikę 

- 8GB  DDR3, najlepiej używane z ECC (bez REG)

-3 dyski - jeden malutki na system - Polecam Darmowy Open Media Vault lub czysty debian

- Kontroler RAID sprzętowy - opcja, mam jakiegoś starego DELL Perc - super chodzi ale zawsze możesz sobie zrobić RAID programowy w linuxie (mdadm)

-Dodatkowy dysk jako iSCSI - jeśli potrzebujesz

Ceny:

-Płyta - 250pln, Procek ~ 200pln, Ram ~ 150pln plus dyski zamknięsz się w ~1200

U mnie chodzi na tym:

CIFS, FTP, SSH, iSCSI, DLNA, Plex, 

Procek ma ponad 4 tys pkt passmark - będziesz mógł w Plexie jednocześnie przekodowywać dwa strumienie

Płyta ma świetne interfejsy Intela sieciowe (2x)

• 0

Intel Core i7 3770k, GA-Z77M-DH3, Gigabyte GTX 1070 Founders Edition, 8GB Corsair DDR3 1333Mhz DHX

#4 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7505 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 24 styczeń 2019 - 10:46

Tyle szmalu na samodział? Kup gotowe rozwiązanie od Synology lub QNAPa i będzie wszystko pięknie działać. W ogóle to miksowanie odtwarzania i NASa to jest słaby pomysł. 

• 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7; TH7-II. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#5 benutzer

benutzer
  • Nałogowiec

• 1563 postów

Napisano 25 styczeń 2019 - 19:47

Kup gotowego Nasa. Jak już chcesz się bawić w samoróbki, to poszukaj na allegro komputerów poleasingowych w obudowach SFF np HP G1 800 lub Lenovo m73 Tiny. Do tych komputerów da radę wsadzić dwa dyski 3,5 cala i jeden SSD "luzem" na system. Ten ostatni już można kupić za 200PLN. Z czasem możesz zmienić procek na i5 Haswell, dołożyć Ramu i nawet jakiegoś hypervisora zainstalować. Inne opcje to HP Microserver Gen8 czy nawet serwer rackowy. Płyta, którą wybrałeś ma aż 4 porty SATA, więc nie mam pojęcia po co ci ten badziewny kontroler. Systemy jak OMV czy Freenas obsługują Raida softwareowego. Freenas z systemem plików ZFS wręcz zaleca wyłączenie hardwareowego kontrolera Raid. A sam zasilacz to już mistrzostwo świata. Popatrz sobie na to https://www.ebay.com...5.c100005.m1851 Morele ma większą marżę niż Apple na kabelkach lightning.

Użytkownik benutzer edytował ten post 25 styczeń 2019 - 19:58

• 0

Workstation: i7 8700, 32 GB DDR4, Plextor 256M8peGN, 1TB WD Blue, 4TB WD Red, Intel HD Graphics 630

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: NAS, QSV, serwer, budowa, sprzęt, Streacom, HTPC, RAID, J4205, ITX

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych