Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,
 
Ostatnio trochę myślałem (przez kilka miesięcy) i udało mi się coś osiągnąć - transfery na poziomie 30GB/s 44GB/s dla dysku systemowego - czyli 4 razy szybciej niż w projekcie Linusa z popularnego kanału LinusTechTips na YouTube!
 
Projekt rozpocząłem w 2018 i przez ten czas stopniowo udawało mi się zwiększyć transfery. Niedługo sam zamieszczę filmik z testem na YouTube, by nikt mnie nie posądził o fotomontaż.
 
Test wykonany dzisiejszej nocy na niezoptymalizowanym systemie Windows 10.

b99795f0d12a957669b6bd5015a965c09a534266
 
Z jakiegoś powodu nie mogę powtórzyć wyniku CrystalDiskMark, który uzyskałem w nocy. Test powtarzałem z 10 razy i zawsze było powyżej 32GB/s, a po ponownym uruchomieniu komputera jest znacznie mniej.
 
Dlatego postanowiłem wyłączyć wszystkie dodatkowe programy/usługi - standardowe usługi Windows 10 pozostały włączone - niestety wynik w CrystalDiskMark się nie poprawił. Żeby było ciekawiej mój najlepszy wynik w teście ATTO (standardowe ustawienia) podskoczyły z 36.3 na 40.9 GB/s i jest powtarzalny po każdym uruchomieniu kompa. Dodatkowo zwiększając ilość kolejek z 4 na 256 i udało mi się osiągnąć maksymalnie 44.38 GB/s i jest to prawdopodobnie maks dla mojego sprzętu.

 

Testy wykonywane na optymalizowanym systemie Windows 10.

 

d61c2db63b4052f3731e0345bbb0e9f94dea309c

 

Na powyższym obrazku możecie zobaczyć jak skaluje się wydajność gdy wielkość testowanego pliku zostanie zwiększona z standardowych 256MB na 16GB - nadal działa super! Zanim nagram jakikolwiek filmik, możecie pobrać wyniki testu i otworzyć w ATTO: https://tinyurl.com/ATTO-44GBps

 

Patrząc na postęp technologiczny, a raczej jego hamowanie przez producentów sprzętu mam obawy czy w ciągu kolejnych 10 lat zobaczymy takie prędkości w konsumenckich urządzeniach. Przypominam, że PCI Express 3.0 został zaprezentowany w 2010 roku, a pierwsze konsumenckie produkty z tym interfejsem trafiły na rynek w 2011 - czyli 8 lat temu !!!
 
Wyobraźcie sobie, że od 8 lat istnieje interfejs zapewniający teoretyczną prędkość 16GB/s, a producenci pamięci SSD oferują nam maksymalnie 3.5 GB/s. Żeby było śmieszniej, w tym roku będzie można skorzystać z dobrodziejstwa PCI Express w wersji 4.0 o podwojonej szybkości, czyli teoretycznie do 32GB/s. Patrząc z marketingowego punktu widzenia, zapewne otrzymamy nowsze generacje SSD M.2 NVMe PCIe 4.0 x4 i najwydajniejsze pamięci będą umożliwiały transfer do około 7GB/s.
 
Będę obiektywny i napiszę, dlaczego nie ma sensu by obecnie wprowadzać szybsze pamięci. Podczas gdy licznik ATTO uzyskał ponad 44GB/s użycie mojego procesora osiągnęło 99-100% (a mam coś o wydajności Core i7-8700K). Wykorzystując tak szybkie pamięci będziemy ograniczeni mocą procesora, a podczas dłuższych transferów wszystko “zdechnie” i nawet nie będziecie w stanie otworzyć notatnika.
 
Podsumowując, jest moc… ale muszę jeszcze nad tym popracować.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...