Skocz do zawartości

Dysk SSD i długie uruchomienie systemu.


Recommended Posts

Witam , kupiłem kilka dni temu dysk SSD ( https://proline.pl/adata-ultimate-su650-ssd-2-5-cali-480gb-520-450mbs-tlc-3d-asu650ss-480gt-r-p1314689 ) i system instalowałem (win 10 oryginał) tylko w biosie miałem wcześniej ( LEGACY + UEFI) i po tym wszystkim komp chodził normalnie + 2 dyski Hdd podpięte normalnie , na 1 dysku miałem wcześniej win i go usunąłem z dysku. I chodzi teraz że wczoraj komp się uruchomił w 23 sek , popytałem się kumpla to powiedział , żebym od nowa sformatował i ustawił w biosie na UEFI i wszystko przeszło a komp się dalej uruchamia w 23 sek , a jego komp w 3-5 sek . To już nie wiem czemu tak się dzieje. Da się tak zrobić że komp się uruchamia w 3-5 sek ?

Link to post
Share on other sites

Nigdy nie uwierzę że komp startuje w 5 sekund.

Zresztą uściślijmy - co rozumiemy przez start w 5 sekund ?

5 sekund od naciśnięcia przycisku start na obudowie i już możecie serfować po necie ?

Może ustalić jeden standard - od...do...

Według mnie powinno być top tak - Start w momencie naciśnięcia POWER - koniec gdy pojawi się w przeglądarce strona Google !

Czas...5 sekund ??? chyba w snach...

Nawet jak wyłączymy ekrany startowe , wyłączymy dostęp do bios to i tak komp nie wstanie w 5 sekund.

Link to post
Share on other sites

Nigdy nie uwierzę że komp startuje w 5 sekund.

Zresztą uściślijmy - co rozumiemy przez start w 5 sekund ?

5 sekund od naciśnięcia przycisku start na obudowie i już możecie serfować po necie ?

Może ustalić jeden standard - od...do...

Według mnie powinno być top tak - Start w momencie naciśnięcia POWER - koniec gdy pojawi się w przeglądarce strona Google !

Czas...5 sekund ??? chyba w snach...

Nawet jak wyłączymy ekrany startowe , wyłączymy dostęp do bios to i tak komp nie wstanie w 5 sekund.

Też jestem ciekaw o co chodzi w 5s? U mnie od naciśnięcia POWER do pojawienia się pulpitu trwa to też ok. 20-25s. Po przejściu z HDD na SSD byłem w szoku. Chciałbym też tak. 

Link to post
Share on other sites

fast boot ci pomoże, tylko jak to POST długo zajmuje, u mnie POST zajmuje tak z 16 sekund, sam system się jakoś z 6 sekund ładuje. Niestety u siebie nie mam fast boot-a więc tez mi PC startuje te 22-23 sekund, mimo win 10 zainstalowanego na samsungu 850 pro 512GB.  

Link to post
Share on other sites

Nigdy nie uwierzę że komp startuje w 5 sekund.

Zresztą uściślijmy - co rozumiemy przez start w 5 sekund ?

5 sekund od naciśnięcia przycisku start na obudowie i już możecie serfować po necie ?

Może ustalić jeden standard - od...do...

Według mnie powinno być top tak - Start w momencie naciśnięcia POWER - koniec gdy pojawi się w przeglądarce strona Google !

Czas...5 sekund ??? chyba w snach...

Nawet jak wyłączymy ekrany startowe , wyłączymy dostęp do bios to i tak komp nie wstanie w 5 sekund.

5 sek raczej nie ale ja nie mam właczonego fast boot.Od momentu wciśniecia Power do ekranu logowania mija u mnie z wyłączonym antywirem,10 sek z włączonym  12 sek.O szybkości uruchomienia decyduje szybkość dysku,pamięci ram i procesora.Proszę pamiętać  ze ssd w stosunku do hdd jest parokrotnie szybszy.Tu nie ma defragmentacji.Tu odczyt i zapis sa na poziomie 500MB/s a to przecież z niego do ramu trzeba przenieść kernel plus podstawowe usługi i sterowniki ponieważ dysk jest tylko magazynem a operacje odbywają się w cpu z wykorzystaniem szybszego magazymu jakim jest ram

Link to post
Share on other sites

A czy Twój kolega ma taką samą konfigurację sprzętową jak ty?Chyba raczej nie. Na nowych płyta są odpowiednie funkcje w bios wpierające system w szybkim uruchamianiu, dzięki nim skróceniu ulega czas bootowania a system ładuje się szybciej ale nie jest to regułą i może zależeć od konfiguracji sprzętowej, bios i samego systemu. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli konfiguracją jest to co masz w sygnaturce to 23 sekundy to i tak dobry wynik. U mnie w sumie też tyle to zajmuje. Szukanie problemu na siłę.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

Koledze pewnie chodzi oto, że nie działa mu Fast Boot co jest możliwe. Tu masz poradnik i skrypt uruchamiający tą funkcję. Po pobraniu i zainstalowaniu skryptu(Fast Boot On) koniecznie uruchom skrypt jako administrator. Należy ponownie uruchomić system. Potem przy wyłączeniu komputer i włączeniu go ponownie Fast Boot już działa. 

 

https://www.tenforums.com/tutorials/4189-turn-off-fast-startup-windows-10-a.html

Link to post
Share on other sites

Czas...5 sekund ??? chyba w snach...

Nawet jak wyłączymy ekrany startowe , wyłączymy dostęp do bios to i tak komp nie wstanie w 5 sekund.

 

Ja liczę start od momentu bootowania systemu, bo wiadomo, że ekrany startowe mają swój czas wyświetlania, który jest niezależny od szybkości dysku.

Sprawdziłem przed chwilą stoperem u mnie na nowym SSD od momentu bootowania do uruchomienia systemu czekam 7-8 sekund. Z tymże jest to Linux Manjaro z i3-gaps, więc lekkie środowisko graficzne, jak macie Windowsa 10 to zapewne trzeba czekać dłużej.

Edytowane przez robotox1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...