Skocz do zawartości

Fractal Design Refine R6 - problem z szybkością wiatraków


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Proszę o pomoc w następującej sprawie. Od niedawna posiadam zestaw z płytą ASRock Z390 EXTREME4 i obudową Fractal Design Define R6. Od jakiegoś czasu zaczął mi przeszkadzać szum obudowy. Najbardziej amatorsko jak się da wydedukowałem że szum pochodzi z wiatraków obudowy. Sprawdziłem temperatury CPU i MB (35, 32 stopnie) i stwierdziłem że może obroty są zbyt wysokie. Chciałem je zmniejszyć w dostarczonym przez Asrock programie A-Tuning. Niestety test wiatraków w tym programie pokazuje że niezależnie od obciążenia obroty są na stałym poziomie (ok 990) Dla porównania wiatrak na procesorze działa bez problemu i w zależności od obciążenia zmienia się szybkość obrotów. Komputer nie składałem sam, usługa montażu wykonana w X-kom. Czy na tej płycie/obudowie jest możliwość regulowania szybkości obrotów wiatraków w obudowie?

 

http://www.imagine.nazwa.pl/Chassis.jpg

http://www.imagine.nazwa.pl/CPU.jpg

Link to post
Share on other sites

Wentylator CPU podłączamy do kontrolera obudowy z tyłu, wentyle budy do kontrolera, a kabelek od kontrolera wpinamy do płyty tam gdzie FAN CPU. Wtedy płyta steruje wszystkimi wentylami. W instrukcji obudowy masz to ładnie napisane. Wiem bo sam przerabiałem :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wentylator CPU podłączamy do kontrolera obudowy z tyłu, wentyle budy do kontrolera, a kabelek od kontrolera wpinamy do płyty tam gdzie FAN CPU. Wtedy płyta steruje wszystkimi wentylami. W instrukcji obudowy masz to ładnie napisane. Wiem bo sam przerabiałem :)

Dzięki za podpowiedź, spróbuję powalczyć z kabelkami, mam nadzieję że nic nie popsuję :-)

Dzięki za podpowiedź, spróbuję powalczyć z kabelkami, mam nadzieję że nic nie popsuję :-)

Niestety :-( podpiąłem to w sposób jaki opisałeś ale nadal nie ma możliwości regulacji obrotów. Ok 990 obrotów niezależnie od obciążenia.

Link to post
Share on other sites

A masz profil SILENT na CPU ustawiony? U mnie jest cisza....Mam CPU FAN na SILENT ustawiony w biosie i cichutko. Nawet jak złapie CPU temperaturę to i tak wentyle nieznacznie przyśpieszają.

Próbowałem różnych ustawień, SILENT także, ale wiatraki w obudowie cały czas chodzą na maks. Spróbuje je jeszcze podpiąć bezpośrednio pod płytę, może to coś zmieni?

Link to post
Share on other sites

Po prostu podepnij wentyle bezpośrednio pod płytę, wejdź do UEFI i dokonaj "fan-tastic tuning".
UEFI samo zmierzy minimalne i maksymalne obroty wentylatorów, sam zastosuje jako-taką krzywą ich pracy, Twoim zadaniem jest tylko wybranie, od czego ich prędkość ma być uzależniona - od temperatur CPU czy Mobo.

 

Super proste rozwiązanie, a dla osoby niebędącej super obeznanej w temacie wręcz idealne.

Szczególnie, jak się komuś (jak mi) ręcznie tego wszystkiego po kolei sprawdzać i ustawiać.

Edytowane przez slo1q
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po prostu podepnij wentyle bezpośrednio pod płytę, wejdź do UEFI i dokonaj "fan-tastic tuning".

UEFI samo zmierzy minimalne i maksymalne obroty wentylatorów, sam zastosuje jako-taką krzywą ich pracy, Twoim zadaniem jest tylko wybranie, od czego ich prędkość ma być uzależniona - od temperatur CPU czy Mobo.

 

Super proste rozwiązanie, a dla osoby niebędącej super obeznanej w temacie wręcz idealne.

Szczególnie, jak się komuś (jak mi) ręcznie tego wszystkiego po kolei sprawdzać i ustawiać.

Tak właśnie zrobiłem. Teraz wszystko działa bez problemu i można ustawić obroty dla każdego wiatraka z osobna. Jak dla mnie temat zamknięty :-)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...