Skocz do zawartości

Projekt sieci domowej LAN - kamery IP, dodatkowy Access Point


Recommended Posts

Witam wszystkich :)

Jestem nowy na forum, bardzo proszę o pomoc/doradztwo w budowie sieci domowej w domu jednorodzinnym.

Wszystko przedstawiłem na schemacie - żeby było bardziej czytelne. Wszystkie kable LAN oraz telewizyjne są zamknięte w jednej szafie rack na pierwszym piętrze. (tak ja widzę ten schemat bardzo proszę o korekty/podpowiedzi)

 

w razie potrzeby proszę kliknąć na zdjęcie - wyświetli się w pełnej rozdzielczości

 

szafa rack:

0a49e5846a9e.jpg

 

schemat:

b4604ecbb1bc.jpg

 

Mały opis: (numeracja sprzętów zgodna ze schematem)

1) Dostawca internetu (światłowód) -obecna prędkość 100 Mb/s - możliwość zwiększenia w przyszłości do 600 Mb/s, stały adres IP.
2) AP od dostawcy internetowego - model: ZHONE znid-gpon-2424a

9e30ed5f3261.jpg

 

3) Router domowy WIFI - model: Router TP-Link Archer C1200

0df7fd685b40.jpg

 

4) Access point parter -  do salonu na parterze są pociągnięte dwa kable LAN. Jeden ma służyć do podłączenia access pointa, żeby zwiększyć zasięg sieci WiFi na parter - obecny router (TP link z pod numeru 3) nie jest w stanie przebić się przez ściany - salon jest po przekątnej domu w stosunku do miejsca gdzie stoi router na pierwszym piętrze. Zależy mi żeby w całym domu była ta sama siec WiFi. Czy skoro router moze nadawać dwie sieci na raz w paśmie 2,4GHz i  5GH to samo może zrobić Access point? czy odpuścić sobie sieć 2,4Ghz?

Czy wystarczy kupić coś takiego:
https://www.oleole.pl/accesspoint/tp-link-eap245.bhtml
TP-LINK EAP245

Czy może lepiej zainwestować w:
https://www.ceneo.pl/43073161
Ubiquiti UAP-AC-LITE

Dodam, że zależy mi na sile sygnału i udostępnianiu sygnału WIFi nie potrzebuje raczej bardziej rozbudowanych opcji:

5) Switch zwykły - potrzebuje około 14-16 portów (na raz będzie pracowało pewnie maks z 4-5 urządzeń na raz)
macie jakieś polecane modele? może lepiej kupić coś co Pasuje do szafy rack?

6) Switch PoE - oddzielny switch tylko do kamer (kamer IP będzie 5 lub 6) z gniazdami PoE.
myślałem o czymś takim
https://www.montersi.pl/s108-60w-10-portowy-switch-8x-poe-ataf-2x-uplink

Czy może połączyć razem switch + switch PoE? musiał by mieć wtedy dosyć dużo gniazd, są takie gotowe pasujące do mojej szafy rack?

7) serwer NAS - będzie w przyszłości, nie myślałem o niczym konkretnym. Chodzi mi bardziej o schemat połączenia, czy połączyć go bezpośrednio do Routera czy do Switcha? Żeby nie było problemu z dostępem zdalnym z poza domu.
Czy taki serwer może również pełnić funkcję rejestratora dla kamer czy lepiej kupić oddzielny moduł?

Dodam że ogarniam co to jest np DHCP, umiem zalogować się na router i ustawić podstawowe parametry ale nie jestem w żadnym razie ekspertem w dziedzinie sieci komputerowych - więc zależy mi na tym, żeby urządzenia były w miarę proste w obsłudze jak i cała architektura sieci. Lubie jak coś działa dobrze - dlatego jestem w stanie dopłacić za porządny produkt ale w granicach rozsądku ;)
Za góry bardzo wszystkim dziękuje za pomoc.

pozdrawiam Michał

Link to post
Share on other sites

Masz tam mocno naciapkane. Każdy sprzęt z innej parafii.  W tej chwili masz w planie 3 access  pointy. Chodząc z pokoju do pokoju będziesz miał problem z ciągłym przełączaniem się pod różne APki. Poczytaj sobie na temat roamingów w sieci WiFi.

 

AP od dostawcy internetowego - model: ZHONE znid-gpon-2424a - nie wiem co to za model. Moim zdaniem na 100% możesz tam ustawić DHCP.

 

Ja bym zrobił tak:

1) ZHONE znid-gpon-2424a jako główne urządzenie, do niego wpięte 2 switche i NAS. Router TP-Link Archer C1200, jako kolejne urządzenie routujące jest zbędny.

2) Jeden switch gigabitowy POE 8 Portów który obsłuży kamery i APki i drugi (minimum 16 portowy) na całą resztę. Możesz od razu dać switch Po 24 portowy np TP-Link 24p T1600G-28PS , ale one na ogół są z wentylatorem i przez to są głośne.  Switche POE 8 portowe są chłodzone pasywnie. Szukaj switch gigabitowych.

3) 3 APki rozłożone po całym domu.

 

Ubiquiti robi dobry sprzęt. Może coś takiego https://www.morele.net/switch-ubiquiti-es-8-150w-1060007/, do tego APki, które by były z tym kompatybilne i wspierające standard 802.3af czyli zasilanie po POE.

 

Reasumując pokombinuj, aby mieć jak najmniej urządzeń z jak największą liczbą portów i możliwie jednego producenta (szczególnie jeśli chodzi o APki. ) Najlepiej jeden duży switch POE 24 porty i 3 APki. Na takim switchu możesz zdefiniować które porty obsługują POE a które nie.

 

PS: W czym ten schemat zrobiłeś? Nawet elegancko to wyszło.

Edytowane przez benutzer
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź :)

 

Ten AP ZHONE znid-gpon-2424a - wolałbym go "pominąć" z tego co wyczytałem ma bardzo słabe możliwości konfiguracji.

Musze skontaktować się ze swoim dostawcą internetu i poprosić o login i hasło do niego. W tej chwili jak wpisuje w przeglądarce swój stały adres IP wyskakuje mi właśnie ekran logowania do AP ZHONE. Słyszałem, że jest tak możliwość żeby po prostu "przepuścić" przez niego sygnał i wtedy pierwszym urządzeniem które działa jako access point jest router?

 

Ten swich TP-Link 24p T1600G-28PS wygląda bardzo fajnie. Zmierzę dzisiaj swoją szafę rack i zobaczę czy mi do niej wejdzie. Jak może być głośny mniej więcej? Szafę Rack mam w garderobie - około 5 metrów od niej są drzwi do sypialni za którymi śpię ;). Nie ukrywam, że strasznie mi się ta opcja spodobała.

 

Zależy mi na sieci 5Ghz - dużo lepiej działają na niej niektóre urządzenia w tym mój telefon. Kiedy połączę się z siecią 5Ghz speed test pokazuje mi prędkość równą mojej maksymalnej wykupionej od ISP.

 

Rozumiem, że w przypadku zakupu tego TP-Link 24p z niego można puścić dodatkowe AP do internetu ? nie muszę wtedy kupować oddzielnie switcha Ubiquiti który polecałeś?

 

Ja potrzebuje na cały dom 2 punkty z wifi (AP) i powinno w zupełności wystarczyć, dlatego myślałem żeby jedynym był od razu Router na piętrze, a drugim dodatkowy AP na parterze. Ten router TPlinka który mam (Archer C1200) ma całkiem niezły zasięg, więc z tej samej firmy chciałem dokupić TP-Link AP AC1750 (EAP245) o którym też pisałem wcześniej.

 

Schemat rysowałem w dosyć prostym programie do rysowania map (jestem geodetą) MikroMap. Potrzebowałem czegoś na szybko i to pierwszy program który przyszedł mi do głowy ;)

Link to post
Share on other sites

Ja bym wybrał coś Ubiquiti: switch i AP. Zobacz sobie ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=LNAAfja_ZOY. TP-Link to taka chińszczyzna

 

Switch np Ubiquiti US-16-150W, ma co prawda 16 portów, ale do domku powinno wystarczyć. To lepsza marka niż Tp-Link

 

Jak operator ci przydziela stały adres IP, to się spytaj, czy nie możesz zamiast ZHONE wstawić swój router tp-link.

 

Twoja szafka ma standardową szerokość, czyli każdy switch poe do montażu w szafach Rack będzie pasował.

Link to post
Share on other sites

Switch np Ubiquiti US-16-150W, ma co prawda 16 portów, ale do domku powinno wystarczyć. To lepsza marka niż Tp-Link

 

Jak operator ci przydziela stały adres IP, to się spytaj, czy nie możesz zamiast ZHONE wstawić swój router tp-link.

 

16 portów na teraz wystarczy ale w przyszłości na pewno będzie potrzebne więcej - chcę kupić coś czego nie będę musiał  za jakiś czas wymieniać. Sprzęt Ubiquiti wygląda na całkiem przyjemny, film obejrzałem. Czy orientuje się ktoś jak bardzo hałasuje taki switch 24 portowy z wentylatorami? Boje się że będzie jak mały odkurzacz - żeby mnie żona razem z tym swichem potem z domu nie wygoniła.

 

Mam stały adres IP ale do mojego domu bezpośrednie wchodzi kabel światłowodowy - jest podłączony do AP operatora ZHONE dopiero z niego wychodzi skrętka - jest tam na to dedykowane wejście. Musiałbym  kupić specjalny router, z tego co czytałem wybór takich routerów nie jest zbyt duży?

 

Jutro zadzwonię do mojego ISP podpytać o login i hasło do ZHONE - chcę się tam zalogować sprawdzić co można ustawić.

 

W każdym razie, zdecydowałem się na opcje jeden router na piętrze - jako AP który udostępnia też wifi + podłączony do niego 24 portowy switch oraz oddzielny AP na parterze. Musze poszukać coś faktycznie z jednej firmy. Tylko muszę coś zrobić z tym ZHONE albo go ominąć albo zastąpić swoim routerem, żeby tak jak pisałeś nie tworzyć bez sensu kolejnego AP.

 

Jak nazywa się taka funkcja, która umożliwia "przepuszczenie" sygnału internetowego przez AP od dostawcy internetowego tak aby pierwszym urządzeniem widzianym z sieci był mój router? nie mogę teraz tego znaleźć. Wtedy po wpisaniu mojego IP w przeglądarce otworzy się panel logowania do mojego routera z pominięciem AP operatora internetowego? dobrze to rozumiem?

Link to post
Share on other sites

Twoja szafka ma standardową szerokość, czyli każdy switch poe do montażu w szafach Rack będzie pasował.

Mój błąd - na szerokość się zmieści. Musisz jeszcze długość sprawdzić plus uwzględnić kilka cm z tyłu na kabel zasilający i z przodu na patchcordy. Szafka ze zdjęcia na zbyt głęboką nie wygląda.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mój błąd - na szerokość się zmieści. Musisz jeszcze długość sprawdzić plus uwzględnić kilka cm z tyłu na kabel zasilający i z przodu na patchcordy. Szafka ze zdjęcia na zbyt głęboką nie wygląda.

 

 

Właśnie zmierzyłem, szafa ma 45cm głębokości (odjąć drzwiczki to pewnie będzie 43) - router 24 portowy ma 22cm głębokości - ten przykładowy TPlink z Twojego wcześniejszego posta, Ubiquiti Switch US-16-150W też ma 22cm -  więc myślę że zasilanie i patchcordy wejdą bez problemu

 

 

Nie ominiesz ont-a od operatora ale możesz poprosić żeby przedstawili go w bridge'a oraz wyłączyli wifi.

 

Dzisiaj się zorientowałem o tym po rozmowie z moim dostawcą internetu. Dwa razy byłem przełączany, w końcu dostałem informacje, że:

1) Pan administrator ustawił mi "DMZ" i przekierował porty na mój router aktualny (TP-LINK) - kazał ustawić stały adres routera na 192.168.1.10 - taki adres pewnie przydziela mu ZHONE - czyli AP operatora który stoi u mnie w mieszkaniu

2) Przestawienie ich urządzenia w tryb bridge jest w/g mojego ISP cięższym zadaniem i wymaga kontaktu z przedstawicielem handlowym + dodatkowe opłaty.

 

Dwa pytania,

ad 1) czy korzystanie z DMZ nie jest mało bezpieczne?

         w routerze mam opcje włączenie DMZ i podanie jednego adresu IP - rozumiem, że mogę tam                  wpisać adres jednego urządzenia z mojej sieci lokalnej i będzie ono widoczne "na zewnątrz"?

      

Dziwne jest też dla mnie to, że mogę dostać się na swój router wpisując w przeglądarce dwa adresy

192.168.0.1 oraz 192.168.1.10... czemu tak jest?

 

ad 2) czy tryb pracy AP operatora "bidge" generuje jakieś koszty po jego stronie? wiąże się z problemami sprzętowymi? Bo nie wiem czemu ma się to wiązać z opłatami, z tego co czytałem operatorzy raczej nie robią z tym problemów, zwłaszcza, że mam wykupiony stały adres IP, więc tak na prawdę w dłuższej perspektywie pomogło by mi to go wykorzystać?

 

Przepraszam, że w wielu kwestiach mogę brzmieć jak laik.. staram się doczytać dużo ale nie do końca jestem w stanie ogarnąć temat od A do Z sam. Dziękuje za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Hej, ja mieszkam tez w domku jednorodzinnym szukaj w google hg c1b, cała szfę LAN zamontowałem w "rzut parteru, pomieszczenie 8" przy drzwiach.

Szafa 12U, w każdym pokoju po 2 LAN'y, RTV, Radio, w salonie na ścianie przy przejsciu 2 zamontowałem TV i 4 LAN'y (TV, konsola, soundbar + może być za mało 4 LAN'y), w jadalni pomieszczenie 4 pomiędzy oknami 2 LAN'y + 6 LANow do pomieszczenia gospodarczego (sterowanie zraszaczy ogrodowych przez LAN + badziewny komputer + w przyszłości kamera[y]) oddalonego od domu około 15m + 1 LAN do furtki domofon + 1 LAN do sterowania oświetleniem na zewnątrz. Wszystko zbiega się w szafie.

 

Na chwile obecną wymieniam szafę na 22U bo jest za mała. Dokładam do rzut poddasza pomieszczenie 4 - 10 LANow, moja pracownia (3 komputery) + kilka urządzeń LAN'owych (RASBERY PI i takie tam).

 

Co do szafy, wymieniam bo jest za mała. W szafie ma 2 patch panele LAN, F'ki, WIFI (laptopy, tel komórkowe), ROUTER, SWICTH 24 port, UPS, serwer NAS pionowy zajmuje 3-4U, dwie listy zasilające, wszystko na styk, ciasnota.

 

Ogólnie szukam sprzętów z małym poborem mocy. Switch przy 12 aktywnych portach pobiera tylko 8W, przy 4 portach 5W. Do UPS  3kVA mam podpiętą cała szafę + piec gazowy (czuły na spadki napięcia, po resecie pieca traciłem ustawienia: temp, czasów załączania-wyłączania, itp)

 

Przemyśl

Edytowane przez pawlak838
Link to post
Share on other sites

1. Co do szafki, w 45cm masz mniej więcej 37cm rozstawu miedzy przednimi a tylnymi szynami, czyli switch bez problemu wchodzi.

 

2. DMZ to to jest przekierowanie całego ruchu z IP zewnętrznego na Twój adres, poziom bezpieczeństwa zasadniczo taki sam jakbyś miał zewnętrzne IP na WANie routera

 

3. Nie wiem dlaczego masz jeden router na dwóch różnych IP

 

4. Nie znam zasad dotyczących Zhone, raczej to wymówka

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2. DMZ to to jest przekierowanie całego ruchu z IP zewnętrznego na Twój adres, poziom bezpieczeństwa zasadniczo taki sam jakbyś miał zewnętrzne IP na WANie routera

 

3. Nie wiem dlaczego masz jeden router na dwóch różnych IP

 

4. Nie znam zasad dotyczących Zhone, raczej to wymówka

 

2. Dobra chyba załapałem... czyli na swoim routerze nie ustawiam DMZ bo wtedy przekieruje ruch na jakiś adres z sieci lokalnej po prostu. Czy dobrze to rozumiem, że jak mój ISP to ustawił, to wpisując swój publiczny adres IP powinno się wyświetlać okno logowania do mojego routera? (mimo tego że adres na WANie routera mam lokalny ciągle 192.168.1.10)

 

3) już chyba wiem, adres 192.168.1.10 to adres (j.w) który jest w WANie routera (przydzielany mi przez AP operatora internetowego), 192.168.0.1  - w tej adresacji jest moja sieć lokalna czyli każdy urządzenie dostaje przez DHCP następny kolejny numer 192.168.0.2 itd. ale czemu dwa adresy na raz działają tego nie wiem - chociaż w niczym to chyba nie przeszkadza.

 

4) Czy dla moich potrzeb: serwer NAS, kamery IP, sterowanie systemem alarmowym, domofon IP, system nawadniania ogrodu, jakieś rolety itp. lepsze jest ustawienie AP operatora w tryb Bridge czy wystarczy DMZ? Podejrzewam że jak będę drążył temat w końcu by mi tryb Bridge ustawili. Czy się to różni czymś zasadniczym co może mi przeszkadzać w przyszłości?

 

 

pawlak838, właśnie widzę że moja szafa może być za mała... podczas budowy myślałem o wielu rzeczach i moja "serwerownia" była trochę na dalszym planie - dopiero teraz powoli ruszam temat.

 

Dziękuje wszystkim za pomoc.

 

Link to post
Share on other sites

 

pawlak838, właśnie widzę że moja szafa może być za mała... podczas budowy myślałem o wielu rzeczach i moja "serwerownia" była trochę na dalszym planie - dopiero teraz powoli ruszam temat.

 

Dziękuje wszystkim za pomoc.

 

szafa lanberg wiszaca 19 22u 600 450 szara flat pack wf01 6422 10s 831355 - 447 zł

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...