Skocz do zawartości

Wentylator 4pin i moc wentylatorow


Recommended Posts

Witam.

1.Do czego sluzy 4pin w wentylatorach?

Dotychczas myslalem ze do sterowania jego obrotami przez plyte.

Tylko ze kupilem wentylatorki 3pin 1200rpm, podpinam pod Chasis Fan 3pinowe i maja kolo 800 obrotow.

Gdy wlacze w aida stres test to rozpedzaja do 1230rpm.

Wylacze stres i znow zwalniaja.

 

2.Mam obudowe bequiet pure base 600.

Jest w niej jeden przedni wentylator fabrycznie i jest to pure wings 140mm.

Jest tez opcja powyzej zamontowac drugi 140mm lub 120mm

 

Jako drugi dalem taki :

https://www.morele.net/revoltec-dark-red-led-rl027-85367/

Ma 49cfm / 1230rpm

Jest on wtedy na takiej wysokosci ze jest polowe nizej niz wentylator wlotowy procesora.

 

Ostatnio kupilem drugi pure wings 140mm 1000rpm i ma 61cfm.

 

Podlaczylem postawilem revoltec i pure na podlodze i zdziwiony bylem gdyz czulem reka ze powiew revolteca odczuwam na dalsza odleglosc niz PureWings.

 

Zrobilem proby w obudowie i na PureWings z wyzszym cfm CPU w stresie ma 2* wiecej

Dziwne ze slabszy cfm w revoltec daje mi nizsza temperature

Link to post
Share on other sites

Ad. 1

 

4 pin używany jest do sterowania obrotami, tyle że przez Pulse Width Modulation (PWM) czyli modulacji szerokości impulsów.

Odrobina edukacji, może przyda się ciekawskim:

Przytaczająć budowę 3-pin : 1-szy pin (czerwony kabelek) podaje napięcie (w przypadku wentylatorów najczęściej do 12V), 2-gi (czarny kabelek) to masa czyli przysłowiowy minus, a 3-ci pin (żółty kabelek) służy monitorowaniu obrotów wentylatora.

Budowa 4-pin jest niemalże jednakowa, z tym że 4-ty pin (niebieski kabelek) służy właśnie do regulacji szerokości impulsu.

 

3-pinowy wentylator podpięty do płyty głównej jest przez nią "sterowany" poprzez odpowiednie podawanie napięcia czerwonym kabelkiem, monitorując obroty wentylatora żółtym. Tutaj działa bardziej metoda prób i błędów płyty głównej bowiem przy kalibrowaniu wentylatorów z biosu płyty głównej, po prostu podawane jest odpowiednio napięcie od 0 do 12V stopniowo zwiększając się np o 0.5 volta i w ten sposób płyta zapamiętuje że wentylator chodzi np na 20% przy 5V i na 95% przy 12V.

4-pinowy wentylator ma natomiast podawane stałe napięcie, ale za to jest regulowany szerokością pulsu (czyli tak jakby prąd jest podawany z "przerwami" ale o zmiennej długości)

4-pinowe wentylatory (zwane również PWM) mają często lepszą regulację obrotów (bardziej precyzyjną) i potrafią również działać na niższych obrotach niż odpowiedniki 3 pin. Niektóre 3-pinowe wentylatory na 5V się w ogóle nie ruszają, a przy 6V odrazu pracują na 800RPM i nie można zejść niżej, podczas gry 4-pinowy może pracować nawet na 200RPM (efektywność takich obrotów pomijam przy tym przykładzie)
 

Ad. 2

 

Ostatnio idąc za poradą na tymże forum co do doboru wentylatorów, jeden z kolegów uświadomił mnie, że te całe CFM podawane przez producentów często nijak nie mają się do rzeczywistości bowiem testy przeprowadzane są laboratoryjnie a metodologia pomiarów nie jest nam znana. 
W rzeczywistych warunkach, wentylator pracując w obudowie/na radiatorze często nie jest w stanie osiągnąć takiej przepływowości.

Co do "wiania" revolteca i pure wingsa, pytanie jakie ciśnienie statyczne mają te wentylatory, bowiem owszem jeden może wiać na "dalszą" odległość natomiast mógłby kiepsko sobie radzić ciągnąc powietrze przez filtry czy radiatory, podczas gry drugi mimo słabszej mocy radziłby sobie całkiem dobrze.
 

Powiedz proszę jak masz zamontowane te wentylatory, który i gdzie?

 

EDIT: Jest jeszcze sprawa różnicy wentylatorów 120mm i 140mm.

Jak przyłożysz rękę to może się wydawać że 120mm więcej powietrza pompuje niż 140mm ale jednak 140mm ma większą powierzchnę "zaciągania" powietrza, przez co efektywnie więcej powietrza w budzie wymieni niż 120mm, ale to wszystko jest zależne od wielu czynników. Czyste testy temperatur dadzą ci najlepszy obraz sytuacji.

Edytowane przez TheSimon
Link to post
Share on other sites

Aha czyli to ze wieje na dalsza odleglosc to wynika z cisnienia statycznego?

Ten ktory wieje dalej ma wyzsze cisnienie?

Dotychczas myslalem ze wyzsze cfm wieje dalej

 

 

 

Wiem o tym ze podawane cfm to bujda ale porownujac marki revoltec i bequiet to pomyslaobym ze w bequiet sa juz raczej dokladniejsze pomiary i dane niz w takim revoltec.

 

Na logike tez mi wydaje ze lepszy ten ktory wieje dalej niz ten ktory wpuszcza duzo ale tylko blisko siebie.

Ten ktory wieje dalej podaje powietrze prawie pod wentylator procesora ktory od razu sobie je odbiera.

Edytowane przez Camaro86
Link to post
Share on other sites

Marka to jedno a sam model wentylatora to drugie, nawet tym mniej znanym firmom zdarzają się bardzo udane egzemplarze (np. Cougar V12H)

IMO beQuiety są dobre jeśli chodzi o kulturę pracy w stosunku do wydajności, aczkolwiek uważam że cena np za silent wingsy jest troszke przesadzona (tak samo jak za większość produktów tej marki, no ale płaci się właśnie za nią)

Ogólnym problemem tego segmentu rynku jest to, że mało kto przeprowadza rzetelne testy wentylatorów. Jednak wydajność GPU i CPU jest pierwszorzędna więc tam testów jest masa, a wentylatory najczęściej dobierane są obojętnie jakie, oby najtańsze bo i tak dadzą często wystarczające efekty w postaci kilku *C mniej.

Jednym fajnym kanałem na YT który przeprowadza jednakowe testy dla każdego wentylatora jest CoolingTechnique i można tam znaleźć masę testów wydajnościowych jak i akustycznych i zrobić sobie porównanie czy faktycznie jeden wentylator jest lepszy od drugiego.


Co do ciśnienia statycznego, nie zawsze będzie to tak że wyższe ciśnienie statyczne wieje dalej, logika by tak nakazywała natomiast dużo zależy od tego gdzie wentylator jest umieszczony, jaka jest konstrukcja łopatek, jaka jest całkowita szerokość wentylatora itp itd.

Jeśli chodzi o podział wentylatorów to najprościej ująć to tak:
Wentylatory o dużym CFM a niższym ciśnieniu statycznym - nadają się najbardziej jako wentylatory wylotowe bo często nie stoi im nic na drodze/stoi bardzo mało i są w stanie całkiem efektywnie pracować i wywalać gorące powietrze z budy. Natomiast jak taki wentylator położysz tuż za filtrem, albo na radiator to jego wydajność może drastycznie spaść

Wentylatory o niższym CFM ale wyższym ciśnieniu statycznym - nadają się jako wentylatory właśnie na radiatory, filtry itp bo całkiem dobrze idzie im przeciąganie/przepychanie powietrza przez przeszkody, ale przez ich budowę łopatek mają niższy przepływ przy podobnych obrotach.

 

Najwydajniejszym rozwiązaniem jest wentylator o dużym CFM i dużym ciśnieniu statycznym ale najczęściej są to wentylatory o wysokich obrotach przez co są dosyć głośne.

Ogółem przy ok 1000-1200RPM nie będzie ogromnej różnicy w przepłwie więc tutaj sugerowałbym się przede wszystkim kulturą pracy i ew ciśnieniem statycznym jeśli chcesz za filtry montować wentylatory. Reszta ma mniejsze znaczenie.

To się rozpisałem... :D

Link to post
Share on other sites

 

 

Dotychczas myslalem ze wyzsze cfm wieje dalej

CFM to po naszemu m3/h, czyli ile metrów sześciennych powietrza przepływa w ciągu godziny.

Ciśnienie statyczne mierzymy w mmH2O.

 

Taki przykład jednego producenta:

 

Pure Wings 2 140 PWM
 

Prędkość obrotowa @ 100% PWM / 12V (rpm)  1,000
Air flow @ 100% PWM / 12V (cfm / m3/h)  61.2 / 104
Ciśnienie powietrza @ 100% PWM / 12V (mm H2O)  0.76
Poziom hałasu @ 100% PWM / 12V (dB(A))  19.8

 

Silent Wings 3 140 PWM

 

Prędkość obrotowa @ 100% PWM / 12V (rpm)  1,000
Air flow @ 100% PWM / 12V (cfm / m3/h)  59.5 / 101.09
Ciśnienie powietrza @ 100% PWM / 12V (mm H2O)  1.08
Poziom hałasu @ 100% PWM / 12V (dB(A))  15.5

Link to post
Share on other sites


Aha czyli to ze wieje na dalsza odleglosc to wynika z cisnienia statycznego?
Ten ktory wieje dalej ma wyzsze cisnienie?
Dotychczas myslalem ze wyzsze cfm wieje dalej


Nie, to nie tak. Ciśnienie statyczne paradoksalnie jest niższe. Wentylator z dużym CFM i/lub dużą prędkością przepychanego powietrza, może mieć niższe ciśnienie statyczne, niż wentylator z niższym CFM i prędkością przepychanego powietrza. Żeby zwiększyć ciśnienie statyczne, można do wentylatora dodać dyfuzor rozszerzający się ku wylotowi powietrza.

Takim przykładem może być budowa tunelu w obudowach oryginalnych PC-tów np. Dell'a, HP-ka, i.t.d.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...